Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 26.02.2013 trüki 

Visiiditasu tõuseb üle 300 protsendi

Hiiumaa haigla teatas, et märtsist tõusevad haigla teenuste hinnad. Seniselt 1,60 eurolt tõuseb Hiiumaa haigla eriarstide visiiditasu 5 euroni, hinnatõus seega enam kui kolmekordne. Visiiditasu erakorralise meditsiini osakonnas ja teiste haiglate eriarstide vastuvõttudel oli seni 3,20 eurot. Nüüd hakkab ka see olema 5 eurot, hinnatõus seega pooleteistkordne. Haigla senine voodipäevatasu oli 1,60 eurot, märtsis kasvab see 2,50 euroni ehk tõus 80 protsenti. Haigla sekretär-raamatupidaja Terje Saviauk põhjendas, et endised piirmäärad kehtestati kümme aastat tagasi. “Seaduse kohaselt oleks tulnud neid määrasid igal aastal vastavalt tarbijahinnaindeksile ajakohastada, kuid siiani pole seda kordagi tehtud,” selgitas Saviauk.


Kärdla ja Kõrgessaare alustavad ühinemisläbirääkimisi

Kärdla linnavolikogu võttis eelmisel nädalal vastu Kõrgessaare valla pakkumise alustada ühinemisläbirääkimisi. Kärdla linnapea Georg Linkov ütles Eesti Vabariigi 95. aastapäeva aktusel kultuurikeskuses esinedes, et juba neljandat liitumisettepanekut tehes on Kõrgessaare vald osanud ajas paremini ette näha kui teised ja ajaga kaasas käia. “Nad on leidnud, et koos oleme tugevamad,” ütles linnapea. Kärdla linnavolikogu arutas neljapäevasel istungil Kõrgessaare vallavolikogu ettepanekut algatada haldusterritoriaalse korralduse muutmine läbi ühinemismenetluse ja alustada ühinemisläbirääkimisi. Kõik 13 volikogu liiget hääletasid otsuse poolt. Linnavolikogu esimees Ivo Eesmaa ütles, et ühinejad on otsustanud protsessiga valmis jõuda veel enne sügisesi valimisi.


Teeneteplaat aukonsulile ja dirigendile

Hiiu maavanem Riho Rahuoja tunnustas maakonna teeneteplaatidega dirigent Toomas Paapi ja Eesti aukonsulit Leedus Virginijus Biskyst. Tänavu esitati maakonna teeneteplaadiga tunnustamiseks kümme nominenti. Kaitseliidu teenetemedalid said Eesti vabariigi 95. aastapäeva peol kaitselitlased Ülo Tuisk, Pille Paulus ja Tõno Tammeveski. Naiskodukaitse aasta naiseks valiti Pille Paulus. Naiskodukaitse keskjuhatus tunnustas eeskujuliku teenistuse eest Tiia Kaili ja Ülle Vaga, Heli Tuisk pälvis Liilia risti viienda klassi ja Karin Rünkorg Liilia risti neljanda klassi. Aastapäevakontserdi suurüllatajateks olid festivali Hiiumaa Homecoming igasuvised esinejad, pianist Ksenia Bashmet ja oboemängija Dmitri Bulgakov. Suurepärases kvaliteedis esines päevakohase hümni ja lauludega Hiiumaa kammerkoor. Aastapäevapeo korraldasid koos Hiiu maavalitsus, Kärdla linn ja Kaitseliit.


Tunnustus Anne Aljasele

Regionaalminister Siim Kiisler tunnustas Hiiu maavalitsuse perekonnaseisuametnikku Anne Aljast pikaajalise, väga kohusetundliku, täpse ja korrektse töö eest tänukirja ja hinnalise kingitusega, milleks on siseministeeriumi logoga käekell. Aljas on Hiiu maavalitsuse kõige staažikam ametnik, ta töötab perekonnaseisuametnikuna alates 1. septembrist 1982.


Teenetemärgid Kerdele ja Juhele

Kaitseminister Urmas Reinsalu andis laupäeval Eesti Vabariigi 95. sünnipäevale pühendatud pidulikul aktusel Tallinna reaalkoolis üle teenetemärgid riigikaitsesse panustanud vabatahtlikele. Hiiumaalt pälvisid kaitseministeeriumi kolmanda klassi teeneteristi pikaajaline vabadusvõitleja Heino Kerde ja kaitseministeeriumi kuldrinnamärgi sai Hiiumaa kaitseliidu arendamise eest Taimo Juhe.


OÜ Rooniit käis Saaremaal roogu lõikamas

Rookatuste valmistamise ja roo kogumisega tegelev Hiiumaa ettevõte OÜ Rooniit käib Saaremaal roogu lõikamas, sest Hiiumaal seda napib. OÜ Rooniit juhataja Marko Rand rääkis, et nii nagu Hiiumaal, on ka Saaremaal pilliroo kasvualad lõikajate vahel ära jaotatud. Teist aastat lõikasid nad roogu Saaremaal Triigi sadama lähistel kümnel hektaril. Rookombain viidi üle mere parvlaevaga ja toodi koos lõigatud rooga sama teed tagasi. Tänavu Saaremaalt varutud pillirookogusega on Rand rahul, kuid eelmisel talvel muljus torm roo maha ja lõikajaile jäid tühjad pihud. Saaremaal varus Rand roogu esimest korda kaks aastat tagasi.“Oleme seitseteist aastat roogu varunud ja rookatuseid teinud, aga enamjaolt me Hiiumaalt kogu oma vajaminevat toormaterjali kätte ei saa,” rääkis Rand. Varem oli Hiiumaal roogu piisavalt, kuna siis ei karjatatud mere ääres loomi. Rand tõi võrdluse, et kui Pühalepa ja Käina valla maadel asuvast Õunaku lahest sai ta kümme aastat tagasi rookombainiga võtta 60 000 kahlu, siis nüüd vaevalt 6000.


Kaks autot külili

Eile oli Hiiumaal üsna ebaharilik päev kui korraga oli külili kaks suurt veoautot. Ühe rekka koorem paiskus teelt välja kraavi eile hommikupoolikul Kroogi sirgel. Teine suur veoauto, mis ilmselt tõi sadamasillale kive, oli külili Kärdla lõunamuuli tipus, kus ekskavaator üritas seda tulutult taas ratastele aidata.


Ametikool asub parki uuendama

Hiiumaa ametikool kavandab suuremahulisi töid, et uuendada kooli koduks oleva Suuremõisa lossi ümbruse parki. Praegu üsna õnnetus seisukorras Suuremõisa park on keeruliste omandisuhetega, osa sellest on looduskaitse, osa muinsuskaitse all. Suurem osa pargist on keskkonnaministeeriumi valitsetav riigimaa, mida haldab riigimetsa majandamise keskus. Lisaks on pargis ka munitsipaalmaad, eramaad, aga ka riigile kuuluvat ja haridusministeeriumi valitsetavat maad, mida haldab Hiiumaa ametikool. Ametikooli direktor Ülo Kikas ütles, et taotlus Suuremõisa pargi rekonstrueerimiseks sai keskkonnainvesteeringute keskusele esitatud siiski kogu pargiala kohta. Praegu on projekt “Hiiumaal asuva Suuremõisa pargi rekonstrueerimisplaani ja hoolduskava koostamine” lepingute sõlmimise ja hanke esitamise järgus. Valmima peaks see 15. märtsiks 2014.


Rookopli tänav saab korda

Kärdla linn saab tänavu täiendavalt 470 000 eurot teehoiuraha, millega tehakse korda Rookopli tänav ja osa Sadama tänavast. Kärdla linnavalitsuse arengu- ja majandusosakonna juhataja Kaidi Nõmmerga ütles, et eraldatud summa eest on plaanis rekonstrueerida Rookopli tänav alates Käina maantee ringist kuni Tiigi tänavani, Rookopli tänav Valli tänava algusest kuni Sadama tänavani ja Sadama tänav Rookopli tänava ristist kuni Posti tänavani. Rekonstrueerimine on kavas koos kõnniteede ja tänavavalgustuse ehitusega. Nõmmerga märkis, et aastaid on linnal kulunud teede- tänavate korrashoiuks rohkem kui riik selleks eraldanud.


Ralli kiireima hiidlase eriauhinna võitis Martin Juhe

Rahvaralli Hiiu Talv 2013 rajale läks 66 ekipaaži, kellest ralli lõpetas 64 – kaks katkestasid, üks rajalt väljasõidu ja teine tehnilise rikke tõttu. Hiidlaste seitsmest ekipaažist sõitis end pjedestaalile kolm ning eriauhinna “Kiireim hiidlane” sai ettearvatult Martin Juhe. Üldvõitude kõrgemail astmetel võidutsesid neliveolised masinad. Esikoha võitsid Aiko Aigro ja Marko Koosa (S.M.A Racing) masinal Mitsubishi Lancer, Evo VI. Rallipäev lõpetati Kärdla kultuurikeskuses suurejoonelise auhinnatseremooniaga, kus jagati 42 karikat ja rohkelt erinevaid auhindu. Samuti loositi pjedestaalile mittepääsenute vahel välja neli loosiauhinda ürituse sponsorite poolt.


Suusamaratoni auhinnakohad jäeti koju

Hiiumaa esimese suusamaratoni kaks poodiumikohta jäid tänu vendadele Remmelgatele Hiiumaale. Vabariigi sünnipäeva nädalavahetusel Tahkuna poolsaarel peetud 28 km pikkuse suusamaratoni lõpetas 44 meest. Võitis üks nooremaid, 1989. aastal sündinud laskesuusataja Martin Remmelg ajaga 1.17.01. Remmelg oli korraldajatele öelnud, et “ega esimese suusamaratoni võitu saa lasta saarelt ära viia”. “Tahtsin teada, kuidas suudetakse maratoni korraldamisega toime tulla, aga olulisem on, et kodus on alati hea võistelda ja ma arvan, et iga osaleja aitas natuke oma kohalolekuga ettevõtmise toimumisele kaasa,” põhjendas võitja Hiiu Lehele, miks ta esimesele kodumaratonile sõitma tuli. Naistest oli ajaga 1.37.33 kiireim Anneli Ilumets, kes jäi üldkokkuvõttes 20. kohale.


Hiiumaale kümme uut vutikohtunikku

Veebruaris Emmastes korraldatud koolituse tulemusena on Hiiumaal nüüd 11 litsentsiga jalgpallikohtunikku. Kui seni oli saarel vaid üks litsentsiga vutikohtunik Teet Kivisilla, siis nüüd on, kelle hulgast liigamängudele õigusemõistjaid valida. Praegu on Hiiumaal tunnistusega jalgpallikohtunikud Jaanika Küttim, Gustav Juurikas, Aivo Jõeleht, Jürgen Ulla, Sten Egert Tammeveski, Marko Pruunlepp, Hergo Tasuja, Georg Linkov, Kaupo Valting ja Toomas Tubi. Koolituse viis läbi Eesti Jalgpalli liidu (EJL) peakohtunik ja UEFA kohtunike vaatleja Uno Tutk.


Filmiklubi teise õhtu sisustab Hardi Volmeri film

Eesti uusim mängufilm Hardi Volmeri “Elavad pildid” jõuab Hiiumaa kinolinale juba nädal peale esilinastust. Laupäeval, 2. märtsil algab selle filmiga kultuurikeskuses Filmiklubi teine õhtu, mis ühendab filmielamused kinosaalist õhtupoolikuga Villa Loona kohvikus.


Andrus Kivirähki fantaasiamäng Kärdlas

Neljapäeval, 7. märtsil saab Hiiumaa publik Kärdla kultuurikeskuses kaasa elada Anton Hansen Tammsaare kirjandusteoste tegelaste Karini ja Pearu kauaoodatud kohtumisele – lavale jõuab Andris Kivirähki fantaasiamäng “Karin ja Pearu” VAT teatri esituses.


Tantsust idamaist hõngu

Hiiumaa kõhutantsijail on märtsi algul ees tore sündmus. Nimelt tuleb 2. märtsil Hiiumaale nende eelmise hooaja õpetaja Kaidi Udris, kes juba üle poole aasta Kairos elanud ning töötab tantsijana Kairo ooperis. Udris korraldab Eestis kahenädalasel puhkusel olles kaks kursust: ühe Tallinnas ja teise Kärdlas jagades oma Kairo kogemusi nii sõnas kui tantsus. Sama päeva õhtul on Rannapaargus idamaine õhtu, kus lisaks Udrisele astuvad üles Kärdla idamaise tantsu rühm Sukar, Kairi Reinvee ja tantsurühm Iiriseõied Haapsalust.