Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 03.08.2012 trüki 

Maavanem: Ükski kivi ei kerki tõstmata

Kolmapäeval oli Hiiu maavanemal Riho Rahuojal esimene tööpäev. Maavanem ütles, et esimeste kuude jooksul ta maavalitsuse töötajate osas mingeid muudatusi ei planeeri. Kõige tähtsamaks nimetas Rahuoja koostööd saare omavalitsustega. Rahuoja ei nõustunud väitega, et maavanem on vaid järelevalve teostaja. “Üks on see, mis seadusesätetes maavanema ülesannetena kirjas. Mu kallid kolleegid sotsiaalministeeriumist panid koos siseministeeriumi töötajatega kokku maavanema infojuhi käsiraamatu, kus on 135 lehekülge seadusest tulenevalt ülesandeid, mis maavanema pädevuses on. See on päris põnev lugemine. Kuid maavanema roll on paljuski ka maavanema kujundada ehk hiidlaste ütlemist mööda: “Ükski kivi ei kerki tõstmata”. Et midagi liiguks, peab seda liigutama. Seepärast ei näe ma võimalust, et oleksin vaid järelvalve teostaja,” ütles värskelt ametisse asunud maavanem.

Linn jagab Euroopa toiduabi

Kärdla linnavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakond jagab Euroopa toiduabi lastega vähekindlustatud peredele, töötutele, toimetulekutoetuse taotlejatele ning üksi elavatele töövõimetus- ja vanaduspensionäridele. Kui on veel inimesi, kes kindlasti vajavad toiduabi, tuleks helistada haridus- ja sotsiaalosakonda hiljemalt teisipäeval, 7. augustil. Kärdla linna abivajajaid oodatakse 8. augustil Villalaos. Kaasa tuleks võtta isikut tõendav dokument. Linnavalitsus teatas, et toiduabi kogused on piiratud

Tromb lõhkus Kuressaares katuseid

Hiiu Leht toob ära ülevaate sellest, mida pühapäeva õhtul Kuressaares saatis korda tromb ehk tuulepööris. Kümmekonnal majal lendasid katused, mille juppidega said pihta nii autod kui ka kõrvalhoonete aknad. Kõige rängemalt tabas enne kella kümmet üle linna liikunud keeristorm Sinilille tänavat, kust tõstis pealt ühe eramaja katuse ja paiskas selle kummuli naabri kinnistule. Katus prantsatas osaliselt nii naabermaja seina pihta kui hoone kõrvale pargitud kaubikule Citröen, lömastades sõiduki esiotsa. “Jõudsin just pikali visata, kui käis kõva pauk. Tütar ütles, et meie maja katus lendas minema. Algul oli ehmatus päris suur,” rääkis majaomanik, kes tormas poolalasti õue vaatama, mis juhtus: “Alles siis nägin, et meie maja katus on alles, aga naabrimehel puudu.”

Ühepäevakohvikuid rohkem kui kunagi varem

Kuuendal Kärdla kohvikutepäeval avatakse kohvikuid rohkem kui varasematel aastatel – kokku 25. Kärdlas on kohvikuid ikka sama palju kui alati – 15 – ja seda arvu korraldajad ei muuda, kuid eel- ja järelkohvikuid on rohkem kui kunagi varem, kümme. Neist uued on avatud Kalana sadamas, Tärkma külas, öökohvik Tahkuna tuletornis, Kuri koolis, Roograhu sadamas asuval tünnisauna parvel, Vetsi tallis ja Orjaku infomajas.

Ave Alavainu: Tõotab tulla pöörane laupäev!

“Noh, linna nihutavad paigast ära – üks päike paistab, aga saja lõõm!/Üks vanker sõidab, aga kümne kära!/Ja südames on kurat-teab-mis rõõm.” Nende ridadega Marie Underi luuletusest iseloomustab luuletaja Ave Alavainu seda, mis sel nädalavahetusel Kärdlas toimuma hakkab: “Puhkpillipäevad kolivad tunnikeseks Kärdlasse, ratsud tuiskavad omi-päevi Linnumäel ringi, samas tiirutavad ka mudellennukid ja kõige krooniks löövad uksed valla ning katavad lauad viisteistkümmend kohvikut!” loetleb Alavainu ja hüüatab Underit parafraseerides: “Noh, saare nihutavad paigast ära!”. Ka mujal Hiiumaal toimub kohutavalt palju: jätkub tantsufestival, anntakse kaks väärt etendust, musitseerib Weekend Guitar Trio...

Uus külapäevaliste rekord

Kõpu külade päev lõi tänavu uue osalejaterekordi – kokku pani end Suurerannas peetud üheteistkümnendal külade päeval kirja 629 inimest. Võrdluseks, et esimesel Kõpu külade päeval 2002. aastal oli 109 osalejat. Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk ütles, et Kõpu külade päeva puhul on tegemist juba väga tõsise traditsiooniga, mis toob kõplased kodusaarele kokku kogu maailmast: “See tekitab uhkustunnet oma päritolu üle ja loob ühtsustunde kohalike ja mujal elavate kõplaste vahel,” lisas vallavanem. Nagu igal aastal, jäi korraldajakülale küladepäevast mälestuseks ühisjõududega korda tehtud avar lipumastiga peoplats ning peo korraldamise käigus saadud uued sõbrad-tuttavad. Jaago talu perenaine Linda Kark, kes eluaeg Suurerannas elanud, rääkis, kuidas ta üllatusega avastas, et nende külas on koguni 30 peret, kes tublid ja tegusad. “Varem ei teadnud ma küla uusasukatest eriti midagi,” ütles ta.

Kolmas basside olümpia Kärdlas

Reedel toimus Kärdla kirikus meeldejääv kontsert, esinesid bassilauljad Jaakko Ryhänen ja Ain Anger, keda klaveril saatis Piia Paemurru ja orelil Piret Aidulo. Väike kirik oli ka sellesuvisel, kolmandal bassilauljate kontserdil taas rahvast täis, kuid seekord mahtusid kõik kuulajad kirikupinkidele istuma. Saaremaa ooperipäevade kunstiline juht Arne Mikk tõdes järelpeol kohvikus Rannapaargu, et seda õhtut on väga lihtne meeles pidada – samal õhtul avas Inglise kuninganna Londonis olümpiamängud, Kärdlas aga toimusid maailma bassilauljate kõrgetasemelised olümpiamängud. “Ma arvan, et sellist Filipi ja Inkvisiitori duetti ei ole igas teatris, ka suurte linnade lavadel, välja panna,” ütles Mikk.

Tüüri looming kõlas kodulinna kirikus

Neljapäeval, 26. juulil ületati Kärdla kirikus, Hiiumaa aina mitmekesisemaks ja rikkamaks muutuvas suvises muusikaelus, taas üks teetähis – orkester esitas Erkki-Sven Tüüri loomingut. Tüür ütles kunagi Hiiu Lehele, et kuigi ta sooviks, et tema suurlooming kõlaks ka kodusaarel, on seda siin raske esitada, kuna orkestrit on saarele keeruline tuua ja pole ka selleks sobivat saali. Lahkelt oma ruume muusika teenistusse lubavas Kärdla kirikus esitas Tallinna kammerorkester Jüri Alperteni juhatusel muude tippheliloojate loome kõrval ka meie oma maailmakuulsa Tüüri loomingut. Tüür tõdes pärast kontserti, et Kärdla kirikus, oma sünnilinnas, kuulata oma loodut on ikka väga südantsoojendav. Helilooja märkis, et teda heas mõttes hämmastab see, kuidas niisuguses, küllaltki väikeses kohas nagu Hiiumaa, on suvel nii palju kontserte ja kõigile jätkub publikut. “See kõneleb sellest, et on huvi ja vajadus sellise muusika järgi. Samas näitab ka seda, et kõike ei ole võimalik tõlgendada nii üheselt mustades värvides. Nagu meil räägitakse, et varsti viimane kui üks eestlane pühib üldse Eestimaa tolmu jalgade pealt ja läheb ära. Kuidagi on inimestel ressurssi tulla head muusikat kuulama. Võib olla rasketel aegadel leitakse selle jaoks isegi rohkem võimalusi, et leida midagi, mis hinge ülendaks. Ja see on minu meelest igati kiiduväärt.”

Kärdla linnapea abiellus ja kutsub hiidlasi iivet tõstma

Kärdla linnavalitsuse liige Tauno Telvik abiellus just sel ajal kui ta linnapeale, Georg Linkovile puhkust andis, seega linnapea kohusetäitjana. Pulmapeol, mis peeti 21. juulil, püstitas noorpaar Aet Tüür ja Tauno Telvik sõprade abiga Soera talumuuseumi värava ette toonekurgedele aluse pesa ehitamiseks. Nende üleskutse on, et Hiiumaa iive peab taas tõusma hakkama. Nüüdsest on võimalik kõikidel Hiiumaa noorpaaridel oma titeõnne saavutamiseks kurepesa posti külge linte siduda. Põhimõttel, et mida rohkem ringe lint välja annab ja mida kõrgemale see õnnestub siduda, seda parem tite- ja pereõnn majja tuleb.