Hiiu leht 23.07.2004

Pühapäeval Pärnus startinud rahvusvaheline purjetamise avamerevõistlus 47. Muhu väina regatt on jõudnud Lehtma sadamasse, kus täna on kavas “Lehtma ringiks” nimetatav etapp. Regatil osaleb 59 jahti. Tänavune regatt külastab koguni kolme Hiiumaa sadamat: Orjakut, Sõru ja Lehtma sadamat. Kolmanda, Orjaku-Sõru etapi järel on erinevates arvestusgruppides üldarvestuses juhtimas jahid Põhjakonn (kapten Peeter Volkov), Shiny (Indrek Lepp), Victoria (Mati Kuulmann), Merit (Tiit Haagma), Edasi (Koit Pauts), Mercurius (Tiit Sarapuu) ja Georg (Viktor Feofanov). Ainus hiidlaste juhitav jaht Marie on peale kolmandat etappi oma arvestusgrupis kümnendal kohal.

Viimaste nädalate jooksul on Kõrgessaare maanteelõigul Kärdlast Malvaste teeristini tehtud mitmesuguseid mõõdistamisi; teisipäeval uuriti teed maaradariga, kolmapäeval loendati liiklussagedust teelejäävatel ristmikel. Saarte Teedevalitsuse Hiiu osakonna tellimusel kavandab maanteelõigu rekonstrueerimist OÜ Tinter Projekt. Uuendatud maanteega paralleelselt rajatakse jalgratturitele, jalakäijatele ja rulluisutajatele mõeldud jalgtee. Projekteeritava maanteelõigu pikkus on veidi alla kümne kilomeetri ja see saab varasema mustkatte asemel samasuguse asfaltbetoonist katte nagu see on Heltermaa-Suuremõisa ja Reikama-Kärdla maanteelõikudel, ütles osakonna liiklusohutuse peaspetsialist Tiit Harjak.

Kolmapäeval rahvusvahelisel kergejõustiku õhtumiitingul Tallinn 2004 tõukas Taavi Peetre kuulitõuke oma uueks rekordiks 19.51, mis on nelja sentimeetri võrra parem tulemus tema senisest isiklikust rekordist. Peetre, kes kangesti ihkab täis saada olümpiamängude B-normi 20 meetrit, tunnistas SL Õhtulehele, et pole rekordiga sugugi rahul. “Viimasele katsele minnes oli tunne, et lõpuks ometi tuleb korralik tulemus, aga rabelesin ringis üle,” rääkis Peetre. Ometigi tegi Taavi Peetre Tallinnas hea seeria. Esimesel kahel katsel maandus kuul kaheksateist ja poole meetri kanti (18,47 ja 18,51). Sealt edasi tõusujoones 18,93 ja 19,21 ning eelviimasel katsel tuli uus isiklik rekord 19,51. Tugevat konkurentsi pakkus Taavi Peetrele soomlane Mika Vasara, kelle viimasel katsel tõugatud 19,45 jättis ta napilt Peetre järel hõbemedalile.

Kõrgessaares peetakse vallapäevi peaaegu igal aastal, traditsiooniliselt kuuluvad päevade juurde nii kultuuriline kui ka sportlik osa. Vallapäevade kultuuriosa peeti seekord laupäeval, 17.juulil vana Kõrgessaare mõisa pargis mõisaaegse kasvuhoone müüri ääres ning see oli pühendatud kunagise aktsiaseltsi La Viscosa tehasehoonete valmimise 90. juubeliaastale. Hiiumaa muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo rääkis siiditehase ehitusloost ja nime Viskoosa kinnistumisest Kõrgessaare mõisale. “See on üks müstilisemaid ja kummalisemaid nimesid, mida annaks välja mõelda, ja selle eeskujul võiks Kõrgessaare järgmine nimi olla Dagotar või Hiiu Kalur, sest ka La Viscosa oli ju ühe aktsiaseltsi nimi. On imeline lugu, kuidas rahvas võtab ajaloost omaks ühe täiesti võõraste inimeste aktsiaseltsi nime,” ütles Põllo.

Järgmisel reedel, 30.juulil stardib kinobussi suvetuur, mis saab hoo üles Hiiumaal Valgu külas Tedre telkas. Sel aastal on kinobussil filme ja filmitelke kaasas rohkem kui kunagi varem, lubab kinobussi meeskond. Hiiumaal seavad nad oma nn kobarkino üles Valgu külas Tedre telklas. Ühtlasi on see kinobussi suvetuuri neljanda hooaja esimene peatuspaik. Peamiste magnetitena on kinobussil kaasas uued eesti mängufilmid “Täna öösel me ei maga” ja “Sigade revolutsioon”, mida saab näha suurel väliekraanil. Enne Kinobussi programmi ametlikku algust linastub Valgu seltsimajas kell 16 Läti-Eesti lastefilm “Veepomm paksule kõutsile”. Kinobussi õhtu algab Tedre telkas kell 18, mil telkides hakkavad jooksma esimesed filmid ning töötoas alustatakse tööd noorte filmihuvilistega.

Kärdla kirikus ordineeriti abikaasad Triin ja Hüllo-Kristjan Simson vaimulikeks 16.juulil. See on erakordne sündmus, sest teadaolevalt ei ole Hiiumaal varem EELK vaimulikke ametisse pühitsetud. Ordinatsiooniteenistuse viis läbi EELK piiskop Einar Soone, kaasa teenisid EELK Saarte praost Veiko Vihuri, EELK Ida-Harju praost Jaanus Jalakas, EELK Emmaste ja Käina koguduste õpetaja ning Kärdla, Pühalepa ja Reigi koguduste hooldajaõpetaja Argo Olesk ning EELK Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja Enn Auksmann. Triin ja Hüllo-Kristjan Simson said diakoni-ordinatsiooni. EELK põhikirja järgi on diakon erialase ettevalmistusega vaimulik, kes töötab piiskopi või õpetaja abilisena. Seepärast jääb Põhja-Hiiumaa koguduste hooldajaõpetajaks Argo Olesk. Hüllo-Kristjan Simson hakkab teenima EELK Kärdla, Pühalepa ja Reigi kogudusi ning tema abikaasa Triin Simson vajadusel teda abistama.

Läinud nädalavahetusel Sloveenias Murska Sobota´s lõppenud Euroopa juunioride meistrivõistlustel kreeka-rooma maadluses sai hiidlane Heiki Nabi neljanda koha. Võitnud oma alagrupi, jõudis Nabi poolfinaali, kus tal tuli alla vanduda hiljem Euroopa meistriks tulnud tugeva kreeklasega. Et teises poolfinaalis pidi võistlusi korraldava maa esindaja tunnistama sitke türklase paremust, jäi kolmanda-neljanda koha saatus eestlase ja sloveeni otsustada. Punktivõit ja pronksmedal jäid seekord sloveenlasele. Heiki Nabi neljas koht on siiski viimase kümnendi üks paremaid, mis eestlased saavutanud.

30-31.juulini toimuvad Gotlandil seitsme läänemere saare ühenduse B7 koolinoorte spordimängud. Traditsiooniliselt on kavas jalgpall ja kergejõustik. Hiiu maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna nõunik Ene Mänd kinnitas, et Gotlandile sõitev võistkond on koostatud – Hiiumaad lähevad esindama 35 õpilast. Saatjaid on tema sõnul hetkel registreeritud kolm: Helen Mast (esindaja), Linda Lepp ja Toomas Mast. Õpilased, kes spartakiaadil osaleda saavad, peavad olema sündinud 1988-89.aastal või hiljem. “Meil ongi osad nooremad,” tõdes Mänd ja ütles, et valiku kriteeriumiks olid selle aasta maakonnameistrivõistluste tulemused.

Eile 75-aastaseks saanud Kärdla nukuteatri eestvedaja Lea Sibul-Poola soontes voolab kuulsa Sangaste krahvi Friedrich von Bergi veri. Least võib rääkida tundide viisi, ütlevad tema nukunäitlejad. “Ei ole sellist asja, millega Lea hakkama ei saaks. Lea ütleb ikka: ei ole midagi, teeme ära. Me oleme Lea endale saanud nagu kingituse. On teisigi, kes samuti teevad nukuteatrit, aga neis ei ole seda hinge ja seda oskust teha mitte millestki midagi, nagu Leal,” teavad ja tunnustavad oma õpetajat tema näitlejad. “Kurb on vaadata, kuidas Lea kogu oma pensioni nukuteatri ja meie peale kulutab. Nukuteater vajaks pidevat tegevustoetust,” annavad noored teatritegijad kultuuri- ja omavalitsusjuhtidele mõtlemisainet.

“Et imeni jõuda, tuleb selleni laskuda või tõusta. Kasvada. Küündida. Seekord seda ei juhtunud,” nendib muusik Avo Tamme kommenteerides eelmise reede Rein Rannapi kontserti Kärdla kirikus. “Kogu see kontsert tundus komejandina. Jämedakoelise farsina, tembutamisena,” andis Tamme pianisti kontserdile hävitava hinnangu. “Tema püüdlused interpreedina, hüpata üle oma varju on kandnud vahel ka vilju, aga seekordne katse, olla üle suurte loojate muusikast, langes kolinal kokku, nagu kaardimajake,” ütleb Tamme.

1921.aastal sündinud (82.aastane) Tartu Linna V Algkoolis õppinud vanaproua Haldja Kääri (neiuna Sild) avaldab tänase Hiiu lehe veergudel soovi, leida oma endiseid kirjasõpru Kärdla Algkoolist. “Endised kirjasõbrad on oletatavasti sündinud 1920 –1922 aastatel. 1934/1935 (või 1935/1936) õppeaastal käisin 6b klassis. Meie klass oli kirjavahetuses Kärdla Algkooli kuuenda klassiga. Kirju oli ainult üks korraga ja kogu klassilt. Kirjavahetuse mõtte algataja oli meie klassijuhataja ja eesti keele õpetaja Helene Marjapuu. Meie klassil oli oma ajakiri “Heling”, mida Hiiumaale saatsime,” rääkis proua Haldja Kääri-Sild. Kui tollased kirjasõbrad huvitatud on ja valmis mälestusi jagama, siis palun võtke Hiiu Lehe toimetusega ühendust.