Hiiu leht 24.07.2012

Ain Anger: Kärdla kirikus on erakordselt hea akustika

Hiiu Leht avaldab eksklusiivintervjuu maailmakuulsa bassilaulja Ain Angeriga, kes koos teise maailmanime Soome baasilaulja Jaakko Ryhäneniga esineb juba sel reedel Kärdla kirikus. Anger meenutas kaks aastat tagasi Kärdla kirikus toimunud kontserti, kuhu kuulajad ära ei mahtunud ja osa neist Angeri laulu läbi avatud akende nautis. “See kontsert oli minu jaoks tõesti erakordne ja niivõrd meeldiv. Uskuge, ma oskan seda huvi hinnata,” ütles Anger. Laulja räägib, kuidas ta kaks aastat tagasi tänu Enn Kunilale Hiiumaale laulma sattus, aga ka sellest, miks ta on vabakutseline, millega tegeleb tema abikaasa Liina ja kus õpivad Angerite kolm last.

Jahiga merel ümber läinud noored pääsesid vigastusteta

Laupäeval veidi enne keskööd sai Kärdla kordon teate merel ümber läinud jahist. Pardal olnud neli noort inimest Mart Remmelkoor, Geir Oss, Toomas Tatar ja Erik Elissaar, pääsesid õnnetusest eluga ja tõsisemate vigastusteta. Remmelkoor rääkis, et äkiline tugev tuulehoog kallutas paremhalsis sõitnud svertpaati nii, et puri tegi ootamatu halsi vasakule. Tugevasse kreeni sattunud purjekas neelas kohe suure koguse vett kuna kolm laevaolnut olid kõik vasakpardas. Et mobiilid olid kajutis ja said kohe märjaks, abipalvet telefonitsi saata ei saanud. Nii asus Mart Remmelkoor ujudes teele ja läbis paari kilomeetri pikkuse teekonna pooleteise tunniga. Ujunud välja Kärdla kordoni juures, astus ta uksest sisse ja teatas valves olnud politseinikule merehätta sattumisest. Veel üks noormees ujus ise kaldale, kaks ootasid päästjaid põhja ülespiid pööranud purjeka juures. Pühapäeval tõid Hiiumaa vabatahtlikud merepäästjad merest välja ka aluse. Mart Remmelkoor tänas kõiki päästjaid ja abistajaid ning tunnistas, et võlgnevad elu eest suure tänu seljas olnud päästevestidele

Diislikütuse ja mootoribensiini hinnad võrdsustusid

Eile võis Olerexi ja Jetoili Kärdla tanklates näha harvaesinevat pilti: nii bensiini E95 kui ka diislikütuse liiter maksis 1,344 eurot. Selgus et hindade selline “kokkusaamine” on toimunud üle Eesti. Statoili kommunikatsioonijuht Jaanus Pauts ütles, et ka nende automaatjaamades on hind täpselt sama. Ta põhjendas olukorda, et üle Eesti on kütusehinnad tanklaketist olenemata samad sellega, et konkurendid jälgivad üksteise hindasid väga tähelepanelikult ning et kliente mitte kaotada, tulevad kohe hinnalangusega kaasa. Pauts ütles, et mootorikütuste viimane hinnalangus kestis kolm kuud ning on viimasel kolmel nädalal taas tõusule pööranud.

Neli päeva võrkpalliturniirini

Eile hommikuks oli Hiiumaa võrkpalliturniiriks registreerunud 36 võistkonda, 25 meeskonda ja 11 naiskonda. Lõplikud tulemused selgusid õhtul, pärast Hiiu Lehe trükkiminekut, mil registreerimine
lõppes. Laupäeval, 28. juulil oodatakse nais- ja meeskondi Hiiumaa muruväljakutele pallima juba 55. korda. Turniiri avamine on kl 10.15 Kärdla külje all asuva Linnumäe puhkekeskuse
maadel.

Piltuudis: Leedulased hiidlastel külas

Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik võtab avasüli vanu sõpru vastu: Irena Biskiene, Hiiumaa
haigla nõukogu liige Vilma Tikerpuu, Kaunase ülikooli professor Alvydas Laiðkonis ja Eesti aukonsul Leedus Virginijus Biskys käisid lisaks haiglale ka Hiiumaa muuseumis, Vaemla villavabrikus, Saarnaki laiul, kuulasid Hiiu Folgi esinejaid Kassari kiigeplatsil ja Kõrgessaare mõisapargis ning kohtusid Hiiumaal samal ajal viibinud Eesti aukonsulitega Soomes. Reedel külastas Hiiumaad kuus Eesti aukonsulit Soomes. Koos saatjatega saabuti siia Saaremaalt, sest nagu tavaks saanud, väisatakse kaht maakonda koos. Delegatsiooni kuulusid Eesti aukonsul Oulus Jyrki Ristilu ja Sirkka Ristiluoma, Eesti aukonsul Ahvenamaal Johan Anders Eriksson, Eesti aukonsul Vaasas Pekka Haapanen ja Teija Haapanen, Eesti aukonsul Kuopios Tuija Keinonen ja Hannu Jäntti, Eesti aukonsul Kotkas Kyösti Manninen ja Leena Jarva, Eesti aukonsul Rovaniemis Päivi Ohvo ja Olli Lähde, EASi Helsingi esindusest hiidlane Toomas Tärk ja Valdar Liive ning Eesti suursaatkonna Helsingi konsulaartalituse direktor Tarmo Punnik.

Avalik laskumine Ristna tuletornist

Tänavusuvise esimese ja tõenäoliselt ainsa avaliku st laskumise tuletornist kõigile soovijatele korraldab seiklusfirma 360kraadi järgmisel nädalavahetusel Ristnas. Laupäeval, 4. augustil kl 11 algava köislaskumise kõrgus on 23,5 m ja laskutakse ümber torni olevalt rõdult. “Ristna torn on sissejuhatus laskumisteks ja mõnus koht proovida laskumist ka kõigil neil, kes seda varem teinud pole,” ütles seiklusfirma 360kraadi instruktor Toomas Holmberg.

“Väikesele Tjorvenile” tuleb lisaetendus

Kuna suvelavastuse “Väike Tjorven” etendustelt on tulnud piletisoovijaid tagasi saata, teatas produtsent Ere Naat, et kavva on võetud lisaetendus neljapäeval, 26. juulil. Kohti on Kalana sadamasse ehitatud välilaval ühe etenduse jaoks 300. Lisaks saab igale etendusele vaatajaid tribüüni vahekäigu treppidele ja lapsi pikale pingile istuma paigutades mahutada veel paarkümmend vaatajat. “Esietenduselt pidime järjekorrast siiski kahjuks tagasi saatma umbes 15 inimest,” tõdes Naat.

Merel on ka teine kallas

Hiiu Lehe ajakirjanik Tapio Vares nendib, et koos reisikaaslase Erkoga lahkusid nad Viimaste Soomes Mitte Käinud Eestlaste Klubist. “Veider tunne valdas. Soome lahe ületamine tundus mulle veel suurema vaimse barjääri murdmisena kui kunagi Alpide ületamine lõunas,” tunnistab Vares ja räägib sellest, kuidas tal Soomes tekkis kummaline “nägemishäire”: “Ma nägin kuidagi LIIGA SUURELT. Nojah, iseenesest olin need nagu meie rändkivid, aga hiiglasuured, katkematute kaljuvormidena.”

Kaalu Kirme järjejutt

“Kuningas Ingvari hauamälestis ja teisi hiidlaste lugusid” on järjega sõjaajas. Tänases osas räägib autor, kuidas ta noore mehena Saksa sõjavangist Vene mopi alla sattus ning koos külaelanikega Luguse küla maju tulekahjust päästes jõudis päästa ka oma väikese heategija Imbi kodumaja. “Mu käest on küsitud, miks ma teistega Saksamaale ei põgenenud. Ükskõik kui realist ma ka poleks, aga ühe kaardimoori ennustus, et ma ei tohi üle suure vee sõita – see on mu surm – hirmutas mind. Kartsin, et äkki ongi nii. Vist olnukski, sest kui ma hiljem Punase Risti kaudu püüdsin oma laagrikaaslasi otsida, ei teadnud neist keegi mitte midagi. Vist oli see laev, millega minagi oleks sõitnud, miinile sattunud, teisel juhul lennukite või allveelaeva poolt põhja põrutatud,” jutustab Kaalu Kirme.