Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 05.03.2013 trüki 

Ühinemise rahvaküsitlus tuleb aprillis

Rahva arvamuse teadasaamiseks korraldavad ühinemist kavandavad Kõrgessaare vald ja Kärdla linn oma elanike küsitluse 5.–7. aprillini. Võimaliku ühinemise kohta jõuab 14. märtsil kõikide valla ja linna elanike postkastidesse erileht ühinemislepingu terviktekstiga. Ühinemisega seotu selgitamiseks korraldatakse märtsis ka kolm rahvakoosolekut. Volikogudele saab ühinemise kohta esitada ettepanekuid ja vastuväiteid kolme nädala jooksul ühinemislepingu väljapaneku algusest, kuni 4. aprillini.

Hiiumaa muuseum Hiiumaale

Veebruarist Hiiumaa muuseumi direktori kohusetäitja Margarita Sokolova tutvustab Hiiu Lehes põhjalikult oma tegevuskava, mida minister usaldas teda ellu viima ja mille esimese ploki kolmest moodustab muuseumi juriidiline staatus ja arutelu selle muutmise üle.“Minu ülesanne on muuseum korras hoida ja puhuda sellele elu sisse, slõuganina võiks selle sõnastada Hiiumaa muuseum Hiiumaale,” rääkis Sokolova. “Mõte on selles, et kogukond saaks kaasa rääkida Hiiumaa muuseumi arengutes, juriidilises mõttes võiks selle võimaluse anda sihtasutus.”

Käina vald tegi ettepanekuid haridusreformiks

Käina vald tegi jaanuaris saare omavalitsustele ettepaneku Hiiumaa ühise haridusruumi kujundamiseks ja hariduskokkuleppe sõlmimiseks aastateks 2013–2017, mis jätaks saarele ühe riigigümnaasiumi ja kaks põhikooli. Kui kokkulepe sõlmitakse, antaks saarel keskharidust vaid nn Hiiumaa riigigümnaasiumis. Eelnevast on teada, et riigigümnaasiumi asutamistoetust saab taotleda vaid Kärdla linn, seega asuks riigigümnaasium Kärdlas. Olemasolevat rahastusmudelit silmas pidades peab Käina vald mõistlikuks anda edaspidi põhiharidust 7., 8. ja 9. klassis vaid Käinas ja Kärdlas. See tähendab, et Laukale, Paladele ja Emmastesse jääks senise põhikooli asemel algkool.

Kompuutertomograafi tööst

Korduvalt on meilt küsitud, mis aparaat see kompuutertomograaf (KT) on ja mida sellega uurida saab ning kas KT uuring on patsiendile väga kahjulik. Küsitud on sedagi, kas aparaat juba töötab ja kas me ikka saame sellega hakkama, kirjutab Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik ja vastab, et tomograaf töötab ja töötab hästi. Märtsi alguseni on KT diagnostika abil kohapeal aidatud 203 inimest. “Valdavale enamusele neist oli vaja teha plaanilisi uuringuid. Neid sai säästetud terve päeva kestvast sõidust mandrile vaid pool tundi kestva uuringu pärast,” vastab Aavik ja selgitab kuidas uuringuid tehakse ning kui kahjulik on kompuutertomograafi uuring.

Veeteede amet tellis parvlaeva

Veeteede amet sõlmis reedel lepingu esimese väikesaartega ühenduse pidamiseks mõeldud reisiparvlaeva soetamiseks riigihanke võitnud Saaremaa laevaehitusfirmaga Baltic Workboats. Ligi miljon eurot maksva laeva valmimistähtaeg on 2015. aasta 1. mai. Lepingus on kirjas võimalik lisatellimus, kuid mitte kohustus osta ka teine ja kolmas laev samadel tingimustel. Tellija teeb täiendavate laevade ostmise otsuse enne 1. märtsi 2015. Laevu plaanitakse kasutama hakata mandri ja Kihnu, mandri ja Vormsi ning Sõru-Triigi liinil.

Filmi vaatas saalitäis kinosõpru

Laupäeval oli Hiiumaa kinosõpradel teistkordselt Filmiklubis võimalus saada osa väärtfilmist. Üllatuslikult olid kõik piletid eelmüügist välja müüdud ning Kärdla kinosaal nii puupüsti vaatajaid täis, et tuli panna lisatoole. Filmiklubi korraldava MTÜ Hiiumaa Kino eestvedaja Arno Kuuse sõnul oli 140kohalises kinosaalis 148 vaatajat.

Mängude maja jõusaali külastuste arv kasvab jõudsalt

Kärdla Mängude maja jõusaali külastuste arv kasvas mullu pooleteistkordseks. 2010. aastal korda tehtud jõusaali külastatavus on püsivalt tõusuteel – kui 2011. aastal oli jõusaali külastusi 3200, siis mullu 5200. Jõusaalis käis siis keskmiselt 18 inimest päevas. Kasvanud on ka jõusaali sissetulekud. Kui 2010. aastal laekus külastajatelt aastaga alla 500 euro, siis 2011. aastal üle 3600 eurot ja mullu enam kui 3800 eurot. “Arvatavasti on paljud hirmust, et jõusaal on ainult n-ö rauatõstmise koht, üle saanud ja avastanud, et tegelikult on seal mitmeid erinevaid võimalusi enda vormishoidmiseks,” pakkus põhjust Hiiumaa jõualade ja rühmatreeningu seltsi (HJRS) liige Taisi Telvik.

Kuidas me Ahju saime

“Haritud lugeja märkab pealkirjas muidugi kohe viga – ahi kui nimisõna kirjutatakse ju väikese tähega!” kirjutab luuletaja Ave Alavainu Hiiu Lehes. Samas selgitab ta, et tegemist ei ole veaga, vaid pärisnimega, täpsemini – perekonnanimega, veel täpsemaks minnes – luuletaja isikunimega. Täisnimega Eda Ahi, kes astub hiidlaste ette neljapäeval kell 17.30 Ave Vita!s.

Õnne valemi otsingutel...

“Lugedes üht viimase aja menukamat raamatut, Tõnu Õnnepalu “Mandalat”, tundub nagu jääks aeg seisma. Kirjanikul on erakordne anne – oskus oma mõtted ja tunded kirja panna viisil, mis on lihtne, aga samas kaasahaarav,” kirjutab Kärdla linnaraamatukogu direktor Marika Võsamaa ja kutsub kõiki kolmapäeval Kärdla linnaraamatukogusse raamatu autoriga kohtuma.