Reede, juuli 1, 2022
 

Kaitseväe laskemoon viidi Kaitseliidu Kärdla staabist minema

Kärdla sadama kõrval ja sisuliselt keset linna asuvas kaitseliidu staabis oli väidetavalt ladustatud kaitseväe laskemoon, mille teisaldamist nõudis Hiiumaa malevkonna eelmine pealik Roman Lukas, ja mis asjaosaliste kinnitusel on sealt nüüdseks ära viidud.
Maikuus kajastas Hiiu Leht kaitseliidu Hiiumaa malevkonna pealiku, vaid kolm kuud ametis olla jõundud mereväekapteni reservis Roman Lukase väga ootamatut lahkumist nii pealiku ametikohalt kui kaitseliidust ja uuris selle tegelikke põhjusi.
Teema võttis üle Õhtuleht, mis avaldas juhtunust artikli “Ametlik põhjendus on jama! Miks lahkus kaitseliidu kõrge juht kõigest pärast kolme kuud?”.
Õhtulehe loole lisas keegi anonüümse kommentaari: “Kes see ikka välja ütleb, et kaitsevägi kasutab Kaitseliidu maja ebaseadusliku laskemoonalaona. Ühtegi ja Herem seda vaevalt tunnistavad.”
Vihje klappis kokku Hiiumaa kaitseliitlase Kuido Tõnuristi Hiiu Lehele öelduga, et ta teab, mis on põhjus, aga rääkida ei saa, kuna arvab, et teema võib olla kuigipalju riigisaladusega seotud. “Sellise ladustamise kombel neid hoida ei tohi, need oleks pidanud olema teisiti, muud midagi,” ütles Tõnurist.
Kaitsevägi: laskemoona ladustati
Saatsime kaitseväele päringu, kas vastab tõele, et kaitseliidu Hiiumaa majja st staapi on ladustatud mingit laskemoona?
Kaitseväe pressijaoskonna ülem Taavi Karotamm kinnitas, et kaitsevägi viis koos kaitseliiduga läbi operatsiooni, mille käigus ladustati ajutiselt laskemoona eri asukohtades Eestis. “Laskemoona kogused, asukohad ja muud operatsiooni detailid ei kuulu avalikustamisele,” ütles Karotamm. “Tegevus tulenes kaitseväe ohuhinnangutest mõnedel ajaperioodidel, näiteks seotuna Vene Föderatsiooni õppuse Zapad toimumisega meie piiri lähedal,” selgitas ta.
Eelnimetatud õppus toimus mullu septembri algul, seega võis kaitseväele kuuluv laskemoon Kärdla sadama ja linna vahetus läheduses asuvas staabis seista kümme kuud.
Operatsioon lõpetatud
Aastaid kaitseväes töötanud Roman Lukas ütles maikuus Hiiu Lehele, et talle anti lubadus, mida ei täidetud ja see oli ka tema tagasiastumise põhjuseks. Täpsemalt ei saanud ka tema tookord teemat avada. Kaitseliidust aga vastati, et pealikutele nende ametisseasumisel mingeid lubadusi ei anta ning väideti, et Lukas lahkub omal soovil ja perekondlikel põhjustel, mis ei vastanud tõele.
Eile, peale Lääne maleva pealiku Andres Välli kinnitust, et kaitseväe varud on Hiiumaalt ära viidud, ütles Lukas, et ta ei tea, kui kaua neid varusid staabihoones hoiti.
“Fikseerisin ära, et õiged asjad on väga vales kohas. Nii see ei saa ega või olla ei rahu ega sõja ajal,” ütles Lukas, kes on töötanud mitmetel ametikohtadel, sh ülemana kaitse-väe toetuse väejuhatuses, mis otseselt tegeleb kaitseväe varudega, sh relvade, laskemoona ja lahingmoonaga.
Riigisaladuse ja salastatud välisteabe seadus sätestab, et riigisaladusega on kaetud kaitseväe ja kaitseliidu relva- ja lahingumoonaladusid käsitlev teave, välja arvatud teave, mille avalikuks tulek ei kahjusta Eesti Vabariigi julgeolekut. “See teave salastatakse konfidentsiaalsel või madalamal tasemel kuni relva- või laskemoonalao valduse lõppemiseni,” on kirjas 2008. aastal jõustunud seaduses.
Juuni algul ütles Karotamm Hiiu Lehele, et operatsioon on lõpetatud ja laskemoon paigutatakse ringi teistesse asukohtadesse. Samas väitis ta, et selliseid operatsioone on tehtud ka varem ja vajadusel tehakse ka tulevikus, et tagada kaitsevõime kiire rakendamine Eesti eri piirkondades ja hajutada ressursse üle Eesti.
“Jah kinnitan, et teemaks olnud varud on Hiiumaalt ära viidud ja uuel pealikul sellega muret ei tule,” ütles Lääne maleva pealik Andres Välli Hiiu Lehele eile.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411