Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 30.10.2012 trüki 

Tüür – parim pärast Pärti

Tšehhimaal toimuva Hradec Králové muusikafestivali üks päev on tervenisti pühendatud Erkki-Sven Tüürile, keda korraldajad nimetavad kõige tähtsamaks tänapäeva Eesti heliloojaks pärast Arvo Pärti. Hradec Králové Muusikafoorumi nime kandval festivalil tuleb esitusele valik Tüüri viimase 12 aasta loomingust, sh ka mullu valminud Flamma. Sissejuhatusena näidatakse samanimelises linnas asuvas Regioonikeskuses neljapäeva pärastlõunal Marianne Kõrveri dokumentaalfilmi “Erkki-Sven Tüür: 7 etüüdi piltides” (2010). Festivalil kohal on ka helilooja ise.

Parvlaevadel talvine sõiduplaan

Heltermaa-Rohuküla parvlaevaliin läks eilsest üle talvisele sõiduplaanile, jätkuvalt teenindavad liini parvlaevad Hiiumaa ja Regula. Hiiumaa liinil hakkab senisega võrreldes olema nädalas 40 reisi vähem. Talvine sõiduplaan on sarnane varasemate aastatega, reisid väljuvad enamasti kummastki sadamast neljatunnise intervalliga. Tänavu oli Hiiumaa liini sügisene sõiduplaan tänu kommertsreisidele esmakordselt varasemast tihedam. OÜ Väinamere Liinid tegi omal ettevõtmisel igal nädalal 28 reisi rohkem, kui riigi tellitud graafikus ette nähtud.

Käina keskuse tööstusala uueneb

Käina vald tahab asula keskmes paikneva üle 12 hektari suuruse tööstusala inimeste käiguteedest välja lõigata ja korda teha. Kolmapäeval kinnitatud detailplaneeringut hakatakse ellu viima osade kaupa. Käina abivallavanem Tiivi Lipp hindas jalakäijate jaoks kõige olulisemaks läbimurde rajamist kultuurikeskuse juurest kirikuni. Selle tarbeks lõhutakse maha üks garaažiboksidega hoone ja tehakse läbikäik teisest. Nii tekib otsetee elamukvartalist poodi. Jalakäijate oaasist kahele poole jääks planeeringu kohaselt suletud tööstusala. Elamukvartalist otse kooli juurde saab tulevikus mööda kaasaegset kergliiklusteed, mis hakkab kulgema piki praegust Spordi tänavat ja edasi otse läbi kooli pargi. Spordi tänava ääres paikneva AS-i Dagöplast omanik Leif Andersson on rahul, et lapsed saavad tulevikus ohutult mööda kergliiklusteed kooli. Ta tõi näiteks, et ettevõttesse on viimase kuu jooksul toodud ja välja saadetud ligi 100 veoautotäit kaupa, lisaks kohapealne vedu tõstukitega. “See on sobimatu, et lapsed peavad minema iga päev läbi selle liikluse kooli,” ütles Andersson. Veel kaob planeeringu kohaselt Käina keskusest tankla, selle asemel on ette nähtud äripind. Käina abivallavanem Tiivi Lipp rääkis, et vald näeks hea meelega tankla kolimist tagasi Kärdla teeristi, kus Olerexil on samuti krunt ja laienemisvõimalused. Vald ei hakka siiski tanklaomanikku survestama, vaid ootab, kuni Olerex on valmis asukohta muutma.

Ettevõtja: TOP-i ei maksa üle hinnata

Kolmandat korda Äripäeva koostatud Hiiumaa TOP 10 ettevõtte hulka sattunud ettevõtja leiab, et päris täpset pilti saare edukaimatest ettevõtjatest see rivistus ei anna. Ühelt poolt Äripäeva TOP 10sse sattumine OÜ Berku Eritööd omanikule Urmas Berkmannile väikese üllatuse valmistas. Teisalt satuvad tema hinnangul TOP-i just need firmad, kel aasta varem kehvasti läinud – arvestatakse ju seda, kui palju firma käive ja kasum viimase aastaga kasvanud on. 20 aastat tagasi alustanud firma ehitab kanalisatsiooni-, vee- ja küttesüsteeme ning teeb kaevamistöid peaasjalikult Hiiumaal. Ettevõtte tänavused tööd olid suurelt jaolt seotud CO2 kvoodi müügist saadud rahaga ning Suuremõisa õpilaskodu ja maavalitsuse hoone juures tehtud tööd AS-i Riigi Kinnisvara tellimus. Berkmann on kindel, et järgmisel aastal ehitustegevus üle Eestimaa väheneb, sest kvoodiraha on realiseeritud ja uuest aastast kvoote enam tasuta ei saa. “Kvootide müügist saadud raha paiskas Eesti ehitusturule kolossaalse summa raha ja mehi tuli jälle tööle võtta. Kui see kraan nüüd kinni keeratakse, tuleb uus kukkumine,” võtab Berkmann tulevikuperspektiivi kokku. Roosiline see pole, sest tema ettevõte sõltub üksühele sellest, kui palju ehituses tööd on.

Torm tekitas hulga elektrikatkestusi

AS Elektrilevi elektrikatkestuste kaardilt selgub, et Hiiumaal oli reedel lumesaju ja tormi tõttu rikkelisi elektrikatkestusi kokku 101 alajaamas, elektrita jäi 774 majapidamist. Kõige rohkem katkestusi oli Põhja- ja Lääne-Hiiumaal, Kõpu ja Tahkuna poolsaarel. Laupäeval oli katkestusi veel 52 alajaamas ja elektrita 476 majapidamist. Viimased katkestused likvideeris võrguettevõte AS Elektrilevi pühapäevaks

Politsei kiitis Hiiumaa liiklejaid

Reedese päeva jooksul teavitati politseid ligi sajast liiklusõnnetusest, valdav osa neist juhtus keeruliste ilmastikuolude tõttu sõidukitega, millel all suverehvid. Suurem osa avariidest juhtus Tallinnas ja Harjumaal. Politsei pressiesindaja Hedy Tammeleht ütles, et võrreldes mandril juhtunuga on Hiiumaal olnud ikka väga rahulik aeg. “Vaid paar plekimõlkimist, kuid need pigem lohakusest tingitud, kui kuidagi libedusega seotud. Inimesed kannatada pole saanud. Politsei tahab siinkohal hoopis kõiki liiklejaid kiita ning tänada hoolika ning tee- ja ilmaolusid arvestava liikluskäitumise eest,” lisas Tammleht.

Koondisesse pääses kaks Hiiu võrkpallurit

Võrkpalli Eesti U-18 noortekoondisesse pääsesid Hiiumaa võrkpalliklubi U-16 Eesti meistritest kaks, Markus Uuskari ja Stefan Kaibald. Kolmas kandidaat Robin Valting jäi seekord veel välja. Uuskari ja Kaibald käisid katsetel eelmisel nädalal ning said esimesed mänguristsed juba sel nädalavahetusel, kui Bvanusegrupi poisid mängisid Tallinnas noorte Balti karikavõistlused võrkpallis.

Viskoosa spordiklubil kaks võidukat mängu peetud
Sel nädalavahetusel alanud saalihoki meistrivõistluste liigamängud viisid võistlustulle ka Viskoosa spordiklubi meeskonna. On ehk vara põhjapanevaid järeldusi teha, kuid algus on Viskoosa SK meeskonna jaoks paljutõotav: laupäeval võitsid viskoosakad Kristiine spordihallis tulemusega 9:8 Eesti maaülikooli spordiklubi II meeskonda, pühapäeval Sparta Team Automaailm II meeskonda 6:5. Pärast kaht mängu juhib esiliigat Viskoosa SK, kel kirjas kuus punkti, väravate suhe 15-13 ja ees veel seitse mängu. Viskoosa SK eestvedaja Artur Valk ütles, et hulk klubi noori mängijaid on nüüd jõudnud täiskasvanute meeskonda ja annavad seal tooni: “Selle üle on mul väga hea meel.”

Sügis on kokkuvõtete tegemise aeg ka spordis

“On saanud tavaks, et sügisel tehakse kergejõustiku suvehooajast kokkuvõtteid. Seekord analüüsisime koos kergejõustikutreener Toivo Pruuliga hiidlaste esinemisi,” kirjutab spordiveteran Lembit Sauer, kes annab Hiiu Lehes põhjaliku ülevaate lõppema hakkavast kergejõustikuaastast ning vaatab ka järgmise aasta võistluskalendrisse.

Saagem tuttavaks – uued koorijuhid

Hiiumaalt pürgib oma kooridega 2014. aasta üldlaulupeole koguni kolm uut koorijuhti. Nii palju uusi dirigente ja peaaegu et korraga pole Hiiumaa koorilaulumaastikule vist kunagi lisandunud. Tähelepanuväärne on ka see, et nende tulekuga lisandus kaks uut koori ja uue võimaluse sai 68 aastat tegutsenud naiskoor Heliko. Saagem siis tuttavaks: Liivi Arro ja Kärdla ühisgümnaasiumi mudilaskoor, Raili Schults ja Kärdla kammerkoor, Annely Veevo ja naiskoor Heliko.

Noortekogu uued juhid

Reedeõhtusel üldkoosolekul valis Hiiumaa noortekogule MTÜ Hiiumaa Ankur uue juhatuse. Uuest aastast hakkab noortekogu juhtima Käina gümnaasiumi abiturient Helen Tammeveski. Tema asetäitjaks valiti Tallinna pedagoogilise seminari üliõpilane Loore Kääramees. Senisest neljaliikmelisest juhatusest ei avaldanud keegi soovi jätkata, kuid noortekogu senine juht Hergo Tasuja otsustas jätkata juhatuse sekretärina. “Leian, et noortekogu vajab aeg-ajalt uusi tuuli ning värskeid mõtteid. Nõustusin juhatuses jätkama vaid seetõttu, et vajadusel nõu anda, ent sisuline töö jääb teistele,“ ütles Tasuja, kes valiti juhatuse esimeheks 2010. a alguses.

Tunnuslause võimalikele välisinvestoritele leitud

Välisinvestorite meelitamisel hakkab nüüdsest kaasa aitama tunnuslause “Hiiumaa – where time Works”, mille eestikeelne tõlgendus on: “Hiiumaa – siin aeg töötab”. SA Tuuru juhtaja Kristja Arunurm ja konusltant Ilmi Aksli selgitavad Hiiu Lehes, miks tunnuslause just selline sai ning miks sellist lauset 31 pakutu seas ei olnudki.