Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 31.07.2012 trüki 

Hunt hirmutas telkijad Pihla rabast minema

Sellesuvises kasuperede laagris osalenud noored said tõeliselt ekstreemse kogemuse osaliseks – Pihla raba laagrist peletas nad minema telklaagri läheduses ulunud hunt. Malle Kobin korraldas tänavu Hiiumaal juba kümnendat korda kasuperede laagri. Mihkel Kobin rääkis, kuidas nad koos oma sõpradega emale appi tulid ja korraldasid 24 noorele ööbimise Pihla rabas, et õppida lõket tegema, metsas liikuma ja ööbima ning lõkkel toitu valmistama. Lapsed olid just läinud telkidesse asemeid ööbimiseks seadma kui hakkas kostma hundi ulgumist. “Need, kes huntide elust ühtteist teavad, ütlesid meile, et hundid sel aastaajal ei ulu. Samas on räägitud ka võimalusest, et saarel võib leiduda metsistunud koeri. Seda enam hindasime olukorra ohtlikuks ja otsustasime lahkuda,” selgitas Mihkel Kobin. Ta oletas, et ilmselt meelitas sealkandis elava hundi kohale värske lambaliha lõhn. Võeti ju muuhulgas metsa kaasa värsket lambaliha, et noored saaksid kogemuse, kuidas lihast ise lõkkel õhtusööki valmistada.

Selveri kõrvale tuleb tankla

Hiiumaa Selveri kõrvale, kauplusest Heltermaa poole jäävale kinnistule rajatakse uus tankla ja autopesula. Pühalepa vallavalitsuse korraldusega võeti vastu Linnumäe küla Nurme kinnistu detailplaneering, millega kavandatakse muuta Nurme katastriüksuse sihtotstarve ärimaaks ja määrata krundi ehitusala tankla, teenindushooneautopesula ja parklate rajamiseks. Detailplaneeringu tellijaks on Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS.

Omavalitsuste võim Tuuru nõukogus väheneb

Juunis otsustati maakondliku arenduskeskuse sihtasutuse (SA) Tuuru nõukogu liikmete arvu vähendada viieni. Kõige enam, viielt ühele, väheneb saare omavalitsuste esindatus. “Nõukogu leidis, et selline koosseis on ebaproportsionaalne arvestades organisatsiooni enda mahtu ja nii suur koosseis pärsib operatiivset asjaajamist st koosolekute korraldamist, allkirjade kogumist protokollidele ja muud,” selgitas nõukogu esimees Tanel Malk. Seni kuulus nõukogusse põhikirja järgi 9–11 inimest sh esindaja igast omavalitsusest.

Üks võib maailma muuta kui tal on nutikust ja FB

Üks Islandi noormees ütles Facebookis pärast inimeste sotsiaalset sugu käsitleva koolituse läbimist, et feminism on lahe. Tema avaldus ja selgitus sellele kogus kiiresti 2000-3000 like`i ja kui selle oli üles noppinud meedia, hakkasid Islandi ühiskonnas toimuma mitmesugused muutused. Jón Karl Einarssoni õpetajat Hanna Bjorg Vilhjalmsdottirit kohtasin sel suvel Bonnis ühel GET (Gender Issues in Europe Today – tlk Sotsiaalse soo teemad tänapäeva Euroopas) projekti seminaril. Ta rääkis loo oma õpilasest, kes algul Facebookis ja hiljem ühes Islandi vaadatumas telesaates ütles, et tema on nüüd, pärast koolituse läbimist feminist. Facebookis kogus ta hetkega 2000–3000 like. See väljaütlemine sai suure tähelepanu osaliseks kogu riigis. “Tema tegi esimese sammu õiges suunas ja ütles, et feminism on lahe! Nüüd on asjad päris hulluks läinud – sõidan ringi, pean loenguid koolides ja ülikoolides,” rääkis Hanna ja tunnistas naerdes, et on tänu sellele poisile Islandil nüüd väga popp ning õpetab juba ka ülikoolis soolist võrdõiguslikkust. Hanna räägib ka sellest, kuidas sobituvad kokku islandlaste religioossus ja naispiiskop ning miks naised pääsesid Islandil isegi pankasid juhtima.

Kaibald-Uuskari tulid rannavolles Eesti meistriks

Pärnus toimunud noorte rannavolle Eesti meistrivõistlustel tulid Eesti meistriteks U16 vanuseklassis hiidlased Stefan Kaibald ja Markus Uuskari. “Medalit ikka lootsime, aga et see kuld juhtus olema, eks see oli väike üllatus küll,” nentis treener Ülari Kaibald. Treeneri sõnul võitsid noormehed kõik vastased. Raske mäng oli poolifinaalis Narva poistega, kus otsustavas geimis oldi veel 10:13 taga, kuid sellele vaatamata suudeti geim võita 17:15 ja kogu mäng 2:1.

Hiiu Leht avaldab 55. Hiiumaa võrkpalliturniiri tulemused

Tänavuse, 55. Hiiumaa võrkpalli rahvaturniiri korraldajate suureks rõõmuks võitles Hiiumaa koondmeeskond tugevamas, karikavõtjate grupis välja teise koha. Ajalehe algatatud võrkpalliturniir on aastate jooksul aina suuremaks kasvanud ja võistkonnad tugevamaks kosunud, kuid paraku on sellega kaasnenud ka see, et kohalikel meeskondadel pole enam ammu koos võitjatega pjedestaalile asja olnud. Teisiti on lood olnud naiskondadega, kes võidelnud välja B grupi esikohti ja veteranidega, kes samuti aeg ajalt kõiki teisi võitnud. Muuseas, paljud tänavuse B grupi meeskonnad ei jäänud A grupi omadele suurt alla midagi ja kes teab, milline olnuks tulemus kui grupid oleks kokku löödud. Praegu aga oli B grupis ligi paarkümmend, A grupis vaid viis meeskonda. Sellegipoolest on Hiiumaa koondise teine koht hiidlaste jaoks väga magus võit. Isegi see, et saarlased turniirikarika Kaarmale viisid, ei kurvasta, kuna vastased olid väärilised – Kaarma meeskonna kaks mängijat Timo Tammemaa ja Karel Ellermaa pallivad isegi meistriliigas. Hiiumaa koondise moodustamisega sai järjekordselt kinnitust fakt – koos oleme tugevad. Üks Hiiumaa koondise mängijaid ja noorte võrkpallurite treener Ülari Kaibald rääkis, et mõtte jõud meeskonnaks kokku liita said nad igakevadiselt kohtumiselt meistriliiga treenerite võistkonna ja mänedžeride võistkonnaga. “Läks nii hästi mänguks, et mõtlesime ka ajalehe turniiril samas koosseisus osaleda,” rääkis Kaibald. Tänu temale on otsa saamas ka mõõn Hiiumaa meestevõrkpallis. Pärast seda kui Ene Mänd treeneriameti maha pani oli 13aastane paus enne kui Ülari Kaibald noorte treenimise enda peale võttis. Hiiumaa noored võrkpallurid on ennast aga juba tõestanud tulles kahel korral Eesti meistriks. Jääb vaid oodata kuni poisid kasvavad ja küllap need meeste esikohadki tulevad.

Kuidas ma leidsin Imbi

Kaalu Kirme kirjutab järjejutus “Kuingas Ingvari hauamälestis ja teisi hiidlaste lugusid”, et sõjale järgnenud rahuajal läks tal hästi. “Olin ju sõjast osa võtnud nõukogude armeelane ja nii olid mulle kõik uksed lahti! Oleks nad kogu mu minevikku teadnud, oleks mul sootuks halvemini läinud. Aga nüüd sain ma soodsa koha Kalevi kommivabrikus ja ühtlasi olin Looduskaitse seltsi juht. Kord otsustasime pakkuda ühe sellealase kirjatüki pensionäride lehele “Videvik” . Toimetuses istus laua taga üks asjaliku näoga brünett naisterahvas. Ta pakkus mulle istet ja viskas pilgu artiklile. Viimast lehekülge hoidis ta kaua oma pilgu ees. Ja siis küsis ta: “Kelle allkiri see on?” “Minu.” “Kas olite sõja ajal Hiiumaal?” Veidi kaheldes ütlesin: “Olin küll.” Siis pani ta artikli oma kõrvale lauale, vaatas mulle otsa ja ütles midagi, mis mind vapustas: “Mina olen Imbi!” “Aga Imbi oli ju väike tüdruk!” “Siis küll!” Enam polnud kahtlust. Ta oli tõesti Imbi. Tõusime ja korraga nuttes ning naerdes embasime teineteist. Toimetuse ülejäänud töötajad vaatasid meid tummalt ega mõistnud midagi.”