Pikemalt loe Hiiu Lehe paberväljaandest! Ajalehte Hiiu Leht saab tellida toimetusest Vabrikuväljak 1 Kärdla, telefonidel 463 2199 ja 462 9339 või e-posti aadressil hiiuleht@hiiuleht.ee ning Eesti Posti vahendusel internetist www.post.ee ja kõigist postkontoritest.

Hiiu Leht 06.08.2010 trüki 

Kvaliteetleht kohal
Tänasest alates ilmub reedene Hiiu Leht värvilisena. Muudatus on tingitud konkurendi, Leedo lehe, peatsest tulekust Hiiu saarele. Siiani on Hiiu Leht ilmunud mustvalgena.

Hiiu naised laulsid koos Juminda rahvaga saates “Lauluga maale”
Pühalepa naiskoori Anna liikmed sattusid saate “Lauluga maale” viimasel salvestusel otse esiritta. Maalehe ajakirjanik Bianca Mikovitš rääkis, et Juminda külapäevale laulma tulnud naised seisid esiti tagasihoidlikult tagapool, aga helimees Jaak Tammearu tiris nad sealt ette, sest nii ilusaid rahvariideid ei saanud kuidagi märkamata jätta! Kui hiiu naised kord juba esireas istusid, siis suud kinni ei hoitud.

Uus kalaliik Lehtmast
Hiiumaa kalur Koit Kalmus leidis laupäeval oma Lehtmas asuvast mõrrast huntahvena (Dicentrarchus labrax). Kalmus, kes kalaliikidest huvitub, tundis huntahvena raamatusse vaatamatagi ära. Hiljem kinnitas seda ka määraja. Esmaspäeval võttis ta ühendust keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni vee-elustiku spetsialist Märt Keskülaga, kes selgitas ajalehele, et tegemist on Läänemeres haruldase ja Eesti jaoks uue kalaliigiga. Kala pikkuseks mõõtsid Tartu ülikooli teadlased 35 cm ja kaaluks 405 g. Püütud isend oli noor emane kala.

Jäätmejaamas ostetakse metalli
Esmaspäevast ostetakse Hiiumaa jäätmejaamas kokku vanametalli. Käina vald tuli vastu elanike soovile ja sõlmis koostöölepingu OÜga Servik, mille juhatajaks Allan Kelder. Nüüd on võimalik Käina vallas, Ristivälja külas asuvas jäätmejaamas saare elanikelt ametlikult kokku osta neile mittevajalikku metalli. Kui siiani tuli koos naabritega korjata auto metallikraami täis ja see ise Haapsallu ära viia, siis nüüd on hiidlaste elu lihtsam. “Väiksemaid koguseid saame ka kohapealt ära transportida, aga suuremahulised veosed tuleb praegu ise kohale tuua,” selgitas kokkuostja Kelder.

Säästukal puudub rattahoidla
Hiiu Lehe toimetusse saabus hiljuti kiri, milles teatati, et Kärdla Säästumarketi juures puudub rattahoidla. “Räägin läbi meie haldusosakonnaga, et millised võimalused on ja millise ajakavaga suudaksime jalgratturitele mugava külastuse tagada,” lubas Säästumarketi turundus- ja kommunikatsioonijuht Evelin Mägioja 30. juunil. Kaupluse avamisest on möödas poolteist kuud, turundus- ja kommunikatsioonijuhi kirjast nädal, aga veel pole midagi muutunud ja jalgrattad seisavad ikka poe ees risti-rästi, kus juhtub.

Unikaalne lennuk maandus Kärdla lennuväljal
Rootsi lennundusveteranid ja nende 1943. aastal ehitatud lennuk Fridtjof Viking, hellitusnimega Daisy maandusid laupäeval Kärdla lennuväljal. Lennundusveteranide õhusõiduki tegi korda klubi eakaim mehaanik ja sellega käiakse nüüd huvireisidel. Kärdla lennujaama vanem-lennuinformaator Vahur Kalme tunnistas, et 30.-40.-ndatel lennunduses revolutsiooni põhjustanud Douglas DC 3 tüüpi lennukid on väga haruldased ja nii vanu lennukeid eriti enam ringi ei lenda.

Hüvastijätukohvik Heltermaal
Pühapäeval, 8. augustil, on Heltermaa sadamas asuvas käsitöömajas avatud Kärdla kohvikutepäeva järgne hüvastijätukohvik “Sa vana sarvik, veel üks kohvik!“. Käsitöömaja perenaise Heli Hahndorfi teatel tutvustatakse kohvikus sadama kõrval asuvat Sarve küla ja poolsaart, mis paljude jaoks avastamata Hiiumaa nurgake, kus kunagi pole käidud.

Ehtenäitused viimaseid päevi
Veel täna, homme ja ülehomme saab Kärdla vanas elektrijaamas Vabaduse 2 tutvuda kolme noore ehtekunstniku loominguga. Oma ehted on välja pannud Kerli Tiitsar, Anneli Tammik ja Maria Valdma. Kahe nädala jooksul esitles kolmik siin näituseprojekti “Õnnelikud inimesed” töid ning varasemaid isikunäitusi “Koduigatus” (Tiitsar), “Linear” (Tammik) ja “Tolm” (Valdma). Autorid põhjendavad oma ettevõtmist sooviga näidata kaasaegset ehtekunsti erinevates Eesti maakondades.

Leader alustab projektitaotluste vastuvõttu
Leader programm Hiiumaal alustab taotluste vastuvõttu tänavusse teise vooru 27. septembril. Taotlusvoor kestab vaid nädala ja lõpeb 1. oktoobril. Enne seda, alates 30. augustist, võetakse taotlejaid vastu projektide nõustamiseks. Uus kord seatakse sisse nõustamise paremaks korraldamiseks, sest senise kolme vooru kogemus on näidanud, et projekte esitatakse taotlusvooru viimasel nädalal.

Puhkpillimuusika võlus kuulajad Sõrule
Laupäeva õhtul keerutas Sõru paadikuuris jalga ja kuulas puhkpillimuusikat märksa rohkem inimesi kui samal ajal Kassaris toimunud popansambli Meie Mees kontserdil. Kui Käinas ja Kärdlas antud kontserdid olid mõeldud puhkpillimuusika kuulamiseks, siis Sõrul mängis iga orkester kaasahaaravaid tantsulugusid. Tartu orkestri Forte tromboonisolisti Toomas Vana Baieri polka ei jätnud kedagi külmaks. “Tahaksin, et järgmisel aastal saaksid kõik Hiiumaa muusikahuvilised viiendatel puhkpillipäevadel osa sellest, mis toimus laupäeval Sõrul,” lootis puhkpillipäevade tugisammas Toomas Paap.

Kärdla rahvasprindilt kaks esikohta koju
Laupäevasel Kärdla rahvasprindil näitasid hiidlased taas, et lisaks osavusele autoroolis saavad nad hästi hakkama ka võistluse korraldamisega. Kõigis võistlusklassides, kus hiidlased startisid, jõudsid nad ka poodiumile. Klassis J18 polnud vastast Raido Rehepapile. Marko Eespakk oli kiireim ML arvestuses ja Rein Tikka sai kolmanda koha SU klassis. Osalejate sõnul oli Kärdla rahvasprint suurepäraselt organiseeritud. “Kõik sujus väga kiiresti ja ilma viivitusteta. Üks voor lõppes ja kohe alustati uuega,” kommenteeris 4WD klassis võistelnud Kaido Saul.

Peetre kordas isiklikku rekordit
Kuulitõukaja Taavi Peetre kordas Bigbank kuldliiga finaalis samas sarjas tõugatud isiklikku rekordit 20.33 ja saavutas esikoha. Hiidlasest kuulitõukaja isiklikku rekordit korranud tulemus märgib nüüdsest uut Rakvere staadioni rekordit. Koduses võistlussarjas üle 20 m tõuganud Peetre ei suutnud end realiseerida eelmisel nädalal Barcelonas toimunud Euroopa MMil, kus ta tulemuseks jäi eelvõistlusel tõugatud 19.42 ja 14. koht.

Hiiu-Taher-lust tantsis Türgimaal Istanbulis
14.-19. juulini toimus tänavuses Euroopa kultuuripealinnas Istanbulis järjekordne Euroasia folkloorifestival. Nagu ehk juba pealkirjastki aru võib saada, ei käinud seal ainult Ungrulust, kes esialgu Türki sõita plaanis, vaid esindatud oli kolm erinevat Helgi Taelma juhitud tantsurühma üle Hiiumaa: Hiiu Sõlg Käinast, Taherpill Emmastest ja Ungrulust Kõrgessaarest. Teekonda Türgimaale alustasid 16 tantsijat ja juhendaja Helgi Taelma juba 12. juuli õhtupoolikul.