Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 14.08.2012 trüki 

Hiiumaa Samaarial täitus kaks aastakümmet

Samaaria Eesti Misjon on rahvusvahelise kristliku abiorganisatsiooni üks harusid, mis Hiiumaale Putkastesse jõudis 20 aastat tagasi. Lea Kallas, kes Samaaria keskuse Hiiumaale tõi, aitas seda esmalt asutada 1991. aastal Haapsalus. Alustamine oli tema sõnul segadusttekitav, sest sellist kauplemisviisi polnud keegi meil siin varem näinud – saabuma hakanud kaubakoormad ja nende müügist saadud raha kujunesid abivahendiks puudustkannatavate inimeste aitamisel. Keskusel on praegu kaks töösuunda – ajutine varjupaik neile, kellel korraks pind n-ö jalge alt ära kaob ja teine – täiskasvanute hoolekandeasutus. Kohti on praegu 15 ja kõik on täis, järjekordki ukse taga. Aastate jooksul on majas olnud üle 80 hoolealuse vanuses kolmest kuust 93 aastani.

Hiidlased tervitavad Heiki Nabi

Hiiumaalt pärit olümpiamedalimees Heiki Nabi saabub Hiiumaale neljapäeval, 16. augustil. Kärdla Keskväljakul toimub pidulik vastuvõtt orienteeruvalt kl 16.20. Esmaspäeval tervitati olümpiamedalivõitjaid Tallinnas Vabaduse väljakul. Londoni olümpiamängudelt hõbemedali võitnud Heiki Nabi ja pronksmedali võitnud Gerd Kanter saabusid 18.25 otselennuga Londonist. Esmased õnnitlused võtsid nad vastu Tallinna Lennujaama vanas hoones.

Päästekoerad harjutavad Tahkunas otsimist

Neljapäevast pühapäevani võib Hiiumaal Tahkunas kohata tavapärasest suuremal hulgal koeri, sest teoks saab Eesti päästekoerte ühingu rahvusvaheline laager. Laagri korraldaja, Eesti päästekoerte ühingu liikme Ain Lauritsa sõnul on laagrisse tulemas ligi 30 koera ja koerajuhti Eestist, Lätist ja Soomest. Nelja päeva jooksul pannakse koeri proovile eri olukordades – harjutatakse otsimist maastikul, pimedates keldrites, varingul jms. Lauritsa sõnul kasutatakse harjutusalana peamiselt Tahkuna kaitserajatisi, laagriplats on militaarmuuseumi kõrval.

Elektrijaamast saab laupäevaks kino ja täikaplats

Kärdlas, elektrijaama hoovis toimub laupäeval, 18. augustil kaks ettevõtmist. Päeva esimesel poolel, kella 10–14, on järjekordne Augusti Pluus, teisisõnu on kasutatud riiete, jalanõude ja aksessuaaride laat. See pakub võimalust nii garderoobi puhastamiseks kui ka selle täiendamiseks. Sarnaselt Kila-kola laadale oodatakse kauplema vaid kodustest riidekappidest ja panipaikadest pärit kraamiga. Laupäeva õhtul, kl 22 on samas öökino, kus saab vaadata suurepärast Briti komöödiat “Submariin”.

Bussireisid.ee uus aadress on Tpilet.ee

Alates eilsest võtab piletimüügikeskkond Bussireisid.ee kasutusele uue nime Tpilet.ee. Koos nimevahetusega saab uue ilme ka veebilehekülg. Lähinädalatel lisandub Tpilet.ee nutitelefoni versioon ning ka krediitkaardiga maksmise võimalus. “Loogika uue nime Tpilet valiku taga on lihtne – “T” sümboliseerib transporti ehk teisisõnu teed,” ütles piletimüügikeskkonna omanikfirma OÜ Tallinna Bussijaam juhatuse liige Andres Osula. Ettevõtte eesmärk on kujuneda Tpilet.ee piletimüügikeskkonnaks laiemas tähenduses kui on võimalik pelgalt bussidele viitava nimekujuga.

Läheme koos Agu Takisega sauna

Taaskord on soliidses eas hiidlane Agu Takis valmis saanud uue raamatu. Täpselt aasta tagasi esitles ta Hiiumaa tarbijate ühistu (HTÜ) liikmepäeval Hellamaa rannas oma esikraamatut “Härrana sündinud”. Nüüd on Takis valmis kirjutanud uue raamatu “Sauna!”, mida esitleb jälle HTÜ liikmepäeval – 18. augustil ja ikka samas kohas – Hellamaa rannas.

Kuulikodu heategevuspäev

Kuulikodu korraldab 25. augustil Hiiumaa loomakaitse heategevuspäeva. Kl 13–19 on avatud kasutatud asjade ja disainilaat ning taimetoidukohvik, toimuvad töötoad. Kl 19 algab heategevuskontsert, kus esinevad ansambel Varuväljapääs, Lauri Saatpalu, akordionist Indrek Liit.

Kõpus sai üle veerandsajandi kino ja saab veel

MTÜ Suvekool näitas augusti esimesel laupäeval Kõpu rahvamajas filmi “Polli päevikud”. Filmiseansile tulnud 35 vaataja seas oli neid, kes veel mäletasid pühapäeva pärastlõunaseid kinoseansse Kõpu kultuurimajas. Svetlana Reinmets oletas, et viimati toimusid need seal 1986. aastal, mõni teine, et aastal 1984. Hiljem näidati mõnda aega ka videoid, kuid kino kadus kohalikust kultuuritemplist peaaegu veerandsajandiks. “Polli päevikud” ei jää sel suvel Kõpu rahvamajas viimaseks filmiks, juba 18. augustil näeb järgmist. Režissööriks õppiv Vallo Toomla näitab siis enda lavastatud lühifilmi “Elisabeth von Ungern-Sternmeer” ja Mati Küti nukufilmi “Taevalaul”. Kolmas kinoõhtu sealsamas on 1. septembril.