Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 08.02.2013 trüki 

Teenetemärk kolmele hiidlasele

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves allkirjastas otsuse anda Eesti Vabariigi 95. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks 99 inimesele riiklikud autasud. Hiidlastest saavad teenetemärgi Eesti tippnäitleja Ines Aru ning Eestile kuulsust toonud olümpiahõbe, maadleja Heiki Nabi ja tema treener Henn Põlluste.

Perearstiabi korraldab terviseamet

Eelmisel nädalal käisid terviseameti vastloodud peremeditsiini osakonna juhataja Pille Saar ja piirkonna koordinaator Mai-Liis Meigo kohtumas saare perearstidega. Jaanuarist jõustunud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatustest tulenevalt antakse senised maavanema ülesanded üldarstiabi korraldamisel üle terviseametile. Siiani hoidis maakonna perearstidega kontakti Hiiu maavalitsuse töötaja Vilma Tikerpuu. Maakonna terviseedenduse peaspetsialist Tikerpuu ütles, et perearstidega seonduv oli väga suur lisatöö ning nüüd on tal rohkem aega oma põhitööga tegeleda. Kärdla perearst Lia Prigoda ütles, et väga hea oli senine süsteem, kui nende koordinaator oli siinsamas Hiiumaal, aga “eks elu näitab” lisas ta äraootavalt.

Sümmeetrilises majas ebasümmeetrilised huvid

Juba nõukogudeajast peale on kaitsealuse Saarnaki laiu peahoone ühest otsast suviti läbi voorinud suuremat sorti grupid, teises otsas veedetud suvist perepuhkust. Laiu hoonekompleksi keskmes on sümmeetrilise peegelpildiga eluhoone, millest ühe venna, Peedu Saarnaki ehitatud osa kuulub aastakümneid keskkonnakaitsjatele ehk riigile, teise venna Antoni majaosa aga tema järeltulijatele. Paraku pole sümmeetrilised eri hoonepoolte kasutajate huvid. Pedajamägi-Mustimets kirjeldas, kuidas sageli võetakse kaasa terved pered, sõbrad ja tuttavad ning kuidas mullu suvel oli tema enda kaev külaliste poolt jahtuma pandud õllepudelitest nii pungil, et tekkis probleeme veevõtuga. “Kas juba otsa ei tule sellistel “uuringutel”?” küsib ta ning teeb ettepaneku, et välibaasi kasutamisreeglid võiks olla selged: “Miks peab hoidma lagunevaid laiuhooneid sisu poolest ühe kildkonna puhkepaigaks, kui see võiks olla Hiiumaa kogukonna valduses?” Keskkonnaameti välibaasi aga võiks tema arvates paigutada pigem mõnda vähematraktiivsesse paika juhul, kui huvi on tõesti töötegemine.

Enamik Tallinnasse lahkujaid on noored

Pealinna tasuta ühistranspordi kampaania on 13 kuuga toonud Tallinna elanikeregistrisse 7000 elanikku, kirjutas EPL. Juba jaanuaris kirjutas end Tallinna sisse 3000 inimest, mis on absoluutne rekord. Hiiumaa elanikeregistrist lahkus jaanuaris Tallinna registrisse 56 inimest, detsembris oli Tallinna lahkujaid vähem, 34. Hiiu maavalitsuse kantselei nõunik Monika Paljasma ütles, et 64 protsenti lahkujatest oli vanuses 19–30. “Paljud neist õpivad või töötavad juba mõnda aega Tallinnas, aga nüüd lihtsalt vormistasid elukoha vahetuse ametlikult ära,” lisas ta selgituseks.

Päästjad kustutasid protestilõkke?

Teisipäeva õhtul kella kümne ajal kutsuti päästjad Pühalepa valda Hilleste külla, kus tee ääres põlesid põhupallid. Päästjad harutasid kümme põhupalli lahti ning kustutasid need. Samal õhtul üritasid Eesti, Läti ja Leedu põllumehed põhupallide süütamisega anda Brüsselile märku, et kõigil oleksid ELiidus võrdsemad põllumajandustoetused. Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma ütles, et kui keegi oleks tõsimeeli tahtnud põllumeeste algatust põhulõkkega toetada, oleks ta pidanud päästjatele teada andma, et selline aktsioon on kavas. Aasma ütles, et ka päästjad olid arutanud, et kas lõket kustutades töötavad nad nüüd põllumeeste protestile vastu, kuid lõkke juures ei olnud ühtegi protestijat ning süüdatud põhupallide hulk oli mujal süüdatud lõketega võrreldes suur. “Ju keegi tegi kellegi kulul nalja,” oletas Aasma.

Nabi: Hiiumaale oleks vaja noort maadlustreenerit

Üheksandat korda võitis kreeka-rooma maadluse Eesti meistri tiitli 2006. a maailmameister ja mullune olümpiahõbe Heiki Nabi. Pärast võistlust uuris reporter, kas Nabi on mõelnud maadluskooli asutamisele oma sünnisaarele. Nabi rääkis, et praegu ei ole Hiiumaal maadlustreenerit, pole isegi kohta, kus maadlustrenni teha. “Mina jõudsin maadluse juurde tänu Tiit Madalveele, kes on juba 75aastane. Hiiumaale oleks vaja noort entusiastlikku treenerit, kes hakkaks maadlushuviliste lastega tegelema. Kui ei ole treenerit, siis pole ka sportlast. Kuna tegelen aktiivselt tippspordiga, siis maadluskooli asutamisele ma veel ei mõtle. Võib-olla kunagi hiljem,” ütles Nabi. Leht toob ära ka lühiintervjuu maadlusliidu presidendi Priit Piilmanniga.

"Kes meid kaitseb kui mitte me ise"

ASi Dale LD juhataja Tiit Asumets sai teisipäeval siseminister Ken-Marti Vaherilt aunimetuse vabatahtlike päästjate toetaja 2012 ja klaasist logo. Emmaste valla Leisu külas tegutseva plastiettevõtte juhataja Tiit Asumets ütles, et arvab niisugusest tunnustusest hästi, kuid neile anti see liiga vara: “Päästepunkt on valmis, aga natuke on veel pooleli, vaja on ehitada riiuleid, kuhu päästetehnika paigaldada.” Pärast lähikonnas asunud Emmaste riikliku päästekomando likvideerimist otsustas ettevõte ise panustada päästevõimekuse loomisesse – ehitati päästevarustuse punkt, soetati tehnikat: mootorpump, voolikud, joatorud, jagajad ja käru päästevahendite transportimiseks. Päästetöid tegevatele meestele soetati kustutusriided. Töö kõrvalt on leitud aega käia vabatahtlike päästjate koolitusel. Ettevõtte õuel asuvale tiigile, kus paarsada kantmeetrit vett, ehitati külmakindel šaht, et tuletõrjevesi oleks kättesaadav iga ilmaga. “Meil on 50 miljoni krooni eest vara, kes seda siis kaitseb, kui me ise ei kaitse,” küsis poolesaja töötajaga ettevõtet juhtiv Asumets retooriliselt.

Südametort kõige usinamale sokikudujale

Sokkide kogumise algatanud Ulvi Kark-Jaarma käis teisipäeval kõige usinamale sokikudujale tänutorti kätte viimas. Käina elanik Asta Heinpõld kudus kaitseväes aega teenivatele Hiiumaa poistele kümme paari villaseid sokke – see oli 22 lahke sokiannetaja seas kõige suurem panus. Südamekujulise tänutordi, mis kaetud roosa martsipani ja šokolaadiroosidega valmistas Kark- Jaarma ise. Heinpõld ütles, et luges sokikogumisest Hiiu Lehest ning kuna pensionipõlve pidaval naisel aega jagub, võttis ta kaitseväes aega teenivatele sõdurpoistele sokkide kudumise oma südameasjaks.

Elektrivõrgu seisukorrast ja investeeringutest Hiiumaal

Elektrilevi varahalduse valdkonna juhataja Jaanus Tiisvend kirjutab, et Hiiumaa elektrivõrgu uuendamisse investeerib Elektrilevi käesoleval aastal ligi 340 000 eurot. Ta annab ülevaate, milliseid võrguehitus- ja hooldustöid selle raha eest tehakse.

Rubriik Kodulinn kauniks

Kärdla linnavalitsuse ehituse peaspetsialist Riho Tartu annab kinnisvaraomanikule soovitusi, mida teha kui on vaja ehitada.

Arvamus

Monika Pedajamägi-Mustimets kirjutab unustatud paigast, mis võiks olla Hiiumaa pärl ja keskkonnaameti Hiiu-Saare-Lääne regiooni juht Kaja Lotman selgitab, miks ainuüksi jõesuudme süvendamine ei pruugi kalu päästa.

Nädalalõpp

Kirjutab, et sõbrapäeval laulab Kärdlas Noorkuu, saab tead, mis raamat on Hiiu katekismus ehk Raamat tõelisest pühapaigast ning sellest, mis seisus on Triigi-Tärkma jäätee rajamine.