Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 17.07.2012 trüki 

Riho Rahuoja pälvis Hiiumaa omavalitsuste toetuse

Hiiumaa omavalitsuste liit toetas Riho Rahuoja kandidatuuri maavanema kohale ja kiitis tema asumise maakonna etteotsa ühehäälselt heaks. Reedel esitles regionaalminister Siim Kiisler Hiiumaa omavalitsuste liidu liikmetele Hiiu maavanema kandidaati Riho Rahuoja, kes pälvis omavalitsuste täieliku toetuse. Kõik 16 kohal olnud Hiiumaa omavalitsuste liidu liiget toetasid üksmeelselt tema kandidatuuri Hiiu maavanema ametikohale. Regionaalminister ütles Hiiu Lehele, et uue maavanema plussid on need, mis olid eelmise maavanema miinused – suhtlemis- ja koostöövalmidus. Hiiu Leht toob ära, mida vastas maavanema kandidaat HOLi liikmete küsimustele omavalitsuste liitumise, maavanema rolli, infoliikumise jm tema uude ametisse puutuva kohta. “Ma näen maavanemal väga suurt osa kõigis neis küsimustes, mis riigieelarvet puudutavad. Maavanema roll on seista selle eest, et riigieelarves omavalitsustele ettenähtud rahad siia tuleksid ja siin püsiksid,” ütles Rahuoja. Regionaalminister Siim Kiisler kavatseb teha valitsusele ettepaneku nimetada Riho Rahuoja Hiiu maavanemaks alates 1. augustist. Valitsus nimetab maavanema regionaalministri ettepanekul ametisse viieks aastaks.

Meil on üks ja ühine Hiiumaa

Hiiu Lehe peatoimetaja veerul saab sõna Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrik, kes ütleb, et kogemus Hiiu maavanema kohusetäitjana on olnud ääretult põnev ja vaheldusrikas, andes võimaluse tutvuda väga erinevate huvide ja inimestega. Ametis oldud kuue kuu kõige raskemaks väljakutseks nimetab ta lahenduste otsimist seni kaugena tundunud teemal nagu lennuliiklus. Sedrik jagab ka oma koostöökogemust maavanema kandidaadi Riho Rahuojaga.

Virginijus Biskys väisab Hiiumaad

Neljapäevast pühapäevani on Hiiumaal Eesti vabariigi aukonsul Leedus Virginijus Biskys. Külalise võtavad vastu Hiiu maavanema kt Piret Sedrik, haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Ermo Mäeots ning neid saadab terve visiidi vältel maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist ja Hiiumaa haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu.

Hiiu Lehe küsimustele vastab

LEADER programmi toetuste jagamisega tegeleva MTÜ Hiidlaste Koostöökogu juhatuse esimees Jaanus Berkmann. Ta räägib miks kandideeris Hiidlaste koostöökogu juhatusse, miks nõustus saama juhatuse esimeheks ja millisena näeb koostöökogu tulevikku.

Sel nädalal ajutiselt suurem lennuk

Esmaspäevast pühapäevani on Tallinna–Kärdla–Tallinna lennuliinil käigus 18kohaline lennuk Jetstream 31. Vahepeal lendas Hiiumaa liinil väike kaheksakohaline lennuk, kuigi ASi Avies ja Hiiu maavalitsuse vahel sõlmitud leping nägi sel liinil ette 18kohalise lennuki. Hiiu maavanema kt Piret Sedrik ütles, et Jetstream ei ole veel see 18kohaline lennuk, mille Avies loodab saada leedukatelt ja mis peaks Hiiumaa liinile pidevalt lendama jääma.

Kärdla saab lähiajal infokioski

Paar aastakümmet Kärdla keskväljaku sümboliks olnud pruun viidatulp ja selle juures olnud pingid on reedest kadunud ning platsil käivad ehitustööd. Hiiumaa turismiliidu juhatuse liige Ly Kaups ütles, et uusi pinke kohe samasse paika ei tule, kuna selleks ei õnnestunud turismiliidul toetust saada, vanad aga olid juba täiesti kõdunenud. Viida asemele rajab turismiliit veel sel nädalal elektroonilise infokioski (EIK), millest huvilised saavad ööpäevaringselt teavet saare toitlustus- ja majutuskohtade, vaatamisväärsuste ja meelelahutuse kohta.

Mälestusmärki valvab turvakaamera

Kärdla kiriku torni sisse on paigaldatud turvakaamera, mille abil juba lähiajal on võimalik jälgida teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi juures toimuvat. Turvakaamera on kogu projekti üks osa ja nagu selgunud, väga vajalik, sest kahjuks meeldib lastele mälestusmärgi kividel ronida ja jalgratastega trikke teha.

Laulupealinna taastatud lava avakontserti kuulas üle 2000 inimese

Kolm tundi kestnud ja kerges vihmasajus lõppenud Kärdla linna laululava avakontserdil oli üle 2000 kuulaja, kes vihmast hoolimata jäid lõpuni kohale ning esinejatele heldelt aplodeerisid. Kontserdile müüdi 2143 piletit, eelkooliealised lapsed, keda oli silmatorkavalt palju, said tasuta sisse. Veel rohkem, u 3000 kuulajat, oli Kärdla linnapargis Jaan Tätte ja Marko Matvere ümbermaailmareisi eelsel kontserdil

Pootsmani taguots kipub tuulega laperdama

Lavastaja Jaanus Rohumaa tänavuse Hiiumaa suvelavastuse “Väike Tjorven” üks põnevamaid kostüüme on koer Pootsmani voldiline rüü, milles oma rolli täidab Kärdla nukuteatri näitleja Tõnu Tamm (16). Koerakostüüm kaalub päris palju ning selles tuleb noormehel ligi poolteist tundi olla küürakil. “Proovi lõpuks on selg ikka päris väsinud,” tunnistas Tamm eile, kui järjekordne proov taas käimas oli. Rollitäitmise teeb natuke keeruliseks ka tuuline ilm. Tamm rääkis, et siis võtab Pootsmani taguots tuule alla ja kipub veidi laperdama. Tamm on andekas noor näitleja, kes sai n-ö käe valgeks Kärdla nukuteatris lavastajate Lea Sibul Poola, Mart Aia ja Piret Põllu käe all. Pootsmani roll Kalana sadamas etenduvas “Väikeses Tjorvenis” on tema esimene lavatükk, kus ta mängib kõrvuti professionaalsete näitlejatega ning see võimalus meeldib talle väga.

Laulupealinnale kingiti viis laulvat puukuju

Eesti seppade päeval osalenud vigursaagijad kinkisid Laulupealinnale viis laulvat kuju, mille küljes seppade tehtud iluasjad. Reedel oli seppade ja vigursaagijate päralt Kärdla keskväljak – toimusid Eesti seppade päevad. Linnavalitsuse maja kõrval saagisid vigursaagijad linna jaoks puukujusid, millele sepad lisandeid sepistasid. Kujuderingi keskel seisab Ivo Männi saetud Vanemuine, millele sepp Mati Semm kandle alles sepistab. Riho Mäe saetud hiigelsuure kõrvaga “Kuulaja” sai rauast kikilipsu sepp Kalev Kaisilt. Kokku oli plaanis teha kaheksa kuju, kuid valmis jõuti viis ja päeva korraldaja Ain Jepiðovi arvates rohkem neid Keskväljaku kuuseplatsile ei sobigi.

Ooper mahtus Kärdla kirikusse

Reedel sai Hiiumaal esmakordselt jälgida ooperit – väikeses Kärdla kirikus etendus Soome-Eesti ühisprojektina valminud Camille Saint-Saënsi “Samson ja Dalila”. “Eks ma lootsin, et ettekanne õnnestub, sest meil oli juba varasemalt kolm kogemust Soome kirikutest olemas,” ütles pärast etendust Hiiumaa kammermuusikapäevade üks korraldaja Aet Ratassepp. Samas muretses ta enne etendust, kas ooperi kammerkoosseis, lauljad ja tantsijad, ikka Kärdla kirikusse mahuvad. Pole ju kiriku altariesine kuigi suur. Juba aprillis käis ta kirikuruume mõõdulindiga mõõtmas. “Üks lavaosa ei mahtunudki bussi ja tegelikult oli see hea, sest mängijad polnud nii kokku surutud,” ütles Ratassepp. Akustika mõttes aga on Kärdla kirik suurepärane. “Siin oli hea mängida ja laulda, solistid on rahul ja õnnelikud,” kinnitas Ratassepp.

Käisime kormoranipoegi rõngastamas

Linnuvaatleja Vello Tarning jagab kogemust, kuidas nad koos Leho Aaslaiuga Käina lahe laidudel kormoranipoegi loendasid ja rõngastasid. “Kuna kormoranide pojad on väga sõjakad, siis pole nende rõngastamine kerge töö ja on kohati ohtlik. Nokahoop veristab käed ja ilma selleta tavaliselt ei pääse,” kinnitab Tarning.

Maitseelamus: Ðokomünt

Tapio vares rajas endale aeda ðokolaadipeenra ning jagab nüüd oma maitseelamust taimest, mis sela kasvab. “See ðokomünt näeb pealekauba üsna nägus välja: tumelillad varred ja rootsud, see toon kumab läbi rohelistest lehtedestki. Kuid eeskätt on tema puhul peatähtis lõhn ja maitse. Nii et sai aeda rajatud oma ðokolaadipeenar, nõnda jah.”