Hiiu leht 29.06.2012

Nõgisto uus ansambel rokkis Kõpus

Vastloodud ansambel Uus Maailm, mille asutas muusik Jaanus Nõgisto koos poegadega, andis esimese kontserdi veel poolvalmis Kõpu rahvamajas. Jaanilaupäevaks Kõpu Külamäele kavandatud kontserdi surus äge vihm veel valmimisjärgus Kõpu rahvamajja. Jaanus Nõgisto ütles, et kontserdikohaks valiti Kõpu, kuna paar kuud harjutanud ansamblil pole veel päris oma kava ja esialgu ei tahetud suure publiku ette minna. Nõgisto tutvustas ligi poolesajale kuulajale ansambli liikmeid, oma poegi Joonatan ja Jan Erik Nõgistot ning nimetas ansambli lauljat Artur Rassmanni oma vaimseks pojaks. Isa Nõgisto hooleks olid kitarrid, Joonatan mängis basskitarri ja Jan Erik trumme. Kuulajate hulgas olnud helilooja Erkki-Sven Tüür ütles, et tema meelest on väga südamlik kui isad ja pojad niimoodi koos musitseerivad. “Esitus oli ühest küljest väga värske ja jõuline, teisalt on sellise nn perebändi fenomen tugev lisaväärtus,” nentis ta. Tüür lisas, et polnud enne Rassmanni laulmas kuulnud, kuid Kõpu kontserdil tõestas too end väga tugeva lauljana.

Lennuliikluse säilitamiseks otsitakse kompromissi

Hiiu maavalitsus teatas, et Tallinna-Kärdla lennuliini teenindav AS Avies on valmis kandma lepingu enda algatusel lõpetamisest tulenevad kulud ja loobuma kõnealusest liinist. Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrik ütles Hiiu Lehele, et maavalitsus on sunnitud olema paindlik ning otsima vedajaga kompromissi. Kaalumisel on mitu varianti: tuua senise Jetstream 31 asemel liinile lennuk L-410, jätta nädala sees lendama väiksem, kaheksakohaline lennuk või ühendada Kärdla ja Kuresssaare lennuliinid. Igal juhul ei piisa vedajale praegusest dotatsioonisummast ja Jetsstream 31 jääb liinile juhul kui teotust suurendatakse.

Hiiu lehma matused odavamad

Hiiu saar sai pärast kuus aastat kestnud asjaajamist loa loomsete jäätmete matmiseks. Nüüd ei pea enam suurt hulka riigi raha kulutama siin hukkunud loomade vedamiseks Eesti teise otsa. Asjaajamine selleks, et loomi saarele matta on kestnud kuus–seitse aastat. Juba 2005. aastal kirjutas Hiiu Leht, et Hiiumaal surnud lehma matused lähevad riigile maksma vähemalt 10 000 krooni, millest märkismiväärse osa moodustavad sõidukulud. Nüüd pole surnud lehmi, hobuseid, lambaid jms enam vaja vedada 300 km kaugusele Väike-Maarjasse, sest juuni keskel andis veterinaar- ja toiduamet loa erandkorras matta loomseid jäätmeid Hiiumaal. Looma omaniku jaoks ei muutu sellega sisuliselt midagi. Odavamaks läheb saarel hukkunud loomade utiliseerimine matmispaiga omaniku ASi Vireen, aga ka Käina valda Vaemlasse rajatava tootearenduskeskuse väiketapamaja jaoks.

Kruuda müüb kalatehase varemeid

Oliver Kruuda müüb kinnisvaraportaalis city24 Kõrgessaare alevikus asuva kalatehase varemeid. Nelja kinnistu alghinnaks on märgitud 655 000 eurot ehk 10,2 miljonit krooni. Hiiumaa suurima, Kõrgessaare kalatehase pankrotipesast ostis tehase kinnistud Oliver Kruuda firma Rubla AS ja Kruuda lubas 2007. aastal teha sinna keefiri-spaa. 2008. aastal teatas Kruuda osalusega OÜ Keefiri Spa juhtaja Siret Liivamägi, et kalatehase asemele ehitatakse suurejooneline puhkekompleks. 2010. aastal ütles OÜ Keefiri Spaa juhatuse ainus liige Siret Liivamägi Hiiu Lehele, et praeguseks on kogu projekt külmutatud.

Kodukandi juhatus jätkab senise koosseisuga

Viis aastat ametis olnud liikumise Kodukant Hiiumaa osakonna juhatus jätkab senises koosseisus. Juhatuse eesotsas jätkab Ester Tammis, liikmed on Diana Leenurm, Heli Üksik, Ilme Treisalt ja Viktor Rõbtšenko. “Juhatuse ees seisavad tõsised ülesanded – mitte lasta maaelul hääbuda, jätkuvalt kirjutada projekte ning leida endas jonni ja visadust suruda avalikule võimule peale vastupandamatut soovi külavanemate ja kolmanda sektori eest seista ning avaldada riigiaparaadile survet, et nad meid rohkem märkaks,” ütles Ester Tammis.

Hiiu Leht toob ära tänavuste Hiiumaa kooliõpetajate nimekirjad ning kirjutab, et keskkooli kuldmedaliga lõpetanud teavad, mida tahavad

Kärdla ühisgümnaasiumis on sel aastal kaks kuldset lõpetajat – Kaisa Roots ja Tiiu Üksik. Mõlemal on tulevikuplaanid ammu valmis: ühest neiust saab geenitehnoloog, teisest lingvist. Kui vara kumbki selle otsuse tegi ja kuidas medalini jõudis, sellest pikemalt Hiiu Lehes.

Võidupüha vettinud kostüümides

Pärnus võidupüha paraadil marssinud hiidlased ajasid Rohuküla sadamas ikka veel märja vormiriide uuesti selga, et võidutuli Hiiumaal väärikalt vastu võtta. Neljandat korda paraadil osalenud naiskodukaitsja Heli Tuisk ütles, et teda üllatas Pärnus võidupüha paraadil paduvihmas vettinud Hiiumaa naiskodukaitsjate, kodutütarde ja noorkotkaste vaprus. Läbimärjaks saanud naised ja noored riietusid uuesti vormidesse, et seista rivis Heltermaa sadamas maavanema korraldatud võidutule jagamise tseremoonial. Vettinud Hiiumaa kaitseliitlased marssisid samal ajal Kullamaal peetud maakaitsepäeva pidutustustel. Sama teemal kirjutab Hiiu Lehe arvamusküljel ka kaitseliitlane lipnik Andres Miller.

Hiiumaa jalgpallureid lohutas veteranide võit

Kuressaare linnastaadionil 22. juunil peetud Saaremaa ja Hiiumaa meeskondade vaheline jalgpallilahing lõppes hiidlaste jaoks naabri võiduga 1:3. Põhimängu kaotust tasakaalustas seenioride mängus saadud hiidlaste võit saarlaste üle 4:2. Kärdla linnapea Georg Linkov rääkis, et kahe saare veteranjalgpallurite kohtumised jäid soiku tervelt 14 aastaks. Toona 2:0 saarlasi võitnud Hiiu Kaluri jalgpallimeeskonnast oli seekord Kuressaare staadionimurul isegi üheksa mängijat.