Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 14.09.2012 trüki 

Evelin Ilves vaimustus revolutsioonilisest koolikokast

Teisipäeval Kõrgessaare valla Lauka põhikooli külastanud Evelin Ilves sattus vaimustusse Lauka koolisöökla koka Aimi Aromatova uuest algatusest ja oskustest. Esimene leedi sõi koos õpilastega koolisööklas lõunat ning kiitis pakutud peedisuppi. Aimi Aromatova teatas, et supi retsept on lihtne: “Kõrgessaare valla peet, Kõrgessaare valla porgand, Kõrgessaare valla kapsas ja maitseroheline ning Suuremõisa kartul – kõik on hiiumaine.” “Tulimegi vaatama ja näpuga katsuma kokka, kes viis läbi kohalike toiduainete kasutamise revolutsiooni,” selgitas Ilves. “Kõik ütlevad suurtes linnades, eriti Tallinnas, et see ei ole ju võimalik – osta kohalikku toorainet ja sellega majandada, et see kõik on liiga keeruline ja nõuab liiga palju tööd,” lisas ta. Aromatova vastas, et keerulist pole midagi, ehkki natuke tuleb tööd juurde küll. “Lihtsam muidugi on tellida hulgilaost, kust sulle tuuakse kott kohale, ei ole vaja iga väikest kogust kaaluda ja müügiakti kirjutada, aga kui sa oled oma maa patrioot, siis teed selle ära,” nentis kokk. Koos Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuuga otsis Aromatova aasta algul huvilised vallaelanikud, kes oleks nõus lasteaia- ja koolisööklale aed- ja köögivilju kasvatama. Nende inimestega on kokal sõlmitud suusõnalised lepingud ja välja pakutud ka orienteeruvad hinnad. Odavamaks koolitoit seetõttu ei läinud, kuid kokk on veendunud, et tervislikumaks ja maitsvamaks küll. Idee selleks sai ta ühel rahvusvahelise LEADER projekti õppekäigul Prantsusmaale Val de Loire.

Enim kallineb Hiiumaa liini reisijapilet

Kui ministeeriumi kavandatud parvlaevapiletite hinnatõus teoks saab, kallineb kõige rohkem – 36,7 protsenti – reisijapileti hind Rohuküla-Heltermaa liinil. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis kooskõlastusringile määruse eelnõu, mille jõustudes tõuseks parvlaevaliinidel piletihind 2013. a veebruarist keskmiselt veerandi võrra. Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et pakutud hinnatõus on liiga suur ning kooskõlastusringil oleva määrusega püütakse kogu üleveo kallinemise kulu panna klientide õlule. Määruse saatmine kooskõlastuseks sellisel kujul oli maavanema jaoks suur üllatus: “Paneb nördima asjaolu, et maavanem saab kavandatavast hinnatõusust teada ajalehe vahendusel. Koostööpartnerite puhul nii ei käituta,” nentis Rahuoja. Eelnõu järgi maksaks Rohuküla-Heltermaa liinil täispilet 2,56 euro asemel edaspidi 3,50 ning sõiduauto pilet 7,67 asemel 9 eurot. Kõige rohkem – 36,7 protsenti – kasvabki reisijapileti hind just sel liinil. Samas tõuseb antud liinil võrreldes teistega kõige vähem, 17,3 protsenti, sõiduauto üleveo hind. Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et sellisele eelnõule ta kooskõlastust ei anna ning kujundab oma seisukohad koos Saare maavanema Kaido Kaasikuga esmaspäevaks.

Vaemla mõisa park jääbki tänavu niitmata

Hädasti hooldamist vajav Vaemla mõisa park on tänavu seisnud niitmata ja sel aastal ei ole plaaniski seda korrastada. Hiiumaa keskkonnaameti maahoolduse spetsialisti Kaie Sarve sõnul kasutab keskkonnaamet juba paar aastat looduskaitse all olevate objektide hooldustööde määramiseks hindepallide süsteemi, mille alusel RMK töid teeb. Vaemla mõisa parki hinnati 14 palliga, mis on hooldustööde tegemiseks ühe palli võrra madalam hinne. Objektidele, mis said hindeks 15 palli, määrati korrapärased hooldustööd. Kuna nimetatud pargi hinne oli madalam, hooldatakse seda nüüd iga kolme aasta tagant ning park saab korrastatud järgmisel aastal.

Šarkovski: seisan ka Eesti huvide eest

17 aastat Kärdla lennujaama juhtinud ja ligi kolm aastat tagasi selt ametikohalt lahkunud Stanislav Šarkovski õpib praegu Luxemburgis Eurokontrollis õhuliikluse korraldamist st sama ala, mida kunagi Leningradi lennuakadeemias. Kahe aastaga on ta läbinud 15 kursust. “See on põnev ja huvitav, täpselt minu eriala, nii, et olen jäänud oma liistude juurde,” ütles Šarkovski, kelle tööandjaks on Läti riiklik lennundusjärelvalve amet. Kahe Eurokontrolli lennuohutus- ja lennuliiklusprogrammi eestvedaja on transpordivolinik Siim Kallas. Šarkovski ütles, et tema kohalolu on selge boonus ka Eestile, kuna Läti kuulub Eurokontrolli liikmete hulka, Eesti aga kahjuks mitte.

Üllatuskülaline üllatas külalisi

Teisipäeval Lauka kooli külastanud Evelin Ilves kohtus Lauka jahimajas ka LEADER tegevusgruppide esindajatega, kes olid tulnud Inglismaalt ja Prantsusmaalt tutvuma siinsete projektidega. Õppereisil olid kaugete külaliste saatjateks projektijuht Ly Kaups ja LEADER tegevuskeskuse juhataja Reet Kokovkin. Kaups rääkis, millist elevust tekitas kui külalistele teatati, et kümnekonna minuti pärast seisab ees kohtumine Eesti presidendi abikaasaga Külalistele selgitas Evelin Ilves, miks ta pühendab nii palju tähelepanu koolisööklatele ja tervislikule koolitoidule ning rääkis sellest, mida nägi Lauka koolisööklas. Ilves rääkis ka Michelle Obama murest, et üles on kasvanud terve generatsioon ameeriklasi, kes ei oska üldse kodus süüa teha ning kelle majapidamises pole köökigi. “Erinevalt paljude suurlinnade elanikest, on Eesti inimestel veel õnneks alles oskus ise endale toitu kasvatada ja valmistada,” märkis Ilves rahulolevalt. Külalised saabusid Hiiumaale pühapäeval ja veetsid siin kaks päeva. Kolmapäeval viis praam nad Saaremaale tutvuma sealsete LEADER projektidega. Naabersaarel peeti ka rahvusvahelise projekti Sirguvad söögisellid (Growing Gastronauts) kohtumine.

Ave Alavainu juubelipeod algasid

Neljapäeval tänas keskuse Ave Vita! perenaine Ave Alavainu luuleõhtuga neid, kes annetasid raha keskuse hoone veranda remondiks ning avas sellega ühtlasi ka “oma juubelipidude sarja”. Saalitäis huvilisi kuulas luulekava, mille esitas Ave Alavainu luule austaja Iiris Saluri. Luuleridade vahele esitas flöödiviise Martin Uudevald. Neljapäeval, 4. oktoobril tähistab luuletaja Ave Alavainu 70. sünnipäeva.

Kunstnik: Tegelen sellega, mis meeldib

Tenno Pent Sooster (55) on Iisraelis animaatorina leiba teeniv kunstnik, kes sel sügisel avas Hiiumaa muuseumis graafikanäituse, mille piltidel sibab ringi suur hulk putukaid. Andekas kunstniku näitust saab Hiiumaa muuseumi Pikas majas näha 1. oktoobrini. Uurisime, miks on näitusel nii palju mutukaid. “Kõik see on pärit lapsepõlvest. Kui ma näitust ette valmistasin, mõistsin täiesti selgelt, et minu huvi sitikate vastu on pärit lapsepõlvest, ajast mille veetsin Eestis. Kui ma olin päris väike, sõitsin ma tihti oma vanaema õe Sinaida juurde ja elasin mõne kuu kaupa Hellamaa külakeses. Majake oli metsa sees ja lähimate lasteni oli viis kilomeetrit jalgsi minna, seepärast veetsin palju aega metsaveerel, kus püüdsin liblikaid ja rohutirtse, oja ääres kiile, ja uurisin neid kõiki tundide kaupa. Ma ei mäleta, et oleksin neid tollal üles joonistanud, aga näituse järgi otsustades, salvestus see aeg sügavale mu mällu.” Pikk intervjuu Hiiu Lehe paberväljandes.

HIIU LEHE NÄDALALÕPULISAS:

Kadi Laid esitles oma esimest raamatut

Teisipäeval esitles Hiiu Lehe toimetaja Kadi Laid raamatut “55 aastat Hiiumaa võrkpalliturniiri Raamatuke sai valmis juulis, juubelinumbriga turniiri toimumisajaks, nüüd võttis autor Kärdla linnaraamatukogusse tulnud kümnekonna kuulaja ees tehtu kokku ja nautis kiidusõnu. “Võrkpallinimesed võiksid tunda end ülessetõstetuna, sest sellise töö valmistegemine on ikka väga meeldiv nähtus,” ütles “Hiiumaa elav spordimälu” Lembit Sauer. Hiiumaa Selveri juhataja Ülle Vann, kunagine kõva võrkpallur, rääkis, kui palju rõõmu on teinud, kui kellelgi õnnestub leida raamatust oma nimi ning meenuvad kunagised turniirid. Ene Mänd, kes aastaid turniiri korraldanud ja olnud ka palju kordi turniiri parim võrkpallur, ütles, et autoril on nüüd töö selge ning kuna osa asju jäi ka kajastamata, võiks ta olemasoleva materjali põhjal ette võtta ühe Hiiumaa võrkpalliturniini teemalise ajaloonäituse koostamise. Turniiri praeguse peakorraldaja, Hiiu Lehe toimetuse poolt oli šampuselaud, tänutäheks turniiri korraldajatele lilled ja kolm tasuta võrkpallitrükist, kuhu autorilt kohe autogrammi küsida sai.

“Kiiksuga” jalgpallilahingut vilistas Kärdla linnapea

Esmaspäeval pidasid Kärdla staadionil vägeva jalgpallilahingu Naiskodukaitse Lääne ringkonna naised ja Päästeameti mehed. Tõe ja õigluse eest seisis hea peakohtunik, Kärdla linnapea Georg Linkov. Meestele väljakutse esitanud naised olid tublid. Isegi kui nende füüsiline vorm oli viletsam, ei näidatud seda välja, vaid võideldi iga palli pärast lõpuni. Ning oh üllatust, naiskodukaitsjad lõidki kaks võiduväravat ja kuigi päästemehed said palli väravapostide vahele viis korda, oli tegelikuks võitjaks siiski jalgpall.

Küla Karla kirjutab miks majanduse ministeerjum tuleb Kärdla tuua.