Hiiu leht 31.08.2012

Tiia Palmiste unistus täitus

Tänavusest tarkusepäevast on õpetaja Tiia Palmistel Kärdla ühisgümnaasiumis päris oma klass – 1. a. “Esimene september on seekord minu jaoks erilise tähendusega ja ma arvan, et jääb mulle elu lõpuni meelde, samavõrra nagu mu enda esimene koolipäev,” ütles õpetaja Palmiste. Seda ametinimetust kannab ta möödunud aastast kui ta pärast Tallinna ülikoolis klassiõpetaja eriala lõpetamist Kärdla kooli tööle tuli. Õpetaja Palmiste tunnistas, et töö koolis tähendab tema jaoks ammuse unistuse täitumist. Muuseas, tänavust kooliaastat alustab ta koos vanema tütre Tiinaga, kes on esimese klassi õpetaja ühes teises Hiiumaa koolis.

Koostöökogu andis tomograafiraha haiglale üle

Eile allkirjastasid sihtasutuse Hiiumaa haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu ja MTÜ Hiidlaste Koostöökogu juhatuse liige Georg Linkov haiglale kompuutertomograafi soetamiseks kogutud raha üleandmis-vastuvõtu akti ja kandsid üle kogutud raha 152 706,95 eurot. Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et kui kompuutertomograafi abiga suudetakse kasvõi ühe inimese elu päästa, on see aparaat end mitmekordselt tasa teeninud.

VTA kuulutas välja uute laevade hanke

Veeteede amet kuulutas esmaspäeval välja uue riigihanke ühe reisiparvlaeva soetamiseks võimalusega tellida samadel tingimustel ka teine ja kolmas laev. Jääklassiga teraskorpusega laevu hakatakse kasutama Eesti rannikumeres lähimereveoks Kihnu, Vormsi ja Sõru-Triigi liinidel.

Riik kontrollib elukohti

Juuni lõpus said kõik valla- ja linnavalitsused siseministeeriumilt kirja, milles paluti 1. septembriks kontrollida aadresse, kuhu on registreeritud üle seitsme isiku. Kontrollimise eesmärgiks nimetas ministeerium riigi soovi selgitada, kas inimesed elavad reaalselt sellel aadressil, kuhu nad sisse kirjutatud. Kärdla linnavalitsuse registripidaja Tamara Alango sõnul on Kärdla linna suured pered juba üle kontrollitud ja kõik on korras. Muidugi on ka Kärdlas, nagu mujalgi Eestis küllalt inimesi, kes siia sisse kirjutatud, ent käivad Tallinnas tööl. “Selge on see, et ega iga päev Hiiumaalt Tallinna ja tagasi ei sõida. Eks see ole ikka inimeste endi otsustada, kuhu nad ennast sisse kirjutavad,” ütles Alango. Andmete ebatäpsuse eest kedagi karistada ei saa ja ka aastaringselt ühel aadressil elamine ei ole kohustuslik. Samas on omavalitsused sissekirjutatutest huvitatud kuna nende tulumaks kasvatab eelarvet.

Maaomanike jahiõigus seadustamisel

Keskkonnaministeerium saatis kooskõlastusele jahiseaduse muutmise eelnõu, millega saavad maaomanikud õiguse oma maal jahti pidada ja jahinduslikku tegevust korraldada. Katsed jahiseadust selles suunas muuta on kohanud jahimeeste tugevat vastuseisu ja juba 2009. aastal keskkonnaministeeriumis algatatud jahiseaduse eelnõu jõuab riigikogu lauale alles nüüd. 2007. aastal arutati Hiiu maavalitsuses praeguse jahiseaduse kitsaskohti. Ümarlaua kutsus kokku maavanem pärast seda kui Hiiu Leht oli metsseakahjustuste teema teravalt päevakorda tõstnud. Just sel ümarlaual tõi keskkonnaministeeriumi peaspetsialist Egon Niittee välja jahiseaduses peituva vastuolu. Nimelt loendavad jahiulukeid siiani jahimehed ise. Saadud andmetele toetudes paneb riik paika miinimum- ja maksimummäärad, kui palju peab jahiulukeid laskma, et nende arvukus oleks optimaalne. Üheks olulisemaks muudatuseks saabki valedel alustel koostatud jahiulukite elupaigamahutavuse hindamise mudelitel põhineva küttimismahtude määramise skeemi kaotamine.

HTÜd juhib Merlin Tõnis

Kuna Hiiumaa tarbijate ühistu senise juhi Agu Kohari volitused lõppesid augustikuus, kinnitas nõukogu 17. augustist ühistu uueks juhatajaks HTÜ senise personalijuhi Merlin Tõnise. Agu Kohari juhtida on nüüd ühistu tütarettevõte HTÜ Tootmine OÜ, mis tegeleb pagari- ja kulinaariatoodete valmistamisega. “HTÜ Tootmise juhina jätkamine oli mõneti sundkäik, kuna kaks aastat on mul tulnud seda ka emaettevõtte juhi ametis olles juhtida. Ideaalis ma näen, et kui mul kolme aastat pärast see tsükkel täis saab, leian ka sinna uue juhi,” avas Kohari tulevikuplaane.

Kulla kaaluga meistrimehed

Pottsepateenust tohivad tänavusest aastast osutada vaid litsentseeritud meistrid, Hiiumaal on neid kaks: Veikko Martin ja Kaius Põtter. Nende ettevõte Koldevärk OÜ on 15 aastaga teinud tuhatkond küttekollet. Oma esimest ahju, mille ta 18 aastat tagasi Kassarisse Hiiumaa koduloomuuseumi tegi, mäletab Veikko Martin siiani. Kuna koolitust nad saanud polnud, sai koos Kaius Põtteriga raamat ette võetud ja selle järgi tehtud tellisahi, mis püsib veel siiani. Nüüdseks on Veiko Martin Hiiumaa ametikoolis juba neli aastat oma tarkusi edasi õpetanud, kusjuures tema õpilased saavad restaureerija, mitte pottsepa kutse. Kuna neil on vastav arv tunde pottsepakoolitust käes, saavad nad soovi korral ka kutsekomisjoni poole pöörduda ja pottsepa kutset taotleda. Meister räägib oma ametist ja muuseas annab ka algavaks hooajaks kütmissoovitusi.

Meie lehelaps läheb neljandasse klassi

Hiiu Lehe ajalehetüdruk Laura-Eliise Kaevats, kes õpib viitele ja neljadele, läheb sel sügisel Haapsalu gümnaasiumi neljandasse klassi kogemuse võrra rikkamana. Laura-Eliise ütles, et pole kuulnud lugu ajalehepoisist, kes miljonäriks sai, kuid ajalehte müüks ta järgmisel suvel jälle. “Seda tööd tasub proovida küll – kõik meeldis,” ütles tütarlaps kui nädala lõpul koos Hiiumaalt pärit ema Tiiu Kaevatsiga toimetuses külas käis. Sel suvel 15aastaseks saanud Hiiu Lehe toimetus proovis pakkuda tööd ajalehepoistele ja -tüdrukutele. Huvilisi, kes ühendust võtsid, oli tosinkond ja esimesena läks müüki jaanipäevaeelne number.

1. klassi õpilasi peaaegu sama palju

Seitsme Hiiumaa kooli esimesse klassi minejate arv pole mullusega võrreldes suurt muutunud. Tänavu alustab kooliteed 73 tüdrukut ja poissi, mullu oli alustajad 72. Keskkooliosas alustajate arv on vähenenud nii Kärdla ühisgümnaasiumis kui Käina gümnaasiumis. Kui mullu avati mõlemas koolis kaks kümnendat klassi, siis tänavu kummaski üks.

Riigieksamite edetabelis rebis Kärdla ette

Riikliku eksamikeskuse avaldatud koolide riigieksamite keskmiste võrdluses oli Kärdla ühisgümnaasium tänavu 90. kohal edestades esmakordselt Käina gümnaasiumi, mis oli 98. kohal. Tänavune koht tähendab Kärdla kooli jaoks mullusega võrreldes tõusu 13 ja tunamullusega võrreldes 27 koha võrra, Käina kooli jaoks mullusega võrreldes langust kuue ja tunamullusega võrreldes 20 koha võrra.

Hiiu Leht toob nädalalõpulisas ära Hiiumaa koolideI ja X klassides alustajate nimekirjad.

Kogukonna pärlid kolisid Kassarisse aastaid tagasi

“Kogukonna pärl 2012” raames esile tõstetud Hiiumaa pere, Ida-Virumaalt pärit Merike ja Tallinna poiss Tõnis Niimann, asusid Kassarisse elama paarkümmend aastat tagasi. “Ega me ei kao ka kuskile siit,” ütles Merike Niimann pärast kogukonna pärli meene ja tänukirja kättesaamist. Hiiu Lehele rääkis ta, kuidas Hiiumaale sattus ja kinnitas, et pole kunagi kahetsenud, et siia kolis. “Olen alati tahtnud elada mere ääres,” ütles naine, kelle peres täiskasvanuks saanud kolm last: Olle, Ville ja Maarja. Pärli üle andnud ministrit üllatas, et maakondade kogukonna pärli tunnustuse saanud pered on üldjuhul oma praegusesse kodukohta kolinud.

Kassaris taastati pärandkooslusi kolmel moel

Augusti keskpaigas toimus Kassaris keskkonnaameti ja Eestimaa looduse fondi koostöös loopealsete taastamise demonstratsioon. Kõik saavad nüüd ka ise oma silmaga uudistada näidisala grilli Lest ja Lammas juures tee ääres. Katselappidel eemaldati loopealsele kasvanud tihe võsa ja nüüd avaneb seal ka üle pika aja vaade merele. Siiani on Eestis loopealseid taastatud valdavalt käsitsi – see töö on aga väga kulukas ja aeganõudev. Ka puudub Eestis loopealsete mehhaniseeritud taastamise kogemus. Seetõttu otsustatigi selline demonstratsioon läbi viia, kuna näiteks Rootsis kasutatakse valdavalt just mehhaniseeritud taastamist.

Tulge kokku Kuristesse!

Hilissuvisel septembrikuu päeval peab koos rahvaga pidu 15aastane Kuriste haridusselts. Pidu algab vastremonditud seltsimaja avamisega laupäeval, 8. septembril kella 12, mil toimub maja sisseõnnistamine ja avamistseremoonia.

Rõõmustage, hiidlased, kadestage, saarlased!

Niisuguse pealkirja all kirjutab Ave Alavainu kahest näitusest, Maarja Unduski maalid ja Tenno Pent Soosteri graafika, mille lahtiolekuaega Hiiumaa muuseumis pikendati 1. oktoobrini. “Tore, et algab kool. Tore, et nii käsitöö- kui bioloogiaõpetajad, kunstiõpetajatest rääkimata, saavad suunata või miks mitte lausa klasside kaupa ja käekõrval viia koolilapsi Pikka Majja neid imesid vaatama – see oleks hariv ja tekitaks ideid. Täiskasvanud leiavad kindlasti ise tee,” soovitab Ave Alavainu.