Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 09.11.2012 trüki 

Väärtused, mil pole veel hinda

Nii Hiiumaa arenguseminari üllatuskülaline Andres Arrak kui visionäär Rainer Nõlvak lugesid üles Hiiumaa väärtusi, mis alles hakkavad hinda minema: muld, puhas vesi, värske õhk, vaikus ja rahu. Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Robert Kiti Eesti majandusseisu käsitleva ettekande motoks oli “Rikkad ja õnnelikud on need rahvad, kelle eesmärgiks pole rikkus ja õnn, vaid vähene vaesus.” Arenguseminari lõpus tunnustasid maakondlik arenduskeskus Tuuru, Swedbank ja Hiiumaa ettevõtjate liit mulluseid parimaid ettevõtjaid: Aasta tegija 2011 oli OÜ Lauka Saeveski, aasta investeerija 2011 AS Estpak Plastik, aasta alustaja OÜ Roograhu sadam. Ettevõtjate liidu tunnustuse “Väike ja visa” pälvis OÜ Hiiu Vill ja aasta teoks nimetati Hiiumaa piimamüügi arendamine, mille eest teenisid kiitust Hiiumaa Tarbijate ühistu ja OÜ Hiiumaa Agro.

Kaaneta kaevuaukudest tuleb kindlasti teatada

Hiiumaalgi leidub kaaneta kanalisatsioonikaevusid, mis võivad osutuda saatuslikuks täiskasvanutele, lastele või loomadele, kuid teada neist eriti ei anta. Päevalehes ilmunud artiklist selgus, et ainsa maakonnana pole kaaneta kaevude kohta kaebusi tulnud Hiiumaalt. Päästeala infotelefonil 1524 hiljem üks siiski laekus. Ohtlik rajatis asus Käina vallas Moka külas. Info edastati Käina vallavalitsusele, kust on teada antud, et nüüdseks on kaev kaetud betoonkaanega. Kõrgessaare vallavolikogu liige Artur Valk kirjutas, et hulk kaaneta kanalisatsioonikaevude aukusid on endise Kõrgessaare kalatööstuse territooriumil. Kui ta toimetuse palvel asja uurima läks, leidis ta sealt lühikese ajaga kaheksa sellist. Valk ütles, et on varsti juba viis aastat volikogus rääkinud, et hooletutele kinnistuomanikele tuleks teha trahvi või siis augud katta ja arve omanikule esitada, kuid muutunud pole midagi. Hiiumaal hukkus mullu üks kaaneta kaevu kukkunud inimene.

Miks politseiautod sõidavad aeglaselt?

Toimetusele on tulnud korduvalt küsimusi miks sõidavad politseiautod Hiiumaal üsna tihti üldisest liiklusvoost olulisemalt aeglasemalt, PPA pressiesindaja Hedy Tammeleht selgitas, et politseisõidukile kehtivad ikka samad liiklusreeglid, mis teistelegi ja põhjuseta kiiremini ega aeglasemalt sõita ei tohi. Kui politseisõidukiga tehakse patrullsõitu, siis patrullimise teostamiseks on vajalik lubatust aeglasem liikumiskiirus. Lubatud tunnikiirusel sõitmine ei võimalda patrullimist ehk ümbruskonna vaatlemist ja jälgimist.

Hiiumaal uppusid mandrilt pärit mees ja naine

Teisipäeval kell 16.13 teatati Häirekeskusele, et Hiiumaal Kõrgessaare vallas Poama küla kandis on kalda lähedalt merest leitud uppununa 74aastane Vello. Hädaabinumbrile helistanud naise sõnul võis vees olla veel üks inimene ning sündmuskohale saabunud päästjad ja piirivalvurid alustasid rannikumeres kadunud Vaike (74) otsinguid. Kell 17.23 leiti umbes 200 meetri kauguselt uppunud mehe leidmiskohast uppunud naine. Sündmuse täpsemad asjaolud on selgitamisel, kuid esialgsetel andmetel läks mandrilt pärit mees kalastama ja temaga samas eas abikaasa meest otsima. Mees leiti kalastaja kummipükstes. Hiiumaa päästeosakonna juhataja Hannes Aasma ütles, et kummipükste kasutamisel on omad ohud. Nendega kalastades tuleb arvestada ilmastikuga, jälgida, et pole liiga palju tuult ning hästi tunda merepõhja. Kui kummipükstega meres kukkuda, tekib õhukott, pükste omanik jääb hulpima pea alaspidi ega suudagi enam pead vee peale tuua. Nii on Hiiumaal aastate jooksul hukkunud mitmed kalastajad. Aasma ütles, et teoreetilise võimalusena on räägitud, et abiks oleks kaasavõetud nuga, millega saaks veel all püksid katki lõigata. Paremaks abinõuks pidas ta siiski päästevesti või töövesti, mille võiks ka kummipükstega merre minnes selga panna. Töövest on päästevestist oluliselt mugavam ja väiksem ning täitub vees ise õhuga.

Kiviveoautod peavad koormuspiirangust kinni

Hiiu Lehe poole pöördus murelik autojuht, kes küsis, kas Suurepsi kruusakarjäärist Kärdla sadamasse kive vedavad autod peavad ikka kinni 40 tonnise täismassi nõudest ega lõhu uusi maanteesid. Kärdla politseijaoskonna juht vanemkomissar Avo Kail ütles, et neid autosid on kontrollitud pisteliselt ja mitmel korral ning siiani ei ole veokid ülekaalus olnud. “Suured kivid ei täida koormat täielikult. Kivide vahele jääb väga palju tühja, aga peale vaadates tunduvad tõesti koormad suured,” selgitas Kail.

Hiiumaa tormituultes valminud mandrimehe nikerdised

OÜ Hiiu Nikerdis on päris uus Hiiumaa ettevõte, mille asutas sel suvel perega Kärdlasse kolinud tallinlane Joel Tiitso. Peale tahtmise pealinnast ära tulla, oli üheks põhjuseks asjaolu, et saarel puidust võinugasid, pannilabidaid ja muid tarbeesemeid peaaegu et ei tehtud ning Tiitsole puutöö väga meeldib. Pankrotistunud ehitusfirma Rammar puidutöökoda sai ettevõtte tööpaigaks, kuhu ta maikuu lõpus seadis üles EASi toetusega soetatud tööriistad ja tehnika. Järgmisel aastal loodab ta kogu saare puidust hiiumaiste tarbeesemetega vallutada, et neid poleks enam vaja Saaremaalt sisse vedada.

Tühjaksjäänud majja kolis moepood

Pärast seda kui Kärdlas Vabaduse 4a asunud pood uksed kinni pani, jäi endine “ärimaja”, kus eri aegadel tegutsenud viis erinevat kauplust, päriselt tühjaks. Laupäeval sai maja rõõmustada äsja sisse kolinud moepoe üle. Moe Muusa nime kandva poe omanik Liisi Kummer-Leman ütles, et ümberkolimise Kärdla turult tingisid nii endise ruumi kõrge rent kui ruuminappus. Uues kaupluses, mis asub Vabaduse poe sisehoovis, on rohkelt ruumi, kuhu taaskasutusmoodi välja panna. Samas saab hakata tegema ka rõivaste parandustöid ja neid kliendi soovile vastavaks kohendada.

Helgi Taelmale tantsu eripreemia

Pühapäeval toimus Tallinnas uute tantsude konkurss, mille eesmärgiks leida uut repertuaari Eesti rahvatantsijatele. 167 esitatud tantsust 70 väljavalitu seas oli ka Käina huvikeskuse tantsuõpetaja Helgi Taelma memmede tantsurühmale Mikser seatud “Memme polka”. Tants sündis vajadusest rikastada tantsurühma Mikser esinemiskava ega olnud esialgu mõeldud konkursile esitamiseks. Ometi sai polka nii publiku kui þürii poolehoiu osaliseks ja lustakas tants tunnistati eripreemia vääriliseks.

Liia Lüdig-Algvere akvarellide näitus kultuurikeskuses
Kärdla kultuurikeskuse näituseruumis on Liia Lüdig-Algvere etnograafiliste akvarellide näitus “Leivakõrvane”. Näitus koosneb neljast töödeseeriast: “Küidulkõndija”, “Leivakõrvane”, “Tuuletoodud” ja “Teedeäärsed”.

Kanadas trükitava ajakirja Hiiu ilmumine küsimärgi all

Hiidlaste seltsi ajakirjaga Hiiu uue numbriga on kaasas kiri, millega pöördutakse hiidlaste, seltsi liikmete ja ajakirja tellijate poole palvega teada anda, kui leidub isikuid, kes on valmis uue juhatuse moodustama ja Hiiut toimetama. “Praegune juhatus pärast 2014. aasta juubelit, mil hiidlaste selts tähistab oma 40. sünnipäeva, enam jätkata ei soovi,” seisab Kanadast saadetud kirjas. Põhjenduseks toob juhatus seltsi liikmeskonna ja Hiiu tellijate vähenemise. Praegu trükitakse Hiiut veel 225 eksemplari, aga 2014. aastaks langeb tellijate arv ilmselt alla 200.

Ott Leplandi ja Getter Jaani heategevuskontsert

Kärdla linnavalitsus, Käina huvi- ja kultuurikeskus ning Hiiu Leht korraldavad esmaspäeval, 19. novembril Käina huvi- ja kultuurikeskuses Ott Leplandi ja Getter Jaani heategevuskontserdi. Ott Lepland esitleb muusikat oma uuelt plaadilt, Getter Jaani laulab nii oma tuntud kui ka uusi laule. Kontserdiga kogutakse raha Eesti suurperede toetuseks, aitamaks neil sõita 14.–16. detsembrini Vikingite külla Mia jõulumaale.