Hiiu leht 10.07.2012

Kümneaastaselt meestega võidu

15. Ristna jetifestivali tegija oli kolmapäeval 11. sünnipäeva tähistav Marten Männi, kes täismeestega võidu sõites tuli korra teisele kohale, kokkuvõttes kolmandaks. Kokku startis Marten Männi vihmasel ja tormisel laupäeval kuus korda kahes võistlusklassis. Kõige paremini õnnestus neist SKI Stocki ehk nn seisva jetiga tehtud teine start – teine koht. Varem pole noormees kogenud ja kiirete sõitjatega koos võisteldes nii head tulemust saanud, see eest võidab ta omaealisi kogu aeg. “Väga hea tunne on,” tunnistas Männi ja pakkus, et tema eeliseks oli kergem kehakaal. “Ja trenni tuleb teha palju,” lisas ta. Tänavuse festivali korraldaja ja üks kohtunikke Palle Kõlar ennustas, et Marten on kindlasti tulevane Eesti meister jetisõidus: “Ta sõidab väga hästi oma vanuse kohta. Kindlasti teeb ta ilma ka maailmas, aga selleni on veel aega.”

Lisareisid laevaliinidel

Hiiu Leht toob ära Rohuküla–Heltermaa liinile suurenenud nõudluse tõttu nädala tippaegadeks lisatud regulaarsed lisareisid, mis toimuvad 6. juulist 21. augustini neljapäeviti, reedeti ja pühapäeviti. Väinamere Liinide juhataja Urmas Treieli sõnul on sõidukite arv liinil hoogsalt kasvanud. “Suvel on Hiiumaal mitmeid suuri suvesündmusi, millega seoses samuti oodata reisijate arvu jõudsat suurenemist,” kommenteeris Treiel. Kokku tehakse Heltermaa-Rohuküla liini sel suvel 40 lisareisi. Ka Triigi-Sõru liinile lisatakse12. juulist 5. augustini täiendavad reisid. Treieli sõnul on selle laevaliini suvine nõudlus ületanud senise graafiku võimekuse ja seepärast lisatakse senisele sõiduplaanile nn neljas ring. Lisareis väljub Sõrult kl 15 ning Triigist kl 16.30.

Hiidlased ajateenistust ei pelga

Eile alustas ajateenistust 23 Hiiumaa noormeest, kes teenistussesõiduks kogunesid varahommikul Heltermaa sadamasse. Madis Tammleht ja Kalmer Tänavsuu kinnitasid, et nemad ajateenistust ei pelga. Tammeleht ütles, et päris täpselt ei oska ta arvata, mis teda ees ootab, kuid põhiinfo selle kohta, on tal olemas tuttavatelt, kes ajateenistuse läbinud. Tänavsuu lisa, et temagi on teadmised ajateenistuse kohta saanud sõpradelt. Erinevalt Tammelehest saab tema vahipataljonis, kuhu hiidlased peamiselt suunatakse, teenima asuda koos tuttavatega. Hirme kaitseväeteenistuse ees ei osanud kumbki noormees välja tuua. “Kui, siis võib veidi probleeme tekitada varajane ärkamine – äratus on kell kuus. Samas saab varakult magama ka, seega peaks ruttu uus rütm tekkima,“ arvas Tänavsuu.

Koostöökogu juhib Jaanus Berkmann

MTÜ Hiidlaste Koostöökogu 1. juulist ametisse asunud uus juhatus valis esimeheks Jaanus Berkmanni. Uus juhataja leidis, et koostöökogul on Hiiumaa arengu erinevaid tahke ühendav roll: “Ei ole ju teist sellist institutsiooni, kus igapäevases tegevuses on võrdselt hästi kaasatud omavalitsused, mittetulundussektor ja ettevõtjad. Selline kooslus võiks minu arvates oluliselt kaasa aidata mitmete meie probleemide lahendamisele.” Berkmann esindab juhatuses vabaühendusi – koostöökogu liikmeks on tema juhitud MTÜ Hiiumaa Ratsaspordiklubi. Eelmine juhatuse esimees oli kohalikke omavalitsusi esindanud Üllar Padari.

Kasutajad kiidavad elektriautot

Kuu aega tagasi said neli Hiiumaa omavalitsust kokku neli elektriautot. Auto kasutajatel, sotsiaaltöötajatel jätkub auto jaoks valdavalt kiidusõnu. Kärdla kahe elektriauto rooli keeravad sotsiaahoolekande peaspetsialist Kairi Priit, lastekaitsespetsialist Kairi Laid ja koduhooldustöötaja Marianne Heinsoo. Priit ütles, et tema jaoks on kõige suurem erinevus tavalisest autost see, et elektriauto on väga vaikne, muidu aga ülimugav: kohalt ärasõit on sujuv ja vaikne ning väiksuse tõttu on auto hea manööverdamisvõimega. “Väljast vaatad, et nagu lasteauto, aga neljale inimesele täitsa paras,” kiitis Heinsoo auto mahutavust. Kuna auto liigub vaikselt, mitte just päris hääletult, aga siiski vaiksemalt kui tavaline bensiiniröövel, sunnib see juhti erilisele ettevaatlikkusele. Heinsool arvates tõendab üks tema hiljutine kogemus jalgratturiga, et elektriauto roolis istuja peab arvestama võimalusega, et tema sõiduki lähenemist ei kuulda.

Tuizidi asus pikale teele

Hiiu Leht toob ära piltuudise, millel näha endine Saaremaa laevakompanii laev Ofelia, uue nimega Tuizidi lahkumas pühapäeva hilisõhtul pärast kosmeetilist remonti Balti laevaremonditehase dokist pikale teekonnale Kariibi mere poole.

Joobes juht põhjustas liiklusõnnetuse

Alkoholijoobes 25aastane Risto põhjustas liiklusõnnetuse Pühalepa vallas Heltermaa–Kärdla–Luidja maantee 29. kilomeetril mootorsõidukiga Ford Fiesta. Isik peeti politseipatrulli poolt kinni. Õnnetuse täpsemad asjaolud on väljaselgitamisel. Inimkannatanuid ei olnud.

Eesti meistrid said rinda pista maailmameistritega

Viskoosa saalihokimeeskonna juhendaja Teet Kivisilla peab saalihokiturniiri Viskoosa Cup oma võistlejate jaoks suurepäraseks võimaluseks kohtuda tippmängijatega. Laupäeval peetud 16. turniiril said Viskoosa spordiklubi poisid viienda koha. “Ega soomlastest maailmameistrite vastu saa – võitjameeskonnas mängis kaks 2010. a maailmameistrit,” tõdes juhendaja. Turniiri kaks võistkonda oli Soomest, kolmas koosnes soomlastest ja Tallinna tehnikaülikooli mängijatest. Turniiri tasemest räägivad ka faktid, et Tallinna TVK Leegid on esiliiga meeskond, Saku Fortuuna kuulub meistriliigasse ja on tulnud Eesti meistrivõistlustel hõbedale. Kivisilla kiitis kõiki Viskoosa spordiklubi poisse ja tõi omaette fenomenina välja Roomet Ruusi, kellele treener suurt tulevikku ennustab. Viskoosa Cupi esikoha võitis Tampere meeskond Jäähovi Dream Team, parimaks kohalikuks mängijaks tunnistati Antti Aasma viimasele, kaheksandale kohale jäänud meeskonnast Lauka kolhoos.

Amserv regati avaetapil mullusest nobedam

Eile peetud Muhu väina regati esimesel etapil Pärnust Kuivastusse tuli hiidlase Juss Ojala juhitud jaht Amserv teisele kohale. Mullusel Muhu väina regati avaetapil oli Amserv viies, regati üldkokkuvõttes jäädi kuuendaks. Toona nimetas kapten Juss Ojala ebaedu põhjusteks aluse hilist vettesaamist pärast remonti ning treeninguteks jäänud liiga nappi aega. Tänavu õnnestus neid vigu vältida – treeningsõite on tehtud juba mai algusest. Kokku võistleb koos Amserviga seekordsel Muhu väina regatil kõige suuremate (ORC1) jahtide klassis üheksa alust.

KÜGi koori Peterburi reisile kulub arvatust rohkem raha

Laupäevane Kärdla ühisgümnaasiumi segakoori kontserdil Kärdla kirikus annetati sõidu heaks üle 600 euro. Koorijuht Timo Lige tunnistas, et rõõm oli näha inimestest tulvil kirikut ja tänas kõiki, kes aitavad kaasa, et koor augustis Peterburi Jaani kirikus kontserdi saaks anda. Algseks koori sõidu- ja toiduraha vajaduseks hinnati paar tuhat eurot, millele Kärdla linnavalitsus maksab juurde teist sama palju majutuse eest. Linnavalitsuse infojuht Annely Veevo rääkis, et kuna algul oli sõitu korraldaval linnavalitsusel teadmine, et nn kultuuriviisa on täiesti tasuta, on toetusevajadus suuremgi. Vene viisa taotlemise tasu on kokku 56 eurot, sellest 21 eurot teenustasu, mis ühe inimese kohta ikkagi maksta tuleb, ja 35 eurot viisataotluse menetlemise tasu, mida kultuurigrupil maksta ei tule.

Pesapuust sai hiiu keele puu

Tõnu Otsason, kes 60 aastat tagasi Hiiumaale Rahu Eest kolhoosi juhtima tuli, ehitab juba aastaid Lõpe külla parki. Jaanipäeval lisasid hiiu keele huvilised parki hiiu keele puu, milleks sobis suurepäraselt ühe suve Kärdla Keskväljakut kaunistanud haraline kuusetüvi ehk pesapuu. Nüüd on puu tagurpidi keeratud ja sellele on kinnitatud tahvlid nende inimeste nimedega, kes hiiu murdekeele rakendamiseks ja säilitamiseks head teinud kas siis keelejuhtide või murdesõnade ja keelenäidete kogujana.

Aino Kallas Kassaris tagasi, seekord lavalaudadel

Reede õhtul oli Kassari rahvamajas Aino Kalda kassariainelise näitemängu “Malle ülestunnistused” maailma esmaettekanne. Tüki kirjutas aastatel 1924-1938 Kassari saarel suvitanud Aino Kallas 1945. aastal. Selle leidis üsna juhuslikult raamatukogu riiulist Soome instituudi kultuurisekretär Järvi Lipasti, kes tõlkis näidendi soome keelest hiiu keelde. “Arvame, et kõik see on Kassaris ka päriselt juhtunud, aga kas just täpselt nende inimestega? Igal juhul kasutatud kohalike inimeste nimesid,” rääkis üks osatäitjatest Evi Sadul. Esimese kolmveerandtunnise naudingu osaliseks sai saalitäis Soomest tulnud Tuglase ja Kallase seltsi ning Aino Kalda sugulasi, Krohnide suguvõsa liikmeid. Järgmised etendused on 12., 18., 21. ja 30. juulil ning 16. augustil Kassari rahvamajas.