Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 19.02.2013 trüki 

Iseseisvuspäeva ajal käigus lisalaevad

Väinamere reisiliinidel sõidavad parvlaevad iseseisvuspäeval puhul täiendatud sõiduplaani järgi. Heltermaa Rohuküla liinile on eelolevaks nädalavahetuseks lisatud kaheksa reisi. Triigi–Sõru liinil ontäiendvada reisid laupäeval.

Kõrgessaare vald jagas preemia kahe kahe tubli vallakodaniku vahel

Kolmandat korda otsustas Kõrgessaare valla preemiakomisjon jagada aastapreemia kahe väärika vallakodaniku vahel. Tänavu annab vallavalitsus tähtsaimat tunnustust, valla preemiat välja juba 15. korda. Preemiasumma, 320 eurot, läheb seekord jagamisele pensionieas endise õpetaja Alfred Sülla (86) ja kauaaegse vallakonstaabli Andrus Roosa (50) vahel. Preemiad antakse üle püha päeval, 24. veebruaril kell 14 algaval Eesti Vabariigi 95. aastapäeva peol Kõrgessaare Vaba Aja keskuses.

Kaks kuud lennureise vähem

5. märtsist kuni 1. maini ei toimu Kärdla-Tallinn lennuliinil reise kahel tööpäeval: teisipäeval ja kolmapäeval. Maasekretär Piret Sedrik ütles, et valik, millised reisid rahanappusel ära jätta, tehti pärast kahenädalast küsitlust maakonnaportaalis Hiiumaa.ee “Meie otsuste suunamisel oli abi küsitlusele vastanute selgelt eristunud seisukohast, et kui vaja loobuda lennureisidest, siis terve päev korraga,” ütles Sedrik. Kokku täideti 354 ankeeti. Senikehtinud sõiduplaani järgi, iga tööpäeva hommikul üks ja õhtul teine reis, laupäeva hommikul üks ja pühapäeva õhtul üks reis, jätkuvad lennud 2. maist. Hiiu maavalitsus teatas jaanuaris, et seoses lennureiside kallinemise ja riigieelarve vahendite nappusega tuleb kärpida reiside arvu Tallinn– Kärdla–Tallinn lennuliinil. Reisijate teenindamiseks Hiiumaa liinil on Hiiu maavalitsusel sõlmitud leping vedajafirmaga AS Avies.

Orjaku, koht, mis sobib kasvamiseks

Kummalise nimega Orjaku kant on meelitanud noori hakkajaid, keskmisest vabama hingega inimesi, kes leidnud sobiliku paiga, et siin nii lapsi kui lambaid kasvatada. Hiiu Leht räägib elust Orjakus kahe noore pere Ain Koore ja Tiina Viisutiga ning Maia ja Omar Jõpiseljaga.

Hiiumaa kirjandusloo avaleht – Rummod

Loomingu jaanuarinumbris ilmunud Vaapo Vaheri artiklist “Rummod ja Hiiumaa” aimub, kui põnev saab olema tema koostatud Hiiumaa kirjanduslugu kui see kord täisilus ilmub. Tegemist on avaartikliga kirjandusleksikonist, mille tööpealkirja olen kuulnud kaht moodi. Loomingus ütleb Vaher, et koostamisel oleva raamatu tööpealkiri on “Läänemere vahuvees. Hiiumaa kirjanduslugu”. Allakirjutanu on kuulnud ka pealkirja “Esseed ja mõtted Hiiumaast ning hiidlastest kirjanduses”. Olgu kuidas on, selles “tõsimeeli lokaalses kirjandusloos” on autoril kavas kajastada kõiki suuri ja väikeseid literaate, kel olnud ühendus Hiiumaaga. Tutvustavas artiklis võtabki ta esimesena jutuks Rummod: esmalt “erootilise noorsotsi” Paul Rummo, hiljem tema poja Paul-Eerik Rummo ja minia Viiu Härmi seosed Hiiumaaga. Vaher on rääkinud, et materjal, mida ta Hiiumaa kirjandusloo jaoks kogus, paisus niisuguse hooga, et algselt planeeritud maht on ammu ületatud. Jääb soovida autorile jõudu kogu see väärtuslik materjal raamatuks vormida!

Rahvarallil osaleb 66 ekipaaži

Eilseks oli rahvaralli Hiiu Talv 2013 stardinimekirjas 66 ekipaaži. Esimese võistlusautona kihutab rajale hiidlasest rallisõitja Martin Juhe, kelle kaardilugejaks vend Rain Juhe. Nende Moskvitš kannab numbrit 1 ning peakorraldaja Argo Nursi hinnangul on Martin Juhe ka peafavoriit Moskvich Liiga (ML) klassis. Hiidlasi on rallirajal kokku seitse meeskonda. Rahvaralli Hiiu Talv 2013 algab laupäeva, 23. veebruari hommikul kell 8, kui võistlusmasinad hakkavad Kärdla keskväljakule kogunema. Seal seatakse autod võistlusteks valmis, tehakse tehniline kontroll ja kell 11 väljub esimene auto hooldealast võistlustele. Kärdla väljaku ääres asuvad söögikohtade omanikud on lubanud hommikusööki pakkuda, seega saavad need, kes varakult autosid uudistama tulnud, ka kõhu täis. Rallil on neli kiirukskatset, neist kaks Salinõmme jääl, kaks maismaal.