Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 26.06.2012 trüki 

Kärdla kordoni juht lahkub

Kahe nädala pärast, 7. juulist lahkub ametist Lääne prefektuuri piirivalvebüroo Kärdla kordoni juht leitnant Kaido Reede, kes asus sellele ametikohale napilt poolteist aastat tagasi. Reede ei olnud valmis rääkima ametist lahkumise põhjustest, ütles vaid, et “neile keerulistele küsimustele on raske vastata”. Reede asus Kärdla kordonit juhtima mullu 1. märtsist kui võttis ameti üle kaitsejõududesse tööle lahkunud Veigo Kleelt. Varem Haapsalu kordonit juhtinud piirivalveleitnant Reede nimetas Hiiumaale tööletulekut võimaluseks tulla teenistusse kodukohale lähemal. Uut asendajat talle veel leitud pole.

Jaaninädala pahupool – 30 joobes alaealist

Eelmisel ehk jaaninädalal andsid Hiiumaa politseinikele roolijoodikutest enamgi tööd joobes alaealised. Alaealisi alkoholitarvitajaid tabati 30 ja Kärdla politseijaoskonna vanemkomissar Avo Kail on veendunud, et teist samapalju jäi tabamata. Nii näiteks oli Kõrgessaare vallas jaaninädalal põhikooli lõpuõhtu, mida noored tähistasid alkoholiga. “Kui politsei kohale tuli, oli põhimureks hoopis see, kes kaebas, aga mitte see, et viieteist-kuueteistaastased noored olid tarvitanud vägijooke,” ütles Kail. Seevastu joobes juhte tabas politsei jaaninädalal roolist vaid neli. “See on väga hea tulemus,” kommenteeris Kail viidates, et politseipatrulle oli saare teedel tavalisest rohkem.

Tobiase majamuuseum jääb pillidest ilma

Kuna ekspert Toomas Mäeväli uuringust selgus, et Tobiase majamuuseumi pillidel siiski on hallitus- ja putukakahjustusi, saab pillid nüüd endale Eesti teatri- ja muusikamuuseum. Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa ütles, et kuna neil ei ole kindlust, et nad suudavad Tobiase memoriaalmuuseumi hoones niiskuse tasakaalu korda saada ning selle vajalikul tasemel säilitada, viiakse pillid muuseumist siiski ära. Hiiumaa muuseumil paluti 16. juuliks teha esmane kahjuritõrje, et puidukahjureid pillidega mitte kaasa viia. Kantsler Siim Suklese korraldusega saab pillid endale Tallinna, teatri- ja muusikamuuseum. Reismaa andis siiski lootust, et juhul kui mingil ajal peaks Tobiase maja korda saama ning on idee ja vahendid ka selle pidevas tegevuses hoidmiseks, saab pille alati sinna tagasi deponeerida. Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand ei olnud eile, enne Hiiumaa muuseumi nõukogu koosolekut, veel valmis pillide äraviimist kommenteerima.

Maavanem tunnustas kaitseliitlasi

Lakkamatule vihmale vaatamata oli Heltermaa sadama kaile laupäeval võidutule vastuvõtmiseks rivistatud üle 30 kaitseliitlase, naiskodukaitsja, noorkotka ja kodutütre. Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrik jagas kõigile kohaletulnutele võidutuld ning autasustas Kaitseliidu teenete esimese klassi medaliga kaitseliitlast Lembit Elmit ja Kaitseliidu teenete kolmanda klassi medaliga kaitseliitlast Jüri Meresmaad.

Kassari kabel sai valge kuue ja uue rookatuse

Kassari kabel, mis on Eesti ainus siiani tegutsev kivist ja rookatusega sakraalhoone, sai tänavu uue katuse, mille paigaldasid Siim Soosteri ettevõtte OÜ Rooexpert töömehed. Kabeli katuse avariiremonti toetasid muinsuskaitseameti pühakodade programmist ja Käina vald. Kaunis hoone kuulub EELK Käina Martini kogudusele, mille hooldajaõpetaja Hüllo-Kristjan Simson ütles, et tema hing on rahul. Hoonel on nüüd uus katus peal ja seega on väärikas eas, 1802. aastal ehitatud hoone hävingust päästetud. Sponsori toel ja külapoiste abiga sai kabel ka valgeks lubjatud. Veel tänavu püütakse kabelile ka uus, aga endisaegse moega tornikiiver peale saada. Ka selleks saadi raha eraannetajatelt.

Jaanipäeval tuli saartele mullusest vähem sõidukeid ja rohkem inimesi

OÜ Väinamere Liinid teatel sõitis reedel mandrilt saartele 3122 sõidukit ja 9995 reisijat. Võrreldes eelmise aastaga on seda 84 sõidukit vähem ning 332 inimest rohkem. Hiiumaale veeti reedese päeva jooksul 1018 sõidukit ning 3768 reisijat. Väinamere Liinid tegevjuhi Urmas Treieli sõnul oli Rohukülas reedel vaid mõni reis, millest autod maha jäid. Pühapäeval jäi Hiiumaalt lahkuda soovinud sõidukitest terve päeva jooksul Heltermaa kaile järgmist praami ootama kokku 42 autot.

Hiiu kohalikku toitu esitleti Euroopa söögilaual

Hiiumaine toit oli esindatud Euroopa söögilaual, ehk Tartus ja Lõuna-Eestis peetud rahvusvahelisel maaelu konverentsil LINC 2012. Hiidlastel oli pakkuda leivatooteid, juustu, mahla ja magustoitu, kuid probleeme tekkis kalaga. Hiiumaa hõrgutistelaua täitsid OÜ HTÜ Tootmine, mis tõi rahvusvahelisele areenile Eestiski kuulsust kogunud halvaamagustoidu, pärmita leiva ja karaski; FIE Triinu Schneideri maheõunamahl ning FIE Külli Karik, kes saatis kohalike suupistete lauale mitme maitsega kitsejuustu. “Hiiumaa kui mere- ja kalariigi esitlemisega läks veidi kurvalt, sest kaluri käest tellitud tuulekalast oli võrku jäänud vaid kuus pead,” nentis Kokovkin.

Ostame Hiiumaa loomakaitsele auto

Hiiumaal loomadele varjupaika pakkuv MTÜ Kuulikodu algatas eelmisel esmaspäeval annetuste kogumise varjupaiga autoostu toetuseks. Nädalaga annetasid heategijad selleks 745 eurot. Auto jaoks on kokku vaja 1000 eurot ja aega maksmiseks on 20. juulini. “Meil on hea meel, et leidsime müüja, kes on nõus teatud aja ootama kuni Hiiumaal raha kokku saadakse,” ütles varjupaiga perenaine Kadri Taperson ja tänas kõiki lahkeid annetajaid. Auto, mida varjupaik soetada soovib, on kasutatud kollane kaubik Opel Combo 4.1 ning see on juba varjupaika kohale jõudnud.

Jaanide ajal osteti oodatust enam

Tänavused suurimad jaaniostud tehti 22. juunil, teatas AS Selver. Ka Hiiumaa Selveri parklas oli laupäeval tõeline liiklusummik ning juhataja Ülle Vann ütles Hiiu Lehele, et reedel ja laupäeval oli müük oodatust pea kaks korda suurem. Selveri keti juhi Andres Heinveri sõnul ületas jaanilaupäevale eelnevate päevade käive juunikuu tavapäevade käivet mitmekordselt, samuti oli käive suurem eelmise aasta sama perioodi omast.

Jalgpalliskoor: Saaremaa vs Hiiumaa 3:1

“Jaanireedel võtsid Kuressaare linnastaadionil jalgpallis teineteiselt mõõtu vanad rivaalid Saaremaa ja Hiiumaa,” kirjutab Meie Maa sporditoimetaja Gunnar Usin tänases Hiiu Lehes. Ta teatab, et Kuressaare linnastaadionil toimunud kohtumine möödus väga võitluslikult. Ta tõdeb, et kuigi saarlaste poolel tegi kaasa vaid üks lukutseline, hiljuti vabariigi koondise väravas seisnud Mihkel Aksalu, ning hiidlaste eest jooksid teiste seas väljakule kaks elukutselist jalgpallurit Martti Pukk ja Andres Frolov (mõlemad FC Flora) ning isegi Kärdla linnapea Georg Linkov, lõppes kohtumine tulemusega 3:1 Saaremaa kasuks.

ERRi võttegrupp jäädvustas sügissaadeteks eakate tegemisi

Saatesarja Prillitoos viieliikmeline võttegrupp eesotsas saatejuht Reet Linnaga külastas eelmisel nädalal tegusaid Hiiumaa pensionäre. “Teeme lugusid sügiseks ette,” vastas Prillitoosi saatejuht Reet Linna Paope külas, Taimi Marki väravas seistes ja operaatori tööd jälgides. Saatekülaliste valikut selgitades ütles Linna, et Sulev Nõmmiku populaarse tegelaskuju Läku-Eedi kaksikuid tütreid Maimu Kallast ja Taimi Marki paljud ei tea ega usugi, et Eedi on päriselt olemas olnud. Sellest, milliseid hiidlasi veel sügisel Prillitoosis näha saab, on pikemalt kirjutatud Hiiu Lehes.

Kõnni Kärdlas koos giidiga

Juulikuu laupäevadel on kõigil võimalik Hiiumaa giidi saatel Kärdlas jalutuskäigule minna. Jalutuskäik, mille korraldab Hiiumaa reisijuhtide ühendus, algab kl 11 Keskväljakult turismiinfokeskuse juurest ja kestab paar tundi. Selle aja jooksu tutvustab giid Kärdla olulisimaid vaatamisväärsusi, räägib linna ajaloost ja tänapäevast, hiidlaste ja kärdlakate tegemistest. Giididest on juba lubanud Kärdlat tutvustma tulla Lili Käär, Urve Merendi ja Urve Vaher.

Vanus ei takista reisimist

Eelmise esmaspäeva hommikul saabusid lennukiga Hiiumaale kaks 80 ringis vanaprouat – Ellen ja Vaike, kes võtsid eesmärgiks saarel omapäi ringi vaadata. Saarele saabusid Jõgevamaalt Torma vallast pärit prouad neljaks päevaks. Proua Ellen rääkis, et on rännanud kogu elu, käinud isegi teisel pool maakera, Ameerikas. Nooruses oli ta kultuuritöötaja ja õpetaja ning siis sai suviti ikka liiduvabariikidesse ja Musta mere äärde reisitud. Vaikega hakkas ta koos reisima pensionipõlve alguses, esimene reis viis neid koos üliõpilasrühmaga Iirimaale, kus nad telgis magasid ja pajas süüa keetsid.