Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 25.01.2013 trüki 

Haigla kardab jääda kiirabiteenuse õiguseta

Hiiumaa haigla osutab nii eriarstiabi- kui kiirabiteenust, kuid käimasoleval üleriigilisel kiirabiteenuse konkursil võib haigla kiirabirahata jääda. Riik on otsustanud kiirabiteenuse kvaliteedi ja efektiivsuse parandamise sildi all juba tänavu korraldada üleeestilise konkursi. Hiiumaa on sel konkursil koos Läänemaa ja osa Harjumaaga seatud ühte teeninduspiirkonda. Sisuliselt on loodud võimalus, et mõni mandri pakkuja võidab selle piirkonna konkursi ja hiidlastele hakkab kiirabiteenust osutama mõni suur mandri haigla. Kiirabiteenuse valverahade kaotus tähendaks haigla jaoks suurt, kuni 100 000 eurost eelarveauku, mida muude teenuste arvelt katta ei suudeta. Kolmapäeval olid maavalitsuse kutsel Hiiumaal terviseameti peadirektori asetäitja tervishoiualal Üllar Kaljurand ja erakorralise meditsiini büroo juhataja Kalev Pahla, et kohalike mureküsimustele vastata. SA Hiiumaa Haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu küsis, miks konkursikorraldajad otsustasid saare siiski mandri piirkonnaga liita. Kaljurand vastas, et vaidlused kestsid viimase minutini ja otsus tehti lootuses, et konkurss toob kaasa ka uusi võimalusi. Peaarst Gennadi Aavik oli ette pessimistlik, kas konkurssi õnnestub võita, kuna eelistatakse suuremaid teenusepakkujaid.

Kas Käina jääb 2 km kaitsekilbita?

Hiiu maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringu protsessis võttis Käina vallavolikogu vastu otsuse, et eluhoonetele ei tohi suuri tuulegeneraatoreid ehitada lähemale kui 2 km. Esmaspäevasel arutelul Käinas märkis maavanem Riho Rahuoja, et on siseministeeriumi spetsialistidega põgusalt konsulteerinud ning nad on avaldanud kahtlust, et võrreldes teiste maakondade teemaplaneeringutega on Hiiumaal ülearu palju piiranguid sisse viidud. “Arvan, et ministeerium leiab meie kehtestatud kahe kilomeetri kauguse piiri elamumaast tuulikuteni ülepingutatud oleva,” selgitas maavanem. Käina vallavolikogu liige Rein Urman ütles, et 2 km piirang on Käina valla üks tingimusi teemaplaneeringu kehtestamiseks, mida planeeringu koostajad kaua arvesse võtta ei tahtnud. “Kui vald on esitanud selle tingimuse ja seda ei arvestata, siis oleks see kentsakas,” märkis Urman. “Planeering on ühiskondlik kokkulepe ja kui volikogu on andnud oma kooskõlastuse sel tingimusel, siis kahe kilomeetri piirangu tühiseks tunnistamisel ei kehti volikogu kooskõlastus,” ütles Urman. Leht annab lühikese tagasivaate ka sellest, kuidas Valgest Inglist sai tüütu tuugen.

Vastake lennuliikluse küsitlusele

Hiiu maavalitsus kutsub maakonnaportaalis www.hiiumaa.ee vastama küsitlusele, kuidas vähendada lennureiside arvu Hiiumaa liinil. Siiani on lennud olnud iga päev – tööpäeviti hommikul ja õhtul, laupäeviti hommikul ja pühapäeviti õhtul. Seega 12 reisi nädalas. Kuigi riigi poolt sihtotstarbeliselt sellele liinile eraldatud toetus on sel aastal pisut suurem kui eelmisel, on kulud märgatavalt kasvanud. Seega rahakotist tulenevalt peab reiside arvu kärpima. Otsuste jaoks võimalikult paljude tänaste ja homsete lennureisijate arvamuse väljaselgitamiseks on maakonna infoportaalis www.hiiumaa.ee käimas küsitlus.

Tuuru sai 21

Visioonikonverentsiga “Kui kaugel on see Hiiumaa…?” tähistas 21. sünnipäeva sihtasutus Tuuru, mille kanda ka maakondliku arendusekeskuse roll. Rannapaargusse kogunenud sünnipäevalisi oli sadakond ning nii ettekandajatelt kui panelistidelt tuli hulk tähelepanuväärivaid ideid. Tuuru juhataja Kristjan Arunurm rääkis sihtasutuse missioonist läbi aegade, nüüd ja tulevikus. 13 aastat Tuurut juhtinud Aivi Telvik, kes praegu Hiiumaa omavalitsuste liidu (HOL) konsultandina koostab Hiiumaa arengustrateegiat, ütles, et konverents oli väga sisukas, vastas täpselt tema ootustele ja lõppkokkuvõttes jäi tal sellest hästi positiivne tunne: “Hiiumaa ei ole lootusetu, üldsegi mitte, Hiiumaal on oma väärtus ja selle väärtuse pealt arengut kavandades elame me kaua-kaua, sest me oleme visad.”

Alustati Hiiumaa esimese jäätee rajamist

ASi Eesti Teed Saaremaa esinduse töömehed alustasid jäätee rajamist eile, ametliku avamiseni läheb veel aega. “Kui ilm on meiega ja kõik sujub, üritame jäätee avada järgmise nädala keskpaigaks,” lubas maanteeameti Lääne regiooni peaspetsialist Hannes Vaidla. Vaidla käis kolmapäeval maanteeameti töömeestega jää paksust mõõtmas nii kahe saare vahelisel kui Hiiumaa ja mandri vahelise jäätee trassil. Nende andmetel on jää paksus Hiiumaa ja Saaremaa vahelise jäätee rajamiseks üldiselt rahuldav. Hiiumaa ja mandri vahelise jääteega tuleb veel oodata. Uuesti minnakse sellele trassile uuringutele kümnekonna päeva pärast.

Kohalik liha pälvib kiidusõnu

Ostjad, kes saarte poelettidelt avastanud hiiumaise lihaveise- ja lambaliha, on selle hästi vastu võtnud. Peaaegu kaks kuud on Hiiu saare kolmes Konsumis müügil olnud OÜ Hiiumaa lihatööstuse toodang – Vaemlas töödeldud ja pakendatud Hiiumaine liha. Hiiumaa tarbijate ühistu (HTÜ) juhataja Merlin Tõnis ütles, et kokkuvõtteid müüdud koguste kohta veel pole, aga temani on jõudnud palju kiitvaid sõnu. Ka Hiiu Konsumi juhataja Alina Kuuse kinnitas, et ostjad on kohaliku liha üles leidnud ja seda ostetakse küllalt hästi; suur oli nõudlus jõulude ajal. “Ja eriti hea minek on tallelihal, mida kusagil mujal müügil ei olegi,” lisas Kuuse. Konsumites pakutakse praegu hiiumaist talle-, lamba- ja lihaveiseliha nii jahutatult kui külmutatult.

Hiiu naised kudusid ajateenijatele 40 paari sokke

Hiiumaa sõduripoistele sokkide kogumise kampaania algatanud Ulvi Kark-Jaarma sai eilseks kokku 40 paari sokke. Kõige rohkem sokke, kümme paari kudus poistele Asta Heinpõld Käinast. Tema saab ka Ulvi Kark-Jaarmalt tänutäheks südamekujulise martsipanitordi. Algataja kinnitusel läks kampaania eriti käima pärast seda, kui soovist saada oma saare poistele soojad sokid jalga enne metsalaagrisse minekut kirjutas Hiiu Leht. Kaitseväeteenistuses on Ulvi Kark-Jaarma andmetel praegu 33 Hiiumaa noormeest. Nii jääb sokke n-ö seemneks jõuludekski kui Saaremaa naiste eeskujul korraldatud sokikampaaniat korrata tahetakse.

Kärdla sadam valmib tänavusteks jõuludeks

Kärdla linnapea Georg Linkov ütles laupäeval huvilistele sadama ehitusjärge tutvustades, et loodab sadama valmimist jõuludeks. Sadama avapidu peetaks aga Kärdla linna sünnipäeval, 1. mail 2014. Linnapea, kes on ühtlasi sihtasutuse Kärdla Sadam nõukogu esimees rääkis, et kuna sügis oli vihmane, ei saadud Hiiumaa põldudelt kõiki sadamaehituseks vajalikke kive kätte ja sellepärast on ehitus natuke graafikust maas. Ta näitas ligi poolesajale inimesele kohta, kuhu tuleb sadama põhjamuul ja sellest valminud esimest viiendikku

Pitsu pood kasvatab käsitöömeistreid

Hiiumaise käsitöö kauplus Pitsu pood on kujunenud näputööhuviliste mekaks, mille töötubades saab omandada uusi oskusi, õppida nippe ja jagada kogemusi. Juba uut poodi kavandades soovis Lille Mäeumbaed teha kaupluseruumidesse ka kangakudumise koha, peamiselt enda tarvis. Kuid poeuks on huvilistele lahti alati kui pere naine seal kangaspuudega toimetab. Mäeumbaed on oma kangakudumisoskusi ka teistele edasi andnud – algteadmised on poe kolme lahtiolekuaasta jooksul omandanud ligi 60 inimest. “Julgen arvata, et pooled neist on jäänudki kangast kuduma,” oletas ta. Nii mõnelgi tema õpilasel on juba kodus oma teljed, aga kes soovib, saab ka poe neljadel telgedel oma vaibad valmis kududa.

Elevant talvises loomaaias nagu maasikas lumehanges

“Too külm talvepäev juhtus Tallinna loomaaia külastamiseks üsna nigel olema – nimelt esmaspäev, mil troopikamaja ja paksu nahaliste maja suletud. Kuid seda enam köitsid need vähesed, kes väljas tegutsesid-olesklesid,” kirjutab Tapio Vares, keda üllatas tuttavlik hiigelkogu, kes õues luehanges hallitas.

Veel kirjutavad Hiiu Leht ja Nädalalõpp

Ave Alavainu joonlaualauludest, Võssotskist, kelle sünnist möödub täna 75 aastat, noorte lauljate konkursist Solistica, maakondliku matemaatikaolümpiaadi tulemustest, sellest, kus ja millal saab kiiksuga kinu, kogenud loomaarst Ly Kokla räägib, kuidas ära tunda ja ravida rebaste kärntõbe ehk koerte sügelisi, Kuulikodu perenaine Kadri Taperson kutsub kodutuid kasse aitama ning Sirje Kaptein räägib, miks talle meeldib autoga sõita ja autosid remontida.