Hiiu leht 09.10.2012

Käina valla aukodanik – õpetaja Aimi Säremat

Käina vald tunnustas 20. aastapäeval aukodaniku tiitliga kauaaegset Käina gümnaasiumi direktorit ja õpetajat Aimi Särematti. Reedel huvi- ja kultuurikeskuses peetud kontsertaktuse kulminatsiooniks kujunes kolmanda Käina valla aukodaniku väljakuulutamine. Saalitäis rahvast tõusis püsti ja ovatsioonide saatel pani vallavolikogu esimees vastvalitud aukodaniku õlgadele Hiiu Villas valmistatud pleedi. “Selle tunnustuse on ära teeninud Käina kool,” ütles Aimi Säremat oma tagasihoidlikul moel ning rääkis, et jagab tunnustust kõigiga, kes on koolis töötanud, õppinud või õpetanud.

Arengut saame kavandada üheskoos

Hiiumaa arengustrateegia 2014–2020 esimene avalik arutelu peeti eelmisel nädalal Emmaste vallas. Mis jäi arutelust sõelale, sellest räägib strateegia koostamise koordinaator Aivi Telvik. Sel ja järgmisel nädalal arutelud jätkuvad ülejäänud neljas omavalitsuses. “Arutleme teemal, mida peame olema saavutanud aastaks 2020, et Hiiumaa oleks edukas, mis on saareelu nõrkused ja puudused ning mis on hästi,” selgitas Hiiumaa omavalitsuste liidu (HOL) juhatuse esimees Jaanus Valk. Aivi Telvik meenutas Kärdla linnavolikogu esimehe Ivo Eesmaa öeldut – strateegia tehakse selleks, et leppida kokku, kuhu poole minema hakata. “Hiiumaa arengustrateegia koostamist ongi nüüd alustatud visiooni arutelust ehk minekusihi määramisest,” lisas ta.

Vaemla tapamaja avatakse kuu lõpul

MTÜ Hiiu Veis ja Lammas juhatuse liige Omar Jõpiselg rääkis Hiiumaa ettevõtluspäeval, et kaks aastat ehitatud Vaemla tootearenduskeskuse avamine on planeeritud 30. oktoobriks. MTÜ-l on juba käes hoone kasutusluba, operaator OÜ Hiiumaa Lihatööstus teeb viimaseid seadmete ümbertõstmisi, ühendamisi jms, see töö peaks valmima 15. oktoobriks. Tootearenduskeskuse ehituse peatöövõtja oli Hiiu Teed, alltöövõttu tegi mitu firmat, teiste seas ka EBC Ehitus. Maja projekteeris arhitektibüroo Toomas Rank. Vaemla tootearenduskeskus, milles ka tapamaja, läheb koos seadmetega maksma 450 000 eurot.

Sünnid ja surmad tänavu languses

Üheksa kuuga registreeriti Hiiu maakonnas 28 sündi vähem kui mullu, siis sündis 66 last. Tänavu registreeriti Hiiu maavalitsuses ja maakonna omavalitsustes kokku 38 sündi. Surmakandeid koostati samuti vähem, 68 korral. See on 18 kannet vähem kui mullu sama ajaga, kui koostati 86 surmakannet. See eest sõlmiti seitse abielu rohkem – tänavu 32, mullu 25. Hiiu maavalitsuse perekonnaseisutoimingute peaspetsialist Anne Aljas ütles, et võrreldes mullusega on meil tänavu põhjust nii kurvastamiseks sündide vähenemise kui ka rõõmustamiseks abielude rohkuse üle.

Kukruse kaunitari saladused saavad avalikuks

Neljapäevasel arheoloogiaõhtul Hiiumaa muuseumis räägib Eesti kirjandusmuuseumi folklorist Tõnno Jonuks talvistest väljakaevamistest Kukrusel. Kaks ettekannet on Tartu ülikooli ajaloolastelt: Martin Malve räägib Kukruse kalmistult areheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud luustikest ja Riina Rammo Eesti hilisrauaaegsest rõivastusest Kukruse kalmistu näitel. Kell 17.30 algava arheoloogiaõhtu koos muuseumi Pikas majas avatud näituse “Kukruse kaunitar” külastamisega korraldavad Hiiumaa muinsuskaitse selts ja Hiiumaa muuseum.

Kolm küsimust ettevõtjale

Kolmapäeval Kärdla kultuurikeskuses korraldatud Hiiumaa ettevõtluspäeval vastasid kohalikud ettevõtjad kolmele küsimusele: Milline on hetkeseis sinu ettevõttes? Missugused projektid võiksid olla perspektiivsed, millistes ärivaldkondades võiks Hiiumaal tegutseda? Millega peaks arvestama saarel alustav ettevõte? Hiiu Lehest saab lugeda, mida vastasid neile küsimustele majutus- ja toitlustusettevõtja Ester Tammis, Vaemla tootearenduskeskuse üks arendajaid ja majutuskohtade omanik Omar Jõpiselg, kohaliku toidutööstuse juhataja Agu Kohari ja plastiettevõtja Agur Nurs.

LEADER-i taotlusvoor kuhjaga täis

28. septembril sulgus Hiidlaste koostöökogu tänavune teine LEADER meetmete taotlusvoor. Kõigist kolmest meetmest küsiti rohkem raha kui jagada. Meede 2 täitus 109-, meede 3 täitus 121- - ja meede 5 täitus 115protsendiliselt. Hiidlaste koostöökogu hindamiskomisjon koguneb taotlusi hindama novembri teisel nädalal. Komisjoni kuuluvad MTÜ-de esindajad Ille Kivistu, Arno Kuusk ja Martin Kagadze, Hiiumaa omavalitsuste liitu esindavad Ants Orav ja Tiit Peedu, ettevõtjaid Ly Kaups ja Sander Kopli, eksperdid on Aivi Telvik ja Krista Tõnisson ning asendusliikmed ettevõtjad Anu Pielberg ja Elmo Harjak.

Noored ja noorsootöö tehti omavahel tuttavaks

Noorsootöötajad õpetasid kahel päeval noori noorsootööd märkama ja julgustasid oma arvamust välja ütlema. Reedel Kärdla kultuurikeskuses toimunud konverentsi “Märka noorsootööd” külastas ligi 50 huvilist. Neljapäeval noorsootöötajatele suunatud konverentsile tuli osalejaid samuti 50 ringis. Hiiumaa noortekogu MTÜ Hiiumaa Ankur liige Helen Tammeveski ütles, et tema jaoks oli konverentsipäev kasulik ja silmaringi laiendav: “Sain siit mitmeid uusi mõtteid-ideid.” Konverentsi üks eestvedajaist, Kaisa Orunuk Eesti noorsootöö keskusest rõhutas, et noori jääb Eestis iga aastaga aina vähemaks. Seetõttu on oluline, et need poisid ja tüdrukud, kes oma valikuid eluteel alles alustamas, oskaksid märgata ja aru saada mis on noorsootöö ja kes on noorsootöötaja ning võtta pakutavast parima.

Nutilabor tuleb Kärdla kooli
Reedest käivitus infotehnoloogia huviringide projekt Nutilabor, mille raames saab enam kui 500 kooliõpilast õppida robootikat ja programmeerimist ning mobiilirakenduste ja veebilehtede loomist. Hiiumaa ainuke Nutilabor alustab täna Kärdla ühisgümnaasiumis ja seda juhendab arvutiõpetaja Tõnu Soop. Ringi on oodatud kümmekond arvutihuvilist õpilast, kes saavad süvitsi minna neid huvitaval erialal. Nutilabori nime kandvate huviringide konkursile esitati 87 taotlust ja üle Eesti alustab tegevust kokku 36 huviringi.

Kärdla ühisgümnaasiumi avamisest 70 aastat

Kärdla kool sai gümnaasiumiks karmil sõjaajal, mil Hiiumaal töötasid ainult algkoolid. “Juba kahel kevadel ei olnud kuuenda klassi lõpetanuil omal saarel enam võimalust edasi õppida,” kirjutab gümnaasiumi esimese lennu vilistlane Meeliks Julge. 1942. a sügisel otsustati Kärdla koolis avada gümnaasium. Avaldusi laekus üle 60. Koolisoovijad pidid kirjalikult vastama poolesajale küsimusele-ülesandele, mis olid koostatud eelmisel õppeaastal õpitu alusel. Peale katseid otsustati vastu võtta 40, hiljem lisandus veel kolm õpilast.

Saarlased maksid kätte

Hiiumaal arvulises vähemuses mängides hävitava 0:13 kaotuse saanud Saaremaa JK võttis pühapäeval kodus magusa revanši, võites Kärdla Linnameeskonda 2:1. Kärdla, kes lootis õnnejumala abil hooaja kolmandana lõpetada, jäi kolmanda liiga läänetsoonis nüüd viiendaks. Mäng algas hästi, sest Guido Kutser viis Kärdla juhtima. Ent vastasel õnnestus seis viigistada. Ja et hiidlased läksid hoogsalt võitu jahtima, õnnestus Saaremaal kontrarünnakuga mäng enda kasuks pöörata.