Hiiu leht 13.07.2012

Hiiumaa purjetajaid tabas koduvetel ebaõnn

Koduse Heltermaa ringilt ei saanud tulemust kirja ükski neljast alusest, kellele toimetus pöialt pidas. Hiiu Leht kirjutab sellest, mis juhtus Amservi, Marie, Grasshopperi ja Kerttuga, aga ka mitmete teistega 20st jahist, kes sel etapil katkestasid.

Kärdla sõlmis lepingud sadama ehitamiseks ja järelvalveks

Nordecon AS ja SA Kärdla Sadam sõlmisid eile Kärdla külalissadama ehituslepingu. Täna allkirjastab sihtasutuse Kärdla sadam juhatuse liige Hillar Kukk ehitustööde omanikujärelevalve lepingu ASiga Telora-E. Sadama ehitustööd algavad juulis. “Arvan, et meil on lepingupartneriga vedanud – kui nad said hakkama Tallinna Lennusadama ehitusega, küllap saavad hakkama ka Kärdla sadamaga,” ütles sihtasutuse nõukogu esimees Kärdla linnapea Georg Linkov. Sadama ehitusmaksumuseks ilma käibemaksuta on ligi 4,1 miljonit eurot. Sadama eelarvest ligikaudu 3,2 miljonit eurot katab Euroopa regionaalarengu fondist rahastatav piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meede. Projekti omafinantseeringu tagab Kärdla linn.

Reformierakondlased pakuvad rolli veel ametisse määramata maavanemale

Üleeile kogunenud Hiiumaa reformierakondlased pakkusid riigipoolseks läbirääkijaks saare omavalitsuste ühinemise teemal peatselt ametisse astuvat Hiiu maavanemat. Rahuoja ütles, et tema arvates on kohalike omavalitsuste ühinemine praegu sellises seisus, et kõik ettepanekud on teretulnud ja arutamist väärt. Reformierakonna Hiiumaa maakonnajuht Artur Valk meenutas, et saare omavalitsuste ühinemiskõnelused on seni nurjunud, samas näitas rahvaloendus, et elanike arv saartel järjest väheneb. Valk viitas variandile, kuidas ühinemisläbirääkimised toimusid Taani saarel Bornholmil. Rahuoja leidis, et kindlasti tasub analüüsida ka Bornholmi kogemust, samas eeldab see keskvõimu poolset seisukohavõttu ja selge mandaadi andmist maavanemale. Ka oli Rahuoja andmetel Bornholmi omavalitsuste ühinemise näitel siiski tegemist mitte päris, vaid n-ö pool-vabatahtliku ühinemisega. Täna on maavanema kandidaat Riho Rahuoja kohalike omavalitsuste juhtide ees ja minister Siim Kiisler tutvustab teda kui maavanema kandidaati.

Algas töö Hiiumaa tuleviku kujundamiseks

Neljapäeval, 5. juulil kestis Tuuru majas terve pika päeva Hiiumaa arengustrateegia 2014–2020 juhtrühma esimene koolitus – klassitäie “õpilaste” ees oli Tartu ülikooli haridusega inimgeograaf Rivo Noorkõiv. Päebva kokkuvõtteks soovitas koolitaja juhtrühma liikmetel mõelda vastuseid küsimustele, mida siinsed inimesed küsida võivad: Kas mul on Hiiumaal eneseteostusvõimalusi? Kas ma panustan sellesse keskkonda või ma ostan omale uue keskkonna? Milline on Hiiumaa tuntus ja maine? Kuidas me müüme Hiiumaad investeerimiskoha, külastuskoha, elukoha mõttes? Ta jagas koolitatavatele laiali roosad paberilehed ja palus igaühel sellele kirjutada vastuse küsimusele – Mida mina teen lähima aasta jooksul Hiiumaa heaks? Koostöömemorandumi starteegia koostamiseks allkirjastas 12 osapoolt, sh saare omavalitsused, maavalitsus, SA Tuuru ja mitmed MTÜd. Tuuru juhataja Kristjan Arunurm ütles, et tema hingele jäi kripeldama see, et esialgu tundub hästi tore, kuidas eri osapooled, kes võib olla isegi oponendid olnud, on saadud ühe laua ümber, valmis ühe asja eest seisma. “No saab näha, kas see edumeelsus, tehatahtmise kihk ja koostöövalmidus jätkub ka siis, kui see Hiiumaa arengustrateegia kujul kõigi nende osapoolte koostööna kaante vahele jõuab. Minu kõige suurem hirm on, et see jääb ainult dokumendiks,” ütles Arunurm ja lubas, et teeb kõik selleks, et see nii ei juhtuks.

Kõrgessaare vald tahaks mälestuspinki Ungern-Sternbergile

Esmaspäeval talletati kahe Hiiumaaga seotud isiku lood ETV saates “Pink” kajastamiseks. Pingid paigaldati kuulsa Kärdla kooliõpetaja Evald Terase mälestuseks ja Kassari luuletaja Ott Arderi meenutuseks. ETV võttegrupp koos saatejuht Vahur Kersnaga käis esmaspäeval mõlemat pinki ning Arderi ja Terase lugusid jäädvustamas. Kersna ütles, et hetkel hiidlased rohkem pinke pakkunud ei ole. Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuu oli kindel, et nemad tahaks teha pingi Otto Ludvig Ungern- Sternbergile Kõrgessaare mõisa parki, kuid see võtab veel aega.

Paladel toimub tsirkusetreening Hiiu lastele

Tsirkusekool Omatsirkus toob Hiiumaale tsirkusetreeningud. Tallinna ülikooli tantsu- ja liikumisteraapia lektor Helena Ehrenbusch ütles, et tegelikult teeb pealinnas tegutsev Omatsirkus Hiiumaal laagrit oma trennilastele. Kui sellest kuulis praegu lapsepuhkusel Hiiumaa teavitamis- ja nõustamiskeskuse juhataja Margit Kagadze, avaldas ta otsekohe soovi, et ka tema vanem laps võiks sellest treeningust osa saada. Nüüd saakski soovijad viiel päeval, 15.–20. juulini, iga päev poolteist tundi korraga Palade kooli võimlas Helena Ehrenbuschi juhendamisel harjutada lihtsamaid akrobaatilisi trikke, hüppamist, püramiide, žongleerimist ja muud põnevat. Treening toimub juhul, kui registreerunuid on vähemalt kümme.

Külade päeval laulab Lepland

Suureranna külavanem Ilme Treisalt teatas Hiiu Lehele, et külade päeva korraldajad on jõudnud kokkuleppele ja 11. Kõpu külade päeval annab kontserdi Ott Lepland. Leplandi etteaste kestab Suureranna küla peoplatsil laupäeval, 28. juulil kl 16–17ni. Põhjuseks, miks Lepland külade päeva peaesinejaks kutsuti, on see, et emaliini pidi on ta pärit Kõpu poolsaare Mardihansu külast. Külade päevale kogunemine algab kell 14, avamine kell 15.

Mõisameistrid kogunevad Suuremõisas

Juba teisipäeval algavatel teisel mõisameistrite päevadel annavad tooni vigursaagijad ja sepad Eestist ja Soomest. Tegemist on neli päeva, 17.-20. juulini kestva kestva rahvusvahelise vigursaagijate kokkutulekuga, kus huviliste silme all töötavad umbes 25 Soome ja Eesti vigursaagijat, lisaks iga päev mõned sepad. Nelja päeva jooksul näitavad nad huvilistele tööprotsessi ja lõpuks valminud esemeid.

Linnumäe puhkekeskuse peremees käib kaladega jalutamas

Hiiumaa ainsa forellipüügikoha peremehel Jaanus Berkmannil tuleb igal hommikul oma tiik üle vaadata ja kalad juba teavad seda. “Kalad on nutikad. Kui tuled ja natuke aega kaldal seisad, siis nad saavad juba aru, et midagi hakkab toimuma ja kui tiigile ring peale teha, ujuvad nad parves vaikselt järele. Ma ütlen ikka, et käin kaladega jalutamas,” kirjeldas Berkmann oma hommikuid. Pidevalt tuleb tal jälgida tiigivee temperatuuri ja hapnikusisaldust ning vastavalt sellele kaladele süüa anda. Veetemperatuur oli kolmapäeva hommikul +15 kraadi, hapnikusisaldus 6,5 protsenti. Näitajad hindas Berkmann väga heaks: “Kümne kuni kuueteistkümne soojakraadi vahel on temperatuur väga hea, kala on aktiivne, toitub hästi.” Temperatuurist ja hapnikust sõltub ka see, kuidas kala õnge võtab.

Kala puhkab pikalt, traalimees ka

Kalalimiidid on korraks otsas, Eesti suurima kalapüügiettevõtte Hiiu Kalur laevad kodusadamas Lehtmas või remondis Suursadamas, traalimehed suvepuhkusel, kalad ka. Oktoobrikuuni välja. Vjatšeslav Utjupini ja tema meeskonna tegemisi käisime uurimas Kiipsaare pardal. Laev oli just Suursadamasse jõudnud, mehed käisid laeva ja kai vahet ning toimetasid asju kaile. Kiipsaare trümmis haigutas suur tühjus ja ees ootas remondisuvi. Kalalõhna on Kiipsaarel taas tunda alles oktoobris, siis kui kala püügirajoonid uuesti lahti tehakse. Utjupin selle vastu ei protesti. Ta arvab, et kui limiite poleks ja kalale puhkust ei antaks, püütaks vist kõik välja. Eelmisel aastal tekkis Hiiu Lehele huvitav kirjasaatja, kalalaeva Kiipsaare kapten Vjatšeslav Utjupin, kes aegajalt teatas, mis tööd merel tehakse ja kus püügil käiakse ning saatis suurepäraseid fotosid. “Vaatasin, et igasuguste elukutsete esindajatest lehes kirjutatakse ja tahtsin, et lehelugeja ka meie elust midagi teaks,” selgitas ta. Utjupini ülemus Ülo Esta ütleb tema kohta, et ta on tark mees, traallaeva kapteniks ehk isegi liiga tark. Hiiu Lehe veergudel räägib kapten sellest, miks ja kuidas ta merele läks, kas tulusam on püüda turska või kilu-räime, milline oli meremeeste teenistus nõukaajal ja milline nüüd.

Tenniseturniiril mängisid ka tüdrukud

Tenniseturniiri “Noor suvehiidlane” on peetud aastaid, esimest aastat võistlesid ka tütarlapsed. Tüdrukute finaalis kohtusid omavahel kaks suvehiidlast, Paula Ernesaks ja Lisette Tammeveski. Peale jäi Paula 6:1, 6:2. Kokku võttis turniirist osa kaheksa tüdrukut. Poisse oli Kärdla tenniseväljakutel 16, kaheksa kohalikku ja kaheksa Tallinna Kalevi tennisekooli mängijat, kes siin parasjagu laagris. Tenniselaagrite ja turniiride korraldaja, treeneri Tiiu Masingu sõnul jõudsid poiste poolfinaali kaks hiidlast ja kaks Tallinna poissi. Finaalis olid vastamisi Hiiumaa poisid Andreas Malk ja Braien Kasser, kus Andreas oma paremuse maksma pani.

Saued orienteerumise MMil

1.-7.juulini Saksamaal Bad Harzburgis toimunud orienteerumise maailmameistrivõistlustel veteranidele said hiidlased Anu ja Toivo Saue tavarajal kirja head tulemused. Anu Saue oli N60A klassis 260 võistleja hulgas 19. ja Toivo Saue M60A klassis 22. Selles vanuseklassis oli 430 võistlejat.

Hiiu Lehe suvelisas Nädalalõpp

on intervjuu Laulupealinna Kärdla laululava projekteerijaga ning lühiülevaade mõnedest Hiiumaa ujumiskohtadest.