Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 20.11.2012 trüki 

Dharma tegi perest peibutise

ETV saates Ringvaade tutvustas heategevusfond Dharma oma tegevust läbi inimese, kellele esinemine teles tõi ebameeldivusi. SA Dharma juhatuse liige Malle Eenmaa rääkis, et eesmärk oli just läbi positiivse loo teavitada inimesi tõsise probleemi olemasolust ning saatesse valiti rääkima Hiiumaal Käinas elav ja juuksuriametit pidav Maret Meimer, kes kasvatab orvuksjäänud tütrelapsi. Pärast telesaadet hakkasid inimesed Maret Meimerile vihjama, justkui tema saaks kogu annetuste raha oma kontole. “Ilus saade oli, aga kolme eurot ma sulle ei kandnud,” oli talle alevivahel otse näkku öeldud lause, mis teda sellele mõtlema pani. “Olin nördinud sellisest reageeringust, sest elan pisikesest sissetulekust koos laste ja lastelastega ning isegi talvepuud on mul ostetud järelmaksuga,” ütles Maret. Tema sõnul on tegelikult igasugune abi teretulnud, aga pärast saadet on tal alevis paha ringi käia, sest talle tundub, et teda vaadatakse nüüd kui miljonäri.

USA diplomaadi visiit Hiiumaale

Täna ja homme külastab Hiiumaad USA saatkonna julgeolekuatašee Joshua Weisman. Atašee kohtub Hiiu maavanema Riho Rahuoja ja Kärdla linnavalitsuse esindajatega. Ta peab Kärdla ühisgümnaasiumi õpilastele loengu “Sügis Ameerikas”, külastab politsei- ja piirivalvekordonit ning kohtub asutuse juhtide Argo Tali ja Avo Kailiga, tutvub Hiiumaa haiglaga, mille renoveerimist on toetanud USA saatkond, ning läheb koos Ain Tähistega Suursadamasse halulaeva ehitajate kätetööd vaatama.

Kaitseliit viis aastapäevapärjad Poisi juurde

Reedel tähistas Kaitseliidu Hiiumaa malevkond organisatsiooni 94. aastapäeva. Esmakordselt oli saare kaitseliitlastel koht, kus seda sündmust vääriliselt tähistada. Kärdla kiriku juures asuva teises maailmasõjas langenud hiidlaste mälestusmärgi jalamile asetasid pärja naiskodukaitsjad, kaitseliitlased ja Savonlinna reservväelaste ühingu esindajad. Lääne maleva Hiiumaa malevkonna pealik leitnant Mart Reino ütles, et mälestusmärk meenutab sõjas langenud kangelasi ja avaldas heameelt, et ka Hiiumaal on nüüd koht, kuhu tulla neile austust avaldama.

Vabaduse tänav 4 majast tasub eemale hoida – katus võib kaela kukkuda

Üks väheseid Kärdla kalevivabriku säilinud hooneid, tall-tõllakuur, muutus eelmisel nädalal eluohtlikuks – maja sarikad on läbi mädanenud, vintskap sisse vajunud ning katuselt kukub plaate ja prahti. Hiiu Lehe ajakirjanikule jäi Kärdlas Vabaduse 4 asuva maja varisemisohtlik katus silma kõrvalasuva poe avamispäeval. Hoone juurde tavatsevad poekülastajad parkida oma autosid, kuid nüüdseks on see väga ohtlik, sest pole teada, millal katus täielikult variseb. Kärdla linnamajanduse peaspetsialistilt Kristjan Ojasoolt Hiiu Leht laguneva ja räämas maja ohutuks muutmiseks astutud sammude kohta eilseks veel infot ei saanud. Facebookis kirjutas Ojasoo, et omanikule on ettekirjutusi saadetud, aga siiani kahjuks tulemusteta. Äriregistris on 2006. aastast hoone omanikuks OÜ STB Eesti, mille juhatuse liige on rootslasest eraisik Bengt Eskil Janzén. Ettevõttele on tehtud kustutamishoiatus.

Maavalitsuse hoone renoveeritud

Eile võttis ülevaatuskomisjon vastu Kärdlas Leigri väljakul asuva Hiiu maavalitsuse hoone renoveerimistööd. Komisjoni üksmeelne hinnang oli, et töö on tehtud hästi. Remondi, mis läks maksma 240 000 eurot CO2 kvoodiraha tegi OÜ Haasoja Uko Oja juhtimisel, krohvimistööd alltöövõtuna OÜ Nordic Frontal Mikk Kallase juhtimisel – mõlemad on Hiiumaa ettevõtted. Katuse renoveerimine kestis jaanuarist jaanipäevani, fassaadide värskendamine jaanipäevast novembri keskpaigani. Nüüd oleks vaja töödega jätkata maja sees, kus renoveerimist vajavad esmajärjekorras ventilatsiooni- ja seejärel küttesüsteemid. Maavalitsuse haldusala spetsialisti Ülu Takise sõnul sõltub palju sellest, milliseks kujuneb maja täituvus üürnike näol. Seetõttu on raske praegu prognoosida, kas ja millal ventilatsioonitööd ette võtta saab.

Prosper Line õitseb ja edeneb tasapisi

Nagu Hiiumaa ettevõtted ikka, on ka OÜ Prosper Line üsna pisike, kuid Äripäeva Hiiumaa TOP-is tõusis ettevõte mulluse käibe- ja kasuminumbriga kümnendaks. Kaius Kaibaldi ja Andres Laanejõe ettevõte valmistab mööblit, uksi, treppe, aknaid, ja osutab teenuseid eraisikutele. Näiteks kui keegi ostab poest mööbliplaadi ja tuleb siis selle soovitavasse mõõtu saagimiseks abi küsima. Kõige populaarsem artikkel on seni köögimööbel. Enamik ettevõtte toodangust jääb Eestisse, sellest pool Hiiu saarele, aga tänu kunagistele tutvustele on tellimusi ka Rootsist.

Mullune võitja Maalinn sai Kärdla mälumängus juba teise võidu

Kärdla mälumängu teise vooru, nagu ka esimese, võitis võistkond Maalinn koosseisus Margit Soone, Krista Luuk, Merle Kääri ja Toomas Põllu. Maalinn haaras esikoha juba pärast esimest küsimusteplokki, vahepeal kadus võistkond korraks esikolmikust ja loovutas esikoha Pühalepale. Viimase küsimusteploki vastas Maalinn aga täispunktidele ning läks sellega suveräänselt juhtima. Kui mängujuht Jan Ignahhin lõpptulemused välja hüüdis oli esikolmik: Maalinn 49, Pühalepa 42 ja Hiiu Leht 41 punktiga.

Kärdla jalgpallipoistel esimesed medalid kaelas!

Treener Kaljo Pihlametsa juhendamisel osalesid Hiiumaa väikesed jalgpallurid oma elu esimesel saalijalgpalliturniiril Vasalemmas. Kokku mängiti viis mängu, millest õnnestus võita kolm, tuli vaid tunnistada Tallinna Kalevi ja Läänemaa JK paremust. Turniiri lõppjärjestus oli: esikoht Tallinna Kalev, teine Vasalemma JK ja kolmas koht Kärdla linnameeskonna jalgpalluritele. Auhinnaks saadi karikas, medalid, limonaadi ja kringel. Kärdla parimaks väravakütiks tunnistati Markus Pink, kes lõi viis väravat, samuti said väravate löömises “jala valgeks” Holger Sepma ja Indrek Nõulik. Ühepäevasel turniiril osales kokku kuus võistkonda.

Hiiu keel kõlab muuseumis

Homme on Hiiumaa muuseumis päranditund hiiu keelest. Hiiumaa rahvakultuuri spetsialist Helle-Mare Kõmmus räägib, kuidas hiiu keelt märgata rahvalauludes ja mälestustes. Muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo tutvustab muuseumis olevaid murdematerjale. Koos proovitakse lugeda hiiukeelset luulet kasutades kohalike autorite loomingut. Keeleasjatundjana on kohal Jaanus Kõrv. Tund algab kell 18 muuseumi Pikas Majas Kärdlas Vabrikuväljak 1.

Arst vastab

Kui palju aega kulub tomograafi ettevalmistamiseks, mida tehakse tomograafiga, mida patsiendiga? Niisugune on seekordne meditsiiniküsimus, millele vastab Ida-Tallinna keskhaigla neuroloog Dr Toomas Toomsoo.

Kalakaitse: Nii merel kui maal oleme nende valvsa pilgu all

Sellise pealkirja all kirjutab Hiiu Kaluri kalapüügilaeva Kiipsaare kapten Vjatšeslav Utjupin üllatavast külaskäigust. “Hiiu Kaluri laevastik püüab kala koduvetes ning laevad baseeruvad erinevates sadamates. Ja igas sadamas vahetevahel meid külastavad kalakaitseinspektorid, kes kontrollivad kalaandmete õigsust, traali varustust ja püügiraamatute täitmist. Minu jaoks oli see täiesti sündmus, et oma, Eesti kalakaitse tuli meid kontrollima merel. Siiamaani meid käisid merel kontrollimas ainult võõrad, Läti, Leedu, Vene, Poola, Saksa, Rootsi ja Taani kalakaitseinspektorid,” kirjutab Utjupin ja räägib kuidas kontrollkäik sujus.

Kodukokad lihvisid torditehnikat

Isadepäeva nädalavahetusel kogusid huvilised torditegemise nippe ja said suud magusaks Emmastes ja Kärdlas toimunud õpitoas, kus oskusi näitas Rõuge kondiiter Maire Meldre. Kursusel osalenud nägid, kuidas valmib kohupiima-, šokolaadi- ja martsipanitort. Kogenud kodukokad said uusi nippe biskviidi küpsetamisel. Emmastes laupäeval ja Kärdlas pühapäeval viis tundi kestnud kursusel osales kokku 42 inimest. Kursustel osalenud soovisid koolitaja tagasi kutsuda ja nii toimubki 15. detsembril jõuluõpituba Kõpus/Käinas – täpsed kohad alles selguvad. Seekord õpitakse piparkoogitaigna tegemist, küpsetatakse piparkoogid ja kaunistatakse need värvilise glasuuriga.