Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 15.02.2013 trüki 

Targad lillepotid valmivad Kärdlas

Eesti ettevõtte Click&Grow kõrgtehnoloogilised lillepotid ja selle vahetatavad kassetid valmivad algusest lõpuni Hiiumaal. Üle maailma tuntud ja aina suureneva nõudlusega nn nutikaid lillepotte tootva ettevõtte peakontor asub Tartus ja seal katsetatakse toote prototüüpe. Eelmisest suvest aga toodetakse neid Hiiumaa plastifirmas AS M jaP Nurst. Ettevõttes tegeleb lillepottide valmistamisega 13 inimest. Kõigepealt valmivad plastdetailid, siis lisatakse valmiskomponendid, mis pärit mujalt maailmast, näiteks Jaapanist, USAst, Hiinast ja Euroopast ning viimaks monteeritakse tooted kokku vastavalt tellimustele. Tootmisprotsessi käimalükkamine kestis ligi aasta ja praeguseks valmistatakse Kärdlas Heltermaa maanteel asuvas ettevõttes tarku lillepotte 13 eri variandis: esindatud on nii maitse- kui ilutaimed, aga ka tomat ja tšilli. Suur osa neist läheb välismaale, peamiselt USAsse

Teeneteplaadile 10 kandidaati

Tänavu esitati Hiiu maakonna teeneteplaadiga tunnustamiseks kümne tubli inimese kandidatuurid. Muuhulgas on kandidaatide seas Eesti aukonsul Leedus Virginijus Biskys, kes esitati tunnustamiseks pikaajalise ja tulemusliku koostöö eest Hiiumaa arengule kaasaaitamisel tervishoiu ja kunsti valdkonnas. See, kes on need kaks, kellele maavanem sel aastal Hiiu maakonna teeneteplaadi annab, selgub 22. veebruaril Eesti Vabariigi 95. aastapäevale pühendatud aktusel Kärdla kultuurikeskuses.

Lihatööstus sai mahedaks

Reedel sai Vaemla tootearendusekeskuse operaator OÜ Hiiumaa Lihatööstus kätte mahetunnustuse ja on nüüd üks Eesti neljast lihatööstusest, kus saab mahedalt töödelda mahedalt kasvatatud kariloomi. OÜ Hiiumaa Lihatööstus juhatuse liige Olavi Liblik rääkis, et Hiiumaa talunikest 90 protsenti on mahetootjaid, just sellepärast oli mahetunnustust tarvis. Nüüd ei pea saarel kasvatatud maheloomi enam viima mandri tapamajja, et liha saaks müügile minnes mahemärgistuse, vaid neid saab töödelda novembris Käina valla Vaemla külas avatud tootearendusekeskuse tapamajas.

Koostöökogule laekus rekordarv toetusetaotlusi

Hiidlaste Koostöökogu hindamiskomisjoni silme eest käib seekordses voorus läbi erakordselt suur arv taotlusi – 113. Meetmesse 1 ehk ühistegevuse toetusmeetmesse laekus 26, ettevõtja väiketoetuse meetmesse 3 24, meetmesse 5 ehk kohaturunduse meetmesse 22 ja elukeskkonna invetseeringute meetmesse nr 6 koguni 41 taotlust. Kokku laekus taotlussoove üle 800 000 euro, mis kaugelt ületab jagada oleva rahasumma. Vastavalt Hiiumaa arengustrateegia rakenduskavale on seekordses voorus jagada vaid 270 000 eurot. Lisaks võib laekuda veel ületulevaid summasid eelnevate voorude jooksul kasutamata jäänud eraldistest.

Jääd on, aga teed veel mitte

Mitmeid kordi on jääteemeistrid käinud merel nii Heltermaa–Rohuküla kui Sõru–Triigi trassil jää paksust mõõtmas. “Kindlat intervalli jääluurel käimisel ei ole, kõik oleneb ilmastikust ja jääoludest,” ütles maanteeameti lääne regiooni peaspetsialist Hannes Vaidla. Jääluure käigus on Heltermaa–Rohuküla trassil leitud kohti, kus jääkaane paksus vaid 5–10 cm. “Jää veel kõikjal nõutud paksust välja ei anna, samuti on trassil palju rüsijääd,” ütles Vaidla. Jäätee ametlikuks avamiseks oleks vaja, et jääkatte paksus oleks kõikjal vähemalt 20 cm. Tärkma–Triigi trassil on jääkate piisavalt paks, kuid jäätee rajamist takistab jääle tõusnud vesi ja lahtised praod.

Kalakiri Jõeranna külast

“Käisin nädalavahetusel maal. Esimese asjana avasin pisut jääd ja pildilt on tulemus näha. Need kalad on oma saatusega leppinud. Allika juures, kuhu ma kalu tassisin, oli näha vilgast elu. Hea seegi. Ega kõike ei jõua päästa ja kaitsta,” nii kirjutab Jõeranna küla mees Veljo, kellele teeb südamevalu igatalvine kalade hukkumine Jõeranna jões. Põhjuseks setetega täitunud jõesuu, mis suurveega jõkke tulnud kaladel veetasemel langedes ei võimalda enam tagasi merre pääseda. “Keskkonnaametniku vastus oli etteaimatav. Kahjuks tegutsetakse alles siis, kui kitsaskohtadele viidata ja jama käes. Kas mäletad mõnda korda, kus keskkonnateemalised küsimused on asjaosaliste endi poolt tõstatatud? Ega vist. Ja väga ebamugav on kui keegi võtab teema üles ja lisaks valitsemisele sunnitakse vastutama. Tuleb hakata vabandusi, õigustusi või hoidku selle eest, vastumeetmeid rakendama. Aga vaja on ju abi ja lahendusi.”

Raili ja Kaiuse Paradiisisaare lugu

Raili Schults (37) ja Kaius Kaibald (42) alustasid Hiiumaal ühist eluteed 2008. aastal, kohe pärast nende esimese lapse sündi. Praeguseks on peres juba kolm last ja Railile alguses võõrana tundunud saareelu hakkab rööpasse jooksma. Hiiu Leht toob ära Raili ja Kaiuse loo sellest, kuidas nad oma Paradiisisaare leidsid.

TIKi uus juhataja tuli Hiiumaale mere pärast

Esmaspäevast Hiiumaa turismiinfokeskust (TIK) juhatama valitud Heleri Uus (34), ütles, et tahtis tulla saarele mere pärast. Uus, kes tuli Hiiumaale Tartust, selgitas, et teda motiveeris sellele ametikohale kandideerima suur huvi Eesti saarte unikaalse elukeskkonna hoidmise vastu ja soov tutvustada seda ka välismaailmale. “Saarele elama tulemine on olnud mu unistus, sest tõmbab meri ja siinne loodus,” ütles Uus. Ta rääkis, et mida rohkem mõtleb tööle ja elamisele Hiiumaal, seda perspektiivsem ja huvitavam see tundub.

Laste teadusklubi ootab katsetama

Palade loodushariduskeskuse laboriklassi baasil alustab tööd kuue- kuni kümneaastaste laste teadusklubi. “Teadusklubi eesmärgiks on pakkuda harivat, huvitavat ja lõbusat lihtsate katsete näol,” ütles Palade loodushariduskeskuse juhataja Karin Poola. Lisaks laboritundidele on klubilistele kavas korraldada ka matku loodusesse. Esimene kokkusaamine on teisipäeval, 19. veebruaril kell loodushariduskeskuses. Kokkusaamine kestab orienteeruvalt poolteist tundi ja osalemine on laste jaoks tasuta.

Spordirahva talve tipp – Kärdla Cup

Kärdla linna talviseks spordipeoks on kujunenud rahvusvaheline korvpalliturniir Kärdla Cup, mida järgmisel aastal peetakse juba 15. korda. Juba 2000. aastast mängitakse jaanuari viimasel nädalavahetusel Kärdlas korvpalli. Ka Eesti korvpalliliidu kalendris on see koht just Kärdla Cup päralt. Võistluste peakorraldaja korvpalliklubi Askus juhatuse liige Mati Kiiver rääkis, et algne mõte oli pakkuda mängu võimalust Hiiumaa korvpalluritele – nii neile, kes kodusaarel kui neile, kes elavad kaugemal. Nüüdseks on väike algatus kasvanud rahvusvaheliseks turniiriks, kus osalevad ka Läti ja Leedu korvpallurid. Tänavu näiteks 14 mees- ja 12 naiskonda ehk ligi 300 korvpallurit.

Koolitants tõi lavale ligi 80 tantsijat

Eelmisel reedel täitsid Kärdla kultuurikeskuse noored tantsijad – 19. festivali Koolitants maakonnavoorus oli laval kuus truppi 14 tantsu ja 74 tantsijaga. Uuendusena hakati sellest aastast eelvoorudes välja andma eripreemiaid. Hiiumaa voorus pälvis juhendaja eripreemia tantsuõpetaja Tiina Kaev, kes tõi lavale 13 tantsu viielt trupilt. Tiitli “Hingestatuse eest” sai tantsutrupi Grand esitantsija Kärolin Puusild, kelle emotsioonid ja tantsuliigutused kedagi külmaks ei jätnud. Hiiumaa eelvoorus olid esindatud kõik vanuserühmad peale mudilaste. Piirkondlikesse voorudesse pääsejad selguvad 25. veebruaril.

Viiulikontserdid Kärdlas ja Käinas

Esmaspäeval, 18. veebruaril on võimalus Hiiumaal kuulata noore viiulikunstniku Mari Targo esinemist. “Minu mäletamist mööda Hiiumaal nii head viiulimängu kuulda pole olnud,” ütles Kärdla muusikakooli direktor Arvo Haasma. Targo valmistub kevadel toimuvaks rahvusvaheliseks Heino Elleri nimeliseks konkursiks ning esinemine Hiiumaal on hea võimalus enese proovilepanekuks. Targo mängib enamasti klassikalist muusikat, aga tema sõber Mait Visnapuu harrastab viiulimängu rahvalikku külge. Koos esitatavad lood on valitud põhjamaade rahvamuusikast, aga kavas on ka Bachi, Paganini, Elleri ja rahvalikke pillilugusid. Kaastegevad on Mait Visnapuu viiulil ja Arvo Haasma altviiulil.

Hiiu Lehe arvamusküljel mõtiskleb loomaarst Ly Kokla lemmikloomade eutanaasia üle ja Nädalalõpulisa tutvustab hobikondiiter Triinu Kruusi torte.