Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 02.11.2012 trüki 

Kärdla kordonit juhib Argo Tali

Eilsest on Kärdla kordonil uus juht. Peale eelmise juhi Kaido Reede pensionile minekut juhtis Kärdla kordonit Haapsalu kordoni juht Andres Märtin. Lääne prefektuuri piirivalvebüroo juht Margus Toomsalu selgitas, et kuna kahe kordoni juhtimine üheaegselt on Märtinile olnud ülejõukäiv, hakkab ajutiselt Kärdla kordonit juhtima Tali. Argo Tali oli siiani piirivalvebüroo piiriturvalisuse talituse mereturvalisuse vanempiiriametnik.

Tootearenduskeskuse esimese päeva töö – 20 lammast

Teisipäeval Vaemla tootearenduskeskuse avanud põllumajandusminister Helir Valdor Seeder tunnustas hiidlaste koostööd ja LEADER lähenemise potentsiaali. Minister rõhutas valminud keskuse erilisust: “Tootearenduskeskus on unikaalne projekt, sest siin on näha laiapõhjaline koostöö, mis pole Eestis tavapärane. Kohalikud inimesed, juhid, LEADER koostöökogu ja ministeerium otsustasid, et üks ettevõtlusega seotud projekt on esmatähtis.” Päev peale avamist töödeldigi uues hoones lambakasvataja Tiit Kopli esimesed paarkümmend lammast. “Kõik
läks plaanipäraselt ja tõrkeid pole olnud,” kinnitas keskuse operaatorfirma OÜ Hiiumaa Lihatööstus juhatuse liige Tarvo Nõmm.

Minister: Mahetoetustega saadud tulem ei rahulda

Teisipäeval Hiiu maavalitsuses toimunud kokkusaamisel vastas küsimustele põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Lihaveisekasvataja Mariann Kokla küsis kas EL tulevasel eelarveperioodi toetuste jagamisel hakatakse põllumajandustootjatele eelistama töötlevat tööstust. Minister vastas, et järgmises maaelu arengukavas tahetakse tööstusele kindlasti rohkem rõhku panna, et tugevdada nende toodangu väärindamise võimet ja võimet minna eksportturgudele, kuid see ei saa toimuda põllumajandusliku tootmise arvelt. Minister rääkis ka radikaalsemast kuid põllumajandustootjate jaoks valusamast lahendusest – hakata mahetoetusi andma tööstustele sõltuvalt sellest, kui palju mahetoodangut neilt tuleb. “!Igal juhul on mahetemaatika juures mõtlemise koht ja tänane olukord meid ei rahulda – toetusi maksame, areng ei ole piisavalt kiire olnud, probleeme on tootmiskogustega, töötleva tööstusega, mis ei ole [mahetoodetest] huvitatud, ja fakt on see, et isegi sest vähesest mahetoodangust jõuab tarbijani vaid marginaalne osa.”

Pakiautomaate saab valida

Lisaks Kärdla Selveris asuvatele pakiautomaatidele on esmaspäevast ka Kärdlas Keskväljaku Konsumi ees pakiautomaadid. Selveri pakiautomaate haldab Itella Smart Post, Konsumi ees olevaid AS Eesti Post. Smart Posti pakiautomaatidele pääseb ligi Selveri lahtiolekuaegadel, Post24 omi saab kasutada ööpäev läbi. Eesti Posti pressiesindaja kinnitas, et väljas asuvad pakiautomaadid on turvalised ja varustatud valveseadmetega. Uued pakiautomaadid hakkavad tööle 5. novembrist.

Merineitsi puhkekülal uus omanik

Suvel ostis pankrotihaldurilt Kõrgessaare vallas asuva Merineitsi puhkeküla AS Martinoza. ASi juhatuse liige Martin Rikolas selgitab, millised plaanid on ettevõttel 2007. aastal avatud puhkeküla 37 kinnistuga. Esialgne peamine eesmärk on olemasoleva olukorra säilitamine ja edasise hävinemise peatamine.

Koolivägivalda leidub ka meie koolides

Teravalt päevakorda kerkinud koolivägivalla teemast ajendatult uuris Hiiu Leht, kui suureks probleemiks on see Hiiumaa koolides. Hiiumaa teavitamis- ja nõustamiskeskuse juhataja, psühholoog Tiina Talussaar ütles, et kui lähtuda sellest, et koolivägivalla suhtes on võetud nulltolerants, võib väita, et meie koolides on koolivägivald probleemiks küll, samas on mandriga võrreldes siin olukord tunduvalt rahulikum. Hiiu Lehe ajakirjanik küsitles koolijuhte kui tihti on nende koolist viimase viie aasta jooksul koolivägivallaga seoses politsei poole abiotsimiseks pöördutud. Küsitletud koolijuhid loetlesid vaid mõned üksikud juhtumid, politsei andmetel on Hiiumaal viimase viie aasta jooksul registreeritud 11 koolivägivallaga seotud juhtumit.

Arenguseminari üllatuskülaline

Teisipäevasel arenguseminaril tunnustatakse Hiiumaa tublimaid ettevõtjaid ja tuleb üllatuskülaline. Nagu tavaliselt, annab Swedbank koos SAga Tuuru ka tänavu parimatele ettevõtjatele välja aasta tegija, aasta alustaja ja aasta investeerija tiitlid. Hiiumaa ettevõtjate liit tunnustab ettevõtjaid kahe tiitliga: “Väike ja visa“ ja “Aasta tegu“. Erandlik on, et üks ettekanne “Hiiumaa võimalused ettevõtja vaatevinklist” on küll välja kuulutatud, kuid selle esitaja tuleb kuulajaile üllatusena.

TÕN-i tunnustused Käina ja Kärdlasse

Tänavusel XV täiskasvanud õppija nädala neli aunimetust jagasid omavahel Käina vald ja Kärdla linn, esimene neist sai ka aasta koolitussõbralikema omavalitsuse tunnustuse. Käina vallavalitsus on algatanud mitmeid koolitusi. Euroopa Liidu programmide toel haritakse oma piirkonna töötuid ja tööturule naasnuid, koostöös Hiidlaste koostöökoguga ja LEADER programmi toel said koolitust valla allasutuste töötajad. Käina valda läks ka aasta õppija tiitel – valla huvikooli muusikaõpetaja Astrid Nõlvak sai selle ettevõtlushariduse omandamise eest Hiiumaa ametikoolis. Hiiumaa 2012. aasta koolitaja tiitli viis saare pealinna Kärdla ühisgümnaasiumi õpetaja Ain Jepiðov. Hiiumaa tänavuse koolitussõbralikuma organisatsiooni aunime sai Kärdla plastiettevõte AS M ja P Nurst.

115 medalit ja 30 karikat

Üheteistkümneaastase ujuja Roberta Miku riiul on juba praegu medalitest-karikatest lookas. Hiiumaa edukaim noor ujuja elab Käinas koos ema Kaia, isa Tarmo ja õe Alicega. Tõsi küll, suur õde õpib juba Tallinnas. Robertat aga võib iga päev kohata Käina koolimajas, kust ta vaid viisi koju toob, ning kolm korda nädalas Käina ujulas treeningutel, kus ta ühe treeningutunniga ujub maha paar kilomeetrit.

Öövollel koguti üle 1000 euro

Laupäeva öösel Kalevi Spordihallis toimunud Credit24 Rahvaliiga korraldatud Öövollel koguti heategevusliku loterii ja oksjoniga Hiiumaa võrkpalliklubi noorsportlastele üle 1000 euro. Mängijad ja külalised said soetada kaks eurot maksva loterii pileti ja osaleda heategevuslikul oksjonil, kus läksid müügiks nii hiiu mustriga sokid ja käpikud kui ka Rivo Vesiku Pekingi olümpiamängudel kantud võistlussärk. Võistluse loterii ja oksjoni tulud lähevad kevadel U-16 Eesti meistriteks pärjatud Kärdla ÜG/Hiiumaa VK poistele uue varustuse soetamiseks ja treeningute toetuseks.

Muuseum otsib mustreid ja kirjasid

Hiiumaa muuseum koos Hiiumaa käsitööliiduga on alustanud sügisest mustrijahti. Õigemini on töö käinud juba varasuvest alates, kuid nüüd on kätte jõudnud aeg esimesi kokkuvõtteid teha. Erinevate projektide toel (Saarte pärimuslik kultuurikeskkond) saavad samm-sammult internetikeskkonda üles riputatud, kaustadesse kopeeritud ja osaliselt pildistatud nii varem kogutud kui äsjaleitud kindamustrid. Muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo palub kõiki, kel veel kodus vanemaid sõrm- või labakindaid, need mõneks ajaks muuseumisse loovutada, et muuseumitöötajad saaks mustrid maha joonistada.

Piirivalve asutaja: Roheliste ja siniste ühendamine oli viga

Üks Eesti piirivalve taasasutajaid, endine Põhja piirivalvepiirkonna ülem, praegu piirivalve erukolonel Mart Savioja selgitab Hiiu Lehe arvamusküljel, miks tema arvates oli roheliste ja siniste ehk piirivalve ja politsei ühendamine viga.

Hiiu Lehe Nädalalõpulisa
kutsub homme Suuresadamasse halulaeva luukeret uudistama ja tutvustab Hiiumaa hirveklubi esimest raamatut, autoküljel saab sõna äsja sünnipäeva tähistanud mees, kelle autos väga paljud hiidlased oma esimesed sõiduristsed saanud.