Hiiu leht 22.06.2012

KOKKUVÕTE Hiiu Leht 22. juuni 2012

Maavanem jagab võidutuld homme Heltermaal

Võidutuli jõuab laupäeval, 23. juunil kell 16 Heltermaa sadamasse piirivalvekaatril. Samas jagab soovijatele Tori Eesti sõjameeste mälestuskirikus süüdatud ja Pärnus paraadi ehtinud võidutuld Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrik. Võidutule toomise korraldab kaitseliit ning tuletoojateks on tubli naiskodukaitsja Karin Rünkorg ja tänavune Hiiumaa aasta kaitseliitlane kapral Aadi Kaasik. Vanemseersant Taimo Juhe ütles, et nagu tavaliselt, tunnustatakse ka seekord tuletoomise ajal tublisid kaitseliitlasi, kuid tänavu on Heltermaal tunnustatavaid vähe. Põhjuseks, et üle hulga aja osaleb suur hulk, kokku ligi 60 Hiiumaa kaitseliitlast, naiskodukaitsjat, kodutütart ja noorkotkast tänavusel võidupüha paraadil, kus neile tunnustused üle antakse. Viimati oli Hiiumaalt nii suur esindus väljas 2000ndate algul Haapsalus peetud Võidupüha paraadil. Juhe ütles, et eriti rõõmustab teda paraadile tulevate noorte suur hulk.

Hiiu Nädal lõpetab ilmumise

Ajaleht Hiiu Nädal teatas eile, et lõpetab juulikuust ilmumise nädalalehena. Samas lubatakse, et lehe seniste tellijatega võetakse ühendust ja saamata jäänud lehenumbrid hüvitatakse. “Hiiumaa turg on tavapärase nädalalehe jaoks liiga väike ja me ei näe seal endisel viisil jätkates arenguvõimalusi,” ütles Hiiu Nädala vastutav väljaandja Gunnar Siiner. Hiiu Nädal alustas ilmumist 2010. a augustis. Seda andis välja täisühing Oma Saar, mille kahjum 2010. a lõpus oli üle kaheksa miljoni krooni. See on veidi vähem kui aasta varem, siis oli kahjum ligi 9,4 miljonit krooni. Oma Saare hiigelkahjumit on katnud Vjatšeslav Leedole kuuluv Holostovi Kinnisvarahalduse AS.

Mänd on Käina vallavanema nõunik

Eelmise riigikogu liige reformi erakondlane Tarmo Mänd on juunist Käina vallavanema Omar Jõpiselja nõunik. “Riigikogu liige, maavanem või vallavanem võib tõesti käia Hiiumaa valdade huve kaitsmas ka ilma täiendava volituseta. Kuid kui endine riigikogu liige astub sisse riigiametisse, siis on suurema kaaluga, kui ta on valla ametlik esindaja, mitte lihtsalt aktiivne valla kodanik ja valla huvide eest seisja,” põhjendas Käina vallavanem Omar Jõpiselg miks ta Männi endale nõunikuks kutsus. Jõpiselg ütles, et loodavad Männilt abi seadusloome mõjutamiseks, huvi ja kultuurikeskuse remondiplaanide patiseisust väljapääse otsimiseks, et rääkida kaasa järgmise EL rahastusperioodi siseriiklike rakenduskavade koostamisel, lisaks saab HOL teda vajadusel volitada osalema ka hiidlaste praamikomisjonis. Mänd praegu veel uut ametit kommenteerida ei soovinud.

Kui koduaeda eksib rästik...

Linnaruumi või koduhoovi sattunud rästik võib ohustada inimest ja satub seetõttu ka ise abitusse olukorda. Eesti loomakaitse liidu roomajate ja eksootiliste loomade spetsialisti Kadri Võreli sõnul tekivad suurimad probleemid siis, kui linnainimene satub maale ja avastab ennast tavapärasest erinevas keskkonnas: “Inimesed ei oska leitud roomajaga midagi peale hakata ning helistavad ja küsivad nõu, kahjuks valivad mõned ka looma tapmise tee.” Vältimaks madude sattumist koduhoovidesse soovitab Võrel luua neile seal võimalikult ebamugavad tingimused, niita muru ning hoida ümbrus puhtana kivi- ja oksahunnikutest. Kasutada võib ka vibratsioonil töötavaid mutipeletajaid. Mullu aitasid Eesti loomakaitse liidu liikmed roomajaid mitmes paigas. Esialgu pole veel võimekust tegeleda roomajatega terves riigis, ka Hiiumaal pole ühtki vabatahtlikku, kes roomajatele otsest abi osutaks ja asjaga tegeleda sooviks. Kui hiidlaste seas on keegi, keda selline tegevus huvitada võiks, võib Kadri Võreliga ühendust võtta aadressil kadriloomakaitse.eu.

Laevade suvine sõiduplaan liigutab bussiaegu

18. juunist kuni 21. augustini on praamiliiklus Rohuküla-Heltermaa liinil suviselt tihedam, lisandub 24 reisi nädalas. Hiiu maavalitsus soovitas tähelepanu pöörata sellele, et seoses laevade suvise sõiduplaaniga on muutusi ka liinibusside väljumisaegades. Nii näiteks läbib Tallinna-Luidja buss kõik peatused marsruudil Heltermaa-Kärdla senikehtinud sõiduplaanist pool tundi varem. Kärdlast Luidjale väljub buss endiselt 12.45.

18kohaline lennuk tuleb tagasi

Hiiu maavalitsus ja AS Avies teatasid, et 22.–25. juunil lendab Kärdla-Tallinna liinil 18kohaline reisilennuk Jetstream. Lepingu järgi ongi lennufirma kohustatud Hiiumaa lennuliini teenindama 18kohalise lennukiga. Kuid mai lõpust tõi Avies liinile väikese, kaheksakohalise lennuki ning viidates kasvanud kütusehindadele teatas, et kokkulepitud tingimustel liinilendude jätkamine on küsitav. Hiiu maavalitsus ja AS Avies on pidanud läbirääkimisi edasise suhtes. Viimane kokkusaamine toimus 12. juunil. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kalev Vapper vahendas lennundustalituse Gerli Rebase öeldut, et maavalitsus on jõudnud Aviesiga kokkuleppele, kuidas lennuühendusega jätkata nii, et oleksid rahul nii hiidlased kui ka ettevõte. Avies võtab kasutusele uue lennukitüübi L410, teadaolevalt alates 5. juulist, milles on 18 reisijakohta, lendude arv jääb samaks. Lisaks on maavalitsus oma eelarvelistest vahenditest leidnud võimaluse suurendada lennu kohta makstavat toetust, praegu on see 985 eurot, uue kokkuleppe kohaselt 1101 eurot.

SLK müüs vanima aluse, parvlaeva Ofelia, mille uueks nimeks sai Tuizidi

Saaremaa Laevakompanii (SLK) teatel sõlmis ettevõte esmaspäeva õhtul lepingu ettevõtte vanima, 44aastase parvlaeva Ofelia müügiks. SLK teatas, et vastavalt poolte kokkuleppele ei saa avalikustada ostja nime ega päritolumaad, samuti on konfidentsiaalne tehingu maht. Hiiu Lehe andmetel sai laeva uueks nimeks Tuizidi ning see läheb kahest Kariibi mere saarest koosnevasse riiki, mille nimeks Saint Kitts ja Nevis.

President võttis vastu parimaid lõpetajaid

Traditsioonilisel presidendi vastuvõtul Kadrioru roosiaias käis Hiiumaalt kaks kuldmedalisti ja üks Hiiumaa ametikooli lõpetaja. President Toomas Hendrik Ilves võttis üleeile keskpäeval Kadrioru roosiaias vastu parimaid gümnaasiumi-, kutsekooli- ja kõrgkoolilõpetajaid. Traditsioonilisele vastuvõtule oli Hiiumaalt kutsutud kolm parimat lõpetajat. Kärdla ühisgümnaasiumi kuldmedalistid Kaisa Roots ja Tiiu Üksik ning Hiiumaa ametikooli puit- ja kiviehitiste restaureerimise eriala õpilane Jaanis Mets. Lisaks kahele kuldmedalile antakse Kärdla koolis välja ka üks hõbemedal. Selle saab tubli koolilõpetaja Silvia Teras Kärdla ühisgümnaasiumist. Käina gümnaasiumis tänavu medaliga lõpetajaid polnud.

Tallinn kutsus Lääne-Eesti külla

Juuni algul, kui Tallinna saabub juba palju välisturiste, kutsus linn endale külla Eestimaa teised piirkonnad. Koos saarlaste, muhulaste, läänlaste ja pärnakatega toimetasid 9.–10. juunil Raekoja platsil ka hiidlased. Pealinna “Ava laval” esindasid hiidlasi Pühalepa rahvatantsijad, Siim Liigi pereansambel, ansambel Astrid ja hiidlased ning Astrid Böning-Nõlvak ja Eike Vellend. Müügilettidega olid esindatud Lääne-Eesti maakondade käsitöötegijad ja kohaliku toidukultuuri arendajad.

Meenutades 41aastase Kärdla Rannapaargu saamislugu

“1968. a mai lõpus helistas mulle toonane Hiiumaa TSN Täitevkomitee esimees Maksim Kauber ja kutsus enda juurde nõupidamisele. See pidi toimuma “pikas majas” elektrijaama kõrval. Lisas, et teised on juba kohal. Töötasin siis Hiiumaa elektrivõrgu (elektrijaama) ülemana. Läksingi Kauberi kabinetti. Peale minu oli sinna kutsutud ka teedejaoskonna ülem Robert Hobustkoppel, remontkontori juhataja Aarne Maripuu, plaaniosakonna juhataja Herman Kalmus ja Edgar Männing. Nõupidamine oli pühendatud Kärdla supelranna ettevalmistamisele suvehooajaks, kirjutab toonane elekktrijaama direktor Rihard Mihelson ning räägib loo sellest, kuidas rannakohviku idee sündis, arenes ja kes selle lõpuks teoks tegi.

Meremehe elu võib olla karm

Sellise pealkirja all kirjutab Kiipsaare kapten Vjatšeslav Utjupin kaugelt Neksö sadamast. “Hiiumaa on mereriik ning tihedasti seotud kalapüügiga, seepärast tahan natuke valgustada kalamehe elu, merel nähtuna, vahetult laeva pardalt. Kui tursasaak tekile tõstetud, võtavad mehed noad kätte ja hakkavad ise kala rookima. Taani laevadel teeb seda tööd masin, mis ise pisike, aga töötab mitme mehe eest. Pane talle ainult kala ette, ise lõikab ja puhastab kenasti ja viskab puhastatud kala kasti sisse ka. Meil seda luksust ei ole kuna käime tursal harva ning masin on väga kallis,” nii kirjeldab kapten meremeeste tööd tursapüügil.

Aastake sajast puudu

Pühapäeval tähistas oma 99. sünnipäeva Hiiumaa vanim elanik, Kõrgessaare vallas Kõpus elav Reet Kark. Sel puhul käis oma auliikmele õnne soovimas Hiiumaa naiskodukaitsjate delegatsioon. “Mul on vist veel palju tegemata töid, et päevi nii palju antud,” ütles külalistele väärikas eas vanaproua, kes siiani üsna hea tervise juures. Reet Kark töötas 85. eluaastani ja sama kaua sõitis ka jalgrattaga ringi. Tema viimane töökoht oli Kõpu internaatkoolis. Oma pika ea saladust ei oska ta öeldagi, sest on eluaeg teinud rasket tööd, joob väga kanget musta kohvi, pidupäeval võtab natuke napsigi. Suitsu pole ta siiski kunagi teinud. “Proovisin küll, vennad pakkusid, aga mulle ei meeldinud,” tles Reet Kark. See eest oli väikest kasvu tüdruk nobe puude otsa ronima.

Unetud tervitasid suve Ave Vitas!

Ave Vita! aeda, suure lumepallipõõsa kõrvale, kogunes ööl vastu neljapäeva unetu rahvahulk, kes tuli öösel saabuvat suve tervitama. Öö kõige pimedamal tunnil, kell 2.09 loeti viimaseid sekundeid ja suvi oligi jõudnud Kärdla linna. Kohaletulnuid tervitas Kärdla linnapea Georg Linkov ja olles ikka veel jalgpallilainel “lõi” ta omalt poolt suve lahti.“Tõuse üles, mu kuldne sõber, sellest tulla võib õnnelik päev...” laulis Jaak Johanson kui õues juba koitis uus päev ning inimesed lahkusid ükshaaval kõrvus kõlamas poetess Ave Alavainu sõnad: “Ei ole raisatud öö!”.

Paladelt Indiasse

Palade loodushariduskeskuses algab teisipäeval, 26. juunil kl 19 loodusõhtu, mille teemaks India. Õhtut “Indiast läbi pildi ja muusika” viib läbi Inga Jürimäe, kes võtab kaasa oma sõbra Prolay Sanyali, kes on pärit Lääne-Bengalist Kolkatast endise nimega Kalkutta. Jürimäe rääkis, et tutvus Sanyaliga internetis muusika liini pidi. Sanyal on suur India muusika austaja ning virtuoosne tablamängija. Väike kahest trummist koosnev tabla on muusikul ka loodusõhtul kaasas ja seda saavad kohaletulijad kuulata.

Hiiu Leht 15

Hiiu Leht tutvustab oma 15. sünnipäeva puhul lehetegijaid ning tänab lugejaid, kirjutajaid, reklaamiostjaid ja kuulutajaid, kelleta ajalehte vajagi poleks.