Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 05.02.2013 trüki 

Kalade massisurm taas tulekul

Veel jaanuari lõpus oli Kõrgessaare valla Jõeranna jões elus hinnanguliselt tonn–poolteist kalu, valdavalt ahvenad, kes saabuvat kevadet ilmselt ei näe. Eelmisel kevadel kirjeldas Hiiu Leht kalade massilist hukkumist Jõeranna jões. Hukkumise massilisus üllatas keskkonnaameti Hiiu-Saare-Lääne regiooni juhti Kaja Lotmani, saare rannakalurid korraldasid hädakoosoleku, kus keskkonnainspektor Marek Põld küsis, kes kalameestest käärib käised, kui jõesuuet on vaja avada. Meelis Tambets Eesti loodushoiukeskusest käis MTÜ Hiiukala liikmetele tutvustamas projekti HappyFish, millega nad puhastasid Emajõe lisajõgesid. Sellest hoolimata kordub katastroof suure tõenäosusega tänavugi. Jõeranna bussipeatusest küla poole suunduva teesilla kõrval ojas on jäävangis veel elusolevad kalad. Jõeranna küla elanik, kellele kalade saatus vägagi korda läheb, kirjeldas, kuidas kalad silla juures oleva väikese jäävaba koha juurde hingama tulevad. Piisab tugevamast külmast ning kalade hapnikukraan keeratakse kinni samuti nagu see juhtus mullu.

Vaesunud Kõrgessaare vald kaalub ühinemist Kärdlaga

Kõrgessaare vallavolikogu kaalub neljapäevasel, 8. veebruari istungil eelviimase päevakorrapunktina otsust teha Kärdla linnale ettepanek alustada kahe omavalitsuse ühinemismenetlust. Vallavalitsuse esitatud eelnõu seletuskirjas seisab, et vajadus algatada läbirääkimised Kõrgessaare valla ja Kärdla linna vabatahtlikuks ühinemiseks tuleneb “valla elanikkonna arvu vähenemisest, sellest tulenevast finantsperspektiivist, investeerimisvõimekuse langusest ja avalike teenuste osutamise võimekuse vähenemisest”. Kahe omavalitsuse ühinemisest loodetakse haldussuutlikkuse tõusu, avalike teenuste kvaliteedi paranemist, pakutavate haridus-, tervishoiu-, sotsiaalhoolekande-, kultuuriteenuste taseme kasvu, majanduse kosumist ja kogu omavalitsuse efektiivsemat majandamist, samuti projektipõhise tegevuse suutlikkuse tõusu. Kui volikogu otsuse heaks kiidab, teeb vald Kärdla linnale ettepaneku alustada haldusterritoriaalse korralduse muutmine läbirääkimisi läbi ühinemismenetluse. Alates 1997. aastast on tegemist seitsmenda katsega saare omavalitsuste ühendamiseks, Kõrgessaare vald teeb sellesisulise ettepaneku neljandat korda.

Kärdla linnavolikogust lahkub kogenuim liige

Kärdla linnavolikogu staažikaim liige, keskerakondlane Toivo Pruul lahkub ennetähtaegselt volikogust, kuna pole rahul võimukoalitsiooni valikutega. Pruul ütles, et ei kandideeri enam ka järgmistel valimistel. Praegu opositsiooni ridadesse kuuluv Pruul on Kärdla linna juhtimisprotsessides osalenud 1989. aastast, seega ligi veerand sajandit. Lahkuv linnavolinik leidis, et tagasiastumiseks on aeg igati sobiv, kuna volikogu praegune koosseis on oma töö praktiliselt teinud ja tema hinnangul muutunud päris heaks “kummitempliks”. Pruul rääkis, et ei mäleta oma volikogu liikmeks oldud ajast, et linna eelarve kasvaks ja allasutuste eelarved seejuures üldse mitte. Pruul ütles, et allasutuste töötajate palkasid tõsteti viimati 2006. aastal.

Muuseumile määrati kohusetäitja

Eile esitles maavanem Riho Rahuoja Hiiumaa muuseumi direktori uut kohusetäitjat Margarita Sokolovat, kelle määras ametisse kultuuriministeerium. Muuseuminõukogu 13. detsembri koosolekul olid Hiiu maavanem, kultuuriministeeriumi esindajad Anton Pärn ja Marju Reismaa ning Hiiumaa muuseumi töötajad kokku leppinud, et jaanuaris koostatakse uue direktori ametikoha täitmiseks konkursitingimused. Kuid konkursitingimuste koostamine võeti päevakorrast maha ning veebruarist määrati kuueks kuuks, kuni septembrini, ametisse seni ministeeriumis töötanud Sokolova. Kultuuriministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Ave Toots-Erelt väitis, et põhjuseks on praeguse Hiiumaa muuseumi direktori kohusetäitja Hille Vesingi soov esimesel võimalusel pöörduda tagasi oma põhiülesannete juurde.

TIKi juhataja ja turismikoordinaator

Täna valib neljaliikmeline hindamiskomisjon Hiiumaa turismiinfokeskusele (TIK) uue juhataja. Jaanuaris lõppes juhataja ametikoha konkurss, millele laekus 14 avaldust. 31. jaanuaril valiti soovijaist kolm ja tänasel intervjuul selgub uus TIKi juhataja. Tuuru teise uue ametikoha, turismiinfo koordinaatori tööd hakkab tegema sihtasutuse praegune konsultant-projektijuht Inga Jürimäe.

Kõrgessaares vaeti biokütuste tootmisvõimalusi

Reedel said Kõrgessaares kokku need poolsada inimest, kes tunnevad huvi kohapealsete kütuseliikide kasutuselevõtmise vastu. Hiiumaa kõige metsasema valla, Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk ütles, et saareelanikud sõltuvad suuresti elektri ja diiselkütusest, mida saarele veetakse. mõistlik aga oleks võtta kasutusele kohalik kütus. Energeetikapäeva keskne ja mahukaim ettekanne oli Tallinna tehnikaülikooli soojustehnika instituudi teadurilt Ülo Kaselt. Tema uuringust “Biokütuste tootmisvõimalused Hiiumaal” selgus, et lisaks puidule, mis on Hiiumaal kõige perspektiivsem tahke biokütuse allikas, saaks saarel toota kütust ka märgaladelt ning püsirohumaadelt niidetavast biomassist. Hinnanguliselt tekib Hiiumaal nn vabakütust, millest saaks toota biokütust 26 000 tihumeetrit aastas. See on energias väljendatuna 54 000 megavatt-tundi, mida on rohkem kui kogu Hiiumaa aastane energiavajadus kokku.

Võrkpallurid sihivad taas meistritiitlit

Märtsikuu U18 vanuseklassi tsooniturniirile lähevad meie mullused U16 Eesti võrkpallimeistrid vastu lootusrikkalt. Jaanuari viimasel nädalavahetusel võitles Hiiumaa võrkpalliklubi meeskond koosseisus Markus Uuskari, Stefan Kaibald, Robin Valting, Steven Saarnak, Norman Ilumets, Hannes Teidla, Karl Karjamaa, Jaan Rebel ja Gregor Kiin end U18 finaalgrupi n-ö väravale. Saaremaal Kuressaare spordihallis peetud mängudel tulid noormehed teiseks, esimeseks tõusis VK Täht Tallinn. “Eesmärk oligi kahe hulka saada, sest see annab võimaluse pääseda esimesse tugevusgruppi – sinna me saime ja eesmärk sai täidetud, see annab nüüd võimaluse läbi tsooniturniiri mängida end kuue tugevama hulka,” selgitas treener Ülari Kaibald. Tsooniturniir peetakse 15.–16. märtsil Pärnus. Neljast meeskonnast kaks pääseb kuue parema hulka, kes kevadel mängivad jälle Eesti meistrivõistlustel medalite pärast.

“Taevas valgeks läeb” läbi raskuste lavalaudadel

Takistuste kiuste valmis Eesti Laulu poolfinaali pääsenud laul “Taevas valgeks läeb” õigeks ajaks. 16. veebruaril laulab Sirli Hiius konkursil Eesti laul 2013 esimeses poolfinaalis. Enne Eesti Laulu tabas Hiiust gripp, mis ajutiselt mõjutas ka tema lauluhäält. See lükkas edasi loo uue variandi salvestamise. Samuti tekkisid probleemid korraliku fonogrammitootja leidmisega. Hädalistele tõttas appi Tartust pärit Priit Sootla ja lugu valmis õigeks ajaks. “Olin juba ammu fännidele ja sõpradele lubanud, et kunagi salvestan ja jagan oma muusikat, see lubadus sai nüüd täidetud ja minu hing on rahul. See, millisele kohale lugu jääb, pole minu jaoks oluline,” sõnas Hiius, kelle laulu saab kuulata ka You Tube`s.

Kinosaalis näidati filmi, lasti tossu, pritsiti vett ja söödi muffineid

Kinu sai Kärdla kultuurikeskuses reedel-laupäeval, kui neli aktiivset noort tõid hiidlasteni ettekujutuse 5D kinost ja selle eriefektidest. Kinosaalis toimus neli seanssi, kust käis kokku läbi ligi sada pealtvaatajat. Ühe seansi jooksul näidati kolme lühifilmi, millele lisatud pisikese hiidlasliku kiiksuga eriefektid. 2D oli ekraanil jooksev film, 3D lisatud lavaline tegevus, 4D kinole omased vesi, tuul, puru ja toss ning 5D kinoks tegid seansi muffinid – kõik “dee’d” olid seega täidetud.

Valmis DVD Lea Sibul-Poolast

Valik Kärdla nukuteatri looja, kunstilise juhi ja nukumeistri Lea Sibul-Poola tegemisi ja tema nukke on jäädvustatud DVD-le. Plaadi on kolm teemat: Kärdla nukumuuseum, Kärdla nukuteater ning etendus “Taksi, põrsas ja teised”. Lea ja tema nukud Kõrgessaare mnt 2 asunud püsinäitusel “Nukumaailm” filmis üles režissöör ja produtsent Jaan Kolberg 2010. aastal. DVD-plaadi andis välja stuudio Novana mõnesajas eksemplaris Eesti kultuurkapitali toetusega.

Mu koduaia Pardisaar

Tapio Vares räägib, kuidas läinud aasta hiliskevadel tekkis ta koduse metsaaia pisikese tiigi tillukesele saarele asustus. Autor toon ära katkeid päevikust, mis kirjeldab kuidas täpsemalt see kõik oli. “Nii lahe ikka: minu tehtud tiigijunni saaremüksul leidis üks sinikaelpardimamma keset sisemaad sobiliku pesapaiga!” rõõmustab autor ja leiab, et eks Pardisaar olegi nüüd sellele veest kerkivale kivikuhilale
sobiv nimi.

Head nõu

HUPSi sotsiaalpedagoog Elle Voolma soovitab materjali veebilehelt www.tööelu.ee. Sotsiaalministeerium on tõlkinud Läti hariduskeskuse juhendmaterjali, mida saab kasutada nii lasteaiaõpetaja, õpetaja koolis kui ka lapsevanem. Materjal on abiks õpetamaks lapsele ohutut tegutsemist.
Loomaarst Ly Kokla kirjutab kuidas avastada koerte ja kasside siseparasiite, kust loom need saab, miks on kõhuussid kahjulikud ja mida teha kui lemmik on nakatunud.

Arvamus

Hiiu Lehe arvamusküljel vastab Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik küsimusele mida ta arvab käimasolevast kiirabireformist.
Pealkirja all “Käed eemale Poisist!” kirjutab noorkotkaste Hiiumaa malevkonna pealik Hergo Tasuja miks pärjad Tartu rahu mälestuseks just Teises maailmasõjas langenute mälestusmärgi ehk Poisi juurde viidi.