Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 13.11.2012 trüki 

Õpetaja asemele video?

Hiiumaale jääb koolireformi tulemusena ilmselt üks, mitme õppesuunaga riigigümnaasium, mille puuduvaid aineõpetajaid kavatseb ministeerium kompenseerida videoloengutega. Emmastes avatud noorte osaluskohvikus käinud haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Kalle Küttis soovitas luua Hiiumaale ühe tugeva üksuse st gümnaasiumi ja laia võrgustiku, et õpilastel oleks konverentsõppena võimalik tunde võtta kõigilt Eesti koolides töötavatelt õpetajatel. Asekantsler selgitas, et selleks sisustatakse koolis vastava tehnikaga üks klass ja õpilane saaks registreeruda loengutele, mis toimuvad üle interneti. Nii näiteks võib Kärdla kooli õpilane kuulata teda huvitavat ainet ka Tartust Treffneri gümnaasiumist ja näiteks Lauri Leesi käest võtta prantsuse keele tunde. Maakondliku arenduskeskuse Tuuru konsultant Matti Lüsi, kes on ka füüsikaõpetajana töötanud ning Hiiumaa hariduse arenguid analüüsinud, ütles, et selle ettepanekuga taganeb haridus- ja teadusministeerium lubadusest anda konkurentsivõimelist ja kvaliteetset haridust KÕIGIS maakonnakeskustes. “Ministeerium on õpetajate palkamise asemel nõus täitma õpilase koolipäeva videoloengutega, aga video ei asenda mingil juhul õpetajat,” kinnitas Lüsi. “Kui juba minnakse seda teed, võib lõppeks ju nii teha kõikide ainete puhul, kuhu õpetajat ei leita.”

Metsa majandamise piirang igaks juhuks

Metsaomanik Ulvi Kark-Jaarma soovis tänavu kevadel oma metsamaal lageraiet teha ja pöördus selleks keskkonnaameti poole, et vormistada metsateatis. Suur oli tema üllatus, kui selgus, et oma metsamaal ta lageraiet ega muid metsamajandustöid teha ei tohigi. Omanik hakkas asja uurima ja selgus, et ta pole oma murega üksi. Mullu oli Eesti Looduse fond teinud Kõrgessaare vallavalitsusele ettepaneku võtta kaitse alla osa 25 Kõrgessaare valla maadel asuvast kinnistust, sh ka osa Heistesoo külas asuvast Kark-Jaarmale kuuluvast metsamaast. Seoses sellega peatati ka maaomaniku õigused teha metsamajandustöid v.a elupaiga hooldamise eesmärgil kuni keskkonnaministeeriumi ametnike otsuseni, kas võtta maa-ala kaitse alla või mitte. Otsustamise tähtaega kusagil märgitud ei ole ja nii ootab metsaomanik ametnike otsust tänase päevani, tohtimata metsamaal töid teha. Saamata on jäänud ka kõik plaanitud tulud, mida keegi maaomanikule kinni ei maksa. Ministeeriumiametnikega telefonitsi suheldes öeldi Kark-Jaarmale, et nemad kõiki maaomanikke teavitada ei jõua ja et polegi mõtet neid ärritada, sest ei ole kindel, kas kõigi maa-alad ikka võetakse kaitse alla.

Ministeerium: Laevakompanii käitumine on taunimisväärne

Hiiu Leht avaldab kaitseministeeriumi hinnangu parvlaeva St Ola ajateenistusse kutsutud madruse Mati [nimi muudetud – HR] töölt vabastamise kohta. Kaitseväeteenistuse osakonna juhataja asetäitja kapten Tõnis Sõnum: “Kuigi Mati avaldus oli sõnastatud töölt vabastamise soovina seoses ajateenistusse asumisega, siis ilmselgelt ei olnud see tema tegelik tahe. Tööandja oleks pidanud talle selgitama vastava avaldusega kaasnevaid tagajärgi. Tööandja käitumine antud juhtumi lahendamisel on vastuolus töölepingu seaduse mõttega ja on äärmiselt taunimisväärne.” Lugu sellest, kuidas Saaremaa laevakompanii noore hiidlase puhul JOKK-skeemi kasutas ilmus 6. novembri Hiiu Lehes.

Uuenenud õpilaskodu üürihinda väärt

Kuigi Hiiumaa ametikooli õpilaskodu kohamaksumus tõusis pärast remonti 20 euro võrra kuus, leiavad õpilased, et kaasaegse hoone mugavused on uut hinda väärt. Novembrist avas Hiiumaa ametikooli õpilaskodu taas uksed õppijate majutamiseks. “Kuigi kohatasu on nüüd kõrgem, on see-eest pärast kooli paremad võimalused õppimiseks ja puhkamiseks,” leidis restaureerimise eriala teise kursuse õpilane Tõnis Sinijärv. Päevases õppes õppija jaoks on uus hind 45 eurot kuus, varem 25 eurot. Kaugõppes õppijaile alates 6 eurost päev. Varem maksis nädal elamist kaugõppijaile 12 eurot. Majutuse hinnad sõltuvad toas olevatest mugavustest nagu kohtade arv, miniköök, WC ja dušš. Hiiumaa ametikooli direktor Ülo Kikas ütles, et hinnakujunduse aluseks on võetud teiste maapiirkondade õpilaskodude hinnad.

HL Eesti noortesõbralikem leht

Eelmisel nädalal kuulutati Eesti noorteühenduste liidu meediakonverentsil välja tänavune noortesõbralikem meediaväljaanne ja ajakirjanik. Žürii valis noorte esitatud kandidaatidest tiitlite vääriliseks Hiiumaa ajalehe Hiiu Leht ja ajalehest Sakala reporteri Liisi Seili. Hiiu Lehe peatoimetaja Harda Roosna ütles, et Hiiumaa koolinoored on ise olnud väga tublid ja aktiivselt toimetust enda tegemistest teavitanud: “Ehk on tulemusi andnud ka kunagine koostöö noortelehe Glasuur väljaandmisel ja ajakirjanike antud tunnid Hiiumaa koolides.”

Tunnustus Hiiumaa teenindajatele

Selveri iga-aastasel teenindusvõistlusel pälvisid hiidlased 35 kaupluse arvestuses napilt teise koha Paide teenindajate järel. Hiidlaste võistkonda kuulusid Hiiumaa Selveri teenindajad Anne Kaasik ja Mihkel Singi. Teenindusvõistlus sai alguse oktoobris, kui iga kauplus korraldas oma teenindajate mõõduvõtmise. Iga kaupluse kolm parimat said rahalise preemia ja võimaluse saata kaks parimat Tallinnasse finaalvõistlusele.

Töötukassa tunnustas partnereid

Kümnendat tegevusaastat tähistav töötukassa tänas ja tunnustas tööandjaid ja partnereid, kellega on tehtud tõhusaimat koostööd. Hiiumaal tunnustati parima tööandjana Hiiumaa tarbijate ühistut ja parima koostööpartnerina Kõrgessaare vallavalitsust.

Pangandusjuhiga Hiiumaa võimalustest

Swedbanki ettevõtete panganduse tegevjuht Robert Kitt esines Hiiumaa arenguseminaril, kus 15. korda analüüsiti saare majanduse olukorda ja tunnustati ka saare tublimaid ettevõtjaid. 18 aastat panganduses töötanud Kitt rääkis ettekande “Mõtisklusi Eesti majanduse teemal” algul enda seostest Hiiumaaga. Kitti lapsepõlv möödus Hiiumaal Jausa külas ja oma esimesed rublad teenis ta Sõpruse kolhoosis. Koos pangandusjuhiga püüdis Hiiu Leht leida Hiiumaa kogukonna kullaauku, see võimalust või valdkonda, kust me pole veel raha välja võtnud ega töökohti loonud?

“Värvilised unenäod” – filmiõhtu Pikas Majas

Hiiumaa muuseumi Pikas Majas on kolmapäeval filmiteemaline õhtu. Kõigest sellest, mis Hiiumaal filmi “Värvilised unenäod” tegemise ajal toimus, tuleb võtetel tehtud piltide abil rääkima üks tegijatest, helirežissöör Enn Säde. Režissööride Jaan Toominga ja Virve Aruoja 1974. aastal valminud film “Värvilised unenäod” on üks vähestest Eesti filmidest, mille võtted toimusid Hiiumaal: Hirmuste rannas, Kassaris, Kõpus, Ülendis ja mujal.

Lõpe küla rahvas taastab kiviaeda

Lõpe külatänava rekonstrueerimise käigus tuli teeäärsest võsast välja kunagise kiviaia põhi. Samuti lisandus kive teetsoonis tehtud kaevetööde käigus. Pühalepa vallavanem Ants Orav ütles, et nüüd otsustas Lõpe küla rahvas taastada kunagise kiviaia nii pikalt kui võimalik. Pühalepa vallavalitsuse ja Hiiumaa muinsuskaitse seltsi liikmed leidsid, et parim variant kiviaia rajamiseks oleks koos huvilistega, kes seda tööd õppida soovivad. Õppepäev algab reedel, 16. novembril kell 12 loodushariduskeskuse õppeklassis Palade koolimajas. Tund aega hiljem on kõigil võimalus osaleda Lõpe külatänava kiviaia taastamisel, mida juhendab Hiiumaa muinsuskaitseinspektor Dan Lukas.

Hiidlastel geni.com-is laiemad õigused

Oktoobrist pääseb Hiiumaal Kärdlas internetipõhisesse sugupuukeskkonda geni.com tavakasutajast ulatuslikumate õigustega. Selle tegi võimalikuks suguvõsauurijaid ühendava Eesti genealoogia seltsi Hiiumaa osakond. “Geni.com kogub Hiiumaal üha suuremat populaarsust. Paraku takerduvad selle sugupuukeskkonna kasutajad sageli lihtkasutajatele seatud piirangutele, mida on võimalik ületada vaid raha eest,” rääkis EGeS-i Hiiumaa osakonna juhataja Kadi Laid.

Kunagisi kaaslasi meenutades

“Neid ridu ajendas kirjutama hiljutine traagiline sündmus, kus Hiiumaal uppusid vanemapoolsed mees ja naine,” kirjutab pensionil ajakirjanik Valter Voole ja meenutab Vaike Valingut (neiuna Tamm), kes oli ta töökaaslane ajalehe Nõukogude Hiiumaa päevil.

Hiiu Lehe arvamusküljel arutleb Kärdla linnapea Georg Linkov teemal “Ühtne Hiiumaa – kuidas edasi?”