Hiiu leht 17.08.2012

Sportlased kullasajus

Esmaspäeval olümpialt saabunud medalimehi ja nende treenereid premeeritakse heldelt. Kuid ega ilma kindla sissetulekuta ja töö kõrvalt tippsporti teegi, tunnistavad Heiki Nabi treeningukaaslased, kes suurest spordist taandunud. “Sellisel tasemel maadlust nagu Heiki teeb, on ikka väga raske teha. Prioriteedid peavad paigas olema ja see tahab palju pühendumist – töö kõrvalt seda tulemust ei tule,” ütles Tallinna lennujaamas kunagist treeningukaaslast õnnitlemas käinud Andre Lindvest.

Hundid murdsid Kõpus 14 lammast

Kui Ojaküla Pakapõllu talu peremees Indrek Roosna teisipäeva hommikul maja lähedal asuvasse koplisse lambaid vaatama läks, leidis ta huntide murtud karja. 17pealisest lambakarjast oli elus kolm, kaks, kes aiast välja pääsenud ja koju jooksnud, ning üks, kes ainukesena imekombel elus lambalaipu täis koplis. “On üllatav, et hundid nii jultunult tulid tee ääres ja küla keskel, lähimast majast vaid paarisaja meetri kaugusel asuvale karjamaale lambaid murdma,” nentis Roosna. “See peaks väga ettevaatlikuks tegema kõik Hiiumaa lambakasvatajad,” lisas ta. Saaremaa looduskaitsebioloog Tõnu Talvi ütles, et pärast juhtunut peab kindlasti sellel karjamaal, kus murdmine toimus, olukorda kiiresti ja tugevasti muutma. Suurim korduva ründe oht juhul kui oludes midagi ei muutu, on esimese nädala jooksul.

Päästeameti peadirektor Hiiumaal

Täna on Hiiumaal päästeameti peadirektor Kalev Timberg, kes külastab Emmaste, Käina ja Kärdla päästekomandosid ning tutvub loodud vabatahtlike komandodega. “Saared on reageeriva päästeressursi muutuse osas eriti tundlikud, kuna täiendava abi juurde saamine mandrilt on piiratud. Peadirektor tuleb saartele arutama muutuste läbiviimise protsessi ja saab kohapeal selle kohta tagasisidet,“ selgitas päästeameti Lääne päästekeskuse juht Ivar Kaldasaun. Visiidi käigus kohtub peadirektor ka Hiiu maavalitsuse ja omavalitsuste liidu esindajatega.

Praamireiside arv väheneb

Kolmapäevast, 22. augustist kuni 28. oktoobrini jääb argipäeviti Heltermaa-Rohuküla liinile senise üheksa reisi asemel kuus. Laupäeviti jääb Heltermaalt käiku praeguse seitsme reisi asemel viis, pühapäeviti kümne reisi asemel seitse. Rohukülast väljuvad praamid laupäeviti senise kaheksa reisi asemel viiel ja pühapäeviti üheksa reisi asemel seitsmel korral. Sõru-Triigi liinil hakkab uus, hõredam sõiduplaan kehtima 21. augustil ja kehtib 26. augustini. Senise kolme reisi asemel teeb Kõrgelaid päevas mõlemalt poolt kaks väljumist. 27. augustist on Triigi-Sõru liinil taas graafiku muutus: igapäevaste reiside asemel hakkab praam ühendust pidama vaid esmaspäeval, kolmapäeval, reedel ja pühapäeval, tehes kaks reisi päevas.

Mart Kaups lahkub linnavalitsusest

2007. aastast Kärdla linnavalitsuse koosseisus linna asju otsustanud Mart Kaups lahkub. Kaups tõi põhjuseks suure töökoormuse, mis ei võimalda täie jõuga linnavalitsuse tööle pühenduda. “Kui ma ei suuda 100 protsenti panustada, ei ole seal minu meelest mõtet olla. Teemadega täpselt tutvumata poolt või vastu olla ei ole õige,” selgitas Kaups. Kaupsi asemele esitas linnavalitsus volikogule kinnitamiseks linna rahandusosakonna juhataja Liili Elleri.

Parvlaev päästis merehädalised

Pühapäeva, 12. augusti õhtul kella poole üheksa ajal sai piirivalvelaev teate Triigi–Sõru liinil sõitvalt parvlaevalt Kõrgelaid, mille kapten Tiit Jõgi võttis pardale kaks merel paadist välja kukkunud inimest. Reisijana Kõrgelaiul olnud Urmas Liit rääkis, et parvlaev oli sõitnud Triigist umbes 15 minutit kui keegi väliterrassilt hüüdis: “Inimene üle parda!”. “Hea, et ilm oli ilus ja rahvast väljas merd nautis, ning keegi märkas, kuidas mingilt kummikaatrilt kaks inimest lihtsalt merre paiskusid. Praam suundus tagasi, vette lasti päästeparv ning inimesed toodi ära. Kaatrit aga ei suudetud peatada – see tegi merel ringe arvatavasti seni, kuni kütust jätkus,” rääkis Liit, kes juhtunu ka fotole jäädvustas.

Käina lasteaed avab uue rühma

27. augustil avatakse Käina lasteaias Tirtspõnni veel üks sõimerühm. Nüüd mahutab lasteaed sügisest 28 pooleteise- kuni kolmeaastast last. Lasteaia direktori Aire Nurga sõnul tekkis vajadus uue sõimerühma järele, sest eelnevatel aastatel kasvas hüppeliselt laste sündimus Käina vallas. Järgneva aasta maikuuks on vallas 53 pooleteiseaastast last. On raske ette öelda, kui paljud neist ka sõimerühmas käima hakkavad, kuid praeguse seisuga ei pea neist keegi sõimekohta ootama jääma, sest lapsed liiguvad vanuse kasvades rühma võrra ülespoole. Avatavale rühmale uute töötajate leidmiseks korraldas laste aed konkursi, mis direktori sõnul oli “väga vinge”. Kahele õpetajakohale kandideeris 11 ning ühele õpetajaabi kohale koguni 18 soovijat

Külade peo süda tehti Kurisu külla

Lauka-Reigi piirkonna neljandat külade kokkutulekut peeti laupäeval põnevas kohas – heakorrastatud Suur-Kurisu neeluaugu kõrval. Selleks, et üsna võssakasvanud koht peopaigaks sobiks, tehti ükstalgupäev varakevadel, enne Teeme Ära suurtalgusid ja teine samal ajal. Koristati suur hulk risu ja lõigati võsa, hiljem niitsid külainimesed neeluaugu ümbrust veel mitu korda ja nüüd on see looduse imetegu vaatajale täies ilus näha. Kuigi praegusel veevaesel ajal vuliseb seal vaid ojanireke, on põnev mõelda, et suurvetega täitub sügav auk ääreni ja vahel jõuab vesi välja teelegi. Külarahva jõududega ära tehtud suurest tööst andis ülevaate ka kurisu ehk neeluaugu kõrvale üles seatud fotonäitus ja kokkutulekul meisterdati kaltsutitte ehk kurisu näkki. Üks põhjus, miks pidu just Kurisu külas peeti, on ka see, et tänavu möödub 400 aastat küla esmamainimisest.

Mustikahooaeg läbi saamas

Mustikaid tuuakse kokkuostu veel kümnete kilode kaupa, kuid suur osa saare mustikametsadest on juba tühjaks korjatud. Kõrgessaare maanteel asuvas OÜ Artop kokkuostupunktis kaalub mustikaid Arnika, kes oma perekonnanime öelda ei tahtnud, kuid kes kinnitab, et võrreldes mullusega võib tänavuse marjaaasta kohta öelda – väga hea! Marjade valmimine on olnud varasem, seetõttu on ettevõtte kokkuostupunktid pühapäeval veel viimast päeva lahti ja selleks aastaks on mustikate kokkuost nende poolt Hiiumaal lõppenud. Enamik korjajaid, kes mustikad metsast välja toovad, on n-ö vanad tegijad. Näiteks Merike Suik, keda Arnika kutsub superkorjajaks, käib mustikal juba kümmekond aastat.