Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 02.10.2012 trüki 

Hiiumaa perearstid ja -õed toetavad streikijaid, haigla töötajad ei streigi

Eile algas Hiiumaal perearstide toetusaktsioon meditsiinitöötajate streigile. “Haigeid võetakse vastu neli tundi, see on nii palju, kui haigekassa perearstidelt teenust ostab ja lepingus on sätestatud,” selgitas dr Lia Prigoda, kes on Hiiumaa perearstide esindaja Eesti arstide liidus. Ta põhjendas toetusaktsioonis osalemist sellega, et arstid töötavad ülekoormusega ja teevad ka palju tasustamata tööd. Samas toetavad Hiiumaa perearstid ka hooldajate ja õdede palganõudmisi. Eesti õdede liidu president Ester Pruuden ütles, et tema andmetel Hiiumaa haigla õed toetusaktsioonis ei osale. Liidu Hiiumaa piirkonna juht Margarita Vasar ütles, et see info pole päris täpne, kuna tema siiski osaleb ja on valmis huvi korral tervishoiutöötajate nõudmisi patsientidele selgitama. Vasar on ainus liidu liige, kes töötab Hiiumaa haiglas. Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik on varem Hiiu Lehele öelnud, et Hiiumaa haigla arstid ei ole streigist kaasatud ja igapäevane töö jätkub plaanipäraselt

Jahiseaduse eelnõu uuele ringile, jahikeeluala kasvab

Kooskõlastusringil olev jahiseadus jäi põllumajandusministeeriumis toppama. Kuni see pole riigikogus vastu võetud, ei saa Hiiumaal jahti pidada kolmel ja poolel tuhandel hektaril – nii suurel maa-alal on praegu kehtiva jahiseadusega rahulolematud saare maaomanikud keelustanud jahipidamise. Hiiumaa turismitalupidaja, metsa- ja jahimees Kalle Laid ütles, et millalgi tuleb uus jahiseadus ikkagi valmis teha: “Praegu tegutseme seaduse järgi, mis lähtus vanast vene ajast. Ammu on meil aga Eesti riik ja uut jahiseadust on väga vaja.” Laid leiab, et tehtagu seadus hästi või halvasti, aga eelnõu tuleb kooskõlastada, sest siis on alus, kust uuesti pihta hakata. Hiiumaa metsaseltsi juht Aira Toss lisas, et sel aastal on Hiiumaal 3577 hektaril jahipidamine maaomanike poolt keelustatud. “Tegemist on maaomanikega, kes ei ole rahul praegu kehtiva jahiseadusega,” selgitas Toss. Ta tõdes, et kahjuks ei ole kehtiva jahiseaduse raames omanikul muud võimalust olukorra muutmiseks kui jaht oma maal lihtsalt keelata.

Poolsada õpilast koolides vähem

Hiiu maavalitsuse andmetel õppis tänavu 25. septembri seisuga Hiiumaa üldhariduskoolides sh ka kaugõppes 944 õpilast. See on 53 õpilast vähem kui mullu, mil saare üldhariduskoolide õpilaste arv langes esmakordselt alla tuhande – 997 õpilaseni.

Oktoober – Hiiumaa jaoks ohtlik kuu

Sellise pealkirja all heidab meie lähiajaloole pilgu Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand. Selgub, et Hiiu saart on tabanud sõjasündmused just oktoobrikuus: 12.-21. oktoober 1917, 20. oktoober 1939, 12. oktoober 1941, 2.-3. oktoober 1944 – artiklist selgub, miks need kuupäevad on olnud Hiiumaale saatuslikud. “Nii võiksimegi hiidlaslikus huumorivõtmes lugeda oktoobrit Hiiumaale ohtlikuks ajaks kui need sündmused poleks nii kurvad olnud,” ütleb Selirand ja annab ülevaate, millised just ja millal. “Jääb loota, et ajalugu ennast enam kunagi nii karmilt ei korda,” võtab autor kokku.

Trikiramp sõideti turvaliselt sisse

Laupäevast saavad noored rulatajad oma osavust proovida värskelt remonditud rularambil, mis leidnud uue koha Kärdla noortekeskuse kõrval. Kümme aastat tagasi Round Table Eesti Kärdla klubi abiga soetatud rularamp toodi Mängude maja juurest noortekeskuse kõrvale ja uuendati. Rularambi avamispäeval õpetasid kogemustega noored, kuidas rambil sõita rula, tõukeratta ja trikiratta ehk BMX-iga. Kärdla avatud noortekeskuse noortejuht Ulvi Sedrik rääkis, et noored ise aitasid neid juhendajate otsimisel ning et n-ö noorelt-noorele õpe oli neile, kes seekord rambi ääres uudistasid, enim meele järele.

Kaks hiidlast jalgpalli EM koondisse

Neljapäeval Itaalias algaval amatööride jalgpalli EM-valikturniiril jookseb Eesti koondise särgis platsile vähemalt üks Kärdla linnameeskonna (LM) mängija. Eesti koondis selgub UEFA Regions Cup`iks madalamate ehk teise kuni neljanda liiga võistkondadele korraldatava nn väikeste karikavõistluste tulemusena. Tänavu esindab Eestit sel võistlusel Lääne-Eesti regiooni ühendmeeskond, kuhu Eesti koondise peatreener Gert Olesk valis ka kaks Kärdla LM mängijat: keskkaitsja Janno Johansoni ja poolkaitsja Tõnis Koppeli. Koppel, kes on kolmanda liiga läänetsoonis edukamaid väravalööjaid 18 tabamusega, arvas, et koondisekutse sai ta just selle hooaja resultatiivsete esituste eest. Teine valituks osutunud mängumees, Johanson, ei saa suure tõenäosusega koondisega liituda, sest peab sel nädalal Eesti kaitseväe arstliku komisjoni ette astuma. Pühapäevase info kohaselt antud turniir sealt puudumiseks mõjuv põhjus ei ole.

Astrid Nõlvak: õppimine hoiab Eesti vaimu erksa

Nii ütleb tänavune Hiiumaa aasta õppija Astrid Nõlvak (32) konkurssi korraldava ETKA Andras veebilehel. Nõlvak, kes on Käina Kaunite Kunstide kooli õpetaja, on üle kümne aasta tegutsenud pärimusmuusikuna ja korraldanud kõikvõimalikke muusikaga seotud ettevõtmisi. Nii tundus enesetäiendus ettevõtluse alal talle täiesti teemakohasena. “Nautisin Hiiumaa ametikoolis väikeettevõtluse erialal õppimist väga,” ütles Nõlvak. Teist aastat saab aadressil www.andras.ee anda hääle, et valida maakondade aasta õppijate seast rahva lemmik. Hääletamine lõppeb 8. oktoobril üks minut enne südaööd.

Koolitaja: Otsime koos Hiiumaa Nokiat

Novembris saab maakondlikus arendus- ja koolituskeskuses Tuuru osaleda Hiiumaa juurtega lektori Guido Paomehe koolitusel. Õppima kutsutakse neid, kes tunnevad, et kontroll oma tegevuste üle libiseb käest ja motivatsioon kipub kaduma. Hiiu Lehe reporter Jaanus Kõrv uuris kui õpihimulised hiidlased on? Guido Paomees: “Hiiumaal olen seni teinud vaid kaks etteastet, mis pole tegelikult olnud koolitused selle klassikalises mõttes. Kuid paar “palli” on õhus ja loodan, et saame koos edasi minna. Selge, et senine kogemus ei anna õiget pilti täiskasvanud hiidlaste õpihuvist, kuid kogemus on positiivne ja ootan põnevusega järgmist korda. Seni on tagasiside nii osalejate kui nende tuttavate, seega ka minu tuttavate, poolt olnud hea.” Paomehe kolm nõuannet hiidlastele on leida koos arutledes see õige Hiiumaa Nokia, et jätkuks julgust enda mugavustsoonist välja tulla ning sihipäraselt üheskoos tegutseda.