Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 27.11.2012 trüki 

Politsei otsib liinibussi tulistajat

12. novembril sõitis Kärdla-Luidja liinibuss Laukalt tagasi Kõrgessaare poole, kui seda õhupüssist lasti. Sõidukis olnud reisija kirjeldas, et kui buss sõitis läbi teeääres põlenud lõkke suitsupilvest, kostis kummaline hääl nagu oleks ilutulestikurakett bussi rataste all praksudes lõhkenud. Bussijuht Valentin Barinov ei saanud aru, mis hääl see oli ja jätkas sõitu. Päevavalges nägi ta bussi küljel õhupüssikuuli jäetud jälge. AS-i Mulgi Reisid Hiiumaa regiooni juhataja Martin Kagadze rääkis, et tegemist ei ole sugugi esimese korraga, mil Laukal liinibusse lastakse – üks buss on saanud kaks tabamust, teine ühe. Barinov oletas, et kindlasti lastakse ka sõiduautode pihta, kuid autojuhid ei ole sellest aru saanud, sest algselt ei taibanud ka bussijuhid, millega tegu. Politsei on algatanud väärteomenetluse ja tulistajat ootab tabamise korral kuni 1200eurone rahatrahv või kuni kuuajaline arest. Tasuda tuleb ka bussi remondikulu, 350 eurot.

Kodanikupäeva aumärk Heino Kerdele

Eile tunnustati Tallinnas Stenbocki majas kodanikupäeva aumärkidega 14 Eesti riigi kodanikku. Hiiumaalt sai kõrge tunnustuse osaliseks väärikas eas Heino Kerde, kelle esitas tunnustamiseks Hiiu maavanem Riho Rahuoja. Kerde teenena märgib maavanem vabadusvõitlejate ja represseeritute Hiiumaa ühingu asutajaliikme staatust ja seda, et Kerde on tänini ühingu juhatuse liige. Kerde elutööks nimetatakse Teise maailmasõja rinnetel hukkunud hiidlastele monumendi püstitamist Kärdla kirikuesisele.

Piret Simsalu pälvis teenetemärgi

Lääne prefektuuri teenetemärgi pälvis teeninduse vanem Piret Simsalu, keda tunnevad peaaegu kõik passi saanud või vahetanud hiidlased. Kärdla politseijaoskonna juht Avo Kail ütles, et esitas Simsalu, kel täitub sellel ametikohal tänavu 20. tööaasta, tunnustamiseks kuna on saanud väga head tagasisidet tema töö kohta. “Tal on kõik hea teenindaja jaoks vajalikud omadused: ta on väga sõbralik, mõistlik ja abivalmis ning leiab inimese jaoks alati parima lahenduse,” iseloomustas Kail kolleegi. Nii on Piret Simsalu koos fotograafiga käinud voodihaigest passisaajast fotot tegemas ja dokumente vormistamas, ta teeb head koostööd kohalike omavalitsustega dokumendibussi tööshoidmiseks ning ükski audit pole tema töös vigu avastanud.

Turbarabas jätkub tööd veel viieks aastaks

AS-il Hiiu Turvas on Pihla raba turbakaevanduses tööd veel viieks aastaks, sest kaevandatav ala on ammendumas. Pihla raba asub Hiiumaa südames, Käina valla maadel. Siinne turvas võeti kasutusele juba 1967. aastast. Ettevõtte praegune juhataja Olev Kuusk tuli siia turba kaevandamisvõimalusi uurima 1997. aastal. Aasta pärast võib ta ea poolest pensionile jääda ja olemas on ka mantlipärija, poeg Kristjan Kuusk, kel kõrgkoolidiplom majanduse alal. Turbaasjandust on ta õppinud isa kõrvalt, sest Eesti koolides polegi sellist eriala, ja nüüdseks on tal juba ülevaade kogu turbatootmise protsessist. Paraku võib töö rabas peagi otsa saada.

Kärdla politseijaoskonnas hulk leitud jalgrattaid

Kärdla politseijaoskonnas Sadama 26 ootab omanikku üheksa jalgratast. Politsei veebilehel www.politsei.ee rubriigis politsei palub abi/leitud esemed on väljas ka rataste fotod. Viimane, Kõrgessaare alevikust leitud musta värvi ja huvitava raamikujuga jalgratas on lisatud 24.
septembril. Leitutest varaseim on Kärdlast pärit valge meestejalgratas Ciant Boulder 510, mis tabelisse lisatud juba 13. juunil.

Pildikoda tõi müüki pillid

Juba mõnda aega on Kärdla Pildikojast võimalik endale soetada ka pill: kitarr, suupill või plokkflööt. Müügil on ka muid muusikatarbeid. Omanik Ants Vahtras selgitas, et tõi muusikariistad müüki kuna Hiiumaal on mitmeid muusikakoole ja seni pole muusikatarbeid saarel üldse müüdud, aga ka sellepärast, et kuigi Pildikoda jätkab ka fotode tegemist, pole ettevõtte majandusseis mitte just roosiline.

Palgatõus puudutab kõige enam nooremõpetajaid

See, milliseks kujuneb uuel aastal õpetajate töötasu, jääb suures osas koolijuhi otsustada, kuid ette on teada, et suurimat palgatõusu on oodata noorempedagoogidel. Alates 1. jaanuarist 2013 kaob õpetajate töötasu arvestamisel koormusnormi mõiste ja kehtestatakse vaid üks, õpetaja ametikoha alampalk 715 eurot, mis sisaldab ka tasu klassijuhatamise eest. Nooremõpetaja ametijärgu praegune palk on 608 eurot juhul, kui normtunde on 18–24. Seega kujuneb täiskoormusega nooremõpetaja palgatõusuks vähemalt 107 eurot. “Need palganumbrid, mis praegu ringi liiguvad, näitavad tõesti ainult seda, et tõuseb hariduseta õpetaja, nooremõpetaja ja õpetaja palk. Ülejäänute palgatõus sõltub sellest, kui suur tuleb kooli palgafond,” ütles Palade põhikooli direktor Uno Kõiv. Hiiumaa omavalitsuste liidu juhatuse esimees Jaanus Valk rääkis, et kuigi hariduskuludel on nende eelarves suur osa, pole omavalitsusi veel muudatustest seoses õpetajate palkadega ametlikult teavitatud. “Me ei tea üldse, mis toimuma hakkab,” ütles Valk.

Ave Alavainu Maailmalõputäiskuuluulefestival

“Lubasin (eeskätte Eesti luuletajatele), et kui pärast 4. oktoobrit e oma “sajandat sünniaastapäeva”, nagu ma seda nimetasin, ellu jään, siis festival toimub. Tundub, et jäin ellu. Nüüd pole muud, kui sõna pidada ja 12.12.12. saab festival Ave Vita!-s tõesti aset leidma. Et neli eelmist festivali on kandnud kuufaaside nimetusi, sedapuhku aga lisandub 21. detsembril veel ka paljuräägitud ja ettekuulutatud maailmalõpp, sai seekordne nimeks IV üleriigiline Maailmalõputäiskuuluulefestival,” teatab luulefestivalide korraldaja Ave Alavainu. Praeguseks on kindlalt kirjas 19 luuletajat + kaks küsimärgiga.

ERKF-i toetus Õnnepalule ja Niimannile

Eelmisel nädalal jagas Eesti rahvakultuuri fond 23. korda stipendiume ja toetusi. Hiiumaaga seotud nimesid otsides hakkas silma, et kirjanik Tõnu Õnnepalu sai toetust Ivar Ivaski mälestusfondist esseekogu “Ainus armastus: valik esseid” eest. Lepa Anna sukasääre fondist sai toetust Kassari haridusseltsi liige Merike Niimann koduloolisteks uurimistöödeks. Teine Hiiumaa päritolu fond, Kõpu majaka fond seekord stipendiumi välja ei andnud. Ermo Mäeots selgitas, et fondi halduskogu otsustas jätta preemia välja andmata ja suunata summa järgmise aasta stipendiumifondi suurendamiseks. Seda põhjusel, et tootlusest kujunenud summa osutus kõigi aegade väikseimaks.

Maakilva teine eelvoor Paladel

Mälumänguentusiast Tiit Kerves teatas, et Hiiumaa omavalitsuste mälumänguritele tuli hea uudis, hiidlased ei pea Maakilva A-finaaliks mandrile sõitma. Teine uudis on, et 1. detsembril mängitakse mälumängu teist vooru Palade põhikooli ruumes, mitte Hellamaa perekeskuses nagu seni. Mandrile on hiidlastel asja alles superfinaali ajaks, see peetakse 9. märtsil, B-finaal toimub natuke varem 19. jaanuaril ja A-finaal 9. veebruaril, arvatavasti taas Hellamaa Perekeskuses.