Hiiu leht 06.07.2012

Turismiliit valib uue kursi

MTÜ Hiiumaa Turismiliit valis uue juhatuse eelmisel nädalal Kalanas peetud üldkoosolekul. Kümme aastat juhatuse esinaisena organisatsiooni vedanud Ly Kaups ja 12 aastat juhatuse liikmena tegutsenud Margit Kääramees uude juhatusse ei kandideerinud. Mõlemad soovisid juhtkonnas näha uusi inimesi ja n-ö värsket verd. Kaups ütles, et üks MTÜ ei peaks tegelema kogu Hiiumaa arendamisega nii suures mahus, vaid keskenduma oma liikmete huvidele. “Maavalitsuses ja sihtasutuses Tuuru on hakanud puhuma uued tuuled ning usun, et uuel juhatusel saab olema lihtsam nende asutustega koostööd teha,” ütles Kaups. Uude juhatusse valiti 15aastat turismivaldkonnas töötanud Merike Randma, OÜ Tiit Reisid juhataja Tiit Randmaa ja turismiettevõtja Sander Kopli. Turismiliidu edukat toimimist näitab liikmete hulk – aasta algul kuulus liitu 49 turismiettevõtjat, aga ka käive, mis 2011. aastal oli ligi 85 000 eurot (u 1,3 miljonit krooni) ja 2010. aastal üle 77 000 euro (1,2 miljonit krooni). Võrdluseks – saare ettevõtjate eestkõnelejana esitletud MTÜsse Hiiumaa Ettevõtjate liit kuulus aasta algul 31 liiget ning selle organisatsiooni mullune aastakäive oli ligi 11 000 eurot, aasta varem alla 5000 euro.

Patsiendid: Meie arstid väärivad kiitust

Erinevalt paljudest raviteenustega seotud negatiivsetest uudistest jagub kolmel väärikas eas Hiiumaa daamil arstide kohta vaid kiidusõnu. Hirmuste küla elanik Karin Pihel on tagantjärele lausa õnnelik, et 18. juunil poebussile ostusid tegema minnes temaga see õnnetus juhtus – naabri koer tõmbas ta oma jalutusrihmaga jalust maha ning tulemuseks tõsine trauma, reieluukaela murd. “Tänu juhtunule sain kodust “suurde ilma”, kogesin inimeste headust ja meditsiinitöötajate tublidust,” ütleb naine, keda sõbrad Hirmuste küla päikeseks kutsuvad. Hiiumaa haigla arste kiidavad ka Ellen Tüür ja Ülle Ulla.

Selgus tomograafihanke võitja

Eile kinnitas haigla nõukogu tomograafi soetamise riigihanke võitja. Peaarsti Gennadi Aaviku sõnul on nüüd kaks nädalat aega pretensioonide esitamiseks ja kui kõik sujub normaalselt, peaks tomograaf septembri alguseks haiglasse jõudma.

Turu lihapoodi kiidetakse

Üle hulga aja tegutseb Kärdla turul lihamüüja. Liha tuuakse Läänemaalt ja OÜ Mustna tähendab sisuliselt üht kogenud lihalõikajat Urmas Suve, keda jõudumööda käib abistamas abikaasa Liis Pihel. Suve töötas seitse aastat HTÜ Hiiu Köögis lihalõikajana, paar aastat tagasi osutusid tema teened seal aga mittevajalikuks ja koondamine pani uusi väljakutseid otsima. Mõnda aega töötas ta lihalõikajana Norras. Siis sai seal samuti töö otsa ja noormehel tuli end töötuks vormistada. Suve ei jäänud töötu kibedat leiba sööma, vaid sai töötukassa kaudu 4400 eurot alustava ettevõtte toetust. Algus oligi üsna nutune – rahvas ei teadnud ja polnud harjunud, et kunagises lihamüügikohas taas “vennaihu” osta saab. Tasapisi aga hakkas rahvas oma samme lihapoe uksest sisse seadma.

Baabad avasid Vabrikuväljakul poe

Esmaspäevast on Kärdlas Vabrikuväljak 6 mõneks ajaks avatud MTÜ Baabade väike käsitöökaupade poeke. Lisaks Baabade valmistatud kraamile aitavad poeletti täita ka KAM Kartelli kunstnike loodud ehted ja Hele Keraamika kaup. Uksed püütakse lahti hoida esmaspäevast reedeni kell 11–17, muudel aegadel võib tuppa pääseda ette helistades.

Saarele reisijate arv kasvas

Heltermaa–Rohuküla liinil kasvas esimesel poolaastal mullusega võrreldes nii reisijate kui üleveetud sõidukite arv. Reisijaid oli ligi 193 000 ning sõidukeid ligi 78 000. Seega kasvas reisijate arv 13 ja sõidukite arv 18 protsenti. Kuivastu–Virtsu liinil olid kasvunumbrid väiksemad. Seal teenindas Väinamere Liinid esimesel poolaastal ligi 574 000 reisijat ja 224 000 sõidukit ehk mulluse sama perioodiga võrreldes vastavalt seitse ning 10 protsenti enam.

Turismikataloog valmistub muutusteks

Äsja ilmus värske Hiiumaa turismikataloog. Nüüd on tosin täis ja tegijad loodavad saada ideid, kuidas edasi minna. Tänavune kataloog on traditsiooniline lugude- ja reklaamiajakiri, mis lugemist ja säilitamist väärt. Uus on see, et 12 aastat Hiiumaa turismikataloogi peatoimetaja ametit pidanud Ly Kaups enam ei jätka ja uusi ideid uue kataloogi koostamiseks ootab Heli Roosimaa.

Hiiu Lehe fotolehekülg annab ülevaate sellest, kuidas saare turismiettevõtjad tutvusid ringsõidul Kõrgessaare valla kolleegidega.

Kõrgetasemeline saalihokivõistlus

Laupäeval, 7. juulil kell 10 algab Kõrgessaare vaba aja keskuse spordihoones 20. rahvusvaheline saalihokiturniir Viskoosa Cup 2012. Vaba aja keskuse juhataja ja Viskoosa spordiklubi (SK) juhatuse liige Artur Valk rääkis, et ühepäevasel turniiril saab kutsetega osaleda vaid kaheksa võistkonda. Osaleb mitu Soome võistkonda, aga ka segavõistkonnad, kus mängib nii soomlasi kui eestlasi. Loomulikult mängivad Viskoosa SK võistkonna koosseisus tänavused U-19 Eesti meistrid, keda toetavad kogenud kohalikud mängijad erinevatest Eesti klubidest.

Regatil osaleb rekordarv hiidlasi

Tänavusel Muhu regatil teeb kaasa neli Hiiumaaga seotud alust. Suurte jahtide klassis ORC I läheb hiidlasest kapteni Juss Ojala juhtimisel võistlustulle Amserv, 11 purjetajaga pardal. Väiksemas ESTLYS I klassis läheb mullust esikohta kaitsma kogenud kapten Mart Rätsep purjelaeval Marie, Hiiu purjelaeva seltsist. Samas klassis võistleb kapten Teet Laja meeskond purjekal Grasshopper. Nemad esindavad Sõru sadamat. Klassis Folkboat kaitseb jahtklubi Dago au Ivar Simmer ja meeskond purjelaeval Kerttu. Eesti MV avamerepurjetamises toimuvad 7.–14. juulini distantsil Pärnu-Kuivastu- Heltermaa-Haapsalu-Tallinn. Heltermaale saabuvad purjetajad 10. juulil ja lahkuvad 12. juulil.

Tüüri ooper “Wallenberg” etendub taas Saksamaal

Maailmas laialt tuntud Eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri ooper “Wallenberg” etendub juulis Saksamaal Badeni riigiteatris Karlsruhes. Pärast Dortmundi esietendust 2001. aastal, on see juba teine kord, mil see antifašistlik ooper Saksamaal lavale tuuakse. Tegemist pole tavalise ooperilavastusega, kuna ooperietendustega kaasneb lisaks ulatuslik näitus Raoul Wallenbergi elust ja tööst ning hulk huvitavaid kohtumisi. Tänavu augustis möödub 100 aastat Rootsi diplomaadi, saja tuhandete Ungari juudi päästmisaktsiooni juhi Raoul Wallenbergi sünnist.

Sadamakaid ehib hiiglaslik tuuleroos

Möödunud nädalavahetusel olid Käina vallas Orjakus tuuleroositalgud. Purjelaev Martha ümbermaailmareisi mälestuseks maaliti Tuletorni sadama kaile üheksateistmeetrise läbimõõduga tuuleroos. Kati Kukk rääkis, et tuuleroos on pühendatud neile, kes on merel, ning ühtlasi on see meenutus purjelaev Martha ümbermaailmareisist, mis kapten Hillar Kuke juhtimisel algas Tuletorni sadamast 24. juunil 2007 ja lõppes sealsamas 24. juunil 2009.

Kõpus on kukeseened väljas

Ülendi küla elanik Jüri Pihel riputas juba 26. juunil Facebooki üles pildi taldrikutäiest kukeseentest – kõik kaunid pisikesed nööbikesed. Järgmine kadedakstegev taldrikutäis ilmus samasse keskkonda 1. juulil. Ka eile oli mees metsas seenel ega kurtnud saagi üle. Pihel ütles, et kukeseened kasvavad Kõpu poolsaare männikutes-kuusikutes, mida veel maha raiutud pole, kuid kasvukohti peab teadma, muidu võib juhtuda, et ei leia midagi.

Saarte Suvenädalas vestleb Kristiina Kask esimese ooperi Hiiumaale tooja Aet Ratasssepaga ja on valik Mats Pagili pilte lumivalgest Kõpu tuletornist.