Hiiu leht 28.08.2012

Amserv amatööride maailmameister

Jahtklubi Dago jaht Amserv tuli amatööride maailmameistriks augusti esimesel nädalal Soomes toimunud ORC klassi jahtide maailmameistrivõistlustel. A grupis seilanud Amservi tiimil õnnestus juba regati esimestest päevadest alates tublilt konkurentsis püsida. Roolimees Juss Ojala juhtimisel lõpetati tiitlivõistlused 47 jahi arvestuses kokkuvõttes kuuenda tulemusega, millega amatööride hulgas tuldi maailmameistriteks. “Tuli see, mida tooma läksime – meil olid kõik ettevalmistused selleks tehtud,” ütles Ojala rahulolevalt. Võidukasse meeskonda kuulusid lisaks seitsmele hiidlasele ka kaks tallinlast ja kaks pärnakat: Karl Vahtra, Juss Ojala, Priit Berkmann, Raul Loopalu, Kaarel Kruusmägi, Mihkel Pajula, Marek Harjak, Rando Randmaa, Karl-Robert Trink, Peeter Parelo ja Andres Rätsepp.

Kogukonna pärl 2012 – perekond Niimann

Eile tunnustas regionaalminister Siim Kiisler Kassaris elavaid Merike ja Tõnis Niimanni aunimetusega Kogukonna pärl 2012. Sündmus leidis aset Kassari haridusseltsi majas. Eesti külaliikumise Kodukant algatatud konkursile kogukonna pärl 2012 esitati üle Eesti kokku 125 kandidaati, kelle seast tunnustatakse igas maakonnas ühte perekonda.

Busside uus sõiduplaan

Alates 1. septembrist sõidavad maakonnaliinide bussid sügis-talvise sõiduplaani alusel. Lisaks tavapärastele muudatustele ei läbi bussid enam Salinõmme, Kaasiku ja Suursadama ringi.

Päästjate palgatõusu suurus pole veel teada

Hiiumaad külastanud päästeameti peadirektori Kalev Timbergi peamiseks jututeemaks kujunes siin päästjate palgatõus. Järgmise aasta palganumbrite kohta ütles Timberg, et palgatõusu ennustatakse vahemikus kolm kuni 12 protsenti. Peadirektor rääkis, et siseminister Ken-Marti Vaher läheb rahandusministeeriumi kaitsma enam kui viieprotsendilist palgatõusunumbrit. Ta selgitas, et päästjatele tahetakse tagasi saada see kaheksa protsenti palka, mis vahepeal ära kärbiti ja viis protsenti veel juurde panna ning viimane moodustaks siis palgatõusu. Samas oli peadirektor skeptiline, kas nii suur palgatõus on reaalne. “Olen väga rõõmus kui saan novembris-detsembris öelda, et eksisin, aga kui arvestada inimeste hulka, kes kõik palgatõusu vajavad – politseinikud, piirivalvurid, päästjad, sõjaväelased – siis ainuüksi meile on kolmeprotsendiseks palgatõusuks vaja üle miljoni euro,” nentis Timberg. Kui päästjate palka tõsta 12 protsenti, läheks see maksma üle kuue miljoni euro.

Avies tõi Hiiumaa liinile uue 18kohalise lennuki

Kärdla-Tallinna liini asus teenindama 18kohaline lennuk Let L-410 Turbolet. Esimese reisi tegi lennuk Hiiumaa ja pealinna vahel neljapäeva õhtul, vahetades välja seni liini teenindanud kaheksa- või 18kohalised asenduslennukid. Maavanem Riho Rahuoja oli rahul, et lennuliiklus Tallinn-Kärdla liinil on täies ulatuses taastunud ja maavalitsuse lepingupartner Avies toonud liinile kauaoodatud lennuki. Ta tunnustas enne teda ametis olnud maavanema kohusetäitja Piret Sedriku tänuväärset tööd lennufirmaga läbirääkimistel ja avaldas lootust, et sõlmitud kokkulepped nüüd ka peavad. Aviesi tegevjuht Allan Soll lausus, et uue lennuki saabumine võimaldab liini teenindamise viia uuele tasemele: “Ootasime uut lennukit pikalt ning seni pidime liini teenindama väiksema lennukiga või lennukeid vahetades. See tähendas, et olime sunnitud aegajalt lennugraafikut muutma. Reisijad on siiski suhtunud mõistvalt ning oleme neile selle eest tänulikud.”

Invatehnika ja abivahendid tuuakse saarele kohale

Sellest aastast pakub OÜ Empatrax Tervisekauplus Hiiumaa abivajajale kaasaegseid abivahendeid. Ettevõtte Hiiumaa kontaktisik Margarita Vasar rääkis, et firmast, mis on üks paljudest samalaadsetest Eestis, on võimalik endale soetada abivahendeid parukast ratastoolini. Hea on see, et nüüd ei pea hiidlane, kel võib olla niigi raske liikuda, minema Tallinna abivahendit ostma. Vastavalt vajadusele tellib Vasar vajamineva eseme või toe ja see saadetakse Smart-postiga kohale. Juhul, kui tellitu ei sobi, saab selle alati ümber vahetada. “Vahetusega mingeid lisakulusid ei kaasne,” kinnitas Vasar.

Ajalooline hetk Kärdla sadamas

Eile jõudsid Kärdla sadama alale esimesed autokoormad paemurdu, mida sadama ehituseks kulub kokku umbes 20 000 m3. Kui paemurdu veetakse Ungru karjäärist Läänemaalt, siis raudkivi, mida kulub teist samapalju, loodetakse varuda Hiiumaalt.

EMKOt hakkab juhtima Harri Hiis

Hiiumaal ainsana on Emmaste vald säilitanud EMKO ehk Emmaste kommunaali nime kandva osakonna, mis osutab vallas kommunaalteenuseid. Teised Hiiumaa omavalitsused ostavad teenuseid erasektorist või on palganud töölised. Kuna munitsipaalettevõte EMKO senine juhataja Sander Vaikne lahkub ametist, korraldas vallavalitsus konkursi, kuhu laekus 11 sooviavaldust. Neist vastas oodatavatele tingimustele neli. Ametikohale valituks osutus Harri Hiis, kes asub tööle niipea kui vabaneb eelmisest töökohast.

Hiiu noorte medalisaak B7 mängudelt

Hiiumaa 36liikmeline võistkond tuli nädalalõpul Gotlandil peetud Läänemere seitset saart ühendava B7 noorte spordimängudelt viie kulla, nelja hõbeda ja nelja pronksmedaliga. Selle tulemusega oli meie koondvõistkond esikoha saavutanud Saaremaa (üheksa kulda, kaheksa hõbedat ja neli pronksi) ja teiseks tulnud Ölandi (seitse kulda, viis hõbedat ja kuus pronksi) järel kolmas. B7 töögrupi “Inimeselt inimesele” juht Ermo Mäeots hindas hiidlaste osalemise spordimängudel väga edukaks. “Esinesime väga stabiilselt ja hästi – see oli meie kõige parem tulemus läbi aegade.”

Hiiumaa esimese rattakrossiga tähistati Heiki Nabi olümpiamedalit

Ülemöödunud nädalavahetusel jõudis rattasari Marimetsa Kapp Hiiumaale. Pikima, 37 km distantsi esikolmik oli: võitja Erki Pütsep (aeg 1.19.52), teiseks tulnud Sten Saarnits (1.28.20)ja kolmanda koha omanik Ravshan Balgabaev (1.28.26). Kõik erinevatele distantsidele startinud ratturid tähistasid sõiduga ka hiidlase Heiki Nabi olümpiamedalit. Muuseas, Nabi on varasemalt osalenud Marimetsa Kapil. Autasustamise ajal tehti olümpiamedalistile kõne ning kõik kohalolnud said ühiselt õnnitluse eetrisse hüüda, kirjutab Hiiu Lehes Katrin Pärnpuu ajalehest Lääne Elu.

Michele Parrucci tõi Liiliasse Itaalia köögi

Väikesest Itaalia linnakesest Forlist pärit Michele Parruccil (27) polnud kolm aastat tagasi esimest korda Eestisse jõudes aimugi, kui suurt rolli meie väike riik tema elus mängima hakkab. Baltikumi sattus noor itaallane vabatahtlike programmi kaudu: “Tahtsin maailmas ringi rännata. Ainult enda rahakotiga oleks see liialt kulukas olnud. Tollal oli olukord Itaalias üsnagi halb – pea 40 protsenti elanikest olid töötud. Arvasin, et nüüd on õige aeg mujal õnne katsuda,” rääkis noormees, kes Hiiumaalt leidis armastuse ja töökoha.

Auhinnaplaat sätitakse aukohale

Emmaste lasteaia juhtaja Külli Tintse lubas, et pärast seda kui kõik 47 last ja kasvatajad on konkursi Kaunis kodu auhinnaplaadiga tutvuda saanud, seatakse see lasteaia peasissekäigu kõrvale seinale. Eesti Vabariigi Presidendilt Toomas-Hendrik Ilveselt võtsid Haapsalu kultuurikeskuses eelmisel pühapäeval auhinna vastu Emmaste lasteaia juhataja Külli Tintse ja majahoidja Maile Toomsoo. Mõlemad kinnitasid, et lasteaia õueilu on pikkade aastate töö tulemus.

Jahimehed ja külarahvas loovad uusi tavasid

Laupäeva õhtul toimus Reigi jahimaja õuel juba kolmandat aastat Tahkuna jahiseltsi ning piirkonna külarahva ja maaomanike kokkusaamine. Avakõnes lubas jahiseltsi esimees Harri Kattel selle tava jätkamist, sest eks ole ju ilmselge, et heast läbisaamisest jahimeeste ja kohaliku kogukonna vahel on huvitatud mõlemad pooled, kirjutab üks peolistest Artur Valk. Jahiselts on ette võtnud jahimaja, kunagise Reigi rahvamaja põhjaliku renoveerimise ja Katteli kinnitusel pole neil midagi ka selle vastu, kui külarahvas tulevikus jahimajas oma üritusi tahaks korraldada. Tahkuna jahiselts – see on ligi 70 jahimeest ja üle 14 000 hektari jahimaid peamiselt Kõrgessaare valla piirides.