Hiiu leht 18.09.2012

Käina vald annab aukodaniku tiitli kolmandat korda

Käina vald omistab aukodaniku nimetust iga viie aasta tagant, tänavu, valla 20. sünnipäeval kolmandat korda. Esimene kord anti see tiitel aastal 2002 Kassari koduloomuuseumi asutajale ja hilisemale direktorile, koduloouurijale Volli Mäeumbaiale. Teist korda valis Käina vald aukodanikku viie aasta eest ja aunimetuse sai toona aastakümneid vallasekretärina töötanud Meeri Kaups. Käina vallavalitsus ootab ettapanekuid, keda seekord aukodaniku nimetusega tunnustada. Tiitel antakse vallapoolse erilise austusavaldusena vallale osutatud väljapaistvate teenete eest valla taastamise aastapäeval, 5. oktoobril.

Kõrgessaare vald tänas teenete eest

Reedel tähistas Kõrgessaare vald 20. sünnipäeva. Sel puhul peeti meeles nii allasutuste teenekaid töötajaid, vallajuhte kui ettevõtjaid. Teiste seas tunnustati Hiiumaa kauaaegseimat vallasekretäri Ludmilla Träderit, kes avalikus teenistuses töötanud kokku 33 aastat, vallasekretärina 20 ja siiani samas ametis. Tänukingituse 12 aastat Kõrgessaare valda juhtinud vallavanem Jaanus Valgule andis üle vallavolikogu esinaine Aili Küttim, kellel jagus Valgule palju kiidusõnu. Sajakonnast kutsutust oli peole tulnud napilt 50 peolist, nii jäi suur osa tänukirjadest ja -lilledest üle andmata. Üllatav oli, et kolleegidest omavalitsusjuhtidest oli Kõrgessaare valda õnnitlema tulnud vaid Käina vallavanem Omar Jõpiselg. Puudus ka Hiiu maavalitsuse esindaja.

Hiiumaa Selver toetas olümpiamedalisti

Hiiumaa Selver otsustas tunnustada oma valla sportlast – olümpiasangarit Heiki Nabi 2000 euroga. Tunnustuse üleandmist Heiki Nabile alustas kaupluse juhataja Rainis Kruup naljaga, et Londoni olümpia medaliriikide arvestuses on Hiiumaa esimesel kohal, kuna sai 8400 elaniku kohta ühe medali. Nabi rääkis lehele, et pärast kullavõitu 2006. a maailmameistrivõistlustel Hiinas Guangzhous sai ta viieaastase sponsorlepingu. “See oli suur tugi, aga lepingu lõppedes, aasta enne olümpiale pääsu, oli päris raske – tulin vaevaliselt ots – otsaga kokku,” tunnistas Nabi. Ta rääkis, et raha on sportlasele tarvis, aga kui anda päris algajale kohe kätte uhked autod ja palju raha, siis tulemust ilmselt ei tule. “Raha peab olema nii palju, et maksud makstud, riided seljas ja saad normaalselt süüa, sest sportlase toit peab olema kvaliteetne ja vitamiinirikas – see on kallim kui tavainimese menüü,” selgitas maadleja. Järgmiseks olümpiaks on Nabil hea valmistuda, kuna nüüd on tal korralik palk ja stipendiumid tagatud.

Koer pures Kärdlas tallesid

Eelmise nädala laupäeva öösel vastu pühapäeva oli Kärdla peal hulkumas suur kuri koer, kes murdis ühte lauta sisse ja pures lambatallesid. Koera haukumist oli laupäeva hilisõhtul kuulda Kabeli tänava ümbruses, see ei lasknud inimestel magada. Hulkuv koer murdis sisse ühte Kabeli tänava erahoovi ja elektrikarjusest läbi lambalauta. Ta hirmutas ühe lamba laudast ja aiast välja ning sel õnnestus putku panna. Kolme väikese tallega nii hästi ei läinud. Üks talledest pääses väheste vigastustega ja jääb arvatavasti ellu, teist pureti jõhkralt kõrist ning kolmandat nii hullusti tagakintsust ja mujalt, et loom oli liikumisvõimetu ja šokis tugevast verekaotusest. Politsei on juhtumi täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks alustanud väärteomenetlust koerte ja kasside pidamise eeskirjade rikkumist, mille eest võib karistada kuni 200 ühiku suuruse rahatrahviga ehk kuni 800 euroga. Kärdla piirkonnavolinik Mihkel Karjamaa kutsus linnakodanikke andma sündmuse lahendamiseks vajalikku infot.

Turvavöö kontrolli käigus tabati joobes juht

Hiiumaal, nagu ka kogu Eestis, kontrolliti neljapäeval sõidukijuhtide ja sõitjate turvavöö kasutamist, kuid ühtegi sellelaadset rikkumist ei tuvastatud. Avastati küll üks alkoholi piirmäära ületanud sõidukijuht ning kaks jalgratturit, kes ei täitnud liiklusseaduses sätestatud nõudeid. Kogu Eestis avastati 299 lahtise turvavööga juhti või sõitjat, kellest 218 olid autojuhid ning 43 reisijad. 38 inimesele oli see juba korduv sarnane eksimus. Lisaks avastati ka 13 juhtumit, kus turvavarustusega
olid nõuetekohaselt kinnitamata lapsed. 31 juhul eksisid turvavöö nõude vastu veokijuhid.

Mees eksis metsa

Reedel, kella viie ajal õhtul edastati Kärdla kordonile info, et Kõrgessaare vallas Kanapeeksi küla juures on metsa eksinud 79aastane meesterahvas. Kärdla kordonist väljus kaheksaliikmeline meeskond. Kadunud meesterahvas leiti laupäeva hommikul kella üheksa paiku Kõrgessaare vallast Kaibaldi nõmmelt ja toimetati tervisliku seisundi hindamiseks haiglasse.

Steven Linkov SEB-maratonil 37.

Hiidlane Steven Linkov, kes tänavusel Hiiumaa maratonil saavutas kolmanda koha ajaga 3:03:03, jooksis 9. septembril Tallinna kesklinnas toimunud SEB Tallinna maratonil ajaga 2:56:20 end 37. kohale. Tegemist oli maratoonari isikliku rekordiga. “Teen regulaarselt mõõdukat trenni ja vajadusel puhkan – nii need tulemused tulevad,” andis Steven Linkov lihtsa retsepti. Saavutuse teeb eriliseks ka see, et sõjaväelase ametis Linkov sõitis koos sõpradega maratoni jooksma Leedust, kus ta praegu õpib.

Hiiumaa staažikaim päästetöötaja

Kaljo Pihlamets (40) on kõige suurema staažiga päästetöötaja Hiiumaal – 21 aastat sai täis tänavu 1. juulil. 15–16aastane staadionil sporti tegev noormees jäi silma ja tuletõrjeühingust tuldi rääkima, et on olemas ka tuletõrjesport ja vaja oleks välja panna Hiiumaa võistkond. Nii algasidki Kaljo Pihlametsa tuletõrjesporditreeningud, siis tulid Eesti meistrivõistlused, algul noorteklassis, hiljem täiskasvanute omas. Pärast keskkooli lõppu käisid Kaljo mõtted ka teedeehituse eriala õppimise suunas, kuid kuna pere oli juba loodud, lapski sündinud, oli vaja kuhugi tööle minna. Seepärast oli 1991. aastal tehtud päästeteenistuse tööpakkumine igati asjakohane ja vastuvõetav. Staažikas päästetöötaja leiab, et praegune komandode gruppidesse jagamine on ebaõiglane. Nii on Tallinna, Tartu ja teiste suuremate linnade komandod nn kõige kõvemas grupis, mis tähendab ka paremat palka, Hiiumaa aga kuulub teise gruppi. “Kui näiteks Tallinnas põleb eramaja, sõidab välja paarkümmend meest. Kui Hiiumaal põleb samasugune eramaja, sõidab üle maakonna välja seitse meest. Tallinnas on kümme meest korraga valves, meil siin kolme–neljamehelised valved. “Kes siis tegelikult rohkem tööd teeb?” küsis Pihlamets.

Reet Elleri helesinine liblikas

Kauaaegne Käina kooli kunstiõpetaja Reet Eller (65) avas reedel Käina huvi- ja kultuurikeskuses näituse “Helesinine liblikas”. Küüdutriipudega raamitud avaplakatil on sinine liblikas ja hõbedased kirjaread: “Öeldakse, kui kohtad helesinist liblikat, täitub mõni su unistus…” Näitusel on väljas suur valik Reet Elleri õpilaste ja tema enda töid.

Mälumäng algab

Oktoobrist algab taas populaarne Kärdla mälumäng. Kuue kuu jooksul, vähemalt iga kuu ühel reedel algusega kl 19 on Rannapaargus võimalik ennast karastada vaimuvalgusega ja osa võtta Kärdla mälumängu teisest hooajast, teatavad korraldajad. Nagu ka esimesel hooajal, on nüüdki plaanis teha kuus vooru, millest lõpparvestusse lähevad viis parimat. Võistkonnad peaks nagu ka mullu olema neljaliikmelised, vajadusel võib kasutada asendusliikmeid. Mälumängu formaat ei muutu, igas voorus on kuus küsimusteplokki.