Hiiu leht 05.10.2012

Lasteaialapsed pääsesid ruumikitsikusest lausa lossi

Praeguses Palade lasteaias ei tunne esmapilgul äragi kunagist rehealusega taluhoonet – maja on avar, valguseküllane ja värske. Ala külas asuvale endisele talumajale tehti juurdeehitus ja praeguseks on see eelmise lasteaia majaga võrreldes nagu loss. Tunduvalt on muutunud nii lasteaia sise- kui välisilme ja lapsed said isegi veidi rohkem ruumi juurde, kui algselt planeeritud. Täielikult valmis direktori sõnul kõik siiski veel ei ole. Sisustuses tuleb veel asju paika sättida. Suureks sooviks on õue mängualale saada uus mängumaja. Lasteaia ehitustööd algasid mullu 1. mail, korda sai lasteaed augusti lõpuks ja pidulik avamine loodetakse korraldada lasteaia 45. sünnipäeval 26. oktoobril.

Sulev Matto: Piimatootjaid võiks rohkem olla

Kolmapäeval Kärdla kultuurikeskuses toimunud ettevõtluspäeval soovis saare ühe suurema põllumajandustootja, Hiiumaa Agro OÜ juhatuse liige Sulev Matto, et saarel oleks rohkem piimatootjaid. Matto ütles, et kui keegi veel Hiiumaal piimatootmisega algust teeks, oleks see talle toeks, ka on rohumaid ja hoonestamata maad piisavalt ning selleks, et piimalehma pidada, piisab lehma kohta hektarist maast. Matto leidis, et perega oleks paras pidada 30–40 lehma, see teeks päevas paar tonni piima ja sel juhul tuleks juba piimaauto kohale ka.“Kuid et üldse alustada, selleks peab lehmapidamine meeldima, sest tegu pole väga lühiajalise projektiga,” lisas kõneleja. Poolnaljatamisi lisas ta, et piimalehmi saab ka lühidalt pidada, sest headest lüpsiloomadest on maailmas puudus ja piimatootmist lõpetada on seega suhteliselt lihtne.

Kiire internet jõudis Kõppu
Tänu mullu Euroopa Liidu toel ehitatud Estwin valguskaablivõrgule ja Elioni võrguarendustöödele on nüüd Kõrgessaare valla Kõpu ja Luidja külades võimalikud praegusest kiirem internetiühendus ja laiem teenustevalik. Luidja ja Kõpu külade elanikud või ettevõtjad saavad võimaluse kasutada kiiret, 12 Mbit/s internetti ja vaadata Elioni nutiTV-d. Teenust saavad kasutada nii praegused kliendid kui ka uued soovijad.

Septembris kasvas Heltermaa-Rohukülaliinil sõidukite arv ligi 10 protsenti

Väinamere Liinide teatel jätkus septembris reisijate ja sõidukite arvu kasv – võrreldes möödunud septembriga kasvas Rohuküla-Heltermaa, Kuivastu-Virtsu ja Triigi-Sõru liinidel kokku reisijate arv 5 ja sõidukite arv 4,5 protsenti. Märkimisväärselt, koguni 9,8 protsendi võrra tõusis sõidukite arv Rohuküla-Heltermaa liinil. Seda on u 4000 sõidukit rohkem, kui mullu septembris.

Kes raha ei jaga, see rikkaks ei saa

Tartu ülikooli õppejõud, majandusteadlane Danel Tuusis ütles riigikogu liikme Kalev Kotkase korraldatud kokkusaamisel saare ettevõtjatega, et Hiiumaa probleemid ei lahene enne, kui siin luuakse 200–300 tuhandeeurose palgaga töökohta. Tööjõuressursside ja -maksude teemalise ettekande tegi Tuusis tosinkonnale kuulajale. Tema ettekandest selgus, et Eesti ei ole madalate maksudega maa ning kui viimastel aastatel on mujal Euroopas maksukoormus langenud, siis Eestis vastupidi tõusnud. Sotsiaaldemokraatide pakkumine oli, et taastada tuleks ettevõtte tulumaks ja vähendada tööjõumaksusid. Seega maksustataks pigem ettevõtlust ja maksutulu suunataks inimvarasse. Tuusis meenutas, et kriisiajal kasvas Eesti raskesti töölerakendatavate, pikaajaliste töötute arv veel 50 000 võrra ja tõdes, et paljudel juhtudel on põhjuseks töötuta jäänute vaesus. “Pilt Eesti tööjõuturul pole ettevõtja jaoks roosiline,” ütles majandusteadlane ja ennustas, et tööjõunappuse tõttu palgasurve Eestis aina tugevneb ning ettevõtetel jääb üle sellega kaasa minna või pillid kotti pakkida.

Taastuvenergeetika tegevuskava valmis

Esmaspäeval kinnitati Hiiumaa omavalitsuste liidu istungil “Hiiumaa 2020 taastuvenergeetika tegevuskava” ning loeti lõppenuks kaks aastat kestnud projekti ISLEPACT tegevused. Kaks aastat tagasi alanud projekti koordinaatoriks oli Kärdla linn ning tegevuskava koostas SA Tuuru konsultant Matti Lüsi. Kava näeb ette tegevussuunad energia efektiivsemaks kasutamiseks ja tarbimise vähendamiseks valdkondade kaupa majapidamistele, tööstus-, transpordi-, teenindus ja avalikule sektorile.

Käina vald tähistab sünnipäeva

Täna kell 18 algava kontsertaktusega tähistab Käina vald huvi- ja kultuurikeskuses 20. aastapäeva. Peol kuulutatakse välja kolmas Käina valla aukodanik. Kontserdi annavad valla laste- ja täiskasvanute koorid ja tantsurühmad. Sünnipäeva puhul on pühapäeval Käina ujulas terve päev vallarahvale prii sissepääs.

Teise laada järel tuleb kolmas

Laupäeval peeti Kärdlas Villalao ees ja sees kohaliku toidu ja omatoodangu sügislaata, järgmisel aastal jälle ja sealsamas, lubasid korraldajad MTÜst Hiiu Paiud. Kaubavalikut oli seinast seina – Urve Smilli uhketest lambanahkadest korvide-luudade, vanavara ja kaltsutittedeni välja. Eriti hea minek paistis olevat nii hiiu- kui peipsimaistel sibulatel. “Mihklipäeva laat ongi väiksem, see ei võistle suvise käsitöö ja omatoodangu laadaga, aga mulle tundub, et sel laadal on oma koht,” ütles üks paiulastest Ly Kaups.