Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 12.02.2013 trüki 

Maavanem liitus Reformierakonnaga

Hiiu maavanem Riho Rahuoja (55) sai Reformierakonna liikmeks tosin päeva tagasi, 31. jaanuaril. Rahuoja ütles otsust põhjendades, et ettepanek Reformierakonda astuda tehti talle koos ettepanekuga saada Hiiu maavanemaks, aga teda ei survestatud selleks. “Ütlesin toona, et vajan mõtlemisaega ja erakonda mittekuulumine ei saanud takistuseks asumisel maavanema kohale,” selgitas Rahuoja. Maavanem lisas, et tema enda otsus oli avaldus just nüüd esitada: “Mõjutas seda otsust debatt riigikogus, leian, et kõigil on lihtsam, kui asjad on selged.” 13 aastat sotsiaalministeeriumi asekantslerina töötanud Rahuoja ütles, et on teinud koostööd kõikide parlamendierakondadega ja töötanud koos erinevatest erakondadest ministritega, kuid Reformierakond on oma vaadetelt talle kõige sümpaatsem.

Hiiumaa haigla kiirabikonkursil ei osale

Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik ütles, et Hiiumaa haigla ei osale kiirabikonkursil kuna haiglal pole kompetentsi vajaliku mahuka dokumendipaketi koostamiseks, aga ka sellepärast, et konkursitingimused annavad eelise suurematele pakkujatele. Haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu selgitas, et otsust ei tehtud uisapäi ning teemat on mitmel korral kohapeal arutatud, kaalutud, mängitud läbi mitmed stsenaariumid. Kiirabikonkursi tingimuste punktis 12.1 on kirjas, et eelistatuim on teenusepakkuja, kes esitab taotluse kogu teeninduspiirkonnale ja ülejäänud pakkumised jäävad menetlemata. “On juba teada, et meid hõlmava kogu teeninduspiirkonnale esitab pakkumise Põhja-Eesti regionaalhaigla. Kuna suudame teenindada ainult Hiiumaad ühe kiirabibrigaadiga, ei ole meil reaalset võimalust konkureerida ning pakkumistest osa võtta ei ole otstarbekas,” nentis Tikerpuu. Käimasoleva kiirabiteenuse konkursiga kaasnevast pikemalt Hiiu Lehes.

Elektrikatkestustega kimpus kõplased kogusid 67 allkirja

Pärast detsembrikuiseid korduvaid elektrikatkestusi Kõpu poolsaarel, kui mõnes külas polnud elektrit üle kahe ööpäeva, pöördusid kohalikud elanikud ASi Elektrilevi ja Eesti Energia poole protestikirjaga. Kõrgessaare valla Kõpu poolsaare külade elaniku loendasid mullu rohkem kui 40 elektrikatkestuste teadet, millest pikim kestis üle 40 tunni. Kirja allkirjastas 67 poolsaare alalist elanikku ja suvekodu omanikku. Eelmisel esmaspäeval kohtusid ASi Elektrilevi esindajad Hiiumaa omavalitsusjuhtide ja maavanemaga Emmastes, kohal olid ka kõplaste esindajad. Täpsustati u 4 km pikkune trassilõik, kust pidevad katkestused alguse saavad. Elektrilevi käiduosakonna juhataja Indrek Sild ütles, et tegemist on suhteliselt uue, 1985. aastal ehitatud metsas asuva liinilõiguga. Selleks, et lõik kaablisse panna, tuleb see maantee äärde tuua ning siis oleks selle pikkuseks 10 km ning tööde maksumuseks kujuneks 500 000 eurot. Millal seda suudetaks, Sild öelda ei osanud, kuid lubas, et Puski lahutuspunkt, mis korralikult ei tööta, nii et seetõttu jõuavad Õngu liini rikked ka Kõpu poolsaare tarbijaid mõjutama, tehakse korda veel sel aastal. Ka kõplaste ettepanek võrgutasude alandamiseks seniks, kuni teenuse kvaliteet pole tagatud, on Indrek Silla sõnul n-ö laual ja seda arutatakse.

Kõrgessaare esitas Kärdlale ühinemisläbirääkimiste kutse

Reedesel istungil kiitis Kõrgessaare volikogu häältega seitse poolt ja üks erapooletu heaks eelnõu, millega vald teeb Kärdla linnale ettepaneku alustada läbirääkimisi ühise omavalitsuse moodustamiseks. Vallavolikogu esinaine Aili Küttim ütles, et on seda meelt, et kui Hiiumaad ei hakata terviklikult majandama, läheb asi siin veel hullemaks. Ta lisas, et kahe omavalitsuse liitumine pole ette ära otsustatud ning läbirääkimised on igal juhul kasulikud. Läbirääkimised algavad, kui Kärdla volikogu esitatud kutse vastu võtab. Kärdla linnapea Georg Linkov ütles, et teema tuleb arutusele linnavolikogu 21. veebruari istungil.

Saare omavalitsustes tuleb pisike palgatõus

Enamus Hiiumaa omavalitsustest on leidnud tänavu võimaluse tõsta allasutuste töötajate palka viis protsenti, elukalliduse tõusu jagu. “Eelmise aasta eelarvelaekumiste üle pole põhjust nuriseda,” ütles Pühalepa vallavanem Ants Orav jaanuarikuisel vallavolikogu istungil. Vallavanem märkis, et aastatepikkuse eelarvedistsipliini järgimise tulemusena ei pea vald võtma laenu projektide elluviimiseks, vaid omapanus kaetakse valla eelarvevahenditest. Saadakse läbi ka käibekrediidita ja riik vallale tasandusfondist vahendeid ei maksa. Siiski kinnitas Pühalepa vallavolikogu eelmisel teisipäeval ühehäälselt tänavuse aasta eelarve, mis toob valla ja allasutuste töötajatele viieprotsendilise palgatõusu. Ka vallavanema enda astmepalk kasvas 5 protsendi ehk 79 euro võrra, seniselt 1584 eurolt 1663 euroni. Samas mahus palgatõusu on oodata Emmastes, Käinas ja Kõrgessaares. Kärdla linnavalitsuse teabejuht Annely Veevo ütles, et neil 1. jaanuarist palgatõusu ei ole planeeritud ja linna allasutustes tõuseb miinimumpalka saavate töötajate tasu vaid seoses miinimumpalgamäära muutumisega. Linnavalitsus on siiski ette valmistanud muudatusettepaneku menetluses olevale tänavuse aasta eelarvele, et lisada 1. märtsist Kärdla lasteaia ja Kärdla muusikakooli töötajate palgatõusuks viis protsenti täiendavaid vahendeid. Kas palgatõus tuleb, selgub veebruarikuu volikogus.

TIK sai uue juhataja

Teisipäeval valis neljaliikmeline hindamiskomisjon Hiiumaa turismiinfo keskuse juhataja ametisse Tartust Hiiumaale kolinud Heleri Uue. Keskust haldava SA Tuuru juhataja Kristjan Arunurm ütles, et valik sai langetatud arvestades kandidaadi seniseid töökogemusi ja keelteoskust. TIKi juhataja Heleri Uus asub ametisse alates 18. veebruarist.

Linn ja maavalitsus teevad koos peo

Kärdla linna algatusel korraldavad maavalitsus, linnavalitsus ja kaitseliit tänavu vabariigi aastapäevapeo üheskoos. Kõik linnakodanikud ja peokutse saanud on oodatud 22. veebruaril kell 18 Kärdla kultuurikeskusesse Eesti Vabariigi 95. aastapäevale pühendatud kontsertaktusele. Esineb Kärdla kammerkoor ja antakse kätte maakonna teeneteplaadid. Tänavu esitati teeneteplaadiga tunnustamiseks seitse kandidaati.

Kõrgessaare vald annab välja preemiad

Nagu igal aastal tavaks, tunnustab Kõrgessaare vald vabariigi aastapäeval vähemalt üht vallakodanikku preemiaga. Tänavu esitati preemia saamiseks kuus kandidaati, tunnustatakse neist kahte. Preemiad antakse kätte pühapäeval, 24. veebruaril kell 14 Kõrgessaare Vaba aja keskuses algaval Eesti Vabariigi 95. aastapäevale pühendatud aktus-kontserdil. Esineb Lauka segakoor ja kontserdi annab Mihkel Mattisen.

Ajalehe 56. võrkpalliturniir uues kohas ja uuel ajal

Tänavune, järjekorras 56. Hiiumaa võrkpalliturniir viiakse läbi Linnumäe asemel Kärdla staadionil ja nädalajagu hiljem. Võrkpalliturniir sai alguse 55 aastat tagasi Kärdla linnapargis ja on erinevatel asjaoludel toimunud aastatel 2000–2012 mujal kui Kärdlas, näiteks Emmaste ja Pühalepa valla maadel. Nüüd, pärast kaheteistaastast pausi, tuleb see linna tagasi. Vastu tulles turniiril osalevate võrkpallurite soovile on ka võistluse kuupäev lükatud hilisemale ajale, tänavu 10. augustile. Varasematel aastatel peeti turniir juuli viimastel või augusti esimestel päevadel.

Täna toimub MTÜ Kuulikodu heategevusmüük

MTÜ Kuulikodu korraldab täna Kärdla kultuurikeskuse kinosaalis sõbrapäevaeelse heategevusmüügi Hiiumaa loomakaitse tegevuse toetuseks. Heategevusmüük algab kell 13 ja kestab kuni kella 18ni. Odavate hindadega müüakse loomade varjupaiga toetajate annetatud ehteid, raamatuid, plaate jms. Kuulikodu nimelist varjupaika pidava mittetulundusühingu juht Kadri Taperson rääkis, et kuna tegemist ei ole munitsipaalvarjupaigaga, sõltutaksegi suurel määral annetustest. Seetõttu tuleb pingutada, et varjupaiga ülalpidamiseks raha hankida. Kuulikodu rõõmudest-muredest pikemalt Hiiu Lehes.