Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 10.08.2012 trüki 

Heiki Nabi hõbe kulla väärtusega

Niisugune oli 6. augustil 2012 olümpiahõbeda võitnud maadleja Heiki Nabi treeneri Henn Põlluste Vikerraadiole antud hinnang, mis tuli läbi rõõmupisarate. Kulla hinnaga oli see medal ka eksmaailmameister Heiki Nabi jaoks, kes peale MM-i võitu tegi kuus aastat tugevat tööd selle päeva nimel. Kulla kaaluga on medal ka kõigi hiidlaste jaoks. Isegi vabariigi president Toomas Hendrik Ilves märkis oma õnnitluses “sel päeval tehtud spordiajalugu, kui Heiki Nabi tõi hiidlastele vististi koguni esimese, aga Eestile järjekordse olümpiamedali”. Nabi on Hiiu Lehe andmetel üldse kolmas hiidlane, kes olümpiale pääsenud: esimene oli varalahkunud kuulitõukaja Taavi Peetre ja teine laskesuusataja Eveli Saue. Ka imepisikest juppi hiiu niiti annab meie maadlustraditsioonides järgi ajada. Hiiumaal Käinas sündinud maadleja ja treeneri Meinhard Niglase üks parimaid õpilasi, Henn Põlluste on isa poolt hiidlane ja värske olümpiamedali omaniku hiiu päritolu on üldteada.

Heiki Nabi ema: Ma olen väga uhke

Olümpiasangari ema Ene Leigri ütles Hiiu Lehele antud intervjuus, et on poja saavutuse üle väga uhke, kuid ei julgenud medalit eriti loota kuna kuue aasta jooksul oli Heikil palju tagasilööke ja väga valusaid hetki. “Aga vend Janar oli päris veendunud, et kui Heikil vähegi loosiga veab, siis ta teeb oma töö ära ja tuleb võit. Ja eile [6. augustil] lõuna paiku, kui ma koju läksin, ütles Janar – vaata, täna on täpselt samasugune ilm, kui 2006. aastal. Usu, et sealt tuleb medal!”

Esimene treener: Heiki pühendumus on jäägitu

Heiki Nabi esimene treener, maadleja ja meistersportlane Tiit Madalvee on Hiiu Lehele antud intervjuus tagasihoidlik: “Nende viimaste päevadega on tulnud jah selliseid toredaid küsimusi, et kas te olete õnnelik... Ütlesin, et kolm korda mõistatage, mis ma siis olen... Eile [6. augustil] Heiki vanemate juures arutasime, kui suur siis meie roll on? Ma ütlesin Heiki emale, et sina sünnitasid ta ja mina korjasin üles – see on kogu meie roll, ülejäänud töö tegi ta ise.”

Esimese Hiiumaa ratsutamiskarika võitja

XI Kärdla ratsupäevade põhisõidu, 130 cm parkuuri võitja oli Eesti tippratsutaja Urmas Raag ratsul Lord Conte. Ühtlasi pälvis ta põhisõidu võitjana ka Hiiumaa karika, mis anti välja esmakordselt ratsupäevade ajaloos.

Kasupered kosusid suvekoolis

Kümnes kasuperede suvekool Hiiumaal tõi üle Eesti kokku kasuperede lapsi ja täiskasvanuid selleks, et viie päeva jooksul puhata, õppida ja kogemusi vahetada. Laagrielust võttis osa ka sotsiaalministeeriumi hoolekandeosakonna nõunik asendushoolduse alal Kersti Puhm. Tema ülesandeks oli rääkida lapsevanematele asendushoolduse arengutest Eestis. Praegu on selle põhimõtteks pigem ennetada peresiseseid keerulisi olukordi kui sekkuda hiljem. Puhm ütles, et laagris oli tema jaoks ka üllatusmomente: “Pered ei tea seadusest tulenevaid õigusi teatud teenustele ja toetustele,” järeldas ta. Ka on praktika Eesti piirkondades erinev – kohati toetatakse kasuperesid tublisti, mõnes piirkonnas on koostöö alles arenemisjärgus.

WWW või ŽŽŽ ehk viga viis huvitava inimeseni

Kui Toomas Kokovkin poleks internetti sisselogimisel juhuslikult segi ajanud eesti- ja venekeelset klaviatuuri, siis vaevalt teaksin ma praegu moskvalannast Jevgenija Beljakovast, kes Hiiumaad armastab nii väga... Aga nii juhtus ja tänu tehtud näpukale avastas Kokovkin internetiavarustes eneselegi suureks üllatuseks venelanna, kes 16 aastat Kärdlas suvesid veetnud, sellest oma raamatus kirjutanud ning kes ühel iseseisvusaja alguse rahvapeol avalikult vabandas kõige kurja eest, mida tema kodumaa Eestile teinud. Loomulikult ei jätnud Kokovkin nii huvitavat asja enda teada ja nüüd räägib üsna keerulise elukäiguga naine Hiiu Lehe lugejaile, kuidas ta saare avastas ja mis teda siin kinni hoiab.

Kolm põnevat näitust

Hiiumaa muuseumi Pikas majas Kärdlas ja Hiiumaa haiglas on üleval kolm põnevat näitust. Kõige lühemat aega, vaid 23. augustini näeb muuseumis Hiiumaaga lapsest saati tihedalt seotud nahakunstniku Maarja Unduski näitust “Valguse varjus”, kus valik nahkehistööna valminud maale. Augusti lõpuni on Hiiumaa haigla seintel Terje Kähri ja Katrin Kelpmani maalid Islandist. Kaks Islandil elavat Eesti kunstnikku näevad saart erinevalt: Terje Kähri jaoks on Island külm ja lage maa, Katrin Kelpman näeb Islandit aga lõbusa ja mängulisena. Pikemalt, 1. oktoobrini on muuseumis Iisraelis elava Tenno Pent Soosteri “Putukate maailm”.