Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 03.09.2012 trüki 

Hiiumaa aasta õpetaja 2012 Timo Lige

Tänavu valiti aasta õpetajaks Kärdla ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja ja koorijuht Timo Lige. Sõrul peetud Hiiumaa haridustöötajate kokkusaamisel andis Ligele tänukirja ja aasta õpetaja tiitli üle Hiiu maavanem Riho Rahuoja. Õpetaja Lige ütles laupäeval Kärdla kooliaasta avaaktusel, et ilma tublide õpilasteta ei saavuta õpetaja mitte midagi. Hiiu Lehele ütles ta, et kooli direktor on andnud talle vabad käed ja tänu sellele saab ta oma ainele läheneda loominguliselt.

“Ere, kiire ja elitaarne” toodi kohale

Eile keskpäevaks tõid Hiiu Autotransi punane rekka ja autojuht Matis Rõmmel Kärdla haigla juurde paaritonnise koorma – saabus kauaoodatud kompuutertomograaf, mille nime Bright Speed Elite võiks ehk tõlkida kui “ere, kiire ja elitaarne”. Seadistaja Peep Kilgi koos abilistega alustas kohe tomograafi kokkuseadmist. Seade on toodetud USAs ja see võimaldab luua 0,6 mm kihtide kaupa inimkeha ruumilise kujutise. Eriti hästi “näeb” masin tihedaid kudesid, luid. “Sellega paranevad oluliselt meie diagnostikavõimalused,” kinnitas haigla peaarst Gennadi Aavik. Kõik huvilised saavad tomograafi oma silmaga näha kolmapäeval, 19. septembril ja neljapäeval 20. septembril mõlemal päeval kell 14–16. Seadme pidulik avamine on teisipäeval, 25. septembril.

“Elektrihinna tõusust pole pääsu”

Nii kinnitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturu talituse juhataja Jako Reinaste, kes Hiiu maavalitsuses käis avanevat elektriturgu hiidlastele tutvustamas. Järgmisest aastast avaneb võimalus valida sobiv elektrimüüja erinevate pakkujate ja hinnapakettide hulgast. Samas pole elektrimüüja valimine kohustus, vaid võimalus. Mida, kuidas, kui palju ja mis ajast – nendele küsimustele Reinaste Hiiu Lehe veergudel vastabki.

Tarbija võib veefiltri ostust keelduda

Tarbijakaitseameti andmetel tegelevad veepuhastussüsteemide müügiga ettevõtted Veekvaliteet OÜ ja Kvaliteetvesi OÜ, käies neid elanike kodudes pakkumas. Nad püüavad tarbijate eluruumidesse siseneda erinevatel ettekäänetel, näiteks kraanivee kvaliteedi kontrollimiseks. Elanikele pakutakse seejärel veefiltri või -puhastussüsteemi paigaldamist, mis maksab sadu eurosid. Tarbijakaitseamet hoiatab, et kuigi seaduse järgi on tarbijal õigus koduuksemüügi puhul lepingu üle järele mõelda ja sellest 14 päeva jooksul ilma põhjendusi esitamata loobuda, kuid nimetatud firmade puhul kaubast loobumine ja makstud raha tagasisaamine osutuda keeruliseks. Amet teatab, et nimetatud firmade esindajaid ei pea inimesed oma eluruumidesse laskma ja neilt tooteid ostma.

Brutokuupalk kasvas aastaga enim Hiiumaal

Statistikaameti neljapäeval avaldatud andmeil kasvas teise kvartali keskmine brutokuupalk maakonniti aastaga enim Hiiumaal 13,2 protsenti 787 euroni. Sellega oli Hiiumaa maakondadest keskmise brutopalga suuruselt Harjumaa (1008 eurot) ja Tartumaa (867 eurot) järel kolmas. Teise kvartali keskmine brutopalk kasvas aastaga kõigis maakondades. Kiire oli kasv ka Lääne-Virumaal 12 protsenti 763 euroni, mujal vähem,

Kaks noormeest ehitasid suvega aeropaadi

18aastane Elvis Laasik ja 15aastane Karl Rikkonen hakkasid jaaniajal ehitama alust, millega merele minna. “Meri on lähedal, tõmbab ligi, tahaks sõita,” selgitas Elvis Laasik. Noormees rääkis, et paadi alusidee said nad filmis Miami Vice nähtust, kuid täpselt pole nad midagi kopeerinud. Kuna valmisjooniseid kusagilt võtta polnud, siis joonestasid ja arvutasid nad paadi ise. Nüüd tahtsid noormehed ära katsetada, kas ikka tasus suvi otsa töökojas nokitseda. Selleks, et erilist paati merele viia pidid nad taotlema loa ja reedel tehtigi Kärdla politseimaja juures esimene katsesõit. “Alus püsis vee peal hästi ja nüüd saavad poisid veel paati täiustada,” ütles Elvise isa ja Karli vanaisa Gunnar Kovaltšuk, kes terve suve poiste tegemistel silma peal hoidnud ja vajadusel aidanud.

Ratsatalu sündis armastusest

Aasta põllumehe konkursi žürii hindas kõrgelt Berkmannide ratsasporditalu järjepidevust, mis sai alguse peretütarde huvist hobuste ja ratsutamise vastu. Reedel käis tänavuse konkursi aasta põllumees žürii tutvumas Hiiumaa ratsaspordiklubi juhataja Jaanus Berkmanni tööde-tegemistega. “Miks me siis siin elame, järelikult oleme rahul,” ütles Jaanus Berkmann žüriiliikmetele Linnumäe talli ja oma tegemisi näidates. Koos tütarde Maarja ja Marisega veab Berkmann Hiiumaa ratsaspordiklubi ning korraldab erinevaid ratsavõistlusi ja -koolitusi. Lisaks on ta kümme aastat korraldanud Linnumäel Kärdla ratsupäevi. Pere vanem tütar Maris õppis Eesti maaülikoolis loomaarstiks ja töötab praegu Soomes. Maarja jätkab õpinguid Tallinna tervishoiu kõrgkoolis. Kogu oma vaba aja pühendavad mõlemad hobustele. Žürii esimees Are Selge ütles, et Berkmannide juures jätsid talle väga hea mulje kogu Linnumäe kompleks ja eriti haritud peretütred, kellel hobustest rääkides säde silmas: “Vaatad neid peretütreid ning näed, et nad on kirega oma hobi juures.”

Jahtklubi olmeruumid said valmis

Eelmisel nädalal andis linn tegevusloa jahtklubi Dago olmeruumidele. Tööd kestsid aasta aega ja läksid maksma umbes 65 000 eurot. Rahastus saadi PRIA maaelua rengukavameetmest 3.2. Jahtklubi Dago juhatuse liikme ja projektijuhi Ain Tähiste sõnul on tegu kunagi Monopoli nime kandnud hoone rekonstrueerimise esimese etapi ehk olmeosaga. Paarkümmend aastat tegutsenud jahtklubi sai nüüd normaalsed olmetingimused: valmisid riietusruumid, pesemisvõimalused nii poistele kui tüdrukutele, WC-d ja väike saun. Samuti ehitati hoonesse õppeklass, vee-, kanalisatsiooni- ja elektrisüsteem. Sellega sai pool maja esimesest korrusest korda.

Maja vanauus, kava uusvana

Tiigi 21 ehk vana kohtumaja ehk Ave Vita! maja on nüüd väljastpoolt korras. Värviraha sai kogutud eelmisel suvel. Nüüdseks on majal uus värvikate ning veranda renoveeritud. Tahvlike kõigi veranda renoveerimise heaks annetanute nimedega paigaldatakse verandale ülehomme ehk siis neljapäeval kl 17.30. Teoks saab ka väike kohviõhtu luule ja flöödiga, millel huvitav eellugu. Lood räägib tänase Hiiu Lehe veergudel majas elav klassik, luuletaja Ave Alavainu, kes kutsub kõiki peost osa saama.

USA, Moskva, Riia ja Tallinna näitlejad kohtusid Hiiu saarel

Draamaseminari Lava-saar korraldaja Toomas Kokovkini jaoks oli suurim üllatus, et osalenutele nii väga meeldis Hiiumaal ja Kärdlas. “Ilmselt oli kogu seminari aura väga hea ja kõik toimus ka väga südamlikult, näiteks Kevin Geer USAst nuttis bussijaamas kui ära sõitma pidi – see oli minu jaoks täitsa uskumatu!” ütles Toomas Kokovkin. Seminari, kus kokku saavad Eesti, Läti, Venemaa ja USA näitlejad, peeti juba viiendat, Hiiu saarel teist korda. Kärdlas võtsid autorid-näitlejad-lavastajad nädalaga ette lausa viis värsket näidendit – neist kaks Eestist ja ühekaupa üks Lätist, üks USAst ja üks Venemaalt – ning lugesid need peaaegu esitamisküpseks. Ühte viiest, Jaroslava Pulinovitši näidendit “Lõputu aprill” näitas rahvusvaheline trupp Kärdla Villalaos. Siberi näitekirjaniku näidend, mille lavastanud Moskva režissöör ja milles osalevad Broadway taustaga ameerika ja noored eesti näitlejad – kõlab ju hästi!

Natust maailma esimesest jaburaloendusest

Kärdla kohvikutepäeval avatud Jaburate küla ühepäevakohvikus Jaburate Juures viidi läbi maailma esimene jaburaloendus. Kokkuvõtte loendusest teeb jaburoloog Riina Jesmin, kes kinnitab, et tulemused olid igati rõõmustavad. Ühtekokku täideti 267 jaburaloendusankeeti. Mõned vastajad jagasid lahkesti infot ka oma leibkonna teiste jaburate kohta. Selgus, et jaburad ei ela sugugi ainult Jaburate külas (6), vaid ka mujal Kärdlas (31,5), mujal Hiiumaal (12), Eestis (38), mujal maailmas (3,7) ja täitsa mujal (7,9 protsenti).