Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 19.02.2013 trüki 

Aukonsul Biskys Hiiumaa visiidil

Neljapäeval ja reedel on Hiiumaa visiidil Eesti Vabariigi aukonsul Leedus Virginijus Biskys. Biskys on ka üks tänavuste Hiiu maakonna teeneteplaatide kümnest nominendist. Aukonsul esitati teeneteplaadiga tunnustamiseks pikaajalise ja tulemusliku koostöö eest Hiiumaa arengule kaasaaitamisel tervishoiu ja kunsti valdkonnas. Aukonsuli visiiti koordineeriv Vilma Tikerpuu ütles, et Biskys osaleb Hiiu maavanema Riho Rahuoja kutsel Eesti Vabariigi 95. aastapäeva pidustustel ning kavas on arutada ka edasisi koostööplaane.

Tartu maratonil esindas Hiiumaad 35 suusatajat

Tänavusel, 42. Tartu maratonil esindas Hiiumaad viis naist ja 30 meest. Mullu märkis end protokollis hiidlaseks 30 suusatajat. Pühapäeval startis Tehvandi spordikeskuse staadionilt täispikale, 63 km maratonile 22 hiidlast, sh kolm naist – Eveli Saue, Merike Vanjuk ja Anneli Ilumets. Hiiumaad esindanud Eveli Saue tõusis naiste N21 vanuseklassis hiidlaste saavutatud kõrgeimale kohale, kaheksandaks ajaga 3.27.44. Sellega parandas ta nii oma mullust aega 3.32.57 kui kohta naiste arvestuses (10.) Üldarvestuses oli Saue 467., mullu tuli ta 323. kohale. Hiiu meeste arvestuses oli kiireim Rainer Kuhi, kes ajaga 3.21.43 finišeerus 327. kohal. Ka Kuhil õnnestus iseennast võita – mullune aeg 3.34.32 ja koht 348. Meeste M35 vanuseklassi arvestuses oli Kuhi 58. Tuntud Hiiumaa maratoonar Steven Linkov esindas tänavu Tallinna. Ta suusatas end ajaga 3.16.36 üldarvestuses 232. kohale.

Kärdla saab teehoiuks täiendavalt 470 000 eurot

Riik alustas sellest aastast nende omavalitsuste toetamist, mille tänavatel on täiendavad kulutused neid läbiva riigimaanteedelt või sadamaühendustelt tuleva transiitliiklusega. Selleks on riigieelarves eraldatud kohalike teede toetuseks ettenähtud kogusummast fond, suurusega ligikaudu kolm miljonit eurot. Kärdla linn saab 470 000 eurot. Leht toob ära ka tänavuste teetööde asukohtade kaardi.

Kellake sai müügikogemuse

Laupäeval, 9. veebruaril toimus Tallinnas Kristiine keskuses järjekordne Junior Achievement õpilasfirmade suurlaat. Laadal osales üle 160 õpilasfirma, sealhulgas ka Hiiumaa ametikooli Kellake, mis toodab kasutatud CDplaatidest laua- ja seinakellasid. “Kristiine laat läks edukalt, müüsime pisut oma toodangut, kuid kõige tähtsam oli saada müügi- ja reklaamitöö kogemus,” ütles õpilasfirma juhendaja, Hiiumaa ametikooli majandusainete õpetaja Viktor Rõbtšenko. Ta vahendas õpilaste seisukohta, et saadud suurlaada müügikogemus oli väga vajalik, sest tänu sellele tekkis teadmine müügitöö olulisusest ja sellest, et müüb lugu, mitte toode ise. Tulevikus kavatsevad firmaomanikud panustada ka tootearendusse ja tootedisaini.

Ebamõistlikud piirangud või elanike enesekaitse

Arendajate huvi rajada Eesti rannikule ja saartele suuri tuuleelektrijaamu ei rauge. Vastasseisud on ülal ka finišile lähenevast nelja maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringu protsessist hoolimata. Eesti energiamajanduse pikaajalist arengukava koostav Eesti Arengufond avaldas soovi, et jäetaks kehtestamata nelja maakonna, Hiiu-, Saare-, Lääne- ja Pärnumaa tuuleenergeetika teemaplaneeringud neis leiduvate ebamõistlike piirangute tõttu. Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari leiab, et piirangute seadmise näol on tegemist kohalike inimeste demokraatliku õigusega.

Rahvaralli toob liikluspiirangud

Kärdla keskväljak on tavaliikluseks suletud laupäeval, 23. veebruaril kella 8–20ni seoses rahvaralliga Hiiu Talv. Bussiliiklus toimib vastavalt sõiduplaanidele ja bussid liiguvad väljakul endise bussipaviljoni hoone esist teed pidi. Põllu ja Uus tänav on ajutiselt muudetud kahesuunaliseks. Põllu tänav, et tagada juurdepääs tänava ääres asuvatele kohvikutele ja poodidele. Uus tänav selleks, et muuta sujuvamaks liiklust Konsumi parklas, mis jääb poekülastajatele avatuks.
Parkimiseks jäävad linnakodanikele ja külalistele avatuks keskväljaku lähiümbruses asuvad Pritsumaja parkla, turu parkla ja Kärdla gümnaasiumi parkla. Kärdla Keskväljak jääb ralli võistluskeskuseks, kuid kiiruskatseid Kärdlas ei toimu.

Heategevusmüügilt üle 200 euro

Teisipäevasel heategevusmüügil õnnestus Hiiumaa loomakaitse toetuseks koguda 224 eurot, mis on MTÜ Kuulikodu juhi Kadri Tapersoni sõnul väga hea tulemus. Kärdla kultuurikeskuse kinosaalis peetud heategevusmüüki külastas viie tunni jooksul ligi 70 inimest.

Hiiumaa I suusamaraton

Laupäeval, 23. veebruaril antakse Tahkuna poolsaarel ühisstart Hiiumaa esimesele suusamaratonile. Võistlejad lastakse rajale kell 13.30 Randmäe puhketalu õuest. Suur suusasõit neile, kes soovivad sõita oma rõõmuks, algab sealtsamast. Start avatud kl 14–17ni. Kõikide osalejate vahel loositakse välja auhinnad. Suusamaraton on üks osa Hiiumaa maratonide sarjast: esimene jalgrattamaraton peeti mullu, esimene jooksumaraton kaks aastat tagasi.

Käina kooli korvpallurid tulid Nõost koju kuldmedalitega

Eesti koolispordi liidu 10.–12. klasside korvpalli rahvaliiga finaalvõistlustel said Käina gümnaasiumi noormehed kindla esikoha ja ei ühtegi kaotust. Korvpallipoisid ise ütlesid pärast edukaid mänge treener Uno Kõivule, et neil oli suurem “mängunälg” ja tahe ennast tõestada kui teistel. Treeneri hinnangul viis võiduni võidutahe, aga ka üksteise toetamine ja hea kaitsemäng. Finaalturniiril Nõos osales seitse võistkonda. Alagrupis võitsid hiidlased Nõo reaalgümnaasiumi 43:34 ja Pärnu-Jaagupi gümnaasiumi 82:42. Poolfinaalis saadi jagu Sillamäe gümnaasiumist 48:9. Esikohamängus tuli uuesti kokku minna Nõo reaalgümnaasiumiga. Seekord tuli võit veelgi kindlamalt 56:22. “Lootsin ikka head kohta, kuid et nii kindlalt seekord esikoht tuli, oli üllatus,” tunnistas treener.

Käina spordikeskus kasvab ujula ümber

Käina vald leiab, et üksik spordiobjekt kipub virelema, aga mitmel koos on üksteise toel lootust püsima jääda. “Käina ujula üksi vastu ei pea, vald peab järjest rohkem peale maksma,” kinnitas Käina spordikeskuse juhataja Hannes Maasel. Kaugem eesmärk on tuua kõik teenused ühe katuse alla. Esmalt on kavas ruumidesse, mida praegu osaliselt kasutab laona AS Dagoplast, välja ehitada Hiiumaa mõistes pirakas, 94 m2 suurune jõusaal. Ujula kõrval asuvasse keldriruumi on kavas rajada lasketiir. Seal nokitsevad juba praegu selle ala entusiastid, kes püüavad ruumi ümber ehitada nii, et seal oleks võimalik ohutult laskmist harjutada.

Eestluse tõrvikukandjad Torontos olgu eeskujuks

“Mu käes on Kanadas ilmuva ajalehe Eesti Elu 25. jaanuari number, mis kannab saabuva Eesti Vabariigi 95. aastapäeva hõngu,” kirjutab Valter Voole sellest, mida Kanada eestlaste lehest lugeda. Paraku on aeg halastamatu ning leht toob lugejani ka sõnumi, et 20. jaanuaril lahkus üks eestluse tõrvikukandjaid, Kanada Soomepoiste klubi aktiivne liige ja Eesti Elu kirjasaatja Paul Rabisson (92) elavate kirjast.