Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 26.10.2012 trüki 

Edukas ettevõtja: kodu Kärdlas, kontor põuetaskus

Mulluse aasta heade näitajatega lõpetanud Hiiumaa transpordiettevõtja Peeter Kondratjev juhib mandril tegutsevat ettevõtet Kärdlast. Tööd, jahutatud toiduainete jaotusvedu, teeb ettevõte kogu Tallinna linnas, Lääne- ja Ida-Virumaal, kaup tuleb Rakvere lihakombinaadist ja Tallegist. Kuigi Kondratjev peab ettevõtte juhina palju viibima ka Tallinnas, on tema elukoht siiski Kärdlas ja kontor, nagu ta ise ütleb, asub rinnataskus. “Enamiku ajast räägin telefoniga – juhin firmat ajuvähi hinnaga,” naljatas Kondratjev.

Põllumajandusminister Hiiumaal

Teisipäeval, 30. oktoobril on Hiiumaa visiidil põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Kell 9 hommikul algab Hiiu maavalitsuse saalis Kärdla Leigri väljak 5 ministriga kohtumine, kuhu on teretulnud kõik huvilised. Kell 11 avab minister Käina valla Vaemla külla rajatud tootearenduskeskuse, milles muuhulgas ka väike tapamaja.

Kährik varastas mobiiltelefoni ja kolis verandale

Laupäeva pärastlõunal said päästjad väljakutse Käina alevikus Mere tänaval elava Virve Maiveli juurde, kelle verandale oli ennast mugavalt sisse seadnud keskmist kasvu kährik. Perenaist ennast tol päeval kodus ei olnud. Küll aga jooksid majas ja hoovis ringi Maiveli lapselapsed, kes märkasid verandal õunakorvide juures istuvat kährikut. Algul lapsed ehmusid ja uudistasid looma eemalt. Hiljem proovisid nad kährikut ära ajada, ent viimasel polnud mõtteski minema hakata. Nii tuligi Maiveli tütrel Sirle Ullal päästekeskusesse helistada, sest tekkis kahtlus, et võib-olla on tegemist marutaudis loomaga. Päästjad reageerisid kiiresti ja püüdsid looma võrguga kinni. Päästja kirjeldusest selgus, et loom oli vigastatud, külg verine ja kõhu alt puudusid karvad. Sellest, mis edasi sai ja kuidas kährik Virve Maiveli mobiiltelefoni varastas, pikemalt Hiiu Lehes.

Kas hundid või koerad?

Hiljuti tuli teade, et Läänemaalt leitud hundikutsikad olid nn huntkoerad ehk hundi ja koera ristandid. Ka Hiiumaalt on tulnud signaale metsakutsude kummalise käitumise kohta ja küsitud kas lambaid murdsid ikka hundid või hoopis metsistunud koerad. Hiljuti kirjeldas Kõpu poolsaarel Ojaküla lähedal metsas puid langetanud harvesteri juht, kuidas noor hunt tükk aega ajas taga laasitavate puude latvu ega lahkunud kuigi kaugele ka kõva kolistamise peale. Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse ulukiseire osakonna juhataja Peep Männil ütles, et kõik tänavu Hiiumaal murtud lammaste haavadelt võetud süljeproovid kogutakse kokku hilissügisel ja analüüsitakse järgmisel aastal. “Praegu ei ole mitte mingi sugust alust arvata, et Hiiumaal elavad loomad oleksid ristandid. Möödunud aastal kütitud isendid olid ka hundid mis hundid,” kinnitas Männil. Ta lisas, et noored hundid võivadki olla väga uudishimulikud ja julged. Seda just siis, kui vanemad on kusagil eemal.

Koostöökogu jagab LEADER toetusi jaanuaris

Teisipäeval otsustas MTÜ Hiidlaste Koostöökogu üldkoosolek, millised toetusmeetmed ja kui suures mahus avanevad järgmises, ühtlasi ka selle perioodi viimases taotlusvoorus. Jaanuaris avaneb neli meedet. Meetmest 1 ehk ühistegevuse toetusmeetmest on jagada 60 000 eurot, meetmest 3 ehk väikeettevõtjate toetusmeetmest 59 365 eurot, meetmest 5 ehk kohaturunduse meetmest 50 000 eurot ning meetmest 6 ehk investeeringutoetuste meetmes 100 000 eurot. Otsustatud on ka see, et meetmed sulguvad 30. jaanuaril.

Noored sõlmivad koostöölepingu maavalitsusega

Hiiu maavalitsus ja Hiiumaa Noortekogu Ankur sõlmivad täna, maakonna esimesel noorsootöö tunnustamisüritusel koostöölepingu. Lepingu, mis samuti kannab järjekorranumbrit üks, allkirjastavad Hiiu maavanem Riho Rahuoja ja noortekogu esimees Hergo Tasuja. Lepingu sisuks on kahe organisatsiooni ühistegevus noortekogu arendamisel ja maakonna arengustrateegia eesmärkide täitmisel.

MTA kontrollis 50 hiidlast

Eelmisel nädalal võttis maksu- ja tolliamet ühendust maksumaksjatega, kes ei olnud veel oma 2011. aasta tuludeklaratsiooni esitanud või olid jätnud tuludeklaratsioonis mingid tulud deklareerimata. MTA pressiesindaja Kaia-Liisa Kallase andmetel võttis amet Hiiu maakonnas ühendust 50 inimesega. Neist 17 ei olnud veel oma tuludeklaratsiooni esitanud. Mullu oli Hiiu maakonnas tuludeklaratsioonide järelkontrollis 86 isikut, kellest 41 oli deklaratsioon veel esitamata. Seega on kontrollitavate arv Hiiumaal mullusega võrreldes vähenenud üle 40 protsendi.

Riigikogu korvpallurid võitsid

Teisipäeval mängis riigikogu meeskond Kärdlas kohaliku võistkonnaga korvpalli ja võitis 55:51. Korvpallilahing Kärdla ühisgümnaasiumi võimlas algas vaoshoitult. Hiidlasi oli küll mängijate rivis rohkem, aga riigikogulased täis võitlusvaimu. Mängu edenedes kasvas hasart, kogunes visatud korve ja märgatavalt tuli juurde kaasaelajaid. Kulminatsiooniks oli viimase geimi kolmandal minutil hiidlaste visatud viigiseis 47:47, kuid kohtumine lõppes siiski riigikogulaste võiduga. Riigikogu liige Indrek Saar ütles pärast mängu, et nüüd ta sai teada, et kõik on võimalik: “Nähes meie vastas mänginud eri vanuses liikmetest koosnenud võistkonda ei arvanud ma, et mäng tuleb nii tasavägine.” Mängu kohtunik ja Hiiumaa korvpalliklubi Askus treener Mati Kiiver ütles, et hasarti oli riigikogu poolt rohkem ja “hiidlased ei saa ju kohe vedama”. Pärast mängu mindi sõbralikult sauna Hiiu saare regionaalarengut arutama.

Käina kooliteater tuli festivalilt Karuga

Üleriigilisel kooliteatrite festivalil Väike Lava antakse igal aastal välja kolm väikest ja kolm suurt karu-auhinda. Festivali kõige ihaldatuma auhinna – Suure Karu-Karoliine sai Käina kooliteatri trupp. Þürii esimehelt Ivo Eensalult sai preemia näitlejapotentsiaali tärkamise eest trupi liige Jan Arnar Saarna, kes lisaks sai ka eripreemia Villemi rolli eest. Eripreemia Siili osatäitmise eest teenis teine trupi liige Miina Sooster ja lavastamise eripreemia lavastaja Tiia Korv.