Hiiu leht 07.09.2012

Kaljo Pihlamets pälvis päästeteenistuse Hõberisti

Kõrge tunnustuse, päästeteenistuse Hõberisti pälvis Lääne päästekeskuse ennetustöö büroo vanemspetsialist Kaljo Pihlamets. “Tunnustus on ikka ju hea asi, rõõmustab, et sinu tööd, panust päästealal on märgatud,” ütles Pihlamets. “Ega seda hõberisti ei oleks, kui poleks head ja asjalikku kollektiivi-kolleege,” lisas ta. Ajast kui Pihlamets töötas päästjana, hiljem meeskonnavanemana ja käis valves, on tal juhtumeid, mis siiani meeles. Ühe konkreetse sündmuse eduka juhtimise eest ja pikaajaalise päästetöö eest sai ta ka eelmise, päästeteenistuse medali. Viimase kuue aasta tööst nimetas Pihlamets olulisimaks Hiiumaa päästeala ennetustöö käimavedamist.

August tõi Hiiumaale rekordarvu sõidukeid

OÜ Väinamere Liinid teatas, et teenindas kolme suvekuuga Kuivastu-Virtsu ja Heltermaa-Rohuküla liinidel läbi aegade enim sõidukeid, lüües isegi masueelse rekordi. Senine rekord aastast 2007 ületati tänavu 1 protsendiga ehk u 4000 sõiduki võrra. Eelmise aastaga võrreldes oli 7000 sõidukit ehk 2 protsenti enam. Heltermaa-Rohuküla liinil vedasid Hiiumaa ja Regula kolme kuuga 80 514 sõidukit ja 226 906 reisijat. Suurim reisijate arvu tõus võrreldes eelmise aastaga oli vaatamata ülikehva ilmaga suvele just augustis ja Hiiumaa liinil – ligi seitse protsenti

Ohtlik vaateplatvorm Kassaris

Tallinna tehnikaülikooli riski-ja ohutusõpetuse õppejõud Virve Siirak kirjutab Hiiu Lehes, et külastas mõned nädalad tagasi koos turismigrupiga Hiiumaal Kassaris Sääre tirbil asuvat esimest vaateplatvormi. “Üllatuseks nägin, et inimesed pidid vaateplatvormile jõudmiseks tõusma üles kõrgete palkastmetega järsust trepist, samal ajal polnud neil kuskilt kinni hoida ega ennast toetada, kuna puudusid käsipuud ja toetav piire. Eriti suured raskused olid inimestel ohutult allatulekuga. Seekord läks kõik õnnelikult, kuid sellelt trepilt allakukkumine võib lõppeda raskete tagajärgedega või isegi traagiliselt,” kirjutab Siirak. Kirjale vastab Käina vallavanem Omar Jõpiselg, kes tänab Siirakut tähelepanu juhtimise eest, selgitab torni saamislugu ning võtab vastutuse objekti seisukorra eest valla kanda. “Teeme trepile sügisel käetoed ning loodame, et objekt on peale seda veel paar aastat kasutuskõlblik ja ohutu,” lubas vallavanem.

Tapamaja avamine lükkub

Kevadel lubati Vaemla tootearenduskeskuse, mida kutsutakse ka tapamajaks, esimene toodang anda 15. septembril. Nüüd loodab operaator Hiiumaa Lihatööstus OÜ tootmist alustada oktoobris. Keskuse pidulik avamine on lükkunud novembrisse. Vaemla tootearenduskeskuse omaniku, MTÜ Veis ja Lammas juhatuse liige Omar Jõpiselg rääkis, et praegu ei seisa ühtegi asja operaatori taga, pigem on MTÜpoolsed ehitused paar nädalat veninud. Jõpiselg ütles, et raskusi on viimaste omaosalustoetuste leidmisega. Ta tegi üleskutse, et kes vähegi saab ja tahab aidata, liituks MTÜga ning annaks oma panuse tootearenduskeskuse kiireks käivitamiseks. “Valmis ta saab, selles pole kahtlust, aga avamise kiirus sõltub viimase rahalise katte leidmise kiirusest,” ütles Jõpiselg.

Ranitsatoetused erinevad kordades

Kõige vähem, 32 eurot maksab ranitsatoetust esimese klassi õpilastele Kärdla linn. Suurim, 128 eurot, on see Käina ja Pühalepa vallas. Ühe anonüümseks jääda soovinud Kärdla ühisgümnaasiumi esimese klassi õpilase vanema sõnul on 32 eurot ilmselgelt liiga väike raha. “Rääkisime sellest ka teiste lapsevanematega, et tegelikult kulub kooli mineva lapse tarbeks kordades rohkem. Meie jaoks on müstika, miks teistes valdades toetatakse suuremate rahasummadega, ent Kärdlas makstakse nii vähe,” rääkis lapsevanem, kellel poja kooliminekuostudeks kulus kokku u 200 eurot. Kärdla linnavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Elge Härma põhjendas nappi ranitsatoetust sellega, et linn jagab lastele mõeldud toetused, kokku ligi 300 eurot, pikema perioodi peale.

“Vana daami” külaskäik Kärdla lennuväljale

Teisipäeval maandus Kärdla lennuväljal 69aastane Daisy, pardal 23 reisijat. Rootsi maha jäi veel kaheksa sõitasoovijat. Rootsi lennuveteranide ühendusele kuuluva ja karikakra nime kandva “vanadaami” üheks populaarsemaks reisiks ongi kujunenud sõidud Hiiumaale. Reisijuht Ulf Åhrbom ei osanud täpselt öelda, kas seekordne oli neljas või juba viies, kuid ta kinnitas, et lennuveteranide pakutavatest suurest hulgast reisidest on Hiiumaa oma see, mis alati kõige kiiremini täitub. “Inimestele meeldib see reis väga, siin on sõbralikud inimesed ja kaunis loodus, aga ka huvitav ajalugu – nagu te näete, ei ole meie reisijad enam teismeliseeas ja seepärast on nad sellest väga huvitatud,” selgitas Åhrbom. Ühe põhjusena nimetas ta ka hiidlaste ja rootslaste ajaloolisi sidemeid. Plussina märkis lisaks, et lend Kärdlasse kestab vaid tund ja viiskümmend minutit, nii et päevaga jõuab ära käia ja ööbida pole vaja.

Kõrgessaare vald saab 20aastaseks

Kõrgessaare valla staatuse taastamisest möödub tänavu 10. septembril 20 aastat. Sündmuse pidulik tähistamine seisab ees reedel, 14. septembril algusega kl 18 Kõrgessaare vaba aja keskuses. Abivallavanem Katrin Sarapuu rääkis, et peo muusikalise osa eest hoolitseb tuntud pianist Margus Kappel, jagatakse aukirju ja süüakse torti. Üles pannakse kolm näitust, mis heidavad pilgu vallaelule selle algusaegadest tänapäevani.

Kodakondsus- ja migratsiooniameti bürood kauem avatud

Kuna paljudel inimestel lõppevad isikutunnistuste ja passide kehtivusajad sel või järgmisel aastal, pikendasid Lääne prefektuuri kodakondsus- ja migratsioonibüroo teenindused lahtiolekuaegu. Lisaks on 1. septembrist teenindused kolmapäeviti avatud tunni võrra kauem. Niisiis on Hiiumaa büroo avatud E, T, N, R kl 9–17 ja K kl 9–18. Nende jaoks, kes tööajal dokumenti vahetama tulla ei saa, avatakse teenindused neljal laupäeval: 8. septembril, 13. oktoobril, 10. novembril ja 8. detsembril kl 10–14.

Tuletõrjekomandod ootavad külla
Seoses organiseeritud tuletõrje 93. aastapäevaga on veel täna ja homme avatud Hiiumaa päästekomandod. Oodatud on igas vanuses huvilised, tulla võib nii gruppide kui peredega. Enne külastust on soovitav komandoga ühendust võtta

Esimesed koolitunnid augustis

19 Kärdla ühisgümnaasiumi õpilast õppis augustis Thames’i keele- ja kultuurikoolis inglise keelt. Saatjateks Kärdla ÜG inglise keele õpetajad Ene Tisler ja Sirje Teras. Lapsed elasid nädal aega Londoni äärelinna Kingstonupon-Thames’i peredes. Grupi organiseerija Kasha Gorny oli õpilaste jaoks koostanud huvitava ja mitmekülgse programmi.

Unga Dagö: Ka meie käisime Gotlandil!

“Tore, et meie sportlastel seitsme saare spordimängudel hästi läks! Aga kui spordipoisid-tüdrukud Ojamaa ehk Gotlandi saare poole teele asusid, olid Käina kandi noored muusikud sealt juba õnnelikult tagasi jõudnud,” kirjutab Käina noorte vanamuusikaansambli Unga Dagö juhendaja Malle Mürgimäe. Unga Dagö ehk Noor Hiiumaa mängis Gotlandi keskaja nädalal. See on sündmus, mida peetakse juba üle 20 aasta ning on võrreldav meie laulupeoga. Ainus vahe on selles, et osalevad kõik, kes tahavad, soovijad rõivastuvad keskaegsetesse riietesse ja elavad terve nädala keskaja vaimus.

40 suvepuhkust samal saarel

Leo Tõnisson (90) on äärmiselt põneva saatusega tallinlane. Tuntud kunstiõpetaja, endise Tallinna 24. keskkooli rajaja ütles, et Hiiumaa on tema jaoks väga tähtis. Koos abikaasa Valve Tõnissoniga on ta üle 40 suve veetnud Hiiu saarel. “Enam ei kujuta ettegi, mismoodi oleks linnakära sees puhata – suvel ihkab hing merd, päikest, vaikust ja värsket õhku,” selgitas Tõnisson ning lisas, et ehk on just Hiiumaal puhkamine aidanud tal saavutada kõrge ea ja hoidnud korras tervise.