Hiiu leht 23.10.2012

Õnnepalu avas raamatukogupäevad

Tänavu esimest juubelit tähistanud kirjanik Tõnu Õnnepalu oli Kärdla raamatukogupäevade esimene külaline. Tema ülesandeks oli esmaspäeval tund aega teenindada lugejaid. Kirjanik rääkis, et mõni siseneja oli veidi üllatunud või kohmetunud teda leti taga nähes. Leidus aga neidki, kes tulid spetsiaalselt kas raamatusse autogrammi saama või küsimusi esitama. Kärdla linnaraamatukogu juhataja Marika Võsamaa rääkis, et Õnnepalu uutele raamatutele tekib neil alati järjekord. “Hiidlased peavad Õnnepalu kangesti oma kirjanikuks ja oma saare inimeseks,” kinnitas juhataja. Sama paistavad arvavat ka Võsamaa mandri kolleegid, kellest nii mõnigi on raamatukogusse helistanud ja palunud abi, et Õnnepaluga kohtumine kokku leppida, justkui kirjanik aina raamatukogus istukski. Juhataja kinnitas, et tegelikult ongi kirjanikku Kärdla raamatukogus päris tihti näha.

Öövollel kogutakse raha meie noorte võrkpallurite heaks

Laupäeval, 27. oktoobril kell 21 algab Tallinnas Kalevi spordihallis heategevuslik Öövolle, mille loterii ja oksjonitulu läheb kevadel U-16 Eesti meistrikulla teeninud Kärdla ÜG/Hiiumaa VK poistele uue varustuse soetamiseks. Hiiumaa võrkpallipoiste treener Ülari Kaibald rääkis, et eelmisel nädalal võttis temaga ühendust Karol Paas võrkpalliliidust ning küsis, mida treener sellisest plaanist arvab. “Muidugi ütlesin “jah”; koos arutades jõudsime otsusele, et poistel on järgmisel aastal uut vormi vaja – praegusest kasvavad nad välja,” selgitas treener. Kaibald ise Öövollel osaleda ei saa, kuna on just sel nädalal Eesti noortekoondise laagris ja hiljem osaleb Eesti noortekoondise teise treenerina Balti matšil, kus mängivad Leedu, Läti, Soome ja Eesti noored võrkpallurid. Eelnevas laagris katsetavad võimalust koondisesse pääsemiseks Markus Uuskari, Stefan Kaibald ja Robin Valting. Kas see õnnestub, selgub neljapäevaks.

Lennuki väljumisajad muutuvad varasemaks

Hiiu maavalitsus teatas, et esmaspäevast, 29. oktoobrist muutub Tallinn-Kärdla lennuliini sõiduplaan ja mitmed väljumised ühel või teisel suunal viiakse veerand tundi varasemaks. Nii väljub hommikune reis tööpäevadel Tallinnast veerand tundi hiljem, senise 7.15 asemel kl 7.30. Väljumisaeg kl 8.15 Kärdlast jääb samaks. Õhtune väljumisaeg Tallinnast jääb töö- ja pühapäevadel samaks st 17.45, Kärdlast väljub lennuk veerand tundi varem st 18.30 (seni algas lend 18.45). Laupäevane lennureis väljub Tallinnast kl 9.15 (seni kl 9.00), Kärdlast väljumise kellaaeg jääb samaks, kl 10. Ka lennujaama bussiliin nr 200 hakkab samast päevast varem väljuma.

Ettevõtlikud noored õppisid Entrumil

Kolmandal tegevusaastal jõudis eri piirkondades tegutsev Entrum-programm Lääne-Eestisse ja ka Hiiumaale. Esimene kokkusaamine programmis osalevate noorte, mentorite ja sädeinimestega oli kolmapäeval Pärnu kontserdimajas. Mentori, Kärdla ühisgümnaasiumi õpetaja Liisa Valsi sõnul said Entrum programmi Hiiumaa kohad kiiresti täis ja avasessioonile Pärnusse sõitis 26 noort. Lisaks neile ja kahele Hiiumaa mentorile leidus noorte sütitamiseks lavale ja töötubadesse kutsustud sädeinimeste hulgas ka hiidlane, olümpiahõbeda võitja Heiki Nabi. Esimese Entrumi kokkusaamise muljetest tulvil, ütles Käina gümnaasiumi abiturient Helen Tammeveski, et tema tahaks nüüd küll midagi ära teha.

Seenetundja soovitab: Koguge varusid, seeneaeg kestab veel

Metsandus- ja keskkonnakaitseharidusega seenetark Margit Soone kinnitas, et vaatamata mõnele külmakraadidega ööle kestab seeneaeg ikka veel. “Harvad nõrgad öökülmad ei tee seentele veel viga, alles nädal nullkraadi ja allapoole teeb metsad söögiseentest puhtaks, nii et alles jäävad vaid mõned üksikud liigid,” ütles Soone. Veel kestab maaheiniku, hobuheiniku, kuld-kukeseeniku, kollaka kukeseene, lehter-kukeseene, kännumampli, suits-kollanuti, sügis-limanuti ja hariliku metskõrgese korjamisaeg.

Algab kohus soodustuskelmuse süüdistusega MTÜ ja selle juhi üle

Täna algab Pärnu maakohtu Kärdla kohtumajas protsess kunagi riigikantselei peadirektorina töötanud endise ärimehe Tiit Laja ja tema juhitud MTÜ Abitelefonid üle, millel lasub süüdistus soodustuskelmuses. Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistab 52aastast Laja selles, et olles MTÜ Abitelefonid juhatuse liige, kasutas ta 2009. aastal mittesihipäraselt MTÜ-le ühe projekti teostamiseks eraldatud toetusraha, tellides töid ja korraldades koolituse, mida projekti raames polnud ette nähtud. Süüdistuse kohaselt esitas Laja projekti kulusid deklareerides valeandmeid ja kasutas toetust osaliselt ka isiklikuks otstarbeks. Kokku ulatub tekitatud varaline kahju 165 000 kroonini.

Kalatehase kinnistu müüdud

Täitur Igor Prigodal õnnestus septembri lõpus 16. enampakkumisel müüa Berkam OÜ-le kuuluv Kala-Antti kinnistu. Väidetavalt on ostja pärit Ida-Virumaalt ja kalandusvaldkonnaga seotud. Pärast välispartneri kaotust makseraskustesse sattunud ettevõtte varad läksid esimest korda müüki mullu juulis. Selle aja jooksul langes Pühalepa valla Suuresadama külas asuva kinnistu ning väikese täiskomplektse kalatööstuse hind 255 000 eurolt 45 000 euroni.

Kährik trügis tuppa

Laupäeval kella kahe paiku päeval kutsuti päästjad Käina alevikku Mere tänavale, kus agressiivne kährik oli tunginud eluruumidesse. Päästjad püüdsid looma võrguga kinni ja andsid üle jahimeestele.

Käina koolipere küsis ja sai vastused

Noorsportlasele Roberta Mikule tunnustust üle andma tulnud Evelin Ilvesele, Egle Eller-Nabile ja Heiki Nabile esitasid Käina gümnaasiumi õpilased-õpetajad hulga küsimusi: Kas on plaanis Eestile ka kuldmedal tuua? Mitu medalit Teil on? Millist tööd teevad presidendi abikaasad? Mitu korda olete rulluiskudel kukkunud? Hiiu Lehest saate lugeda vastuseid neile ja teistelegi küsimustele.

Hiiu Lehe kilvarid tulid viiendaks

Kärdla mälumängu esikohad haarasid mullused tugevaimad võistkonnad, uutest tulijatest sai kõrgeima, viienda koha Hiiu Lehe võistkond. Reedel alustas teist hooaega Kärdla mälumäng. Võistlustulle läks 17 võistkonda kilvareid, sh kolm uut. Hiiumaa mälumänguveteran Tiit Kerves ütles, et reedene oli kindlasti kõigi aegade arvukaima osalusega mälumäng Hiiumaal – kokku ligi 70 nuputajat. Mullune võitja, võistkond Maalinn koosseisus Merle Kääri, Krista Luuk, Margit Soone ja Toomas Põllu oli võidukas ka tänavuses esimeses voorus.

Maakilb alustab taas novembris

Üle-eestilise omavalitsustevahelise mälumängu Eesti Maakilb 14. hooaeg algab varsti. Esimesed kaks nuputamisvooru toimuvad 3. novembril ja 1. detsembril Hellamaa perekeskuses. Mängud algavad kl 12 ning osalema on oodatud kõigi Hiiumaa omavalitsuste võistkonnad. Osavõtust tuleb teada anda hiljemalt 1. novembriks Tiit Kervesele.

Peole pürgib 37 kollektiivi

Laupäev oli viimane päev, mil sai kollektiive registreerida 2014. aastal toimuvale laulu- ja tantsupeole “Aja puudutus. Puudutuse aeg”. Hiiumaalt on soovist märku andnud 37 kollektiivi ligi pooletuhande osalejaga. Tantsupeoks hakkab valmistuma 18 ja laulupeoks 17 kollektiivi. Lisaks tuntud ja tublidele koori- ja rühmajuhtidele rõõmustasid maakonna laulu- ja tantsuupeo kuraatorit kolm uut koorijuhti Raili Schults, Liivi Arro ja Annely Veevo. Peole pääsemiseks tuleb läbida tõsine repertuaariõpe ja kaks ülevaatuste vooru. Kes tegelikult peol osaleda saab, selgub 2014. a maikuuks.

Kiiri Saarelt kahe aastaga neli raamatut

Kiiri Saar kirjutas oma kolmandat romaani “Ruubeni liblikad: Kirsipiia” uskumatu tempoga, mõnel päeval 40 lehekülge korraga. Hiiu Lehes räägib Saar mis inspireeris seda raamatut kirja panema, kaua võttis aega raamatu valmimine ja missugune tema uus raamat ilmub juba novembrikuus.