Hiiu leht 19.10.2012

Evelin Ilves tõi Käina koolile spordivaimu

Eile keskpäeval kogunes Käina kooli saali kogu koolipere, sest külla oli tulnud Vabariigi presidendi abikaasa Evelin Ilves koos sportlastepaari Heiki Nabi ja Egle Eller-Nabiga. Evelin Ilves tuli sportlikule kohtumisele Eesti olümpiakoondise dressis ja oli kaasa võtnud tõrviku, mida kandis Londoni olümpiamängudel. Ilves tunnustas preemia ja tänukirjaga Käina gümnaasiumi 5. klassis õppivat tublit sportlast Roberta Mikku, kes on häid tulemusi näidanud ujumises ning kinkis Käina koolile kotitäie korvpalle. Koolipere esitas külalistele arvukalt küsimusi, milliseid, sellest pikemalt järgmises lehes.

Hirm: naaber kisub niigi kitsa teki endale

Hiiumaa omavalitsusjuhid toetavad senistes omavalitsustes otsustustasandi säilimist, kuna on kogenud, et suurem naaber võib otsustamisel väiksema huvid kõrvale jätta. Regionaalminister Siim Kiisler pakkus kuus võimalust Eesti omavalitsuste reformiks. Hiiumaa omavalitsusjuhid ütlesid välja oma isikliku arvamuse, millest selgub, et otsustusõigust päriselt naabrile ära ei taheta anda, kuigi teatud asju ollakse nõus koos tegema. Nii näiteks ütles kauaaegne ühtse Hiiumaa omavalitsuse toetaja, Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari nüüd, et on seoses koolireformiga kogenud: suur omavalitsus mõtleb ainult enda huvidest lähtuvalt. Emmaste vallavolikogu esinaine Merike Kallas usub, et kui otsustustasand oleks nende vallast ära viidud, oleks sellega koos nende vallast naabervalda juba ammugi kadunud ka nii mõnigi teenus. Ka Kärdla linnavolikogu esimees Ivo Eesmaa arvab juba ette, et Kärdla-keskne valdade ühinemine ei leiaks tõenäoliselt hiidlaste hulgas piisavat toetust. Kümnest küsitletud volikogu- ja omavalitsusjuhist vastas kaheksa. Vastuseid ei tulnud kahelt küsitletult, Pühalepa vallavanemalt Ants Oravalt ja Emmaste vallavanemalt Tiit Peedult.

Riho Rahuoja: loodame tänu ENTRUM-ile juurde saada hulga ettevõtlikke inimesi

Kolmapäeval alustas Pärnu kontserdimajas piduliku avasessiooniga kolmandat hooaega Eesti Energia noorteprogramm ENTRUM. Ettevõtlikkust edendava programmi enam kui 500 õppekohta täitusid rekordkiirusel vaid kahe päevaga. Hiiumaalt pani end programmi kirja 26 noort. Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et tegu on väga hästi läbi mõeldud projektiga, mille läbi loodetakse Hiiumaale juurde saada hulga ettevõtlikke inimesi. Üks neist, kes tänavu julgustavad noori oma unistuste nimel tegutsema on Londoni OM hõbemedalivõitja Heiki Nabi. Lisaks panustavad mentoritena noorte arengusse ligi 100 tegutsevat ettevõtjat üle Eesti. Hiiumaal on kaks mentorit: Kärdla ühisgümnaasiumi õpetaja Liisa Vals ja SA Tuuru juhataja Kristjan Arunurm.

Parvlaevatoetus sama suur kui mullu

Riigieelarves on järgmiseks aastaks OÜle Väinamere Liinid parvlaevadega avaliku liiniveo korraldamiseks ette nähtud toetus üle 15 miljoni euro, vanas rahas 235 miljonit krooni. See on sama palju, kui eraldati tänavuseks reisijateveoks (2011. aastaga võrreldes kasvas toetus üle 1 8 miljoni euro ehk ligi 14 protsenti). Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teatas, et kavandab tulevaks aastaks keskmiselt 25protsendist parvlaevapileti hinnatõusu, et katta kasvavaid kulusid. Kolmapäevaks sai Hiiu maavanem Riho Rahuoja ministeeriumilt arvutused, kuidas väljapakutud piletihind kujunes. Rahuoja ütles, et läbirääkimised käivad ja koos Saare maavanemaga teeb ta omapoolsed ettepanekud teisipäevaks. Ta avaldas lootust, et riigieelarvest ikkagi leitakse parvlaevatoetusteks lisaraha ja piletihinnad nii drastiliselt ei kasva.

Tuuru kinkis kasutatud arvutid lasteaiale

Täiskasvanud õppija nädala algul avas Tuuru juhataja Kristjan Arunurm LEADER-programmi toel soetatud 12 täiesti uue arvutiga arvutiklassi. Senised, kümmekond aastat käigus olnud arvutid olid moraalselt vananenud ega vastanud enam arvutikursuste läbiviimise nõuetele. Kärdla lasteaia õpetajad avaldasid soovi saada kasutatud kuid täiesti töökorras arvutid endale, ja nii andiski Arunurm kokkutulnute üldise naeru saatel Kärdla lasteaia direktorile Tiina Hinnole üle neli arvutihiirt sõnades: “Maja ja autot kingitakse ka nii, et algul antakse üle vaid võtmed.” Pärast seda, kui spetsialist on kõik neli arvutit üle vaadanud, viivad Tuuru töötajad need ise Kalda tänaval asuvasse lasteaeda ära. Hinno rääkis, et arvuteid kasutatakse vanemate rühmade laste õppetundide sisukamaks muutmiseks. “Kindlasti ei hakka lapsed mängima arvutimänge, arvutid on siiski kasvatajatele erineva õppematerjali hankimiseks ja selle ilmestamiseks,” kinnitas direktor.

Korstnas põles tahm

Esmaspäeva õhtul enne kella poolt seitset anti häirekeskusele teada, et Emmaste valla Mänspe külas on korstnas tahmapõleng. Päästjad kustutasid põlengu pulberkustutiga. Majas puudus ka kohustuslik suitsuandur, mille päästjad paigaldasid. Päästeameti töötajad hoiatavad, et kütteperioodi alguses suureneb kahjuks tahmapõlengute hulk, mida päästjatel tuleb kustutada. Samas tuletavad nad meelde, et tahmapõlenguid saab täielikult vältida, kutsudes eramajja korra viie aasta jooksul ja kortermajja korra aastas kutselise korstnapühkija.

Imelised vanavanemad – Ilmi ja Viljo Liik

Tallinnasse, vanavanemate tunnustamispeole kutsutakse tänavu Kärdlas elavad Ilmi (79) ja Viljo Liik (83). Ilmi ja Viljo Liik abiellusid 1953. aastal, seega täitub neil järgmisel suvel kuuskümmend pikka, sündmusrohket ja sisukat kooseluaastat. Viljo Liik meenutas, kuidas nad noore abielupaarina läksid jalutades mööda Tiigi tänavat ja üks vanamees tuli vastu: “Kes ta oli, ei tea, ta vaatas mulle otsa ja ütles: “Pole sa nii tark ühti olnud, kui sa ta võtsid, aga sul oli lihtsalt õnne.”” Viljo Liik on nendele sõnadele hiljem korduvalt mõelnud ja kui nüüd tagasi vaadata neile peaaegu kuuekümnele kooselatud aastale, siis selgub, et ütlejal oli õigus. Ilmi Liik lisab, et suurt varandust ei ole nad elu jooksul jõudnud koguda, kuid lapsed on nende suur varandus. Ilmi ja Viljo Liik on üles kasvatanud viis last, neil on kaheksateist lapselast ja kolm lapselapselast. Imelised vanavanemad loevad oma pere suuruseks 34 inimest, selle numbri sees on tütardeks-poegadeks arvatud ka kõik miniad ja väimehed.

Kuus sülearvutit Hiiumaa raamatukogudele

Kultuuriministeerium sai 200 statistikaameti rahvaloendajate kasutuses olnud sülearvutit HP ProBook 6360b, mis sel nädalal jagatakse rahvaraamatukogudele üle Eesti. Hiiumaa raamatukogud saavad kokku kuus arvutit: Emmaste, Käina, Kõrgessaare ja Palade raamatukogu igaüks ühe ja Kärdla linnaraamatukogu kaks.

Liisa Otsak sai “Tuuma” auhinna

Kolmapäeval tehti Tartu raekojas keelehooldekonverentsil teatavaks esimese kokkuvõttevõistluse “Tuum” võitjad. Ühe kahest 50eurosest teise koha auhinnast sai Hiiumaa neiu Liisa Otsak. Otsak oli tunnustusest kuuldes õnnelik ja üllatunud, sest oli tuumaleidmise konkursil osalemise peaaegu unustanud. “Kuulsin sellest võistlusest hommikusöögilauas, mõtlesin, et oh, kui põnev, tahtsin end proovile panna ja osalesin,” rääkis ta. Ülikoolis omandab Liisa Otsak algklassiõpetaja eriala ja matemaatikaõpetaja lisaeriala.

Elas ja oli kord... üks naine

Ta sai neli mõõgahoopi pähe, ent ei surnud. Ta paranes haavadest ja sünnitas lapsi, oli lugupeetud ja jõukas naine. Kui tema päevad pealt viiekümne kord loetud said, maeti ta uhkeis siniseis rõivis ja rikkalikes ehteis, talle pandi hauda kaasa nuga, vikat, jalutsisse potike pudruga ja jalge vahele punaseks värvitud muna. Naine kaevati oma hauast välja 700 aasta hiljem, enne seda kui tee-ehitus sellest üle oleks sõitnud ja haua hävitanud ning muinsuskaitseameti arheloogiamälestiste peainspektor Ants Kraut nimetas ta... Kukruse kaunitariks. Just nii põnevaid lugusid olnud aegadest räägivad meile arheoloogid ja toovad tänapäeva inimese silma ette arheoloogilised väljakaevamised. Paraku on need lood lünkadega ja me vajame teadmisi ning fantaasiat, et need lüngad enda jaoks täita. Kui fantaasiat jagub igaühel, siis teadmisi jagasid eelmisel neljapäeval Hiiumaa muuseumis teadlased Tõnno Jonuks, Riina Rammo ja Martin Malve. Näitus “Kukruse kaunitar ja tema kaasaegsed: Eesti rikkalikem kalmistu muinas- ja keskaja piirilt” on Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas avatud veel kuni 30. novembrini.

Hiiu Lehe Nädalalõpus
räägib Küla Karla, mida tähendab suguvendade päev ja kauaks seda meil veel on, leidub kaks Hiiumaaga seotud autolugu “Vanima auto konkursi võitja” ja Inga Meari fotoleiud Kõpu tuletorni suviselt parkimisplatsilt, Kristel Pärnsalu kutsub linnaraamatukokku kohtuma Mehis Heinsaare ja Valdek Alberiga ning Urmas Selirand räägib kuidas 71 aastat tagasi sõda Saaremaalt Hiiumaale tuli.