Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 16.11.2012 trüki 

Diabeedipäeval tekkis Selveris veresuhkru mõõtmise järjekord

Ülemaailmsel diabeedipäeval laskis Hiiumaa Selveris tasuta enda veresuhkrut mõõta sadakond inimest, tipphetkedel tekkis soovijatest väike järjekordki. Veresuhkrut mõõtis Hiiumaa haiglas ämmaemandana töötav Margarita Vasar. Kahe ja poole tunniga laskis enda veresuhkrut mõõta täpselt riigikogu jagu inimesi ehk 101 oma tervisest huvitatut. Mati Sepp kuulis veresuhkru mõõtmisest Selveri infoletist ja koos naisega otsustasid nad kontrollis ära käia. “Haiglas on veresuhkru mõõtmine tasuline, siin aga hea võimalus tasuta ja kiirelt üle kontrollida,” selgitas Sepp. Tema sõnu kinnitas ka Vasar, kes rääkis, et veresuhkru mõõtmine on haiglas tõepoolest tasuline ja niisama seda teha ei saagi: “Arst peab määrama, kas veresuhkrut on tarvis mõõta või mitte.”

Minister toetas praamipileti hinna ettepanekuid

Tuleva aasta 1. veebruarist planeeritav praamipiletite hinnatõusu suurus sõltub riigikogust, kes menetleb praegu järgmise aasta riigieelarvet. Teisipäeval majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsiga kohtunud Saare maavanema Kaido Kaasiku sõnul toetas minister tema ettepanekut, mille järgi tuleks pool tihedama praamigraafiku jaoks vajalikust rahast võtta piletihinna tõusust ja teine pool riigieelarvest. “Kuna riigieelarve menetlemine riigikogus käib, on oluline, et ka meie saadikud toetaksid seda ettepanekut. Pall on praegu riigikogu käes,” lausus Saare maavanem. Hiidlase sooduspilet hakkaks uue kava järgi maksma 1.50, ministeeriumi pakutud 1.75 asemel. Tavahinnaga reisijapilet maksaks senise 2.56 asemel 2.90, ministeeriumi algul pakutud hind oli 3.50. Kui lisaraha leitaks, oleks piletihinna tõusu määraks 12–16 protsenti, algselt pakutud 25
protsendi asemel.

SEB: Hiiumaa majandus üllatas

Kui Swedbank koostab praegu koostöös SA-ga Tuuru 14. Hiiumaa majanduse ülevaadet, siis nüüd tegi seda esmakordselt ka SEB-pank. Kolmapäeval Hiiumaal käinud SEB-i juhatuse esimees Riho Unt ütles, et märkas Hiiumaa majanduses kolme üllatavat momenti. Esiteks, et saare SKP ühe inimese kohta on Eesti keskmisest kõrgem, üle 62 protsendi. Teiseks, et saarel on palju, koguni üheksa plastiettevõtet, milles töötab umbes 500 hõivatut saare 4000 töötajast. Kolmandaks hakkas erilisena silma, et saarel on suur primaarsektori st põllumajanduse ja kalanduse, osakaal – tervelt 20 protsenti.

Meetrisügavuses vees võib vabalt ära uppuda

Eelmise nädala teisipäeva peab 66aastane saarlane oma teiseks sünnipäevaks. Sel õhtul komistas ta kummiülikonnaga võrke merre viies kivi otsa ja imeläbi ei uppunud. Veetase oli alla meetri, kui ta kivi otsa komistas. Kohe oli kummiülikond vett täis, käed põhja ei ulatunud ja mees avastas, et ei suuda ennast põhjast üles lükata. Üsna palju merevett neelanud mehe päästis plastmassist kast, kus võrgud sees. Eluga pääsenud saarlane arvab, et ka kaasasolnud noast poleks abi olnud. “Seni arvasin, et korralik kummiülikond on jalgsi merel käies kõige olulisem, aga nüüd toon päästevesti ära. Mis siis, et sellega on väga ebamugav võrkude kallal toimetada,” ütles mees, keda leheloos Raivoks nimetatakse.

Telemeditsiin juba toimib

Ida-Tallinna keskhaigla neuroloog Toomas Toomsoo teatas, et Hiiumaa haigla kompuutertomograafi avamispeol välja lubatud telemeditsiini lahendus on juba loodud ja esimene seansski tehtud. Haigla intensiivravipalatisse on üles seatud kaamera, mikrofon ja valjuhääldi ning sel on ühendus Ida-Tallinna keskhaigla neuroloogidega. Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik rääkis, et nädal tagasi hospitaliseeriti haiglas insuldikahtlusega patsient. Kiirabiarst andis haiglasse telefoni teel teate sellise diagnoosiga haige saabumisest ja patsiendi kohalejõudmise ajaks olid kõik vajalikud spetsialistid juba haiglas ootevalmis. Koheselt, trombolüüsiks veel sobival ajal, tegid meditsiinitöötajad patsiendile kompuutertomograafi uuringu ja vereanalüüsid. Õnneks uuringu tulemus insuldi diagnoosi ja trombolüüsi teostamise vajadust ei kinnitanud. “Protsess piirdus kiirete uuringutega ja nende alusel neuroloogi otsusega. Patsiendi asjatu ja kallis lennutransport jäi ära, samuti ka transpordiga kaasnevad vintsutused,” loetles Aavik uue diagnostikavõimaluse plusse.

Eesti Post tõstab salastatud töötasu

Esmaspäeval sõlmisid Eesti Post, Eesti side- ja teenindustöötajate ametiühingute liit ning Eesti transpordi- ja teetöötajate ametiühing järgnevaks kaheks aastaks uue kollektiivlepingu. Selle kohaselt tõuseb alates tuleva aasta 1. märtsist ligi 2000 Eesti Posti esmatasandi töötaja töötasu keskmiselt 3,6 protsenti. Hiiu Lehe katsed Eesti Posti töötajate keskmist töötasu teada saada jäid tulutuks. Ettevõtte pressiesindaja põhjendas, et kuna palgatõus puudutab nii poole- kui täiskohaga erinevatel ameti kohtadel töötajaid, on töötasu suurust raske üldistada. Oma palganumbrit ei soovinud avalikustada isegi endine Eesti Posti kirjakandja, kes ütles, et nende palk oli salastatud ja nad ei tohtinud sellest kellelegi rääkida.

Kas Emmaste koolisöökla jätkab

Hiiu Leht uuris, kas vastab tõele, et Emmaste põhikooli söökla võidakse sulgeda. Direktor Ruti Nõmm rääkis, et pakkumise sööklad liita tegi koolijuhile Tohvri hooldekeskuse juhataja Arnold Ström. Nõmm ütles, et esialgu on tegemist ainult mõttega ja keegi mingeid otsuseid teinud ei ole, kuid koolijuhina on ta selle vastu, kuna senine toitlustus toimib väga hästi, söökla pole kahjumis ja toidu kvaliteet on superhea.

Kärdlas sähvis energeetikainfo

Kolmandale energeetikapäevale tõid spetsialistid infot energiaturu hetkeseisust ja avanevast elektriturust. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda rahustas kuulajaid, et kui keegi ka uut lepingut ei sõlmi, ei jää ta elektrituru avanemisel elektrita ja kellelgi ei lõigata juhtmeid läbi kui ta elektrimüüjat vahetab. SA Hiiumaa haigla majandustööline Endel Lepisto ütles, et tema saatis energeetikapäevale tööandja, kuid ta tundis ka ise huvi, sest elektriostuleping oli veel sõlmimata ja pakett valimata. Lepisto rääkis, et kõige rohkem uut teavet sai ta Tallinna tehnikaülikooli teaduri Toomas Vinnali ettekandest, mis käsitles elektrienergia säästuvõimalusi tarbija elektrisüsteemis. “Vinnal tõi konkreetseid näiteid, mida ta oli ise läbi arvutanud ja proovinud. Teised esinejad ajasid lihtsalt ümmargust juttu,” ütles Lepisto.

Fitnessi avaetapi võitis politseinik Marko Kallas

Kolmapäeval Suuremõisas toimunud Isamaalise fitnessi avaetapil osales paarkümmend meest, kes olid end registreerinud seitsmeks võistkonnaks. Kolme ala kokkuvõttes sai esikoha politseinik Marko Kallas 214 punktiga, teiseks tuli Margus Pirk Käina gümnaasiumist 197 ja kolmandaks Valter Kiislar Hiiumaa ametikoolist 194 punktiga. Võistkondlikus arvestuses oli parim politsei 387 punktiga, teine oli Käina gümnaasiumi esimene võistkond 376 ja kolmas Käina gümnaasiumi kolmas võistkond 369 punktiga. Tänavuse, järjekorras viienda Isamaalise fitnessi võistlusel on ees veel kolm etappi.

Hiiumaa olümpiamedalist William von Wirén

“Heiki Nabi Londonis võidetud hõbemedal meenutas hiidlastele taas Hiiumaalt pärit sportlase William von Wiréni saavutusi,” kirjutab Hiiumaa muuseumi teadur Kalev Kask, kes põhjalikult uurinud Wiréni saavutusi ja sugupuud. Hiiu Lehe loost saab muuhulgas teada ka seda, mis olümpiaalal Wirén võistles, kuidas võistlus sujus, mis karva medal võideti ning kus see medal praegu on.

Paar päeva tööd ja klotsist kostab muusika

Sellise pealkirja all kutsub HL nädalalõpulisa Kärdla ühisgümnaasiumi poiste tööõpetuse majja vilepilli valmistama. Pillivalmistamist juhendama kutsus Kärdla ühisgümnaasiumi tööõpetuse õpetaja Ain Jepiðov oma kolleegi, Kuressaare gümnaasiumi tööõpetuse õpetaja Mart Aardami.