Hiiu leht 30.11.2012

Tegus vaatamata elatud aastatele

Kodanikupäeva aumärgiga tunnustatud Heino Kerde (85) on vaatamata elatud aastatele ühiskondlikult aktiivne praegugi, ta on üks neist, keda esmaspäeval kodanikupäeva aumärgiga tunnustati. Kerde pälvis tunnustuse töö eest vabadusvõitlejate ja represseeritute liidus ning Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi rajamise eest. Vaatamata väärikale eale ja läbipõetud infarktile, käis ta ise ka tunnustust vastu võtmas. Ülesandeid jagub Heino Kerdel veel küllaga ja jätkuks tervist, võtaks veel juurdegi. Natuke on Kerdel südamel see, et Teises maailmasõjas langenud hiidlaste mälestusmärgi rajamist just tema elutööks nimetati. “Mina ei ole selle mälestusmärgi idee algataja,” kinnitas Kerde ja nimetas selleks Otto Mägi, kellega koos nad mälestusmärgi asju ajanud. “Ilma Otita seda monumenti ei oleks, ütleme ausalt,” kinnitas Kerde.

Linn sai kuuse kingituseks maavalitsuselt

Kärdla linna jõulukuusk toodi seekord Polgust, maavalitsuse hoone eest ja linn sai selle tasuta. Maavalitsuse haldusspetsialist Ülu Takis ütles, et hoonele väga lähedal kasvanud kuusk tuli niikuinii maha võtta, sest varjas valgust ja kuuseokkad ummistasid vastpaigaldatud vihmaveerenne.

Hiiumaa ainuke vesiveski vajab säilitamist

Jausa külas asub vesiveski, mille säilitamine sõltub sellest, kas kõik kolm omanikku üksmeelele jõuavad. Saarel tegutsenud vesiveskite varasemast hiilgusest on raasuke säilinud vaid Jausa külas. See on Jausa jõele ehitatud vesiveski, mis töötanud nii vee-, auru- kui elektrijõul. Läänemaa muinsuskaitseinspektor Kaili Pets, kes külastas veskit pea kümme aastat tagasi, meenutab siiani selle sisseseade unikaalsust just tehnikaajaloo seisukohalt. Veskis säilinud aurumasin on Hiiumaa muuseumi direktori Urmas Seliranna sõnul üliharuldane. Muinsuskaitseameti Hiiu maakonna vaneminspektor Dan Lukas ütles, et veski küll riikliku kaitse all ei ole, kuid on kohaliku tähtsusega väärtuslik objekt. Mitu aastat on veski taastamisel olnud sunnitud seisak, kuna üks kolmest omanikust ei ole üldse huvitatud sellesse panustamisest.

Malvaste kabel sai kirikukellad

Möödunud laupäeval õnnistati sisse Kõrgessaare valla maadel asuva Malvaste kabeli kirikukellad. Kellatorn sai nüüd korda ja suur kirikukell, mis pärit 19. sajandist, torni tõstetud tänu Taavi Stommale ja tema tublidele töömeestele.

Hiiu Leht alustab koostöös Kärdla linnavalitsusega uut rubriiki “Kodulinn kauniks”

Kodulinnast Kärdlast ja miljööväärtuslikul alal asuvatest hoonetest kirjutab linnavalitsuse maakorraldaja Arno Kuusk. Lugejamängus küsitakse, milliseid erinevaid nimesid on Pikk tänav aegade jooksul kandnud?

Lasteaia kadrilaadal teeniti rekordsumma

Tänavuse, viienda Kärdla lasteaia kadrilaada tulu oli rekordiline 720 eurot. Sündmus meelitas kohale nii palju ostlejaid ja uudistajaid, et lasteaia saal jäi huvilistele kitsaks ja laada avanud Tiina Tantsustuudio lastele tantsuruumi väheks. Lasteaia õppealajuhataja Ingrid Prikk ütles, et teenitud raha läheb lasteaia õueatraktsioonide ostmiseks. Lapsevanem Liisa Vals avaldas lootust, et saadakse kokku piisavalt raha mõne uue kiige jaoks. “Mõned hinnad olid küll veidi krõbedad, aga siis tuletasin endale meelde, et see on mu oma lapse heaks ja isegi kui öeldi, et alati võib kaubelda, siis nüüd küll polnud see koht, kus kaubelda,” sõnas Vals. Mullusel kadrilaadal koguti 410 eurot lasteaia õuel asuva mängumaja täiendamiseks ja tõukerataste ostmiseks.

Kirikmäe ja Uibo PÖFFi filmiklubis

Tänavuse Kärdla PÖFFi filmiklubi avatakse esimesel korral Villa Loonas (Rookopli 20) täna, 30. novembril peale viimast seanssi. Kordumatut, vaid selles õhtus sündivat muusikat loob kitarrist Kaido Kirikmäe. Filmiklubi teine avamine homme, 1. detsembril peale viimast filmi, on sealsamas. Siis rõõmustab PÖFFi külastajaid laulja Kadi Uibo.

“Kukruse kaunitar” lahkub

Täna viimast päeva ja esmaspäeva ennelõunal on veel avatud Hiiumaa muuseumi esimene arheoloogianäitus “Kukruse kaunitar”. Hiiumaa muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo soovitas kõigil, kes seni aega ei saanud, kasutada veel viimast võimalust tutvuda väga huvitava ja kaunilt kujundatud näitusega enne, kui seda esmaspäeva lõunast maha võtma hakatakse.