Hiiu leht 25.09.2012

Hundid kavaldasid jahimehed üle

Ööl vastu neljapäeva, samal ajal kui jahimehed vaid mõnisada meetrit eemal, eelmises murdmiskohas hunte passisid, tapsid kaks noort hunti Emmaste valla Harju külas veel kuus ja vigastasid seitset lammast. Kurjategijaid nägi Diana Leenurm, kes sealkandis oma noore haskiverd koeraga tavaliselt jalutamas käib. Leenurm rääkis, et koer käitus imelikult ja oli ärevil juba teisipäeva hilisõhtuse jalutuskäigu ajal. Hiljem rääkis keskkonnaametis töötava Leenurme kolleeg jahindusspetsialist Ivar Marlen, et sealsamas Harju tuuliku lähedal, otse maantee ääres olid hundid murdnud kuus lammast ja vigastanud ühte. Kolmapäeval läks Leenurm tavalisele jalutuskäigule varem ja lisaks koerale võttis kaasa ka taskulambi, et vaadata, kas lambad on lauta kinni pandud. Siis nägigi ta 40–50 meetri kaugusel lambaaias kaht kogu. “Seisime neljakesi ja vaatasime mõned hetked tõtt, siis hakkas mu koer niutsuma ja pani joostes kodu poole, mina järel lohisemas,” rääkis Leenurm, kes on täiesti kindel, et tegu oli huntidega. “Nägin neid täiesti selgelt ja lähiümbruses selliseid koeri ei ole.” Kui Leenurm oli koju jõudnud ja veidi rahunenud, helistas ta kohe Marlenile, kes kutsus jahimehed murdmiskohale valvesse. Üks neist, Tiit Paulus, rääkis, et valvas 19. septembri õhtul kella 21-st Harju tuuliku parklas, kuid ei näinud ega kuulnud peale lammaste kedagi. Kui paarsada meetrit eemal, naaberkoplis olnud lammaste omanik Merike Nigu järgmisel hommikul otse Harju tuuliku juures olevalt karjamaale läks, leidis ta seal suure hulga tapetud ja vigastatud lambaid: “Lambalaipade rida läks üle kahehektarise karjamaa, vigastatud loomad olid koos varjualuses,” kirjeldas Nigu kohutavat vaatepilti. Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni jahinduse spetsialist Ivar Marlen, kes sündmuskohtadel käis, ütles, et Harju küla lammaste murdjaks võisid olla needsamad kaks hunti, keda Leenurm nägi. Eelmine suurem lammaste murdmine oli augusti keskpaigas Kõpus ja pärast seda anti hundi ehk nn nuhtlusisendi küttimiseks luba. Seni pole seda luba realiseeritud ja loa tähtaeg lõpeb 30. septembril

Hannes Maasel juhib Käina spordikeskust

Jaanuaris ametist vabastatud Hiiu maavanem Hannes Maasel hakkab 1. oktoobrist juhtima Käina spordikeskust, mille alla samast kuupäevast kuulub ka ujula. Käina vallavolikogu võttis vastu otsuse Käina spordikeskuse loomiseks 25. juulil. Laupäeval ülemaailmse südamepäeva tähistamisel Käina ujulas jagas Maasel juba sõudeergomeetril sõudjatele õpetussõnu.

Ka Hiiumaa laste kehakaal kasvab

Perearst kinnitab uuringu tulemusi – ka Hiiumaa laste kehakaal ronib ülesmäge, sama meelt on treenerid. Tervise arengu instituudi (TEI) mullu valminud uuringust selgus, et ülekaaluliste ja rasvunud kooliõpilaste osakaal Eestis tõusis viie aastaga ligi kaks korda. Üheks põhjuseks valed toitumisharjumused, aga ka vähene liikumine. Kärdla perearsti Lia Prigoda sõnul on tõesti paljud lapsed ülekaalulised. Arst leiab, et sellel võivad olla erinevad põhjused. “Valesti teevad need lapsed, kes loobuvad soojast lõunast ja ostavad nälja peletamiseks rämpstoitu. Laps peab aegajalt magusat saama, aga kord päevas soe toit on kohustuslik,” ütles doktor. Probleemina näeb ta ka seda, et lapsed liiguvad vähe. “Hommikuti võib ju ajapuudusest lapsed autoga kooli või lasteaeda tuua. Õhtul koju peaks aga õpilased jalgsi minema ja lasteaiast tulles võiks lapsevanem koos lapsega koju jalutada,” ütles Lia Prigoda. Treenerite arvamused Hiiu Lehe paberväljaandes.

Kõrgessaare vald jääb kiirlaadimispunktita

Eelmisel nädalal paigaldasid ASi Elektritsentrum töömehed Hiiumaale viis elektriautode kiirlaadimispunkti, ainsana jääb kiirlaadimispunktita Kõrgessaare vald. Kiirlaadija TERRA T51AC ABB koosneb kahest osast, 800kilosest vundamendist ja 450kilosest laadijast. OÜ Elektritsentrum töödejuht Mati Sild ütles, et seadet on üldiselt lihtne paigaldada. Kõige aeganõudvam oli see Heltermaa sadamas, kus paigaldajatel tuli üles võtta unikivisillutis ja maa sees on palju teisi kaableid. Neljapäeval said seadmed paika Käina Konsumi parklasse ja Emmaste vallavalitsuse parklasse, reedel kaks tükki Heltermaa poe ette. Laadida saab neist hiljemalt kahe nädala pärast. Üheks laadimiseks kulub 20–45 minutit. Kiirlaadimisseadmete paigaldamise riigihanke võitnud ASi ABB projektijuht Criss Uudam ütles, et Kärdla kiirlaadimispunkti paigaldamine võtab veel aega, kuna käimas on maaomandi kooskõlastamine. Uudam kontrollis ka Hiiumaale paigaldatavate kiirlaadimispunktide nimestikku ning kinnitas, et Kõrgessaare valda seda ette nähtud pole. Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk oli üllatunud, kui kuulis, et vald ikkagi kiirlaadimispunktita jääb.

Noorte tehnikaring taas avatud

Üle kahe aasta alustas Kärdla noortekeskuses tööd noorte tehnikaring, mida juhendajad nimetavad kannatlikkuse meistriklassiks. Teisipäeval kogunes keskusesse kümmekond tüdrukut ja poissi, neist noorim neljaaastane. Ringi juhendaja Andres Lepajõe ütles, et tehnikaringi võib tulla kohe, kui lapsel tekib huvi ja vanuse ülempiiri ringis käijatele seatud polegi. Igaüks, kes soovib lähemalt teha tutvust mudelite ehitamisega, on oodatud. Tehnikaringis osalejad meisterdavad lennuki-, raketi-, auto- ja paadimudeleid, nii tavalisis kui puldist juhitavaid. Ilmselt tehakse algusest lõpuni ise oma kätega valmis üks auto ka kevadiseks seebikarbiralliks.

Kanepit kasvatanud noormees kohtu all

Eile astus Haapsalu kohtumaja Kärdla kohtusaalis kohtu ette noormees, kes uurimisandmetel tegeles kanepi kasvatamisega. Eeluurimisel kogutud andmetel kasvatas 20aastane Kaarel tunamullu suvel Kõrgesaare vallas oma suvilas üht kanepitaime ning hoidis mullu suvel oma saunas nelja kanepitaime, ligi 27 grammi narkotaimede osi, kanepiõisikuid ning kolm grammi peenestatud kanepit. Samuti andis Kaarel ligi 11 grammi kanepiõisikuid möödunud aasta 24. juunil üle tuttavale, 22aastasele Mardile. Kui Mart tema autole lähenenud politseinikke märkas, viskas ta narkoaine sõidukist välja. See teda siiski kohtu alla minekust ei päästnud. Süüdimõistmisel võib kohus noormeestele määrata kuni kümneaastase vangistuse

20 aastat okupatsioonivägede minekust

Kolmapäeval möödus 20 aastat sellest, kui Hiiumaalt lahkusid Vene väed – nõukogude piirivalvurid läksid Hiiumaalt 19. septembril 1992. Vene vägede väljaviimine Eestist kestis veel paar aastat ja alles 31. augustil 1994 oli viimanegi viisnurgakandja sunnitud Eestimaa tolmu jalgelt pühkima. Vanu ajalehti lehitses Jaanus Kõrv, kes annab ülevaate sellest, mida ajaleht “Hiiumaa” lahkumiseks valmistuvatest ja lahkunud okupatsioonivägedest kirjutas. Muuhulgas annab ajakirjanik Aivar Viidik ülevaate Kärdla kordoni seisukorrast ja Leonid Spassov kirjutab sellest, kuidas Kõrgessaare kordon “maha parseldati”.

Priit Kivisilla võitis Eesti karika

Tänavuse Eesti karika purjelauaklassis Techno 293 võitis alla 17aastaste arvestuse Hiiumaa jahtklubi Dago esindav purilaudur Priit Kivisilla, Keit Järve ja Hendrik Ploomi ees. Eesti jahtklubide liidu olümpiapurjetamise Eesti karikasarja viimase võistluse, Tallinna Nädala regati kõigil kolmel päeval oli Kivisilla kuue võistleja seas stabiilselt teine.

Erich Tõkke raamatu esitlus

Reedel, 28. septembril esitlevad Annely Veevo ja Enn Veevo Kärdla linnaraamatukogus Kanadas Vancouveris elava hiidlase Erich Tõkke raamatut “Hea sõnumi kuulutaja. Hiidlase rännakud Eestis, Rootsis ja Kanadas”. Esitlusele on oodatud kõik raamatuhuvilised ja inimesed, kes Erich Tõkket isiklikult tunnevad.

Vaba Eesti Sõna raamatukogus

Kärdla linnaraamatukogus saab lugeda New Yorgis neljapäeviti 12 leheküljelisena ilmuvat ajalehte Vaba Eesti Sõna. Nagu maikuu numbrist näha, pole ka hiidlaste tegemised lombi taga märkamata jäänud. Kärdlasse jõuab ajaleht tänu Ants Vahtrasele, kelle onutütre abikaasa Ado Uriko selle postitab, nii et leht alates tänavu maist igal teisipäeval raamatukogusse jõuab. Ajaleht Vaba Eesti Sõna ilmub eraannetuste toel juba 64. aastat.

Peeglike, peeglike seina peal...

Uus tantsuaasta on hooga pihta hakkamas. Sel sügisel on põhjust rõõmustada nii õpetajatel kui ka õpilastel, kirjutab tantsuõpetaja Tiina Kaev. Tänu MTÜ Hiidlaste Koostöökogu jagatavale Euroopa Liidu Leader programmi toetustele on nüüd üle pikkade aastate tantsijal võimalik vaadata ennast peeglist ja treenida oma keha stangede ääres. Peamiselt treenivad Kärdlas tegutsevad tantsurühmad Kärdla kultuurikeskuse ruumides, aga paraku on sealt täiesti puudunud tantsutunniks vajalik inventar. Kuna kultuurikeskuse kontsertsaali, kus tantsutunnid peamiselt toimuvad, pole võimalik peegleid-stangesid püsivalt paigutada, on kogu inventar teisaldatav.

Soome õhuveteranide 70aastane Lady väisas Hiiumaad

Kärdla lennuväljal maandus reedel tõeline leedi, inglise kirjas “Lady” ehk jõuluajal 70aastaseks saav õhuveteran Douglas DC-3, teatab Urmas Selirand. “Omal ajal lendas sarnane lennuk, vene nimega Li-2, mida tegelikult Tuglaseks kutsuti, Tallinn-Käina liinil. Allakirjutanul on selle lennukiga reisimisest ja sellest, et iga lennukiosa pääl olid salapärased kirjad “Made in USA”, hääd mälestused – mugavas lennukiistmes oli laps nagu ema soojas süles.” Helsingist Malmi lennuväljalt startinud iludus on Soomes olnud 15 sellisest lennukist praeguseks ainuke lennukorras õhusõidu. Seekordsel Hiiumaa lennul oli kaasas 18 reisijat, enamik Töölö reservohvitseride ühingu liikmeid, lisaks kolm meeskonnaliiget.