Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 29.01.2013 trüki 

Rahuojast sai viimane parteitu maavanem

Valitsus kinnitas neljapäeval Ida-Viru maavanemaks Narva-Jõesuu linnapea Andres Noormägi, kes kuulub IRLi. Nüüd on Hiiu maavanem Riho Rahuoja Eesti ainuke maavanem, kes ei kuulu ühtegi erakonda.

Veebruarist uued laevapiletihinnad

1. veebruarist hakkavad kehtima Heltermaa– Rohuküla, Sõru–Triigi ja Kuivastu–Virtsu parvlaevaliinidel uued piletihinnad. Nii näiteks hakkab reedest Rohuküla–Heltermaa liini uus reisijapilet senise 2,56 asemel maksma 3 eurot, saareelaniku sooduspileti hinnamuutus on 1,28 eurolt 1,5 eurole. Sõidukijuhid peavad veebruarist sel liinil senise 7,67 euro asemel arvestama uue piletihinnaga 8,80 eurot. Saareelanike jaoks tõuseb auto üleveohind 3,83 eurolt 4,40 euroni.

Helgi Põllo pälvis rahvakultuuri aastapreemia

Hiiumaa muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo tööd pärandihoidjana tunnustas Eesti kultuurkapital rahvakultuuri valdkonna 7000 eurose aastapreemiaga. Põllo ütles, et preemia oli üllatus ja ehmatus heas mõttes. Põllo rääkis Hiiu Lehele miks ta töötab praegu muuseumis vähendatud koormusega, mida teeb aasta esimesel neljal kuul, miks ta ei taha saada muuseumi direktoriks ja miks ta on mures muuseumi tuleviku pärast. “Kellelegi tundub, et me Hiiumaa muuseumis ei teegi enam riigi asju – kas siis hiidlased äkki ei olegi üldse selle riigi täisväärtuslikud ja olulised kodanikud?” küsis Põllo, kes leiab, et riik ei tohiks Hiiumaa muuseumi rahastamisest taanduda. Põllo esitasid preemia saamiseseks Hiiu maavalitsus ning rahvakultuuri arendus- ja koolituskeskus.

Lea Sibul-Poola pink seisab Kärdla nukuteatri ees

Eile sai suure rahvahulga silme all nimelise tänupingi Kärdla nukuteatri asutaja ja kunstiline juht Lea Sibul-Poola. Spetsiaalse sildiga varustatud nn Kärdla pink seati Uuel tänaval, otse ühisgümnaasiumi vastas asuva Kärdla nukuteatri maja ette. Pidulikul sündmusel osalesid Lea Sibul-Poola praegused ja endised õpilased, sõbrad, kolleegid ja abilised, rahvusvahelise nukuteatrite liidu UNIMA Eesti esindajad, Eesti nukuteatri direktor Meelis Pai, Kärdla linnapea Georg Linkov jt.

Doktor Hellström jätab ametikooli

Laupäeval said Hiiumaa ametikoolist lõputunnistuse esimesed 24 õppurit kahelt erialalt, õppeaasta suurem, seitsmest erialast koosnev lend lõpetab suvel juunis. Ametikoolist lahkuv õpetaja dr Kristiina Hellström andis nüüd juba oma endistele maastikuehituse eriala õpilastele aktusel veel viimase õppetunni rääkides ametikooli aiast, mida ei rajatud tühjale kohale. Humoorika ülevaate oma maastikuehituse eriala õpingutest ja õpetajatest tegi lõpetaja Tõnu Mäestu. Ta esitas ka õpilaste “järelhüüde” tunnustatud maastikuarhitektile dr Kristiina Hellströmile, kes ametikooli õpetajakohalt lahkub: “Aga sa tuled siia tagasi, sest ametikool ja siinsed õpilased vajavad sind!”

Ametikooli õpilased jäävad MESi õppetoetuseta

Mullu said Maaelu edendamise sihtasutuse (MES) õppetoetusi ka Hiiumaa ametikooli õpilased, sellest õppeaastast kool enam toetusesaajate nimekirja ei kuulu. Õppetoetust maksti mullu kümnele Hiiumaa ametikooli (HAK) õpilasele, aga tänavu see lõpetatakse. MESi juhatuse liikme Andres Vinni sõnul on põhjuseks see, et kool on teinud muudatusi õppesüsteemis ja keskendub suures osas erialadele, mida õpetatakse kaugõppes. Toetuse saamise üks tingimusi on aga täiskoormusega õpe. Reet Nisumaa ütles, et ametikooli õpilaste huvi MESi õppetoetuse vastu oli suur ja see motiveeris ka paremini õppima, sest edukamad tulemused tõid kaasa suurema toetuse.

Turismiliit esitleb Hiiumaa saunasid

Hiiumaa turismiliit osaleb veebruaris kahel, Riia TourEsti ja Tallinna Balt-Touri turismimessil, kus uudse teemana tutvustatakse Hiiumaad saare saunakaardi abil. “Iga meie majutuskoha juures on saun, nii mõtlesime, et miks mitte tutvustada meie nn saunade ringi, kuna see haakub ka terviseturismi teemaga,” selgitas turismiettevõtja Ly Kaups. Turismiliidu juhatuse liige Merike Randma ütles, et saunade tutvustamise tarbeks sai koostatud Hiiumaa saunakaart, kuhu kõik osaleda soovinud ettevõtted peale märgiti. “Selleks, et asjal rohkem tõmmet oleks, on kaardil ka “maasikad” – kolm erinevat saunapaketti, mis sobivad nii perega reisijate kui suuremate sõpruskondade mõnusaks saunaõhtuks,” selgitas Randma ja kutsus saare ettevõtjaid messidele kaasa tulema.

Saue krooniti Eesti meistriks

Laupäeval peeti Ida-Virumaal Pannjärvel Eesti meistrivõistlused suusaorienteerumise sprindidistantsil ja pühapäeval tavarajal. M65 klassis krooniti Eesti meistriks Toivo Saue, kes 1580 meetrise seitsme kontrollpunktiga raja läbis ajaga 11.26. Tulemusega edestas ta järgmiseid rohkem kui viie minutiga. Tavarajal teenis Toivo Saue oma teise meistrikulla.

Inglise keel kõige popim riigieksam

Tänavu oli Hiiumaal valitavatest riigieksamitest menukaim inglise keel, mis tulevast aastast on üks kohustuslikke riigieksameid. Inglise keele eksamit soovib sooritada 52 tänavusest 66st koolilõpetajast. Järgmisest aastast kuuluvad kohustuslike riigieksamite hulka lisaks eesti keelele ka matemaatika ja inglise keel.

Kommunismiohvrite memoriaali näitus jõudis Kärdlasse

Eilsest on kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekavandite rändnäitus avatud Kärdla kultuurikeskuses Rookopli 18. Korraldajad kutsuvad näitusekülastajaid memoriaali rajamise ideid kommenteerima. Näitus jääb Kärdlas avatuks 13. veebruarini.

Kinoklubi käivitus suure plussi ja väikese miinusega

Laupäeval alustas Kärdlas filmiklubi, mille avaõhtul oli kinosaalis tunduvalt rohkem inimesi kui tavapäraselt harjutud nägema. Kinoklubi avafilm, Mika Kaurismäki “Teel põhja” Vesa-Matti Loiriga peaosas meelitas kodust välja poolsada huvilist üle Hiiumaa. “Loodame edaspidi saalis näha veel rohkem rahvast,” ütles üks kinoklubi algatajaid Arno Kuusk. Ta rääkis, et klubi jäi avaõhtul küll rahaliselt väikesesse miinusesse, aga kultuurikeskus korvab vahe. Neil päevadel kui kinoklubi ei toimu, on kinoseanss nagu tavaliselt pühapäeviti. Filmi järel istusid klubilased koos Villa Loona kohvikus.

Hiiu vanavara Ungaris näitusel

Reedel avati Budapestis kaks Eestiga seotud näitust: valik Kalevipoja esimese ungari keelde tõlkija Aladár Báni poolt Eesti saartel sh Hiiumaal kogutud vanavarast ning fotonäitus “Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakuid 1969– 1988”. Folklorist Aladár Bán (1871–1960) käis 20. sajandi algul mitu korda Eestis, kogudes Ungari etnograafiamuuseumi palvel arhailiseks peetud saartel ja setude juures tähelepanuväärset materjali, pannes sellega aluse muuseumi Eesti kogule. Näituse korraldajate sõnul on Ungari etnograafiamuuseumi Eesti saarte kogumik erakordselt väärikas ja võib huvi pakkuda ka Eesti teadlastele.

23tunnine “Viinameri” loeti linti Soomes

Kõrgessaare valla elaniku Raimo Pullati ja tema poja Risto koostatud “Viinameri” lööb endiselt laineid Soomes. Risto Pullat teatas, et möödunud nädalal ilmusid kiitvad retsensioonid ajakirjades Kanava ja Suomen Kuvalehti ning teos loeti heliraamatuks Soome vaegnägijate raamatukogu Celia jaoks. Luges Markku Virtanen ja raamatu pikkus on 23 tundi. Eelmisel suvel esitleti raamatut “Viinameri” Eesti saatkonnas Helsingis. Sügisel ilmus teos Lätis ja käesoleval aastal ilmub ka Poolas.

Hiiu Lehe arvamusküljel

kirjutab Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari Hiiumaa tuuleenergeetika teemaplaneeringust pealkirja all “Tsiviliseeritud elu on lõputu”,
endine Kärdla linnapea Rinno Lige küsib kas Kärdla julgeb olla väärikas kahaneja
ning Ain Tähiste teatab, et Hiiumaal leiti kindlaid tõendeid paralleeluniversumi olemasolust. Tähiste kirjutab, et esimeses universumis leitakse – hopp – 600 000 eurot praamiliikluse toetuseks, käib kibe diskussioon teemal, et laevad võiksid sõita kiiremini ja arutatakse tõsiste nägudega raudteeühenduse taastamise vajadusest Läänemaal, teises universumis toimetavad ametnikud ja planeerijad ei ole midagi kuulnud sellest, et kütusehinnad tõusevad, järelikult ka lennuhinnad. Tähiste soovitab moodustada kiiremas korras Saaremaa laevakompanii ja Väinamere Liinide tütarfirma Väinamere Lennukompanii. “Siis peaksid rahaasjad kiiresti korda saama,” arvab ta.