Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 01.03.2013 trüki 

Tunnustus piirivalvuritele ja politseinikele

Eesti Vabariigi 95. aastapäeva eel jagati rohkelt tunnustust Hiiumaa piirivalvuritele ja politseinikele. Pidulik kokkusaamine peeti seekord Tuuru maja saalis. Tervituskõnes ütles Hiiu maavanem Riho Rahuoja, et kuigi Hiiumaad peetakse turvaliseks saareks, pole siin töötavate politseinike ja piirivalvurite töö sugugi lihtsam kui mujal – kui ka pahategusid ja pahategijaid on vähem, siis väikeses kogukonnas tuleb oma ametivastutust kanda niiöelda 24/7. Prefekti nõunik Andres Sinimeri ja Kärdla politseijaoskonna piirkonnavanem Avo Kail andsid üle autasud ja ergutused pikaajalistele eeskujulikele töötajatele, kelle nimed leht ära toob. Kail rääkis, et kui mujal Eestis on politseil suuri probleeme kaadri püsimisega, siis Kärdla politseijaoskond eristub vähese kaadrivoolavuse ja väga kogenud töötajate poolest. Teisalt on ka murehetki, et kui kogenud töötajad pensionile jäävad, võib mõni ametikoht ka vabaks jääda – praegugi on tööd pakkuda, oleks vaid soovijaid. Vanemkomissar Kail ütles, et seepärast oodatakse noori politseinikeks õppima. Mulluse aasta kohta ütles politseijuht, et aasta oli hea, süütegude arv langes, midagi hullu ei toimunud ja aastaga võib kõigiti rahule jääda.

Ministeeriumi lubadus

Kultuuriministeerium saatis Hiiumaa muuseumile kinnituskirja, et sihtasutuseks ümberkorraldamise järel jätkub muuseumi riiklik rahastamine. “Kultuuriministeerium toetab asutatava sihtasutuse tegevust riigieelarvest eraldatava toetuse kaudu, lähtudes igaaastase riigieelarve võimalustest, arvestades seejuures võimalusel 2013. aastal kokkulepitud toetussummat 115 211 eurot aastas,” seisab kultuuriväärtuste asekantsler Anton Pärna kirjas. Samas selgitatakse, et riigi toetuse jätkumise garantiiks on muuseumikogu, mis jääb riigi omandisse ning antakse sihtasutusele halduslepinguga kasutamiseks.

Bussijuht peab tervisetõendi pärast mandrile sõitma

Hiljuti pöördus 60aastane Käina valla elanik Hiiumaa polikliiniku poole sooviga uuendada oma D-kategooria juhilubade tervisetõendit. Üllatusena vastati, et tõendi saamiseks peab sõitma mandrile. Viimati pidi nii A-, B-,C- kui D-kategooria juhilubade omanik Jaan [nimi muudetud – toim] tervisetõendit uuendama kümme aastat tagasi. Siis moodustati selleks vajalik meditsiiniline komisjon saarel kohapeal, Hiiumaa haiglas. Võeti vajalikud proovid, kontrolliti nägemist ning tervisetõendi saamiseks pidi Käina elanik sõitma vaid Kärdlasse ja tagasi. Sotsiaalministeeriumi pressi esindaja Armo Vask selgitas, et eelmise aasta algusest Hiiumaa haiglas tõepoolest ei äljastata mootorsõidukijuhi tervisetõendeid. Tervisekontrolli läbimiseks peavad D-kategooria mootorsõidukijuhid nüüd pöörduma mandrile, näiteks Haapsallu või Tallinna. “Milleks siis meile suur ja korralik haigla, kompuutertomograaf ja muud masinad, kui isegi tervisetõendit ei saa kohapeal väljastatud?” küsis Jaan.

Hundijahihooaeg läbi

Eile lõppes hundijahihooaeg. Kui jahimehed eile õhtuks veel mõnd susi ei tabanud, jääbki seekordseks saagiks kaks hunti. Esimese, isahundi tabas Karli Kattel 4. detsembril Kõpus Rebastemäe kandis, emahunt lasti 20. jaanuaril Kõpu poolsaarel asuva Hirmuste küla lähedalt. Esialgu andis keskkonnaamet Hiiumaa jaoks välja kolm hundilaskmisluba, veebruaris veel kolm. Nüüd paistab, et suurem osa lubadest jääb realiseerimata. Tahkuna jahiseltsi juhatuse esimees Harri Kattel rääkis, et hundijälgi on nähtud Tahkuna poolsaarel looduskaitsealal, kus jahti pidada ei tohi. Keskkonnaameti jahinduse spetsialist Ivar Marlen kinnitas, et teab Tahkuna hundijälgedest, kuid teadmata suunas on kadunud neljapealine hundikari, kelle jälgi kogu aeg saarel nähti.

Kuriste kiriku remont jätkub

Muinsuskaitseamet teatas, millised pühakojad saavad tänavu samanimelisest programmist toetust kinnismälestiste, valdavalt hoonete konserveerimiseks, restaureerimiseks või optimaalsete säilitustingimuste tagamiseks. Hiiumaal jätkub 2011. aastal põhjaliku uuenduskuuri läbinud Käina vallas asuva Kuriste kiriku remont. Kellatorni restaureerimist toetas programm 142 000 euroga ja kiriku nurgatornide restaureerimist ligi 4000 euroga. Hiiumaa preester Aabraham Tölpt ütles, et tööd algavad kevadel ja peaks valmima sügiseks.

Pool aastat vanem kui vabariik

Eesti vabariigi aastapäevaaktusel Pühalepa vallavanemalt Ants Oravalt lillekimbu saanud Pühalepa valla kõige vanem elanik Liidia Piilberg on pool aastat vanem kui Eesti vabariik – sündinud 5. juulil 1917. Kogu oma elu on ta jäänud truuks kodupaigale Vahtrepa küla Lepistu talus. “Mees viidi Venemaale “ülikooli”, sai kakskümmend viis pluss viis ja mina pidin üksinda majapidamisega hakkama saama,” meenutas Piilberg. Pärast amnestiat tuli mees koju tagasi, aga nüüd on vanaproua juba 29 aastat lesepõlve pidanud. Ta ei oskagi öelda, miks ta aastatest hoolimata nii kõbus ja tegus on: “Olen teinud kõiki töid, mis talus tarvis sahkamisest lehmalüpsini ja seaküna valmistamiseni.”

Seitsme(!) tantsuga piirkonnavoorus

Tiina Tantsustuudio ehk Tt-stuudio pääses Koolitantsu piirkondlikku vooru seitsme tantsuga. Nii suurt arvu tantse nagu tänavu, pole varem Hiiumaalt piirkondlikku vooru pääsenud. Pärnusse kontserdile sõidab Tt-stuudio viis rühma, esimene ja teine rühm esitavad kumbki kaks tantsu. Mullu pääses Tt-stuudio piirkondlikku vooru nelja tantsuga ja sai kiita tantsude sisu eest. Tänavu kiitis žürii neid emotsionaalsuse ja tantsurõõmu eest.

Kolm noort meest laulavad naistest ja naistele

Autorilaulude kontserdil “Lugusid naistest” saavad noored populaarsed Tanel Padar, Ott Lepland ja Jalmar Vabarna esimest korda laval kontserdiks kokku. Idee tuua lavale kolm eripalgelist lauljat tuli mänedžeril ja The Suni bassimehel Danel Pandrelt, kes igapäevaselt korraldab Tanel Padari ja Ott Leplandi kontserttegevust. “Oleme korduvalt tõdenud, et härrad on koos lavale sattunud ainult mõned üksikud korrad,” ütles Pandre. Nüüd parandatakse see viga terve kontsertturneega, mis Pühapäeval jõuab ka Hiiumaale Kärdlasse

Hiiu Leht toob arvamusküljel ära Hiiu maavanema Riho Rahuoja ja Kärdla linnapea Georg Linkovi aastapäevakõne ning fotoreportaaži Eesti Vabariik 95.