Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 27.07.2012 trüki 

Kalev Kotkas peab lugu maaelust

Riigikogu maaelukomisjoni liige Kalev Kotkas lõpetas tänavusel vihmasel suvel heinateo mullusest vaid viis päeva hiljem, 15. juuliks. Kalev ja Ilmi Kotkas peavad Emmaste vallas Hindu külas Kotkapesa nime kandvat talu juba 1997. aastast. “Ma ei mäleta sellist heinaaega kui tänavu – heinapressiga sõidad põllul läbi veelompide,” ütles Kotkas. Vihmasele suvele vaatamata on Kotkapesa nime kandval talul tänavune loomasööt pallitud, koos abilise Siimu ning poegade Kaarli ja Gustaviga on Kalev Kotkas oma talu põldudelt ja rendimaadelt varunud 881 palli heina talu herefordide jaoks. Kalevi abikaasa, nüüdseks juba 20 aastat Hindu külas elanud Ilmi Kotkas ütles, et veisekasvatus ja heinategu on üks maal elamise viise.“Minagi pole linna laulatatud ja talupidamist ei saa päevapealt ära lõpetada või alustada,” selgitas Kalev Kotkas miks ta riigikogu kõrvalt heina teeb ja lehmi peab. “Talu loomine on pikk protsess, seda ei saa tuju ajel teha ja lõpetada,” lisas ta. Muuseas, riigikogu maaelukomisjoni üheksast liikmest on vaid kahel, Kalev Kotkasel ja Kalvi Kõval, oma talupidamise kogemus. “Kui maaelukomisjoni liige tahab rääkida maaelust usutavalt, peab tal olema ka oma kogemus maaelu ja põllumajandusega ette näidata,” leiab Kalev Kotkas.

Maakonnaliinide bussipilet kallineb kümme protsenti

Hiiu maavalitsus teatas, et 1. septembrist hakkab maakonnaliinidel bussipilet maksma keskmiselt 10 protsenti enam. Liinikilomeetri hind tõuseb neljalt sendilt viie sendini. Samas langeb igale ostetud piletile lisandunud tasu 19 sendilt 10 sendile ning piletitele, mille alusel sõidetakse 28 km või rohkem, kaob eelnimetatud tasu üldse. “Muudatuste väljatöötamisel lähtusime põhimõttest, hoida reisijatele, kes peavad läbima pikki vahemaid ja kelle kulud sellest tulenevalt on niigi suuremad, hinnatõus võimalikult madal ja seeläbi ühistransport kättesaadavana,” selgitatakse Hiiu maavalitsuse kodulehel.

Liivalauka ranna reostus likvideeriti kiiresti

19. juulil märkasid suplejad Liivalauka rannas halle õliseid graanuleid. Ülle Üksik kirjeldas 20. juulil Facebookis, et Sõru rand oli kaetud hallide “pabulatega”, millele keegi tähelepanu ei pööranud, kuid rannast tulijad ei suutnud oma taldu puhtaks saada. Lähemal vaatlusel, kraapimisel ja nuusutamisel osutus see mustus õliga kokkukleepunud liivaks. Lääne-Eesti päästekeskuse kommunikatsioonijuhi Ivar Kaldasauna sõnul oli tegu masuudireostusega umbes 500 m pikkusel rannalõigul. Emmaste kommunaali juhataja Sander Vaikne ütles, et kokku võttis koristamine aega 1,5–2 tundi ja üleskorjatud reostusest sai sõiduauto käru põhjatäis kilekotte.

Omavalitsused jagavad toiduabi

Hiiumaa omavalitsustesse on saabunud toiduabi vähekindlustatud ja suurtele peredele, üksikvanematele, üksi elavatele töövõimetuspensionäridele, töötutele ja toimetulekutoetuse saajatele. Kõikides omavalitsustes jagab toiduabi sotsiaalosakond. Näiteks Käinas saab kaubale järele tulla esmaspäevast neljapäevani kella 15–16 Käina huvi ja kultuurikeskuse esimese korruse küljeuksest.

Kärdla kordonit juhib ajutiselt Andres Märtin

Pärast Kaido Reede pensionile minekut juhib Kärdla kordonit Haapsalu kordoni juht Andres Märtin. Lääne prefektuur piirivalvebüroo juht Margus Toomsalu teatas, et Märtin on tööl ajutiselt kuni ametikoha täitmiseni. Leitnant Kaido Reede jõudis Kärdla kordonit juhtida aasta ja neli kuud.

Haigla sõlmis lepingu tomograafiostuks

Hiiumaa haigla peaarst dr Gennadi Aavik andis teada, et leping OÜga Hansa Medical haiglale tomograafi ostmiseks on allkirjastatud. Avatud riigihankele tomograafi ostmiseks tuli neli pakkumist, millest kvalifitseerusid kolm. Soodsaim oli OÜ Hansa Medical pakkumine. Haigla nõukogu kinnitas võitja 5. juulil. Tomograafi Bright-Speed Elite kogumaksumus on 306 000 eurot ning see võimaldab uurida kogu keha. Aparaat peaks töövalmis olema septembrikuu jooksul.

Trassiehitajad lõpetavad lombid lasteaia õuelt

Berku Eritööd OÜ töömehed, kes Kärdla linna lasteaia õue üsna üles kaevanud, teevad lisaks uutele vee- ja kanalisatsioonitrassidele ka vihmaveele äravoolu. Kui enne jooksis lasteaia katuselt tulnud vihmavesi õuele laiali, tekitades suuri loike, siis nüüd voolab sadevesi üle tee Näkitiiki. “Sellega saab veeloigud likvideeritud nii lasteaia kahes väravaaugus kui Kalda ja Sadama tänava nurgal,” lubas töid teostava Berku Eritööde juht Urmas Berkmann. Mulluses, esimeses etapis vahetati torud maja vasakpoolses tiivas ja keldris, sel aastal parempoolses tiivas ja välistrassides. Vana trass, mis paigaldati koos maja käikuandmisega 30 aastat tagasi, oli üsna amortiseerunud, veetorustik lekkis juba eelmisel aastal. Vanade tsinktorude asemel pandi nüüd kaasaegsed komposiitmaterjalist torud. Töödega alustati 1. juulil ja lõpule jõutakse 13. augustiks, tellijaks on Kärdla linn.

Kärdla sadama ehitus algab augustis

SA Kärdla Sadam juhatuse esimees Hillar Kukk lootis pärast ehitus- ja omanikujärelevalve lepingu sõlmimist, et sadama ehitustööd algavad juba juulis. Eile ütles ta, et sadama ehitajal ASil Nordecon on aega võtnud süvendustehnika leidmine ja seetõttu juulis alustada ei jõuta. Objekt on ehitajale üle antud ja praegu koostab töövõtja ehitusgraafikut. Nordeconil on selleks kaks nädalat, aeg hakkas jooksma eelmisest reedest. Seejärel peab omaniku järelvalvet teostava ASi Telora-E insener graafiku kinnitama.

Uus Tubala vai lüüakse maasse sel nädalal

Sel nädalal saab paika uus Tubala vai, kuid vaiavahetus lükkab kümnenda naelutamise augustikuusse. Tubala vai, mille kohta legend räägib, et see saart mere põhjas kinni hoidvat, oli juba tugevasti kõdunenud. Uue vaia otsingud kestsid päris kaua kuna vaja oli teatud kvaliteedi ja läbimõõduga – vähemalt 70 cm – võimsat männi- või tammepuud, mille leidmine polnud sugugi lihtne. Uue vaia annetas ja tõi kohale Ruudi Kasser, näo raius sellele pähe taas Urmas Liit. Kõpu majaka fondi nõukogu liige Ermo Mäeots ütles, et uus vai tahetakse veel sel nädalal paika saada, kuid 28. juuliks töödega siiski valmis ei jõuta. Seepärast otsustas Kõpu majaka fondi halduskogu, mis kõik need aastad korraldanud vaia naelutamist ja raha kogumist fondi, lükata seekordse naelutamine hilisemaks, 20. augustile. Ka annetusi saab teha kauem, 17. augustini

Sofia Gubaidulina “Ristil” kujunes Kojutuleku festivali avakontserdi tipuks

Festivali Hiiumaa Kojutulek kolmapäevasel avakontserdil tõusis elamuslik pinge tippu Sofia Gubaidulina “In croce” (“Ristil”) ajal – Kärdla kirikus võis lausa füüsiliselt tajuda, millised helid kõlasid ristil rippuva Kristuse kõrvus ja tema ümber. Organist Kristel Aer, kes on selle festivali esimene eestlasest esineja, kinnitas, et tegemist on väga mõjuva teosega: “Esiteks on see väga sügav, teiseks on erilised väljendusvahendid, mida selles kasutatud. Selliste peale tavaliselt ei tule, mõtled, et kust küll helilooja need kujutluspildid ja emotsioonid on võtnud.” Kõik oreliga koos mänginud muusikud jäid orelirõdule, kuid selle keerulise pala esitamiseks tuli tšellist Boris Andrianov oma pilliga alla altari juurde, et kõik nüansid publikule paremini kuulda oleks. Head muusikat kuuleb festivali Hiiumaa Homecoming 2012 raames veel – lõppkontsert on pühapäeval muuseumi Pikas majas Kärdla Vabrikuväljak 8.

Hiiumaa 55. võrkpalliturniiri ajakava

Hiiu Leht toob ära juubelihõngulise Hiiumaa võrkpalliturniiri mängude ajakava. Mängude avamine on kell 9.50, pallid lüüakse mängu kell 10.15.