Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 28.09.2012 trüki 

Esimesena tomograafist unistanud neuroloog tegi ka esimese uuringu

Neuroloog Toomas Toomsoo, kes aastaid tagasi tuli noore praktikandina esimest korda Hiiumaale, siinsesse haiglasse, tegi tomograafi pidulikul avapäeval sellega ka esimese uuringu. “Mul on täna imeline tunne – siis olid sel kohal, kus me praegu seisame, ainult kraavid ja tehti remonti, nüüd, seitseteist aastat hiljem aga on Hiiumaa haiglal tomograaf,” ütles Toomsoo avamispeole kogunenutele. Haigla peaarst Gennadi Aavik ütles, et just Toomsoo oli see, kes unistas juba paar aastat enne, kui tomograafi jaoks annetuste kogumine alguse asi, et see seade peaks meretaguse saare haiglas olema. Peaarst tunnistas, et tema tollal ei uskunud, et nii kalli seadme soetamine annetuste toel võimalik oleks.

Rääkisid toimetuse “tooli külge kinni”

Hiiumaa haigla kompuutertomograafi heaks annetusi kogunud ETV heategevussaate Jõulutunnel saatejuht Margus Saar tomograafi avamisel: “Vilma Tikerpuu ja Reet Kokovkin tulid saate korraldajatega kohtuma ning rääkisid meid “tooli külge kinni”. Meile meeldis, et üks kogukond tahab endale tähelepanu, et nad on erilises positsioonis, mere taga, Tallinna poolt vaadates.- - - Ma tänan veelkord kõiki 24 500 helistajat, kes annetasid kokku 2 miljonit krooni. Arvan, et Hiiumaa kõnetas neid. Meie tahtsime teada anda, et elu on ka mujal kui keskustes. Tahtsime upitada üht kogukonda, kes oma heaolu eest võitleb ja tahaksid olla täiel rinnal õnnelikud oma kodus. Mäletate, kuidas Mihkel Oviir ütles Jõulutunneli saates, et kalleid seadmeid on Eesti haiglates liiga palju, kuid lisas lõppu, et ka nende perekond annetas Hiiumaa heaks. See iseloomustab teie erilist seisu kõige paremini.”

Suuremõisa lossi kahesajandi suurremont

Nii suurt remonti kui tänavu, pole ühes Eesti kauneimas barokkmõisas, 18. sajandi keskel ehitatud Suuremõisa lossis tehtud paarsada aastat. Lossis tegutseva Hiiumaa ametikooli direktor Ülo Kikas tänas väikesel pidulikul koosviibimisel ehitajaid ja restaureerijaid ning teisi asjaosalisi. Peol oli kohal ka nõukogudeajal Putkaste sovhoostehnikumina tegutsenud kooli esimene direktor Tiit Tammaru. Juhuse tahtel möödus just samal päeval 35 aastat ajast, mil ta kooli tööle tuli. Tammaru ütles, et nõukogudeajal ei tehtud hoonele ühtki suurremonti, kuid pidevalt, igal aastal sanitaarremonti. Ta rõõmustas lossi kordategemise üle, kuid samas leidis, et temale meeldinuks rohkem, kui õpilastel olnuks kasutada kaasaegsed, avarad, valged ja soojad kooliruumid. “See, et kool ikkagi lossi jäi, oli terve maakonna soov ja kompromiss, aga mulle tundub, et siin majas on külmem ja kõledam. Mulle meeldisid rohkem uue õppehoone suurte akendega valged soojad ja avarad ruumid,” ütles endine koolijuht. Samas tunnistas ta, et veel hullem oleks olnud kui loss jäänuks kasutuseta lagunema või läinuks eraomandisse.

Hiiu naine esitas saarlastele valeandmeid

“Laupäevases Meie Maa leheloos “Hätta sattunud perekond palub rahalist abi” kirjeldasime Silvi Kimberi muret oma poja Märt Maiveli ja ta pere raske majandusliku seisu pärast, kirjutab ajakirjanik Veljo Kuivjõgi. “Silvi väitis, et on Kaarma valla elanik ja ajutiselt aitab Hiiumaal oma vennal kartuleid võtta. Tema jutt Meie Maa toimetusse helistamisel oli nii veenev, et pidasime saarlase aitamist leheloo kirjutamisega oluliseks. Hiiumaalt saime aga teada, et Silvi Kimber on liigutavaid lugusid rääkinud juba pea kaheksa aastat.” Ajaleht leiab, et tegemist võib olla reaalsust mittetäielikult tajuva inimesega, kes oma poega aidata soovib ja võimaluste piires aitabki, aga sellisest veidrast rahaküsimise loost kaotavad kõige enam need, kellel tõepoolest abi vaja.

Aviesil tuhatkond reisijat vähem

Lennufirma Avies AS teenindas sel suvel Kärdla-Tallinna liinil 2528 reisijat. See on umbes kolmandiku võrra vähem kui mullu, mil veeti 3707 reisijat. Kärdla ja Tallinna vahelisel lennuliinil toimus edasi-tagasi reise tänavu suvel peaaegu sama palju kui mullu. Reisijate arvu langus tuleneb sellest, et suure osa reisidest tegi Avies lepingus ette nähtud 18kohalise lennuki asemel kaheksakohalisega. Tänavune on viimase seitsme aasta suvede kõige kehvem tulemus.

Algab ühisjaht sõralistele

Esmaspäeval, 1. oktoobril algab ühisjaht sõralistele. See tähendab, et põtradele, metssigadele, punahirvedele ja metskitsedele võib pidada nii ajujahti kui jahti jahikoeraga. Hiiumaal on vastavalt keskkonnaameti määrusele lubatud küttida maksimaalselt 170 põtra, minimaalselt 550 metssiga ja 200 punahirve. Kuni 30. septembrini kehtib ka üks hundilaskmise luba.

Tihe aasta tõi orienteerumisradadele uusi spordisõpru

Hiiumaa orienteerumisklubi (HOK) korraldas aasta jooksul 11 orienteerumisvõistlust. Suurim neist oli mai lõpus Kõpus toimunud rahvusvaheline kahepäevane Kalevi Suvejooks (pildil), kus oli 206 osavõtjat. Hiiumaa 51. karikavõistlus oli tänavugi rahvusvaheline, stardis oli 65 võistlejat, nende hulgas külalisvõistlejad Soome erinevatest klubidest. Neljapäevaõhtuseid võistlusi ehk neljapäevakuid korraldas klubi 21 korral. Keskmiselt osales igal neljapäevakul 58 inimest, mis on võrreldes eelmiste aastatega tunduvalt suurem arv.

Tantsuõpetaja peab aegajalt saama end õnnelikuks tantsida

Hiiumaa rahvakultuurispetsialist ja rahvatantsuõpetaja Helle-Mare Kõmmus pälvis tänavuse rahvatantsijate väärikaima preemia, Ullo Toomi nimelise stipendiumi. Hiiu Leht uuris, kust saab väsimatu tantsuõpetaja nõnda palju energiat ja heitis pilgu tema töödele-tegemistele. Kõmmusel on palju huvitavaid hobisid, kuid aeg-ajalt peab ta saama end välja tantsida. “Siis olen ma õnnelik,” ütleb see tark ja tegus hiiu naine. Pikka intervjuud saab lugeda Hiiu Lehe paberväljaandest.

Ave Alavainu üllitise üllatuspealkiri

Luuletaja Ave Alavainu tähistab 4. oktoobril kell 13 “Ave Vitas!” oma 70. sünnipäeva uue üllitisega, mis valminud koostöös Eesti disainerite liidu esinaise Ilona Gurjanovaga. Millist pealkirja allpool nimetatud kümnest hakkab üllitis kandma, selgub kohapeal ja tuleb poetessile endalegi üllatusena: Ribariimid, Joonlaused, Sirgluule, Ribavallatused, Sirgsalmid, Ribaluule, Servasalmid, Sirgjoonlaused, Ribaread, Joolala laulud.

Kodukant peab mihklilaata

Mihklipäeval, 29. septembril tähistatakse sügislaada ja külade päevaga Kodukant Hiiumaa kümnendat sünnipäeva. Kärdlas Villalao juures avatud laat kestab kella 10–16ni. Hiiumaa külade päev algab kell 11 külaliikumise esindajate, maavanema ja Kärdla linnapea tervitustega. Päeva juhib Õie Laksberg. Samas esitletakse trükisooja kogumikku “Hiiumaa Kodukant ajast aega” ja külaseltside voldikut. Fotostendid esitlevad tänavusi avatud külaväravaid Kõpus ja Kassaris.

Hiiu Lehe Nädalalõpp: 400 aastat Taani rüüsteretkest Hiiumaale

Tänavu möödub 400 aastat Taani relvasalkade tungimisest Hiiumaale. “Sõja käigus peeti Taani ja Rootsi sõjameeste vahel ka saare ajaloo üks verisemaid lahinguid. Taani väed ründasid Hiiumaad aastail 1611–1613 toimunud Kalmari sõjas vähemalt kahel korral. Kuna tollane sõjategevus räsis eelkõige Lääne-Eesti saari, pole Eesti ajaloolased selle teema vastu eriti huvi tundnud,” kirjutab Hiiumaa muuseumi teadur Kalev Kask.

Hiiu Lehe arvamuskülg: Parvlaevad sõitku kiiremini!

“Oleme ju harjunud sellega, et palgad peavad tõusma, järelikult tõusevad ka kulutused. Aga järske hinnatõuse teha ei tohi. Seetõttu majandusinimesena arvan, et parvlaevapileti hinnatõus on paratamatus. Viga tehti aga sellega, et viis aastat hoiti hinnatõusu kinni,” kirjutab HTÜ Tootmine OÜ juhataja Agu Kohari ja leiab, et piletihinda võiks tõsta, aga laev hakaku sõitma kiiremini.